Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025-IdB-3g2 (3g2-IdB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Arbejdsfysiologi og Orienteringsløb
Et tematisk forløb med særlig fokus på aerob og anaerob arbejde samt O-løb. Målsætningen for det indledende forløb er blandt andet at eleverne opnår en forbedret fysisk kapacitet i særdeleshed deres kredsløbskondition og udholdenhed. Fokuspunkter for forløbet er blandt andet at eleverne får en grundlæggende viden om arbejdsfysiologi/træningslære, således at eleverne er i stand til at kunne reflektere og analysere i praksis - kombineret med en tydelig teori/praktik kobling både i undervisningen men også ud fra casen i forløbet. Inden for o-løb er målsætningen at eleverne skal være i stand til at 'læse' et o-løbs kort korrekt, signaturforklaringer, målestoksforhold, brug af kompas, ækvidistance og bruge termerne praktisk.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
14,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Selvrefleksion
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Projektarbejde
|
|
Titel
2
|
Hjerteblod - teori til eksamen
Hjerteblod - repetere begreber
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Teambuilding og fodbold - Eksamensemne
Eksamensemne:
Målsætningen med forløbet er at eleverne dels opnår tekniske og taktiske færdigheder inden for disciplinen fodbold, og dels at de opnår en grundlæggende viden om idrætspsykologi (hører under den samfundsvidenskabelige teori) i forbindelse med teamdannelse, teamudvikling og teamprocesser. Derudover arbejdes der med en tematisk refleksionsbog.
Formålet med denne refleksionsbog er at øge elevernes individuelle refleksion over praksis samtidig med, at dette bliver inkorporeret som en del af praksis. Jeg forventer, at refleksionsbogen er det medie, hvor deres undren og nysgerrighed, via spørgsmål og kritisk stillingtagen, skal bevidstgøre hvordan og teamet kan lære i forbindelse med et fodboldforløb. Af fodbold tekniske færdigheder arbejdes der på:
Inderside afleveringer, retningsbestemte tæmninger, bandespil, forsvarsspil, angrebsspil, 'at gøre sig fri', forskellige former for skud (lodret vristspark(halvliggende)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Refleksionsbog
|
03-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Crossfit - eksamensemne
Eksamensemne:
Formålet med X-Fitforløbet er en grundlæggende indføring i X-Fit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på.I de første lektioner vil fokus primært være på øvelser med egen kropsvægt, og i de følgende moduler vil der blive inddraget forskellige redskaber. I hver lektion skal I desuden lære en ny måde at sammensætte træningen på. Forløbsprøven (bruges både som start og afslutningen på forløbet dvs. samme WOD -AMRAP) tager udgangspunkt i de gennemgåede tekniske øvelser og de forskellige måderat sammensætte træningen på.
Læringsmål:
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
-opnå en forbedret teknisk kunnen og fysisk kapacitet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Redskabsgymnastik/springgymnastik - Eksamensemne
Eksamensemne:
Formål:
Forløbet er i genren "klassiske og nye idrætter". I forløbet fokuseres der på at eleverne lærer at:
Kontrollere grundlæggende bevægelsesformer som gang, løb, hop, kip, rulle, rotation og balance
Bruge spænding og afspænding
Udføre balancer og krydsfunktioner
Vise fortrolighed med bløde, hårde, faste og løse redskaber
Sammensætte grundlæggende bevægelser som tilløb-spring
Anvende hensigtsmæssig koordination og kropskontrol i redskabsgymnastik
Udføre færdige spring - afsæt, svæv og landing
Herudover fokuseres der på at eleverne gennem udvikling af samarbejde kan bidrage til: Gensidig tryghed og tillid.
Sikker modtagning. Det er væsentligt at eleven lærer betydningen af modtagning, kender forskel på samt kan anvende de fire forskellige former for modtagning:
Støttemodtagning
Fysisk modtagning
Sikkerhedsmodtagning
Psykisk modtagning
Faglige mål fra læreplanen:
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for gymnastik
- Beherske centrale færdigheder indenfor gymnastik som hører under klassiske og nye idrætter
- Opnå kropsbevidsthed
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Mål:
Eleverne skal kunne følgende, når forløbet er slut:
Forlæns rulle
Modtagning af forlæns rulle
Håndstand
Modtagning af håndstand
Håndstand-rulle
Modtagning af håndstand rulle
Vejrmølle
Modtagning af vejrmølle
Lavt overslag (hovedspring) over plint
Modtagning af lavt overslag
Forlæns saltomortale uden tilløb til springbord
Modtagning af saltomortale
Det er ovenstående mål som eleverne afslutningsvis bliver evalueret og vurderet på. Eleverne har derudover også arbejdet med følgende plan / fokuspunkter:
-Salto, overslag (lavt eller strækt) , kraftspring, flikflak og evt. et valfrit spring (brug yubio s. 983-990 - gerne flere gange pr. spring)
-Vejrmølle, hovedstand og håndstand rulle
-Vise korrekt modtagning til alle ovennævnte spring (alle fire skal vise modtagning)
-Alle fire skal lave en rytmisk serie med fokus på sving / vrid ( mindst 2. min) med musik - hvor bevægelser følger takten og fokus på beægelseskvaliteten i alle bevægelserne.
-Alle fire skal lave mindst to akrobatiske øvelser (se Yubio s. 990-998)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Paul Petersens Idrætsinstitut
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Skitur Geilo
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Hip-Hop - eksamensemne
Eksamensemne:
Formål med forløbet
• At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
• At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
• At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
• At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
• At eleverne efter endt kursus føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
Fokuspunkter
• Historisk baggrund (teori)
• Genrekendskab
• Musikforståelse
• Indøvning af autentisk bevægeudtryk
• Udførsel
• Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)
Faglige mål (viden)
• At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
• At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
• At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
Faglige mål (færdigheder)
• At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
• At eleverne kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
• At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
• At eleverne kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
• At eleverne kan fremvise den udleverede og indøvede fælles koreografi, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
• At eleverne kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Floorball fra c til b-niveau - Eksamensemne
Praktisk og fokuspunkter:
- eleverne skal have korrekt fatning på staven og korrekt udgangsposition
- eleverne skal kunne udvise boldkontrol. Både når de arbejder enkeltvis med bolden, i øvelser samt i spilsituationer
- eleverne skal kunne lave driblinger med både forhånd og baghånd
- eleverne skal kunne lave en trækpasning og tæmme bolden
- eleverne skal kunne udføre et trækskud og et håndledsskud
- eleverne skal kunne indgå i spilsituationer og vise forståelse for korrekt placering på banen
- eleverne skal kunne indgå i de taktiske overvejelser man som hold foretager inden en kamp
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Filmdans - eksamensemne
Filmdans
I grupper 4 får I tildelt et klip fra en film, hvori der indgår en dans, som I skal indstudere og siden instruere en anden gruppe i. Forløbet afsluttes med, at I fremviser dansen for resten af klassen, sammen med den gruppe som I har undervist/instrueret. Altså: når I fremviser jeres koreografi er det både jer selv OG den gruppe I har instrueret/undervist, der skal fremvise dansen for resten af klassen.
I skal i løbet af to moduler lave en koreografi bestående af 8 x 8 taktslag (16 takter). I skal primært tage trin/moves fra det klip, som I har fået tildelt, men I må gerne supplere med “originale” trin. Rækkefølgen af de enkelte trin bestemmer I selv. I skal danse til musikken fra det tildelte klip. Et dansetrin/move må max. vare 8 taktslag, således at I minimum har 8 forskellige dansetrin/moves med i jeres koreografi.
Bedømmelseskriterier og fokuspunkter:
I bedømmes på:
om I har lavet en sammenhængende koreografi ud fra de retningslinjer, der er givet
om koreografien afspejler Labans principper om flow, rum/planer, tid og tyngde/lethed
om koreografien er blevet indstuderet og øvet
om I har rytmefornemmelse og derved tydeligt viser, at I kan følge musikken
kvaliteten af og udtrykket i jeres bevægelser*
sværhedsgraden/kvaliteten af jeres koreografi**
hvor godt I har instrueret jeres makkergruppe***
hvorvidt I deltager aktivt i gruppearbejdet omkring at udforme jeres koreografi
* har I attituden fra filmen/musikken med i dansen, og kommer I “helt ud” i jeres bevægelser. Eks.: får I strukket armene fuldt ud, når/hvis de skal strækkes, og kommer I helt ned, når/hvis I bukker jer, sætter I kropsligt udtryk/mimik på jeres bevægelse (overlegenhed, dovenhed, energisk m.m.) osv.
** står I bare og vipper med storetåen i 8 taktslag, så er det for simpelt/nemt! Men det er jo ikke fordi, at man skal stå og sprælle med hele kroppen hele tiden for at jeres dans har en tilpas “sværhedsgrad”. Det handler bare om, at I aktiverer flere kropsdele af gangen.
*** hvor godt kan makkergruppen jeres dans, når I fremviser.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Opsamling / repetere
Opsamling:
Fokus på gruppedannelse, drejebøger, teori og praksis, repetition, cases og eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72085663822",
"T": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72085663822",
"H": "/lectio/73/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72085663822"
}