Holdet 2h3-IdBh (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Roskilde Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e)
Hold 2025-IdB-2h3 (2h3-IdBh)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Flagfootball, træning og fysiologiske test
Titel 2 Lindyhop og kropsligt udtryk
Titel 3 Floorball og teamstruktur
Titel 4 Redskabsgymnastik og idrætshistorie
Titel 5 Rytmisk opvarmning og danskernes motionsvaner
Titel 6 Pickleball og bevægelsesanalyser
Titel 7 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Flagfootball, træning og fysiologiske test

Forløbsbeskrivelse - Flag football
Forudsætning
Det er en fordel hvis eleverne tidligere har haft forløb som Ultimate, Boldbasis, Basketball eller Floorball. Eleverne skal gerne være fortrolige med begreber som spilskygge, cut, dybe, brede, kunne kaste og gribe bolde i bevægelse.
Læringsmål:
Teknisk:
- Kaste en amerikansk fodbold korrekt
- Kunne udføre forskellige gribe teknikker
- Kunne løbe ruter
- Kunne løbe systemer
- Udføre korrekt forsvarsteknik når et flag skal tages

Taktisk
- Kunne "kalde" og gennemføre systemer
- Kunne spille forskellige positioner i et system
- Lave variationer på et system
- Kunne reglerne til Flag Football
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Lindyhop og kropsligt udtryk

Forløbsbeskrivelse Lindyhop
Formål med forløbet:
- At eleverne bliver gjort bekendt med Lindyhops udtryk og stil.
- At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk Lindyhop giver anledning til.
- At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
- At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank” og forskellige typer af variationer.

Fokuspunkter:
Historisk baggrund (teori)
Genrekendskab
Musikforståelse
Indøvning af autentisk bevægeudtryk
Udførsel
Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)

Faglige mål (viden):
- At eleverne opnår basalt kendskab til swingdansen Lindyhops historiske oprindelse.
- At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved swingdans.
- At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af Lindyhop og dansens bevægelsesudtryk.


Faglige mål (færdigheder):
- At eleverne kan udføre grundtrin i lindyhop 6-count. Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for al swingdans.
- At eleverne kender til og kan vise de forskellige dansefatninger i lindyhop: ’open position’ og ’closed position’
- At eleverne evner ’at føre og blive ført’ og vigtige fokuspunkter i forbindelse hermed: At lead fører med hele kroppen (og ikke kun hænder/arme) samt samt at follower afventer og mærker efter, så han/hun mest effektivt følger lead.


- At eleverne kan udføre udvalgte figurer:
o Follower under armen
o Byt plads/Pass by
o Over åen/Cross the bridge
- At eleverne kan udføre et antal jazztrin og arials: Skating, Mess around, Tackie Annie, Step-touch, Suzy Q, frogjump, A-frame.
- Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.
- At eleverne kan fremvise deres egen koreografi, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
- At eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan danse sammen og både improvisere samt lave koreograferede sekvenser. Herunder at eleverne kan lave deres egen showcase (koreograferet dans).
- At eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan føre og lade sig føre af forskellige partnere.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Floorball og teamstruktur

Floorball og teamstruktur
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball.
I de første lektioner er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, driblinger, afleveringer og afslutninger.
I de følgende lektioner arbejdes der med sammenspil og taktik og her inddrages der også teori om hold og teamstruktur

Eleverne skal efter forløbet kunne:
- Lave en aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtage en af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor vedkommende modtager bolden og spiller den videre
- Teoretisk kunne forholde sig til hvordan et hold bedst fungerer og arbejder sammen. Især fig. 5.8 (Yubio s. 139) har været central.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Virtuelt modul - arbejdsark om muskelfysiologi 11-11-2025
Træningsprojekt 05-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Redskabsgymnastik og idrætshistorie

Formål:
Forløbet er i genren "klassiske og nye idrætter". I forløbet fokuseres der på at eleverne lærer at:
Kontrollere grundlæggende bevægelsesformer som gang, løb, hop, kip, rulle, rotation og balance
Bruge spænding og afspænding  
Udføre balancer og krydsfunktioner
Vise fortrolighed med bløde, hårde, faste og løse redskaber
Sammensætte grundlæggende bevægelser som tilløb-spring
Anvende hensigtsmæssig koordination og kropskontrol i redskabsgymnastik  
Udføre færdige spring - afsæt, svæv og landing

Der arbejdes med forlæns rulle, håndstand, håndstand-rulle, vejrmølle, lavt overslag og forlæns salto samt modtagning af disse

Herudover fokuseres der på at eleverne gennem udvikling af samarbejde kan bidrage til gensidig tryghed og tillid.  

Noget af undervisningen er foregået i springcentret
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skiopgave 04-02-2026
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Rytmisk opvarmning og danskernes motionsvaner

Faglige mål

Praktisk:
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram
- at vide hvad der sker med kroppen under opvarmning
- at beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse
- at opnå kropsbevidsthed og kropsbeherskelse

Teoretisk:
- at kunne redegøre for gymnastikkens historie og sætte den i perspektiv til idrættens historiske udvikling i Danmark
- at kunne redegøre for danskernes motionsvaner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pickleball og bevægelsesanalyser

Forløbsbeskrivelse Pickleball
Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning og dink. Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer