Holdet 2022 DA/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Solrød Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mathilde Schou Svarts
Hold 2022 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 KRIG + VÆRK 1 (dokumentarfilmen) GRUNDFORLØBET
Titel 2 Almen Sprogforståelse GRUNDFORLØB
Titel 3 Nyhedsformidling
Titel 4 VÆRK 2: Min lillebror (digtsamling)
Titel 5 DHO: Grønland + VÆRK 3 (podcast)
Titel 6 Den ældste litteratur med perspektiv
Titel 7 MINIMALISME + VÆRK 4 (HELLE HELLE)
Titel 8 Innovation
Titel 9 Den reflekterende artikel
Titel 10 Fodbold - mere end et spil
Titel 11 Den debatterende artikel
Titel 12 Spanien i tekst
Titel 13 Romantikken
Titel 14 VÆRK 5 Carls bog (HYBRID)
Titel 15 Det Moderne Gennembrud + DRAMA
Titel 16 Malte Tellerup - Spræng Fabrikken (Hybrid)
Titel 17 DRUK - mellem realisme og modernisme
Titel 18 OVERBLIK

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 KRIG + VÆRK 1 (dokumentarfilmen) GRUNDFORLØBET

Vi arbejder med temaet KRIG i samspil med AP. På tværs af fagene arbejder ved med en række tekster, som taler ind i krigstematikken, i dansk med fokus på dokumentarfilmen. I forløbet arbejder vi med dokumentarfilmen som genre (kreativ bearbejdning af virkeligheden, iscenesættelse, hensigt, forventninger mm), de klassiske dokumentartyper, autenticitetsmarkører, komposition, dramaturg,  filmiske virkemidler og etiske dilemmaer (den etiske linedans)

Tekster:
Jonas Poher Rasmussens, "Flugt" fra 2022 (VÆRK)

Teori og metoder:
- "Hvad er dokumentar?" fra "Dokumentaren i undervisningen" af Kirsten Andersen og Jan Mikkelsen, 2009, s. 6-11.
- "Plotpointmodellen" fra "Levende Billeder: Grundbog i Mediefag", Mimi Olsen og Hans Oluf Schou, 2007, s. 39-41.
- "Fremdrift og Spænding" fra "Levende Billeder: Grundbog i Mediefag", Mimi Olsen og Hans Oluf Schou, 2007, s. 46-47.
- Tv-udsendelsen ”TV!TV!TV! (24) den iscenesatte tv-virkelighed” (29 min.) med studievært Ane Cortzen fra DR2, november 2011.
- “Definition, autenticitet & etik” fra DOX af Dorte Granild og Mette Wolfhagen, 2016, s. 14-26
- ”De tre klassiske dokumentargenrer”, fra DOX af Dorte Granild og Mette Wolfhagen, 2016, s. 32-44
- ”Den poetiske, den refleksive og den performative dokumentargenre”, fra DOX af Dorte Granild og Mette Wolfhagen, 2016, s. 52-63
- Puk Damsgaard: "Fra Odessa til Kiev", Horisont, DR1, 2022.
- Johan Pohler Rasmusen: "Flugt", 2021.  
- Diverse illustrative filmklip, tv-klip og kampagnefilm.

KREATIVE OPGAVER:
1. Lav egen dokumentarfilm ud fra benspænd med autenticitetsmarkører.
2. Copycat af filmklip fra Flugt.

FOR AT FINDE MATERIALET SKAL I KLIKKE JER TILBAGE TIL GRUNDFORLØBET (9/8-19/10 2022)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Almen Sprogforståelse GRUNDFORLØB

I Almen Sprogforståelse genopfrisker vi værktøjskassen for det sproglige arbejde, så I bliver klar til at arbejde med sprog i gymnasiet. Undervisningen varetages af en dansklærer, en fremmedsprogslærer og en latinlærer. Forløbet afsluttes med en digital eksamen 1. november 2022.


Formål:

Eleverne skal kunne:

̶- anvende faglig terminologi om grammatik, semantik og pragmatik

̶- identificere sætningstyper og gennemføre en syntaktisk analyse i teksteksempler fra latin, dansk og de sprog, de møder i gymnasiet

̶-anvende deres viden om morfologi, syntaks og semantik til at gøre sproglige iagttagelser i tekster på dansk og de sprog, de møder i gymnasiet

̶- anvende viden om genrer og sproghandlinger i arbejdet med tekster

̶- belyse forskelle mellem de sprog, de møder i gymnasiet, herunder mellem dansk, norsk og svensk

  ̶ forstå grundlæggende principper om sprognormer, standard og variation

  ̶ anvende deres viden om latin og sproghistorie til at redegøre for ordforråd og forskellige former for orddannelse i eksempler fra dansk og de sprog, de møder i gymnasiet

̶- anvende deres viden om latin og andre sprog til at belyse sammenhænge mellem sprog og kultur

  ̶ anvende forskellige strategier til indlæring af fremmedsprog.


Pensum til AP/latin:

AP-grundbog "Sprogenes Verden", s.113-145 & s.153-166.
Derudover "analyseopskrifter" og "oversigt over led og ordklasser" (under dokumenter i lectio)


Pensum til AP/sprog:

(udfyldes af læreren i uge 41)


Pensum til AP/dansk:
1. TEMA: KOMMUNIKATION OG SPROGFUNKTIONER

VÆSENTLIGE BEGREBER:
Kommunikation
Kommunikationssituation
Kommunikationsmodel

Faktorer:
- afsender
- modtager
- meddelelse
- kontekst
- kontakt
- kode

Funktioner:
- emotiv
- konativ
- poetisk
- referentiel
- fatisk
- metasproglig

BAGGRUNDSTEKST:
- Kommunikation og sprogfunktioner - begrebsark
- Kommunikation og sprogfunktioner, G3 2022
- Kommunikation og sprogfunktioner, handout til G3 2022 (PP'en som PDF)

TEKSTER TIL ANALYSE:
- Rudolph Broby-Johansen: ”Bordelpige dræber ufødt”, 1922
- Tekster om krig – Kommunikations- og sprogbrugsanalyse i dokumentet ”Sprogbrugsanalyse KRIG, G3 2022”
Tekst 1: Forsvaret – fordi noget er værd at kæmpe for (2016), https://www.youtube.com/watch?v=LuRuTrs1TVM  
Tekst 2: Pakkeliste til første mødedag, https://soldaten.dk/pakkeliste/
Tekst 3: Årets pressefoto 2019 (Fotograf John Moore. Billedet er taget kort tid efter at den 2årige pige Yanela og hendes mor Sandra Sanchez illegalt har krydset grænsen fra Mexico til USA)
Tekst 4: Dagbog fra Kyiv, torsdag den 24. februar 20212
  
2. TEMA: SPROGHANDLINGER, FACETEORI, HØFLIGHED OG EFFEKTIVITET

VÆSENTLIGE BEGREBER:
Fra teksten ”Sproghandlinger samt op- og nedtoninger”:
- Sproghandlinger
- Institutionelle handlingsregulerende sproghandlinger (kaldes også handlinger vedrørende sociale konventioner/de rituelle sproghandlinger)
- handlingsregulerende sproghandlinger
- Socialt bekræftende sproghandlinger – eller kontakthandlinger (kaldes også dialogstrukturerende)
- Informerende sproghandlinger (kaldes også informationsudvekslende)
- Selvfremstillende / ekspressive sproghandlinger (kaldes også holdnings- og følelsesudtrykkende)
- Indirekte sproghandlinger
- Nedtoning og optoning

Fra teksten ”Høflighed, effektivitet og undertekst”:
- Høflighedsprincippet
- Faceteorien
- Effektivitetsprincippet
- Undertekst

Faceteorien udfoldet i PP:
- frontstage/backstage og middle stage
- Ansigtstruende handlinger
- Facework


BAGGRUNDSTEKST:
- ”Sproghandlinger samt op- og nedtoninger”, Kilde: Fra Ind i sproget, SystimeiBog, https://indisprogetstx.systime.dk/?id=268 og https://indisprogetstx.systime.dk/?id=264
- ”Høflighed, effektivitet og undertekst”, Kilde: Fra Ind i sproget, SystimeiBog, https://indisprogetstx.systime.dk/?id=265 og https://indisprogetstx.systime.dk/?id=266


TEKSTER TIL ANALYSE:
- Tekster om krig – Kommunikations- og sprogbrugsanalyse i dokumentet ”Sprogbrugsanalyse KRIG, G3 2022”
Tekst 1: Forsvaret – fordi noget er værd at kæmpe for (2016), https://www.youtube.com/watch?v=LuRuTrs1TVM  
Tekst 2: Pakkeliste til første mødedag, https://soldaten.dk/pakkeliste/
Tekst 3: Årets pressefoto 2019 (Fotograf John Moore. Billedet er taget kort tid efter at den 2årige pige Yanela og hendes mor Sandra Sanchez illegalt har krydset grænsen fra Mexico til USA)
Tekst 4: Dagbog fra Kyiv, torsdag den 24. februar 20212
  
3. TEMA: SOCIOLINGVISTIK

VÆSENTLIGE BEGREBER:
Sociolingvistik
Standard og variation
Deskriptiv og normativ
Majoritet og minoritet
En -lekt
Dialekt
Sociolekt
Etnolekt
Multietnolekt
Kronolekt
(Idiolekt = personlig sprogbrug, særlig sprogbrug som én person benytter)
Kønssprog (optræder kun indirekte i bogen)
Kodeskift

BAGGRUNDSTEKST:
- ”Sociolingvistik”, s. 90-97 i bogen ’Sprogenes verden'.
- ”Kampen om sproget (2) – Dagligdagens mange sprog” (20 minutter, CFU)
-”OMG DET ER SYGT AT TALE DANSK” af Kenneth Grothe Toustrup i Kommagasinet, August 2017, https://kommagasinet.dk/omg-det-er-sygt-at-tale-dansk/

TEKSTER TIL ANALYSE:
- Sønderjysk Dialektservice, https://www.youtube.com/watch?v=Jd-4U5y3TOk
- Snobberne: Arbejdsløshed | Rytteriet | DR Satire, https://www.youtube.com/watch?v=HAtdP3FhLq0
- Sprogbrugen i ”Kampen om sproget (2) – Dagligdagens mange sprog” (20 minutter, CFU)
- SKAM, sæson 2 episode 9 (21 min.), https://www.dr.dk/drtv/se/skam_57476

SPROGDELEN:
Du skal læse følgende sider i vores grundbog
Morfologi og Ordklasser: side 19-45
Sætningsanalyse: 49 - 64
Helsætninger og delsætninger: 65 - 71

FOR AT FINDE MATERIALET SKAL I GÅ TILBAGE TIL GRUNDFORLØBSHOLDET.
Indhold
Omfang Estimeret: 56,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Nyhedsformidling

Vi arbejder med nyhedsgenren og journalistik. Vi arbejder med:
- Nyhedskriterierne (AVIS-K + Haagerups konstruktive nyheder)
- Kilder (erfarings-, parts- og ekspertkilde)
- Vinkling
- Nyhedsetik/presseetik
- Segmenter og målgrupper
- Research

Vi gentager og arbejder ligeledes med Roman Jakobsons Kommunikationsmodel samt med teksternes sproglige og stilistiske virkemidler, herunder ordvalg, sætningskonstruktioner, tone og stil.

Vi undersøger hvordan valgaftenen den 1. november 2022 bliver dækket i en række dagblade (Politiken, Berlingske, Jyllands-posten, Information, kristeligt Dagblad, Eekstra bladet) og hos dr.dk og tv2.

Eleverne arbejder med interviewteknik, interviewer hinanden og skriver nyhedsartikler om hinanden (social og faglig øvelse).

Materiale:
"Svenske børn sulter i kurdiske IS-fangelejr":
https://politiken.dk/internationalt/art7144043/B%C3%B8rnene-er-for%C3%A6ldrel%C3%B8se-og-taler-svensk.-De-b%C3%B8nfalder-avisens-udsendte-om-at-tage-dem-med-hjem-til-Sverige (reportage)
Ubådskaptajn giver sin forklaring (Politiken 8. marts 2018)
Her er Kim Walls sidste besked (Ekstra Bladet 8. marts 2018)
Hvad medierne låner, leveres aldrig tilbage (Ole Stobbe, Weekendavisen, august 2019)

Baggrund:
Mere avis - naturligvis? (uddrag fra bogen)
Avisen i undervisningen



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 VÆRK 2: Min lillebror (digtsamling)

Vi læser Christel Wiinblads digtsamling "Min lillebror" (2008).

Vi arbejder med lyrik som genre (form, indhold), herunder med troper (metafor, sammenligning, besjæling, personifikation) og figurer (gentagelsesfigurer, modsætningsfigurer, dramatiske figurer og klangfigurer). Vi undersøger digtenes brug af intertekstuelle referencer, det autofiktive element og forholdet mellem tid og sted.

Start og slut-digtet læses sammen. Resten af digtsamlingen læses i grupper.


Materiale:
Fra Håndbog til dansk
Christel og Jannik Wiinblad i den 11. time (2008): tv-udsendelse, DR2
Lyrikportalen - om Christel Wiinblad
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel - NYHEDER 19-12-2022
Christel Wiinblad MIN LILLEBROR 13-01-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 DHO: Grønland + VÆRK 3 (podcast)

DHO: GRØNLAND

I dette tværfaglige forløb i fagene dansk og historie skal vi undersøge forholdet mellem Grønland og Danmark. Det skal vi, fordi vi har en lang og kompleks fælles historie, der har præsenteret en lang række storpolitiske, kulturelle og moralske problematikker. I disse år forsøger unge grønlændere at gøre op med den (post)koloniale fortid og redefinere deres identitet og kulturelle selvforståelse.
Vi er to lande, geografisk langt fra hinanden, men vores historier er tæt forbundne.
Så hvad ved vi egentlig om Grønland?

I dette forløb skal vi arbejde med emnet inden for følgende medieområder:
- Podcast
- Litteratur

Forløbet munder ud i at I skal udarbejde en tværfaglig opgave, nemlig DHO’en.

MATERIALE:

Podcast:
- Olsen, Houland og Palle: "Podcastens virkemidler" (I: “Podcast”). Dansklærerforeningen, 2020.
- Sandra Susgaard, Frederik Ludwigs og Karen Straarup (red.): Qallunaaq - hvad er jeg? (2022). Læst som værk.  
VÆRK 2: Podcast: Qallunaaq - hvad er jeg? (DR, 2022)

”De skulle være de grønlandske supermennesker. Men alt gik galt i dansk eksperiment” (Zetland, 4. december 2021)
https://www.zetland.dk/historie/s8DPWPrA-aegJG0Zj-921e1

Litteratur:
- Aqqaluk Lynge: "Se vort land", 1970.
- Kaspar Colling Nielsen: "Den Mystiske Sydamerikaner”, 2014.
- Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen Nordisk Råds litteraturpris i 2021.
- Niviaq Korneliussen: Uddrag fra "Homo Sapienne", 2014.

TEORI/METODE:
- Podcastanalyse
- Nykritiskanalyse
- Postkolonialanalyse (Edward Said og Orientalismen)
- Queerteori

PODCASTPRODUKTION:
Podcast om "Børneeksperimentet"

”De skulle være de grønlandske supermennesker. Men alt gik galt i dansk eksperiment” (Zetland, 4. december 2021)
https://www.zetland.dk/historie/s8DPWPrA-aegJG0Zj-921e1

Helene Thiesen interview i Genstart 2. december 2021
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2021-12-02 (06:21-09:07 + 17:11-21:02)

Mette Frederiksens tale ved undskyldningsarrangementet for de grønlandske børn, som blev sendt til Danmark i 1951.
Afholdt den 9. marts 202

Historisk udredning om de 22 grønlandske børn, der blev sendt til Danmark i 1951
(Afgivet den 15. november 2020): Udvælgelsen af børnene + Forsøgets konsekvenser for børnenes livsløb + Forsøgets betydning for børnene

Besøg på Nationalmusset og besøg af Christian fra podcastdokumentaren " Qallunaaq - hvad er jeg? - interview og paneldebat.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 49 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Den ældste litteratur med perspektiv

Vi læser den ældste litteraturhistorie med perspektiver til nyere dansk litteratur/nyere film, som kan perspektivere teksterne. De litteraturhistoriske perioder læses med fokus på periodens samfund, litteraturens kendetegn (sprog, stil, virkemidler, tema) og hensigt i perioden.

Islandske sagaer:
Gunløgs saga (uddrag)
Perspektivtekst: Helle Helle, Køreplaner (sprog og stil)
Kill bill (Tarantino, kort klip) (voldens æstetik, forstørrelsen)

Folkeviser:
Hor og Mord (riddervise)
Harpens kraft (tryllevise)
Perspektivtekst: Nordvest (Michael Noer, Film): repetion af filmanalyse, autenticitetsmarkører og lidt om "Reality rules" + ære, hævn, slægt og hævn.
Lone Hørslev, Giftige Blomster og bær (lyrik)
Produktion: Remediering af "Nordvest" til en folkevise

Barok:
Kingo, Keed af verden og Kier ad himmelen
Brorson, Op al den ting som Gud har gjort
Perspektivtekst: Ukendt kunster + vanitas-stilleben

Baggrundsmateriale:
Litteraturens Veje
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 MINIMALISME + VÆRK 4 (HELLE HELLE)

Vi arbejder med 1990ernes noveller og kortprosaen som genre, herunder minimalisme som et stilistisk greb.

Helle Helles "Rester" læses som værk. Værket læses ind i en eksistentialistisk fortolkningsramme.


Tekster:
Peter Adolphsen, Madeleine eller lille trist roman (1996)
Peter Adolphsen, Spøgelser alle vegne (Små historier 2)
Peter Adolphsen, Legemsvarme (Små historier 2)
Peter Adolphsen, Den langsomme kæmpe (Små historier 2)
Helle Helle, Rester (1996, minimalisme): VÆRK

Baggrund:
Digtere, divaer og dogmebrødre (DR, Liv Thomsen)
Interview med Helle Helle i "Autograf" (DR2): https://www.youtube.com/watch?v=m61jyIea2TU (2009)
Litteraturens Veje
De eksistentielle fortællinger og læseren fra ”Eksistentialisme i dansk” (Systime, Lise Lotte Hansen, 2017)


Udflugt:
Besøg på ARKEN i udstillingen "Butterfly" (Esben Weile)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel - mini 05-11-2023
Kreativ opgave 21-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Innovation

Innovationsforløb med matematik og dansk som hovedfag

I matematik skal I arbejde med data bearbejde dem således, at I når frem til et kvantitativt mål med de fundne løsninger. I dansk skal I arbejde med kommunikation, argumentation og formidling til bestemte målgrupper/segmenter.

Problemet som I vil komme med en innovativ løsning på, vælger I selv. Et problem kunne f.eks. være, at den danske befolkning spiser for meget oksekød eller at for få unge er medlemmer af politiske partier.

Vi har fælles opstart i dag (mandag i uge 44). Herefter arbejder I i fagtimerne med projekterne frem mod fremlæggelser i uge 47/48.

Produkt:
En disposition/talepapir med struktur, centrale pointer/resultater herunder en kort opsummering af hvad problemet går ud på, hvilken løsning man er nået frem til samt hvordan man er nået frem til den løsning. Herudover skal I vurdere løsningsforslagets realiserbarhed og konsekvenser.

Bedømmelseskriterier:
1) Hvor innovativt er problemet grebet an, dvs. i hvilken grad er det realistisk at folk vil ændre livsstil eller tage den tekniske løsning i brug
2) Hvor troværdig er den foreslåede løsning, dvs. hvor godt har man indsamlet data og behandlet dem
3) Hvor godt er det formidlet. Kan vi tilhørere til fremlæggelsen overbevises, og vil den brede befolkning kunne overbevises.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde

Titel 9 Den reflekterende artikel

Introduktion til den refllekterende artikel. Vi arbejder blandt andet med refleksionscirklen, den personlige stemme og laver mindre skriveøvelser i klassen, som skal gøre eleverne i stand til at skrive undersøgende og reflekterende om stilhed.  

Tekster:
Jeppe Aakjær, Stille hjerte, sol går ned (1915)
Erling Kagge, Stilhed i støjens tid (Essay (uddrag fra bog) , 2017)
Billede fra Grand Canyon
Tv-klip fra "Kunstnerkolonien i Skagen" (Kirsten Justesen vil spise morgen i ro!, DR, 2020):
https://www.dr.dk/drtv/se/kunstnerkolonien_-kunstnerne-moedes-paa-toppen-af-danmark_204219

Materiale:
Maja Bødtcher Hansen og Susan Mose, Skriftlig eksamen i dansk - stx og hf (Gyldendal 2019)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Fodbold - mere end et spil

Fodbold er et spil, hvor (oftest) 22 personer, fordelt på to hold, løber rundt på en græsplæne 0g konkurrerer om at få sparket en rund genstand ind i modstanderens mål flere gange end i sit eget. Men fodbold er også meget mere end et spil – og det er det, vi undersøger nærmere i dette forløb!

Målsætninger:
• En undersøgelse af den tematiske brug og skildring af fodbold i litteratur, sprog og medier.
• Træning i skriftlig udtryksfærdighed.
• Træning i læsning, analyse og fortolkning af litteratur (primært fokus), sprog og medier.
• At bidrage til almendannelsen ved at anlægge nye vinkler og perspektiver på egen livsverden.

Fodbold i litteraturen:
• Mads Mygind: ”Lasse er Brøndby-fan” (2023)
• Olga Ravn: ”TIDEN VM – til Tom” (2018)
• Hans-Jørgen Nielsen: Fodboldenglen (uddrag)
• Morten Søndergaard: ”Fodbold” (2004)
• Klaus Rifbjerg: ”Håndbold” (1956)
• Div. fodboldsange:
Nik & Jay: ”Vi vandt i dag”
Malte Ebert: ”Dø For Vejle”
Silkeborg IF: ”De røde flyver igen”
Johnny og Rasmus Madsen: ”Blå sol over Esbjerg”
Alex Nyborg: ”Brøndby er mit hold”
Den evige nedtur: ”AGF’er”

Fodbold i medierne:
• ”Henning Jensen var den kolde nordbo, der gav Real Madrids fans et show for deres penge” (Information 2022): fotografi af Henning Jensens mål på Wembley
• Selvvalgte sportsfotografier på åretspressefoto.dk
• Elevproducerede sportsfotografier
• Beskrivelse af mål i YouTube-videoer

Fodbold i sproget:
• Fodboldmetaforer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Den debatterende artikel

Introduktion til den debatterende artikel, herunder repetition af Roman Jakobsons kommunikationsmodel inkl. sprogfunktioner samt repetition af Toulmins argumentationsmodel. Vi arbejder med argumenttyper, argumentkneb, appelformer.

Tekster:
"Som Psykolog er mit hovedfokus at lære unge at åbne sig op over for deres venner og familie" (Maja Vain Gilbert i Information, marts 2023)
https://www.information.dk/debat/2023/02/psykolog-hovedfokus-laere-unge-aabne-venner-familie

"Læserbrev fra gymnasieelev: stratistik og stratego" (Minna Simsik Gjellerup i Herning folkeblad, 2016)
https://www.herningfolkeblad.dk/artikel/876b9a7c-b82d-4ab9-9f74-757059faa505/

Teoritekster:
Håndbog til dansk (argumentation, kommunikation og appelformer)
Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose, Skriftlig eksamen i dansk - stx og hf (Gyldendal, 2019)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Spanien i tekst

Vi skal på studietur til Malaga - vi lader op til turen med at læse en række tekster, som alle kredser om Spanien og som alle er skrevet med et ydre blik på Spanien. Teksterne har en historisk spredning således at vi også kan anvende dem som et historisk blik på det danske blik på Sydspanien over tid.

Vi arbejder med en række forskellige metoder herunder lyrikanalyse, herunder troper, figurer, sproglige og stilistiske virkemidler samt diskursanalysen.

I den sidste del af forløbet arbejder vi med immigrationslitteratur som genre. Vi vender blikket væk fra den postkoloniale læsning og forsøger at anskue immigrationslitteratur gennem Søren Franks blik ("Immigration and literature", tematiske og stilistiske kriterier) med henblik på at læse litteraturen som et fornyet blik på vores  europæiske selvforståelse og identitet.


TEKSTER:
Spanien i populærkulturen:
Elisabeth Edberg, Eviva Espania (1973)
C. V Jørgensen, Costa del sol (en inciterende flamenco) (1980)
Thomas Helmig, Malaga (2006)
Gilli, Kesi + Benny Jamz, Ibiza (2021)
Spanien/verden i litteraturen:
H.C. Andersen, I Spanien/Malaga (forkortet)
Migrantlitteratur:
Ghigozie Obioma, Vi var fiskere (2016, uddrag)

BESØG:
Immigration Talk i Malaga - oplæg og samtale med to unge afrikanske flygtninge


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Romantikken

Vi arbejder med Romantikken, herunder Romantikkens strømninger i litteratur og kunst.

Tekster:
- Adam Oehlenschläger: ”Morgen-Vandring” (1805)
- Schack von Staffeldt: ”Indvielsen” (1804)
- N.F.S. Grundtvig: ”Danmarks Trøst” (1820)
- H.C. Andersen: ”Danmark, mit Fædreland” (1850)
- Martinus Rørbye: Udsigt fra kunstnerens vindue (1825)
- Wilhelm Bendz: Familien Waagepetersen (1830)
- H.C. Andersen: ”Hyrdinden og Skorsteensfeieren” (1845)
- Christian Winther: "Skriftestolen" (1843)
- Grundtvig, Det er så yndigt at følges ad (1855)
- Oehlenschläger, Raad til unge Ægtemænd  (ukendt årstal)

Vigtige begreber:
Universalromantik, herunder
- organismetanken
- panteisme
- monisme
- nyplatonisme
- dualisme

Nationalromantik, herunder
- folkeånd (J.G. Herder)
- kultur
- primordial vs. moderne tilgang til nationalitet

Biedermeier, herunder
- domesticeret romantik
- hjemlig harmoni vs. omverdenens kaos

Romantisme, herunder
- splittelse og skønhed
- disharmoni
- individualisme
- "det interessante"
- psykologi
- dobbeltgængermotivet

Baggrund: Litteraturnes Veje
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 VÆRK 5 Carls bog (HYBRID)

Værklæsning: Naja Marie Aidt "har døden taget noget fra dig så giv det tilbage. Carls bog" (2017).
Vi læser og lytter dele af værket oplæst af forfatteren. Fokus i arbejdet med teksten er katastrofenatten, drømme,  sprog og sorg og intertekstualitet.

Vi arbejder med følgende:
GENRE - fiktion, biografi, autofiktion
AUTENTICITETSMARKØRER
GENREHYBRID - dagbogsoptegnelser, digte, gentagelsesscener, udklip, billedbeskrivelser...
KOMPOSITION - katastrofenatten
SPROG OG STIL - symboler, metaforer, gentagelser, intertekstualitet
TEMAER - sorg, tab, død, ritualer, forældre/børn, identitet

Skriveøvelser:
Refleksion over sorg, død og ritualer i dag.

Perspektivtekster:
Begravelsesskikke og sorg i 1800tallet
Det Moderne Gennembrud - sætte problemer til debat

Interview med Naja Marie Aidt:
https://www.youtube.com/watch?v=ZvE5e8DbIo8 (Litt Talk, 2023)

Teoritekst om intertekstualitet

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Det Moderne Gennembrud + DRAMA

Vi arbejder med Det Moderne Gennembrud som et perspektiv på nyere litteratur - Aidt og Tellerup - og med Georg Brandes idé om at sætte problemer til debat som ramme, for på den måde at opdage og diskutere paralleler mellem datidens debat om køn, klasse, religion og ejendomsforhold og vores tids aktuelle debatter om f.eks. sorg, tab og klima.

Vi besøger SMK og læser Henrik Ibsens "Et dukkehjem" (værk).

Tekster:
Henrik Pontoppidan, Ane-Mette  (socialhistorisk læsning)
Herman Bang, Pernille (Impressionisme)
VÆRK: Henrik Ibsen, Et dukkehjem (Det naturalistiske drama)
Den alternative slutning på "Et dukkehjem"

Naturalisme, impressionisme, kritisk realisme
Dramaet som genre - den naturalistiske drama

Baggrund:
Litteraturens veje om "Det moderne Gennembrud" (mindmap-produktion)

Metoder:
Litterære metoder i dansk -
Transaktionsanalyse og sproglig analyse

Besøg på SMK i afdelingen for Det Moderne Gennembrud:
Erik Henningsen, Sat ud (1892)
Harald Slott-Møller, Fattigfolk i dødens venteværelse (1888)
Anna Ancher, En begravelse (1891)
P. S. Krøyer, Fra Burmeister og Wains jernstøberi (1885)
Hammershøi, Stue i standgade (1901)
Willumsens, En bjergbestigerske (1912)

DR programmet " Den store premiere - lille hjælpeløse tingest" (2021)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Malte Tellerup - Spræng Fabrikken (Hybrid)

Vi læser Malte Tellerups aktivistiske bog "Spræng fabrikken" (2023). I arbejdet med værket har vi fokus på genreforholdet, kompositionen, fortæller og synsvinkel, karaktererne og symbolerne.

Vi arbejder ligeledes med begrebet aktivistisk litteratur samt:
Diskursanalyse
Biografisk læsning
Socialhistorisk læsning
Kønshistorisk læsning

Forfatteren som terrorist:
https://www.dr.dk/lyd/p1/skoenlitteratur/skoenlitteratur-2023/forfatteren-som-terrorist-11032303103

Fælles foredrag og samtale med Malte Tellerup på Solrød Gymnasium.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 DRUK - mellem realisme og modernisme

Vi arbejder med temaet druk i spændingsfeltet mellem fest/beruselse og (for)fald/død. Litteraturhistorisk starter vi i Oplysningstiden med "Jeppe på Bjerget", som vi læser uddrag af og ser hele opførelses af på Det Kongelige Teater. Vi slutter med kampagnen "Drik mindre, oplev mere."

Modernismen introduceres og der arbejdes med ekspressionismen som idé og skrivestil.


Ludvig Holberg, Jeppe på bjerget (1722)
Johannes V. Jensen, Ved frokosten (1906)
Martin Andersen Nexø, Alkohol (Biografi, 1932)
Tom Kristensen,  "En nat i Berlin" (1921)
Martin A Hansen, Høstgildet (novelle, 1947)
Karen Blixen, Ringen (novelle,1958)
Lone Hørslev, Paradis (novelle, 2017)
Drik mindre, oplev mere (Kræftens bekæmpelse 2024)

Kampagnefilm:
https://www.facebook.com/drumcph/videos/alkohol-samfund-flere-end-du-tror-alkoholproblemer-rammer-alle/1632178833628334/

Baggrundsmateriale:
Litteraturens veje
Kanon - en podcast om kanonforfattere:
https://www.kanon14.dk/

Teater:
Jeppe på Bjerget på Det Kongelige Teater (Januar 2025 med Frederik Cilius)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 OVERBLIK

Vi repeterer metoder og teorier samt analysegreb, herunder arbejde vi med følgende tekster:

Steen Steensen Blicher, Sildig opvaagnen (1828): romantikken, novellegenren, den upålidelige fortæller, komposition, tid, rum og sted samt persongalleri.

Poul Høi, Og hele månen blev som blod (12. september 2001, avisartikel): sproglige analysemetoder, argumentation, kommunikation, komposition, diskurs mm.

Særligt fokus på fortæller og synsvinkel, korte uddrag fra følgende tekster:
Pär Lagerkvist, Dværgen (roman), 1944
Herman Bang, Ved Vejen (roman), 1886
Klaus Rifbjerg, Cigaretter (novelle), 1964
H.C. Branner, De blå undulater (novelle), 1939
Peter Seeberg, Patienten (novelle), 1962
Niels Frederik Dahl, Fars ryg (romanuddrag), 2023
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer