Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Solrød Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Andreas Schantz Kirkebjerg, Jens Lyck Larsen
|
Hold
|
2022 id/u (1u id, 2u id, 3u id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Opvarmning - teori og praksis
Forløbet søger at svare på: Hvorfor varmer vi op og hvordan kan vi udnytte denne viden til at skabe et optimalt opvarmninsgprogram?
Lektie: C - det er idræt side 22-26
Formål:
eleverne får indsigt i, hvordan opvarmningsprogrammer kan udarbejdes og udføres, og indsigt i teorien bag hensigtsmæssig, skadesforebyggende opvarmning.
Indhold:
-teori omkring hensigtsmæssig opvarmning, herunder programplanlægning og fysiologi
Mål:
at eleverne udarbejder selvstændige, progressive og strukturerede opvarmningsprogrammer, der passer i takt til musik.
Hvorfor skal vi varme op?
Hvad sker der fysiologisk når vi varmer op?
Eleverne skal udvikle rytmeforståelse til at udvælge musik til opvarmningen.
Fokus på følgende sekvenser: Løb, sving, styrke, hop og stræk.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
38 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Eksotiske danse
Eleverne kan tælle takter 1-8 og ved hvilket tempo der passer til hvilke øvelser.
Eleverne kan overfører tempo til forskellige opvarmningøvelser.
Eleverne har kendskab, til forskellige opvarmning øvelser.
Løb:
Hop:
Styrke:
Udstrækning:
Sving:
eleverne har kendskab til grundtrinene i Salsa.
Eleverne har kendskab til back break og side break i salsa.
Eleverne kan danse:
El Uno
The Titanic
Sombreo
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
1: Badminton og danskernes idrætsvaner
De faglige mål for forløbet omfatter, at eleverne:
- kender grundlæggende regler i badminton
- behersker grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen (fokus på, at højrehåndede har højre ben forrest frem til nettet og højre ben bagerst tilbage til baglinje. Venstre ben for venstrehåndede)
- behersker grundlæggende benarbejde til kort forhånds- og kort baghåndshjørne, bl.a. stemskridtet
- behersker netdrop og lob fra forhånd og baghånd
- behersker drop, smash, kort baghåndsserv og lang forhåndsserv, samt clear (fokus ligger på kropsrotation frem for stødebevægelse i albue)
- bevæger sig til spillecentrum efter hvert slag
- udfører forspændingsfald/hop når modstander slår til bold
- har taktisk forståelse af boldens og egen placering på banen
- -
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
2: Ultimate som aerob/anaerob disciplin
Et forløb med Ultimate som det praktisk/tekniske element og temaet aerob træning og spirit of the game som det teoretiske.
Formål:
- At præsentere eleverne for de tekniske og de taktiske dele af Ultimate. Som hører under færdighedsområdet ”boldspil”.
- At give eleven forståelse for egen rolle og for begreberne sportsånd og fairplay, blandt andet via værdigrundlaget for Ultimate, ”Spirit of the Game”.
- At udvikle elevens forståelse for grundelementerne i kaosboldspil, eksemplificeret ved Ultimate.
Eleverne vil blive vurderet på deres evne til at kunne udføre de forskellige tekniske elementer, herunder forhånds- og baghåndskast, med korrekt teknik, samt forstå det taktiske aspekt af spillet og udføre det i konkrete spilsituationer.
Der er arbejdet med følgende tekniske færdigheder/taktiske elementer af spillet:
Baghåndskast
Høj og lav gribeteknik og pandekagegribning.
Cuts - retningsskift og temposkift
Pivotering
Regler - herunder spirit of the game.
Nøltælling
Taktik: Banens bredde og dybde. Brug af cuts til at udnytte banens frie rum. Spilbarhed og kommunikation.
Eleverne har fået kendskab til:
Forhåndskast
Stak
Opdækningsformer, mandsopdækning og zone.
Gennemgået teori:
Wolf, Troels et al; "C - det er idræt", Gyldendal, 2007, side 32-41
Teori om spillets regler, herunder at kalde fejl og spirit of the game
Videoer om stak og forskellige tekniske færdigheder.
- -
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Svømning
Crawl er det primære fokus, hvor eleverne vurderes på deres evne til at udføre følgende 4 sekvenser med korrekt teknik.
1: Startspring
2: Undervandsfase
3: Crawl som stilart
4: Korrekt vending
Følgende har været i fokus.
1: Vandtilvænning (som en del af opvarmningen)
2: Spring, herunder startspring fra skammel. Lodret spring på benene, hovedspring og livredderspring.
3: Crawl (primært fokus) - Rotation, vejrtrækning, balance i vandet, armtag og kolbøttevendinger.
4: Brystsvømning, rytme, små armtag og korrekte benstilling. Fokus på glidefase, undervandssvømning efter startspring.
5: Livredderspring og diverse livredningsteknikker
Omkring balance i vandet – Lars Kirkegaard og Jesper S. Olesen; og ”Balance i crawl og rygcrawl”, Focus Idræt nr. 5, 1999
Opdrift og tyngdekraft – worddokument om vandmodstand.
Youtube, diverse videoer af korrekt teknik.
Superman glide: https://www.youtube.com/watch?v=wsL6-rAWcLw
9 armtag på 25 meter: https://www.youtube.com/watch?v=4InLAsnmKhY
Grant Hackett - optimal teknik - https://www.youtube.com/watch?v=f6qIhkuzTx0&t=5s
Flipturns: https://www.youtube.com/watch?v=sNeU1DLfklY
Pernille Blume - alle fire faser - https://www.youtube.com/watch?v=A6shAlaU_SA
Teori:
Danskernes idrætsvaner - Troels Wolf et al; ”C – det er idræt”, Gyldendal, side 68-78
Omkring balance i vandet – Lars Kirkegaard og Jesper S. Olesen; ”Balance i crawl og rygcrawl”, Focus Idræt nr. 5, 1999
Opdrift og tyngdekraft – worddokument om vandmodstand.
Øvelseskatalog crawl:
Øvelseskatalog
Crawl (primært fokus) brystsvømning (sekundært fokus)
Generelt:
Fokus på stilartens fire dele: Startspring, undervandsfase, svømmestilens korrekte udførelse og vending.
Vandmodstand og kroppens position i vandet
Crawl:
Superman glide
Vejrtrækning ved rotation
Høj albue ved crawl
Rotationsøvelser i crawl
Lang glidefase
Den døende arm
Pres brystkassen en smule ned mod bunden
Armtag når den anden arm har passeret øret – koordinatcrawl
Hovedspring og kølbøttevendinger.
Brystsvømning
Fokus på rytme:
Armtag, korrekt benspark og lang glidefase.
1: Startspring
2: Undervandsfase
3: Disciplin
4: Vending
- -
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
3: Jive og opvarmning
Formålet er (Bedømmelsen er en helhedsvurdering de nedenstående faglige mål):
Eleven har viden om:
• Labans bevægelseslære relateret til bevægelseskvalitet i jive
Eleven kan:
• Udføre de valgte trin korrekt (herunder korrekt grundtrin)
• Udføre trinene i takt til musikken
• Musikalsk udførelse af de enkelte trins (ligner det jive) bevægelseskvaliteter (jive: høje knæ, op på for-foden, lethed/tyngde, små trin)
• Evne at føre/lade sig føre
• Sammensætte trinene hensigtsmæssigt til en koreografi, herunder med hvilken grad af variation de indgår i koreografien
• Deltage hensigtsmæssigt i øvelser i undervisningen, herunder samarbejde og bidrage til udviklingen af en gruppekoreografi
Materiale:
• Friis, John (2001): Labans bevægelseskvaliteter s. 66-69
• Diverse youtube-videoer med grundtrin og variationer
Kernestof (fra læreplanen):
• Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
Faglige mål (fra læreplanen):
• Beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse
• Opnå kropsbevidsthed
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Praktikindhold:
• Jive grundtrin og forskellige variationer
Teoriindhold:
• Få forståelse for bevægelseskvaliteter i jive ved brug af Labans bevægelseslære
Produkt:
Charleston og jive koreografi i 4-/6-mandsgrupper. Koreografien skal indeholde mindst 6 forskellige trin/variationer og skal danses igennem flere gange i forlængelse af hinanden. Koreografien vurderes ift. de faglige mål.
- -
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Træningsprojektet
Forløbets formål er, at eleverne:
• opnår god fysisk kapacitet
• har viden om fysiologiske tests
• opnår forståelse for grundlæggende begreber inden for træningsfysiologi
• udarbejder træningsprogram og evaluerer eget fysisk træningsprogram
• udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning og sundhed
• kan vurdere fysisk aktivitet og livsstilens betydning for sundheden
• motiveres til fortsat fysisk aktivitet
I forbindelse med mundtlig evaluering i grupper:
• dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt personligt træningsprogram
• kunne koble teoretisk viden til sit personlige træningsprogram
• demonstrere korrekt brug af faglige termer
Teori Wolff, Troels, "C - det er idræt ", 2005, side 32-45
Forløbet afsluttes med en mundtlig gennemgang af, hvor eleverne høres i teorien bag den aerobe træning, samt kobling til det praktiske forløb.
- -
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
4: Floorball som aerob/anaerob disciplin
Formålet er at eleverne skal:
Have kendskab til basale regler i floorball
Kunne kontrollere og beskytte bolden
Kunne foretage hensigtsmæssige tæmninger og pasninger
Kunne udføre trækskud, slagskud og håndledsskud
Kunne vende med bolden
Få erfaringer med forskellige finter
Få erfaring med taktiske overvejelser: Opstilling, at skabe og udnytte frie rum, overtalsspil
Kunne deltage hensigtsmæssigt i øvelser
Kunne deltage hensigtsmæssigt i med- og modspilssituationer
Forsvarspil - mand mod mand og presse modstanderen ud til en uhensigtsmæssig vinkel
Angrebsspil - taktik og opstilling.
2-2-1 og 2-1-2 - defensiv og offensiv opstilling
Teori:
Videoklip af diverse teknikker og øvelser
Aerob/anaerobt arbejde
Spilforståelse - bredde og dybde, taktiske overvejelser, overtalsspil, angrebsopbygning, forsvarstaktik herunder 1 mod 1.
Pensum:
Kompendie - floorball
Wolf, Troels et al; "C - det er idræt", Gyldendal, 2007, side 32-41 - Om aerob træning og overordnet hvordan det adskiller sig fra anaerob træning. Fokus er altså ikke på den anaerobe træning.
- -
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
5: Charleston og fairplay
Forløbets faglige mål og bedømmelseskriterier:
- at udføre de valgte trin korrekt (herunder korrekt grundtrin)
- at kunne udføre trinene i takt til musikken
- Bevægelseskvaliteter. Shuffle og brug af hele kroppen, herunder arme.
- Evne til at føre/lade sig føre
- Forståelse af trin, variationer og hvordan de kan sammensættes til en koreografi
Forløbet afsluttes med en fremvisning af en koreografi.
Teoridelen er overfør fra grundforløbet, men vi kan stadig tale om, hvilken form for fairplay, der kan gøre sig gældende indenfor dans.
- -
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
6: Kickboxing og styrketræning
Eksamensforløb
Faglige mål:
eleven skal kunne udføre:
kampstilling
benarbejde
jab
kryds
hook
uppercut
frontspark
sidespark
bevæge sig hensigtsmæssigt i kombinationer
eleven har erfaringer med: baglænsspark
Eleven har arbejdet med enkelte sekvenser, men også sammensatte sekvenser i form af kombinationer med forskellige slag og spark.
Tilhørende teori: Troels Wolff; C - det er idræt, side 48-54 om styrketræning.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56457614697",
"T": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56457614697",
"H": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56457614697"
}