Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Solrød Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Sidse Christensen
|
|
Hold
|
2023 id/d (1d id, 2d id, 3d id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmningsprogram
Musik forståelse
Kunne tælle musik
Kunne udfører øvelser til musik som passer på taktslag
Kunne udvælge øvelser til opvarmning af store muskelgrupper
Kunne opbygge et helt opvarmnings program på 15-20 min
Kunne mærke om kroppen er blevet varm
Kunne give feedback på opvarmnings programmer som andre har lavet
Kunne justerer opvarmnings program så de rammer en målgruppe
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
streetdance
Læringsmål:
• At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
• At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
• At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
• At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
• At eleverne efter endt kursus føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
Fokuspunkter:
• Historisk baggrund (teori)
• Genrekendskab
• Musikforståelse
• Indøvning af autentisk bevægeudtryk
• Udførsel
• Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Badminton
Faglige mål:
1. gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning i badminton
2. beherske centrale færdigheder i den udvalgte idrætsdisciplin inden for færdighedsområdet: klassiske og nye idrætter
3. opnå kropsbevidsthed
4. indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
6. kunne forstå den fysiske aktivitets betydning for sundheden
8. demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
Dette opnåes via:
A. aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
B. aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
C. aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
D. grundlæggende principper for træning, samt basale idrætsfaglige begreber om træning
F. præsentere eleverne for mulighederne for fysisk aktivitet uden for skoleregi.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8,3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Charleston & Jive
Formålet er (Bedømmelsen er en helhedsvurdering de nedenstående faglige mål):
Eleven har viden om:
• Labans bevægelseslære relateret til bevægelseskvalitet i charleston og jive
Eleven kan:
• Udføre de valgte trin korrekt (herunder korrekt grundtrin)
• Udføre trinene i takt til musikken
• Musikalsk udførelse af de enkelte trins (ligner det jive og charlestong) bevægelseskvaliteter (jive: høje knæ, op på for-foden, lethed/tyngde, små trin)
• Evne at føre/lade sig føre
• Sammensætte trinene hensigtsmæssigt til en koreografi, herunder med hvilken grad af variation de indgår i koreografien
• Deltage hensigtsmæssigt i øvelser i undervisningen, herunder samarbejde og bidrage til udviklingen af en gruppekoreografi
Materiale:
• Friis, John (2001): Labans bevægelseskvaliteter s. 66-69
• Diverse youtube-videoer med grundtrin og variationer
Kernestof (fra læreplanen):
• Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
Faglige mål (fra læreplanen):
• Beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse
• Opnå kropsbevidsthed
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Praktikindhold:
• Charleston og et par variationer
• Jive grundtrin og forskellige variationer
Teoriindhold:
• Få forståelse for bevægelseskvaliteter i charleston og jive ved brug af Labans bevægelseslære
Produkt:
Charleston og jive koreografi i 4-/6-mandsgrupper. Koreografien skal indeholde mindst 6 forskellige trin/variationer og skal danses igennem flere gange i forlængelse af hinanden. Koreografien vurderes ift. de faglige mål.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Charleston & Jive
Formålet er (Bedømmelsen er en helhedsvurdering de nedenstående faglige mål):
Eleven har viden om:
• Labans bevægelseslære relateret til bevægelseskvalitet i charleston og jive
Eleven kan:
• Udføre de valgte trin korrekt (herunder korrekt grundtrin)
• Udføre trinene i takt til musikken
• Musikalsk udførelse af de enkelte trins (ligner det jive og charleston) bevægelseskvaliteter (jive: høje knæ, op på for-foden, lethed/tyngde, små trin)
• Evne at føre/lade sig føre
• Sammensætte trinene hensigtsmæssigt til en koreografi, herunder med hvilken grad af variation de indgår i koreografien
• Deltage hensigtsmæssigt i øvelser i undervisningen, herunder samarbejde og bidrage til udviklingen af en gruppekoreografi
Materiale:
• Friis, John (2001): Labans bevægelseskvaliteter s. 66-69
• Diverse youtube-videoer med grundtrin og variationer
Kernestof (fra læreplanen):
• Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
Faglige mål (fra læreplanen):
• Beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse
• Opnå kropsbevidsthed
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Praktikindhold:
• Charleston og et par variationer
• Jive grundtrin og forskellige variationer
Teoriindhold:
• Få forståelse for bevægelseskvaliteter i charleston og jive ved brug af Labans bevægelseslære
Produkt:
Charleston og jive koreografi i 4-/6-mandsgrupper. Koreografien skal indeholde mindst 6 forskellige trin/variationer og skal danses igennem flere gange i forlængelse af hinanden. Koreografien vurderes ift. de faglige mål.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Volleyball
Fokus på boldberøringer og holde bolden i gang.
Teknisk fokus:
- serv (underhånd og overhånd)
- fingerslag (skål, ned i benene)
- backer slag (ned i benene, strakte arme og ro på armene)
- Overspilning/ evt. smash
Færdighedsområde: boldspil
Forløbs titel: Volleyball¨
Forløbets mål:
beherske centrale færdigheder i volleyball
indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Fokus på boldberøringer og holde bolden i gang.
Kunne indgå i det færdige spil
Teknisk fokus:
- serv (underhånd og/eller overhånd)
- fingerslag (skål, ned i benene)
- backer slag
- Ramme bolden mellem håndled og albueled
- strakte arme
- Skulder skudt fremad
- Bene bøjes, og kontroleret strækkkes
- Er kroppen placeret således at armene, brystkassen og hovedet er placeret den retning man intenderer at skyde.
- overspilning
Rytme (backerslag, fingerslag og overspilning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Floorball og træningsprojekt
Floorball:
Undervisningsforløb i floorball med fokus på basale tekniske elementer som forhånds-baghåndsdribling, pasning, modtagning og trækskud samt basale taktiske boldspilselementer som spilbarhed, placeringsevne m/u bold. Herudover er der fokus på teoretiske elementer som de mest basale floorballregler
Træningsprojektet er af ca. 8-12 ugers varighed og skal ses som en naturlig og praksisorienteret forlængelse af den viden, som eleverne har tilegnet sig om træning og testning i løbet af 1. og 2.g. Eleverne skal igennem Træningsprojektet gerne opleve, at de selv er i stand til at planlægge og gennemføre et relevant træningsprogram. En erfaring, som eleverne også vil kunne bruge efter tiden på gymnasiet.
Eleverne skal individuelt eller i grupper med udgangspunkt i relevant litteratur, internetsider, m.m., udformer og gennemfører et fysisk træningsprogram. Selve træningsprogrammet formuleres i overordnede træk og medbringes til idrætstimen hver gang, hvor det kan diskuteres med idrætslæreren.
I løbet af træningsprojektet fører eleverne en træningslogbog, der dels beskriver træningsmængde, intensitet og lignende, dels fortæller om oplevelsen af træningsprogrammet. Denne logbog medbringes efter aftale til idrætstimerne, hvor den kort præsenteres for idrætslæreren.
For at kunne afprøve effekten af Træningsprojektet og efterfølgende evaluere det, indledes og afsluttes forløbet med nogle tests.
Der kan være indlagt tests midt i forløbet for at give eleverne et billede af hvordan deres træningstilstand står til, og om der skal justeres i forhold til det videre forløb.
Produkt og evaluering
Eleven skal med træningsprojektet kunne
Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt personligt træningsprogram
Koble teoretisk viden til sit personlige træningsprogram
Demonstrere korrekt brug af faglige termer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Salsa - Rueda de Casino
Forløbet begyndte med et fokus på at tælle taktslag til salsamusik og udføre grundtrinene korrekt (fokus på at følge takten 1-2-3-pause, træde på forfod, bevæge hofterne). Dernæst lærte eleverne at genkende og udføre forskellige figurer samt at danse i kæde ved at følge caller og at prøve at være caller. Dernæst skulle eleverne i grupper undervise de andre elever i en tildelt figur. Slutteligt arbejdede eleverne i grupper med at sammensætte figurerne kreativt til en gruppekoreografi af cirka 2 minutters varighed med fokus på variation og kreativitet.
Formålet er (Bedømmelsen er en helhedsvurdering af de nedenstående faglige mål):
Eleven har viden om:
• Labans bevægelseskvaliteter relateret til salsa
• Fysiske og psykiske fordele ved at danse
Eleven skal:
• Kunne følge musikkens puls og rytme og starte på 1’eren
• Kunne følge musik i forskelligt tempo
• Kunne udføre salsagrundtrin og figurer med høj grad af bevægelseskvalitet (følge takten 1-2-3-pause, træde på forfod, bevæge hofterne)
• Kunne koordinere sammensatte bevægelser med både ben og arme i takt til musikken ved indlæring og udførelse af nye figurer
• Lære at udføre og genkende de følgende figurer:
• Vuelta
• Directo
• Fly (inkl. Floor/Floor double)
• Dame
• Enchufla
• Enchufla – double
• Enchufla – dile que no
• Laprima
• Vacilala
• Sombrero
• Besito
• Kunne følge en caller og selv være caller
• Kunne deltage hensigtsmæssigt i øvelser
• Kunne udføre (og huske) og være med til at udvikle en gruppekoreografi ved at sammensætte figurerne kreativt og varieret i samarbejde med andre
Materiale:
• Videoer med salsagrundtrin og figurer: https://www.youtube.com/playlist?list=PLcbd9nnoUdE7W6EZ7Z27Aeer_cNFVvSPx
• Britisk psykolog: Dans gør dig klogere, stærkere og gladere: https://nyhedscentrum.dk/britisk-psykolog-dans-goer-dig-klogere-staerkere-og-gladere/
• At danse hjælper med at styre angst: https://udforsksindet.dk/at-danse-styre-angst/
• 4 gode grunde til at kaste dig ud i dans: https://www.femina.dk/sundhed/traening-og-kost/4-gode-grunde-til-kaste-dig-ud-i-dans
• Friis, J. (2001). Labans bevægelseskvaliteter. I: Focus Idræt, nr. 2, 2001, 25. årgang s. 66-69 (OBS: også læst i 1g + 2g)
Kernestof (fra læreplanen):
• Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
Faglige mål (fra læreplanen):
• Beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse
• Opnå kropsbevidsthed
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i danserelationer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Salsa undervisning - grundtrin
-
Salsa undervisning
-
biptest_dk.exe
-
Britisk psykolog: Dans gør dig klogere, stærkere og gladere – NYHEDSCENTRUM
-
cooper test tabel
-
bib test
-
Satrt slut værdier 3d træningsprojekt.docx
-
Cuban Salsa for Beginners - Class 4 (Enchufla, Enchufla al Centro)
-
Cuban Salsa for Beginners - Class 1 (Al centro, arriba, abajo)
-
Dame
-
Vuelta
-
Rapido
-
Directo
-
Laprima
-
Enchufla
-
250204 vejledning til idraet c stx 2024.pdf
-
3 eksempler på drejebøger 2016.pdf
-
Gode råd til eksamensplanlægning - idræt - Idræt - STX | Emu.dk
-
En drejebog er en detaljeret guide eller "opskrift" for en proces, et arrangement eller en produktion (som en eksamen i idræt), der beskriver hvad, hvornår, hvem og hvordan ting skal ske, med specifikke trin, tidsplaner, roller og aktiviteter for at
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Styrke igennem yoga, pilates og crossfitt
Faglige mål
teori:
Super kompensation princippet
Opbygning af et godt program der træner styrke
Løfteteknik
Praktik:
Solhilsen A og B. Kunne udføre 5 af hver serie i streg. Have styrke nok i arme og core til at gennemfører alle øvelserne.
Kunne udfører og sammensætte pilates øvelser således at hele kroppen trænes
Crossfitt:
kettelbell swings
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62732221401",
"T": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62732221401",
"H": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62732221401"
}