Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Solrød Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Rasmus Sørensen
|
|
Hold
|
2023 SP/2 (1gSP2, 2gSP2, 3gSP2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Caminando - Begyndersystem (fortsat)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Ser og Estar
-
Clausen, I.M. m.fl.: Caminando. Grundbog, Gyldendal 2011-12; sider: 22-23, 28-29, 31-35, 37-38, 46-49, 53-60, 64-69, 81-83, 85-87, 91-93, 171, 182
-
quizlet.com/421551534/tall-pa-spansk-1-1000-flash-cards/
-
Clausen, I.M. m.fl.: Caminando. Øvebog, Gyldendal 2011-14; sider: 14, 17-19, 22-26, 39-43, 53-54, 56-60
-
Caminando lydfiler
-
quizlet.com/257466409/ugedage-og-maneder-flash-cards/
-
quizlet.com/257466246/vejret-pa-spansk-flash-cards/
-
Spørgeord på spansk
-
quizlet.com/388825587/spansk-billedbeskrivelse-flash-cards/
-
quizlet.com/257399536/toj-og-beklaedningsgenstande-pa-spansk-flash-cards/
-
Genren Brev eller email.docx
-
quizlet.com/421733637/los-colores-flash-cards/
-
DRTV - Conquistadorernes storhed og fald: En ny verden
-
quizlet.com/259635574/caminando-3a-la-familia-flash-cards/
-
Google Docs – Opret og rediger dokumenter på nettet.
-
quizlet.com/259635307/caminando-unidad-3a-flash-cards/
-
Afsnit
-
Unidad 4a, Gloser
-
Minlæring
-
A2 El tiempo libre.html
-
Kald mig Lucía
-
Billedopgave, Giv billedet en titel..docx
-
Modelo Actancial. GREIMAS
-
Gloser til Caminando Unidad 5a
-
Gloser m. Møbler, Caminando Unidad 5a
-
1gSP2 Dagsplan den 22.03.24.docx
-
Hitverber
-
Tapas cap. 6.pdf
-
Hitverbernes bøjning
-
A4 om hvert hitverbum.pdf
-
quizlet.com/596203511/spanske-praepositioner-rs-flash-cards/?new
-
quizlet.com/421953403/hitverber-flash-cards/
-
quizlet.com/505510103/hitverber-flash-cards/
-
Mi querida familia Video cap 2
-
Links til Mí querida familia-filmene
-
Rosenkilde, Eva: Mi querida familia, Gyldendal 2013; sider: 8-10
-
Mi querida familia video 1
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
44,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
*Jóvenes 1 (La españa actual + La familia)
*EKSAMENSEMNE
Hænger sammen med senere forløb:
Vi har overvejende arbejdet med lærebogen "Mi querida familia" om Julia og hendes familie i Madrid. I den forbindelse har vi også arbejdet med berømte malere som Picasso, Dalí m.fl.
Desuden har vi suppleret med tekster fra bogen "La buena vida".
Vi har talt om familiestrukturer, skikke og traditioner, mm. og sammenlignet med forhold i Danmark.
(Og med filmen "La gran familia española" har vi talt om fordomme og forestillinger om forskellige nationaliteter).
Formål: forøgelse af ordforråd, kendskab til gloser vedr. temaet familie og dagligdag.
Grammatik: verbet som sætningernes kerne: gennemgang af ser/estar/hay, uregelmæssige verber med vokalskifte, refleksive verber, fremtidsformen ir + a + infinitiv. Datid: præteritum/imperfektum.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
quizlet.com/596203511/spanske-praepositioner-rs-flash-cards/?new
-
quizlet.com/421953403/hitverber-flash-cards/
-
quizlet.com/505510103/hitverber-flash-cards/
-
Mi querida familia Video cap 2
-
Links til Mí querida familia-filmene
-
Rosenkilde, Eva: Mi querida familia, Gyldendal 2013; sider: 8-10, 16-23, 25-26, 28-29, 34, 36-40, 43-45
-
A4 om hvert hitverbum.pdf
-
Mi querida familia video 1
-
Hitverbeprøve
-
Blooket Dashboard
-
Reflexive Verbs Made Easy With a Song! (Spanish Lesson)
-
minlæring
-
Minlæring
-
Mi querida familia cap 3
-
Mi querida familia Cap 4
-
Trabajo escrito 3
-
Mí querida familia cap 4
-
Muebles
-
Gloser refleksive verber + krop og ansigt
-
Mi querida familia, youtube- og OneDrive-links.docx
-
Quizlet: Refleksive verber
-
Quizlet: Mí querida familia cap 4
-
Quizlet: Mi querida familia 5
-
Trabajo escrito 4.docx
-
Miniprøve (let)
-
preterito e imperfecto.pdf
-
Afsnit
-
STOP saying “Yo quiero” in Spanish (and what to say instead)
-
STX_Spansk_begynder_A_vaerktojskasse (november 2024).pdf
-
CFU-login
-
Kompendium La España actual.pdf
-
Mikkelsen/Riismøller: La identidad contrastada, Gyldendal 2013; sider: 8-10
-
Gruppearbejde fra sidste uge
-
Duolingo - for Schools
-
Explore - Argentina - Patagonia to the Pampas 1 of 4 - BBC Travel Documentary
-
Explore - Argentina - Patagonia to the Pampas 2 of 4 - BBC Travel Documentary
-
Explore - Argentina - Patagonia to the Pampas 3 of 4 - BBC Travel Documentary
-
Explore - Argentina - Patagonia to the Pampas 4 of 4 - BBC Travel Documentary
-
BBC DOCUMENTAL SOBRE ARGENTINA.docx
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Trabajo escr. 1
|
03-09-2024
|
|
Trabajo escr. 2
|
30-09-2024
|
|
Trabajo escr. 3, Pintores
|
28-10-2024
|
|
Trabajo escr. 4
|
25-11-2024
|
|
Trabajo escr. 5, A1000 kilómetros de la Navidad
|
06-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Jóvenes 2 (América latina La identidad contrastada
Hænger sammen med senere forløb:
I forløbet skal vi arbejde med forholdene for unge i forskellige Latinamerikanske lande ud fra tekster i bogen La identidad contrastada. Indledningsvis skal vi arbejde med Mellemamerika/Mexico, hvor vi dels vil have fokus på mexicansk kultur(herunder El día de los muertos), fattigdom og problematikker omkring migration og dels se på kønsroller og fremtidsudsigter for de unge. Herefter rykker vi til Sydamerika hvor vi skal arbejde med Columbia. Her skal vi dels se på problemerne i landet, særligt narkohandel, og vi skal se filmen ”María llena eres de gracia”. Vi skal også kort arbejde med FARC og med hvordan Colombia arbejder for at bygge landets image op igen.
Faglige mål. Eleverne skal når forløbet afsluttes kunne:
-udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog omkring forskellige emner og problemstillinger i latinamerikanske samfund, f.eks. gennem præsentationer/oplæg.
- arbejde bevidst med at opbygge et stadigt større ordforråd.
- skrive enkle tekster indenfor genren artikel, brev og blogindlæg.
- have kendskab til samt kunne anvende grammatiske regler for spanske verber i præteritum og imperfektum.
- have opnået viden om forskelle og ligheder mellem dansk og latinamerikansk kultur på udvalgte områder, samt kunne perspektivere denne viden til mere generelle samfundsfaglige problematikker.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
* La españa actual (Jóvenes 3 )
EKSAMENSEMNE
Forløbet er bygget op af behandlingen af forskellige aktuelle emner/hændelser i det spanske samfund, særligt med fokus på FORHOLDENE FOR UNGE SPANIERE, herunder uddannelse og jobmuligheder, FORSKELLE MELLEM LIVET PÅ LANDET OG I BYEN, samt KONSEKVENSER AF KLIMAFORANDRINGER. Afslutningsvis arbejder vi kort med nyere spansk historie med fokus på Franco-tidens betydning for det moderne Spanien. Vi skal arbejde med tekster fra bøgerne "La buena vida", "Sin prisa pero sin pausa" og "España frontera climatica", samt div artikler og forskelligt billedmateriale. Forløbet er fokuseret på at styrke elevernes kommunikative kompetencer, glosetræning, samt grammatik som et redskab til at konstruere sætninger og udbygge disse.
Faglige mål. Eleverne skal når forløbet afsluttes kunne:
-udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog omkring forskellige emner og problemstillinger fra hverdagen i Spanien, med særligt fokus på forholdene for unge spaniere.
- arbejde bevidst med at opbygge og udvide sit ordforråd.
- skrive enkle tekster indenfor forskellige genre og blive bevidst om de genremæssige forskelle.
- have kendskab til samt kunne anvende grammatisk som en understøttelse af den kommunikative praksis.
- have opnået en større viden om det spanske samfund og kunne perspektivere denne viden til danske forhold.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Tr. escr.1
|
26-08-2025
|
|
Tr. escr. 2, Anabel de Forcall
|
09-09-2025
|
|
Tr. escr. 3, Clima
|
07-10-2025
|
|
Tr. escr. 4
|
06-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
*Migración (fra Latinamerika til USA)
*EKSAMENSEMNE
Forløbet skal fokusere på migration fra Sydamerika (primært Mexico) til USA, selv om vi også har berørt migracionsemnet ifm. Spanien. Vi skal arbejde med PUSH/PULL_FAKTORER og de SOCIALE FORHOLD i oprindelseslandene, med REJSEN/det at krydse grænser (herunder menneskesmugling), samt FORHOLDENE FOR IMMIGRANTER I USA, herunder nye problematikker i forbindelse med den amerikanske administration og ICE.
Vi skal arbejde med forskellige teksttyper, lyrik, i form af sangen "Pobre Juan", artikler, interviews og novelle.
Forløbet skal dels have fokus på skriftlighed, hvor eleverne skal træne at skrive uden digitale hjælpemidler, herunder fokus på ordforråd og sætningskonstruktion, og dels arbejde på at styrke elevernes kommunikative kompetencer gennem div. samtaleøvelser.
Faglige mål. Eleverne skal når forløbet afsluttes kunne:
-udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog omkring forskellige emner og problemstillinger i Mellemamerika og blandt Latinos i USA
- arbejde bevidst med at opbygge og udvide sit ordforråd.
- skrive enkle tekster indenfor de forskellige genre og blive bevidst om de genremæssige forskelle.
- have opnået en større viden om sociale forhold til Mellemamerika og migrantsamfund i USA, samt kunne perspektivere denne viden til danske forhold.
-arbejde med billedbeskrivelse på forskellige måder, herunder opgavetyper fra Delprøve 1
- have kendskab til samt kunne anvende de spanske pronominer, herunder særligt de personlige pronominer.
- have kendskab til samt kunne anvende grammatiske regler for spanske verber, særligt præteritum og imperfektum.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Tr escr. 5
|
25-11-2025
|
|
Tr. escr. 6, Cambio de vida
|
06-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
*Gitanos y flamenco
EKSAMENSEMNE
Forløbet skal have fokus på FORHOLDENE FOR GITANOS SOM BEFOLKNINGSGRUPPE i Spanien, dels historisk og dels i nutidens spanske samfund. Vi skal især arbejde med FLAMENCO SOM ET SÆREGENT, KULTURELLT UDTRYK, herunder hvordan flamenco kan bruges aktivt til at styrke identitet og opbygge fællesskab, samt hvordan den populære kunstner ROSALÌA har været inspireret af flamenco som genre. I forløbet ser vi filmen "Carmen y Lola".
Forløbet skal dels have fokus på skriftlighed, hvor eleverne skal træne at skrive uden digitale hjælpemidler, herunder fokus på ordforråd og sætningskonstruktion, og dels arbejde på at styrke elevernes kommunikative kompetencer gennem div. samtaleøvelser.
Faglige mål. Eleverne skal når forløbet afsluttes kunne:
-udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog omkring forskellige emner og problemstillinger fra hverdagen i Spanien, med særligt fokus på forholdene for gitanos.
- arbejde bevidst med at opbygge og udvide sit ordforråd.
- skrive enkle tekster indenfor forskellige genre og blive bevidst om de genremæssige forskelle.
- have kendskab til samt kunne anvende grammatisk som en understøttelse af den kommunikative praksis.
- have kendskab til samt kunne anvende grammatiske regler for spanske verber, særligt brugen af konjunktiv.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
* Pandillas y Criminalidad
*EKSAMENSEMNE
Kort forløb hvor vi skal arbejde med bandekriminalitet i Mellemamerika samt omkring grænsen mellem USA og Mexico. Forløbet ligger i tæt relation til forløbet "Migración".
Vi skal læse om LIVET I BANDERNE også med fokus på forholdene for kvinder, om mulige årsager til bandernes opståen og om medlemmernes tatoveringer. I forløbet skal vi se den lille dokumentar "Entra si quieres y salga si puedes," samt se og analysere filmen "Sin Nombre", hvor det kriminelle miljø kobles til migrationsproblematikken.
Forløbet bygger videre på klassens arbejde i 2g med Columbia og Mexico og filmen "Maria, llena eres de gracia" og tv-serien Nacos 1.
Vi har desuden arbejdet med flere stile om emnet.
Vi har tidligere i 2g også set på en mere positiv side af Latinamerika for at understrege, at den også findes. Her har vi primært arbejdet med Mexico, og set filmen "Coco" ifm. Día de los muertos, og Columbia og magisk realisme ifm. filmen "Encanta"
Faglige mål. Eleverne skal når forløbet afsluttes kunne:
-udtrykke sig mundtligt i et enkelt sprog omkring forskellige problemstillinger vedrørende bandekriminalitet og de heraf aflede konsekvenser for samfund på begge sider af grænsen mellem Mexico og USA.
- have opnået en større viden om sociale forhold til Mellemamerika og migrantsamfund i USA, samt kunne perspektivere denne viden til danske forhold.
- arbejde bevidst med at opbygge og udvide sit ordforråd.
- skrive enkle tekster og arbejde med billedbeskrivelse på forskellige måder, herunder kende til opgavetyper fra Delprøve 1
- have kendskab til samt kunne anvende grammatiske regler for spanske verber, med særligt fokus på konjunktiv
Omfang ca. 20 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
HACER FRASES migración.docx
-
Migración
-
Replikker Narcos.docx
-
Rodrigo Amarante - Tuyo (Narcos Theme Song)
-
PERSONLIGE PRONOMINER, oversigt.doc
-
Narcos "Plata o Plomo" Scene
-
Scene på politistation
-
Narcos Episode 1
-
Los Angeles og banderne.docx
-
Narkokrigen i Syd- og Mellemamerika
-
Juanes - A Dios Le Pido (Official Music Video)
-
Juanes - Sueños (con letra)
-
conditionalis.pdf
-
Kompendium Migración 2020.pdf
-
Delprøve 2, Escobar
-
3gSP2 Dagsplan 29-04-2026.docx
-
Preguntas para la película Sin Nombre.docx
-
Sin nombre
-
Den mundtlige eksamen i spansk, 2017-reform.docx
-
Eksamen i Spansk A, mundtlig og skriftlig (1,2,3).pdf
-
Billedbeskrivelse, Tekstgennemgang, Resumé, Personkarakteristik.pdf
-
Fortæl historien bag billedet, migración.docx
-
Piensan que somos más débiles.docx
-
Fabián Montes.pdf
-
Entras si quieres y sales si puedes
-
Minlæring - Selvrettende eksamensopgaver
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Tr. escr. 11, Escobar
|
21-04-2026
|
|
Tr. escr. 12_Fiesta
|
05-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62732786851",
"T": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62732786851",
"H": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62732786851"
}