Holdet 2024 3gNg - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Solrød Gymnasium
Fag og niveau Naturgeografi B
Lærer(e) Tobias Bruun Pedersen
Hold 2024 3gNg (3gNg)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Hvordan kan man overleve på stillehavsatoller?
Titel 2 Hvordan bliver byer bæredygtige?
Titel 3 Hvorfor sulter de på Afrikas Horn?
Titel 4 Hvad kan man bruge geografi til i rummet?
Titel 5 Kan man leve af kridt på Møn?
Titel 6 Repetition og eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Hvordan kan man overleve på stillehavsatoller?

Holdet har arbejdet med følgende delspørgsmål:
- Hvordan er atollerne dannet?
- Hvorfor er stillehavsatollerne beboet?
- Hvordan er klimaet på stillehavsatollerne?
- Kan atollerne klare tropiske orkaner?
- Hvordan får man drikkevand på stillehavsatollerne?
- Hvordan skaffer man føde på en atolø?
- Kan de små øer klare sig i en globaliseret verden?
- Hvad sker der med de lavtliggende øer, hvis havet stiger?

Læringsmål:
- Identificere, genkende og klassificere rumlige mønstre i geofaglige sammenhænge.
- Opsøge, fortolke og anvende et spektrum af geofaglige repræsentationsformer såsom tekster, data, kort,
diagrammer, figurer, analoge og digitale billeder.
- Indkredse væsentlige geofaglige problemstillinger og anvende problemformuleringer i analysen af naturen og menneskets
omgivelser.
- Analysere og vurdere geofaglige problemstillinger i en bredere samfundsmæssig sammenhæng og udnytte geofaglig viden
sammen med viden og kompetencer opnået i andre fag.

Forløbets eksperimenter, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
- Opg_1_1_Hvordan_bliver_stillehavsatoller_dannet.docx
- Opg_1_2_A_Hvordan_opstår_vinde_ved_ækvator.docx
- Opg_1_2_B_Hvordan_er_klimaet_på_Stillehavsatollerne_HLF130323.docx
- Opg_1_3__Hvordan_klarer_stillehavsatoller_de_tropiske_orkaner.docx
- Opg_1_4_Hvordan_skaffer_beboerne_på_stillehavsatollerne_drikkevand.docx
- Opg_1_5_Landbrug_på_atoller.docx
- Opg_1_6_A_Hvilke_udfordringer_medfører_globaliseringen.docx
- Opg_1_6_B_Indtægsmuligheder_på_en_atol.docx
- Opg_1_6_C_Er_der_plads_til_en_storby_på_en_atol.docx
- Opg_1_7_A_Hvor_meget_stiger_havet.docx
- Opg_1_7_B_Når_havet_stiger_ved_Funafuti.docx
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
NGB1: Hvordan kan man overleve på atoller? 22-09-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Hvordan bliver byer bæredygtige?

Holdet har arbejdet med følgende delspørgsmål:
- Hvad betyder begrebet bæredygtighed?
- Hvordan omstilles byernes energiforsyning?
- Hvilke transportformer er bæredygtige?
- Hvordan bliver byggeri bæredygtigt?
- Kan byerne modstå klimaforandringerne?
- Kan man undgå affald i byerne?

Læringsmål:
- Forstå de tre dele af begrebet "bæredygtighed”.
- Forstå, hvordan byerne kan omstille energiforsyningen.
- Forstå, hvordan byens transportformer kan gøres mere bæredygtige.
- Forstå, hvordan fremtidens klimaændringer vil påvirke byerne.
- Forstå, hvordan bæredygtighed og byggeri i byer hænger sammen.
- Forstå, affalds betydning for bæredygtige byer.
- Kunne koble teori til praksis ifm. feltarbejde i København.

Forløbets eksperimenter, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
- Opg_2_3_Bæredygtige_byer_Transport.docx
- Opg_2_4_B_Bæredygtige_byggematerialer.docx
- Opg_2_5_A_Oversvømmelse.docx
- Opg_2_5_B_Urbane_varmeøer.docx
- Ekskursionsguide til print 3g Ng 24 oktober 2024.pdf
- Opg_2_6_B_Er_den_danske_skraldespand_blandt_Europas_grønneste.docx
- Opg_2_7_Hvordan_får_byer_bæredygtig_energi.docx
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
NGB2: Hvordan bliver jeres case mere bæredygtig? 03-11-2024
NGB3: Afsluttende opgave om bæredygtige byer 06-12-2024
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 Hvorfor sulter de på Afrikas Horn?

Holdet har arbejdet med følgende delspørgsmål:
- Hvordan er klimaet på Afrikas Horn?
- Hvorfor er Afrikas Horn ramt af tørke?
- Hvad lever befolkningen af på Afrikas Horn?
- Er jorden god at opdyrke?
- Er der drikkevand nok på Afrikas Horn?
- Er befolkningstilvæksten en udfordring?
- Hvordan påvirker klimaændringer Afrikas Horn?

Læringsmål:
- Få forståelse for Afrikas Horn.
- Få en forståelse for betydningen af befolkningsvæksten i området.
- Få en forståelse for de 3 erhvervs typer - primære, sekundær +
tertiære erhverv.
- Få en forståelse for, hvad befolkningen arbejder med på Afrikas Horn.
- At kunne sammenligne området til andre dele af verden.
- Kunne redegøre for jordforringelserne på Afrikas Horn.
- Forstå, hvorfor det regner.
- Forstå, hvordan trykforskel påvirker nedbør.
- Forstår hvordan nedbørsdannelse og trykforskel påvirker Afrikas
Horn.
- Forstå, hvad der skaber tørke.
- Kunne beskrive de humanitære konsekvenser ved tørke.
- Forstår konsekvenserne af klimaændringerne for Afrikas Horn.

Forløbets eksperimenter, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
- Opg_3_2 Kilma_og_vegetation_på_Afrikas_Horn.docx
- Opg_3_3_Hvornår_og_hvor_meget_regner_det_på_Afrikas_Horn.docx
- Øvelsesvejledning til forsøg om La Nina ved Afrikas Horn.docx
- Opg_3_4_A_Befolkningsudvikling_på_Afrikas_Horn.docx
- Opg_3_4_B_Økonomi_på_Afrikas_Horn.docx
- Opg_3_6_Jordforringelse_og_skovrydning_på_Afrikas_Horn.docx
- Opg_3_7_Vandets_kredsløb_og_grundvandsdannelse_på_Afrikas_Horn.docx
- Opg_3_8_Er_klimaforandringerne_skyld_i_sult_på_Afrikas_Horn.docx
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 4 Hvad kan man bruge geografi til i rummet?

Holdet har arbejdet med følgende delspørgsmål:
- Hvordan kan man anvende satellitbilleder til at undersøge Jorden med?
- Hvordan er solsystemet dannet og opbygget?
- Hvordan kan man anvende Google Earth Pro til at undersøge Mars med?
- Hvordan dannes vulkaner på Jorden og andre steder i solsystemet?
- Hvilke forskelle og ligheder er der mellem Jorden og Venus?
- Kan løsningen på klimakrisen ligge på Månen?
- Hvilken rolle spiller Månen for tidevandet på Jorden?

Læringsmål:
- Kunne anvende satellitbilleder til at undersøge forskellige fænomener på Jordens overflade.
- Forstå hvordan solsystemet er dannet og opbygget.
- Kunne undersøge Mars’ overflade ved hjælp af Google Earth Pro og forklare de observerede landskabsformer ved anvendelse af geofaglig viden.
- Kunne sammenligne vulkanisme på Jorden og andre steder i solsystemet.
- Beskrive hvordan man kan i fremtiden kan udvinde råstoffer på Månen.
- Forklare hvordan tidevandet på Jorden fungerer.

Forløbets eksperimenter, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
- Undersøgelser med geodata fra satellit.pdf
- Opgave. Areografi.docx

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
NGB4: Populærvidenskabelig artikel selvvalgt emne 09-02-2025
NGB5: Geografi i rummet 16-03-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Kan man leve af kridt på Møn?

Holdet har arbejdet med følgende delspørgsmål:
- Hvordan opstod Møns Klint?
- Hvorfra kommer kridtet, som Møns Klint består af?
- Hvorfor er der flint i klinten?
- Hvordan kender man Møns, Danmarks og Jordens geologiske historie?
- Har kridt (og kalk) økonomisk værdi?
- Har klinten ændret sig siden istiden?
- Er Møn et sted i udvikling?

Læringsmål:
- Få kendskab til relevante dele af Jordens geologiske historie med henblik på at forstå hvordan skrivekridtet og flinten i klinten er dannet.
- Forstå de øvrige naturprocesser, der har været med til at forme og forandre landskabet på Møn.
- Forstå hvilke egenskaber ved skrivekridt (og kalk) der kan give det en økonomisk værdi.
- Kunne redegøre for de naturgeografiske metoder man kan tage i anvendelse, når man skal undersøge Møns Klint.
- Kunne koble teori til praksis ifm. feltarbejde ved Møns Klint.
- Identificere og udvælge relevante socioøkonomiske faktorer til at undersøge og beskrive udviklingen på Møn.
- Kunne beskrive hvilken betydning Møns Klint har for lokalsamfundet i dag.
- Vurdere hvordan fremtiden ser ud for Møn og for Møns Klint.

Forløbets eksperimenter, feltarbejde eller andet empiribaseret arbejde:
- Møns socioøkonomi.docx
- Kan man leve af kridt på Møn. Afsluttende undersøgelse.pdf
- Feltarbejde på Møns Klint.pdf

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Øvelse på forberedelse til mundtlig eksamen 06-05-2025
NGB6: Kan man leve af kridt på Møn? 07-05-2025
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 6 Repetition og eksamenstræning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer