Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Solrød Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Billedkunst B
|
Lærer(e)
|
Carina Melander, Julie Lykke Jensen
|
Hold
|
2024 2hg3gBk (2hg3gBk)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
FORLØB 1: NATUREN I KUNSTEN
FORLØB 1: NATUREN I KUNSTEN
INDHOLD:
Menneskets forhold til naturen har altid været et af kunstens foretrukne emner. Det ser vi både i samtidskunsten idag, hvor miljøkatastrofer og klimaforandringer står højest på dagsordenen, og vi ser det tilbage i kunsthistorien, hvor naturen både har været et yndet motiv og et råmateriale i kunsten. Naturen danner med andre ord rammen om menneskets eksistens, den har er kilde til æstetisk nydelse og bagtæppe for vores værste fremtidsforestillinger. I løbet af dette forløb skal vi derfor se på, hvordan vi mennesker forholder os til naturen omkring os igennem kunsthistoriens mange skiftende forestillinger om naturens væsen.
I forløbet vil vi slå ned påfølgende tre underemner:
1. Landskabmaleriet i 1800-tallet.
2. Land art i 1970’erne.
3. Klimakunst i samtiden.
God fornøjelse!
TEORI:
Egne tekster om:
- Landskabsmaleri.
- Landart.
- Klimakunst + video af Olafur Eliasson.
ANALYSEMTODER:
- Formalanalyse.
- Socialanalyse.
VÆRKER:
Landskabsmaleri:
- Casper David Friedrich: Vandringsmanden ved tågehavet (1818).
- Casper David Friedrich: Munken ved havet (1810).
- Gustave Courbet: Klipperne ved Etratet efter stormen (1870).
- Claude Monet: Impression, soleil levant (1872).
- J.M.W. Turner: Indsejling til Venedig (1843).
- P.C. Skovgaard: Udsigt over havet fra Møns Klint (1850).
- J. Th. Lundbye: En dansk kyst (1842).
- Claude Monet: House of Parlament (1899-1901).
Landart:
- Mary Miss: Perimeters (1977).
- Nancy Holt: Sun Tunnels (1973).
- Walter De Maria: The Lightning Field (1977).
- Robert Smithson: Spiral Jetty (1970).
- Christo og Jeanne-Claude: Running Fence (1976).
- Katharina Grosse: The Garden (2017).
- Christo og Jeanne-Claude: Wrapped Trees (1998).
- Skulpturparken på Lousiana.
Klimakunst:
- Olafur Eliasson: The Weather Project (2003).
- Olafur Eliasson: Regnbuen (2011).
- Olafur Eliasson: New York City Waterfalls (2008).
- Olafur Eliasson: Ice Watch (2014).
- Jeppe Hein: Modeficeret Social Bænk U (2008).
- Jens Galschiøt: Isbjørn (2015).
- Rune Bosse: Leben Still Leben (2019).
- Gudrun Steen-Andersen: Heads up! (2019).
ØVELSER OG PROJEKTER:
- Parafrase.
- Mal med stil.
- Pak det ind.
- Klimaprojekt.
FORMÅL:
I dette forløb vil vi have fokus på at:
1. Opnå et kendskab til landskabsmaleri i 1800-tallet, land art i 1970’erne og klimakunst i vores samtid.
2. Få en forståelse for maleri, skulptur og installation som kunstneriske medier.
3. Blive trænet i formalanalyse og socialanalyse som metode.
4. Tilegne os en teoretik forståelse for konceptkunst, stedsspecifik kunst og relationel æstetik.
5. En træning i løsningens af visuelle øvelser og selvstændigt projektarbejde.
6. Vi skal besøge skulpturparken på Louisiana.
7. Blive trænet i mundtlig formidling af egne analyse og praktiske projekter.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
FORLØB 2: NORMKRITIK I KUNSTEN (VIKAR)
FOKUS:
- Udstilling om "Havet" på Lousiana.
- Arkitektur fra renæssance, over barok og nyklassicisme til modernisme.
- Videokunst.
- Køn, blik og kunst.
- Feminisme.
TEORI:
- Powerpoint præsentation om arkitekturhistorie.
- Artikel om klimakunst.
- Køn og blik (i: Bonnie Andersen og Line Porse: Tap - Teori til analyse og praksis i Billedkunst. Praksis, 2021).
- Feminisme (i: Bonnie Andersen og Line Porse: Tap - Teori til analyse og praksis i Billedkunst. Praksis, 2021).
VÆRKER:
- Pipilotti Rist: Sip my ocean (1996).
- Superflex: Flooded McDonald's (2009).
- Niceaunties: Auntlantis (2024).
- Katja Bjørn: Fantom (2015).
- Kirsten Justesen. Skulptur II (1968).
- Kirsten Justesen: Monument for Grevinde Danner (2024).
PROJEKTER:
- Portrætfotografi.
- Walk like a dude.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
FORLØB 3: MANIFESTER I KUNSTEN
FORLØB 3: MANIFESTER I KUNSTEN
INDHOLD:
Et manifest betyder kort sagt en offentlig erklæring af værdier og mål, der kan være af kulturel, social, politisk og filosofisk karakter. I forløbet MANIFESTER I KUNSTEN skal vi derfor se på, hvordan kunsten er blevet formet af skiftende radikale ideer. Vi vil fokusere på de tidligere avantgardistiske kunstretninger; futurismen, dadaismen og surrealismen. Med overmod, intensitet og en skarp kampretorik leverede disse kunstbevægelser et direkte angreb på tidens borgerlige idealer. De havde det til fælles at de ville rive den gamle verden ned og skabe en ny, hvor kunst og liv var ét.
I forløbet MANIFESTER I KUNSTEN skal vi se på en række manifeste og udvalgte kunstværker, der placere sig under følgende fire undertemaer:
1. Fremtiden er fart.
2. Et spædbarns pludren.
3. Mellem drøm og virkelighed.
4. Ned med patriarkatet.
Forløbet skal munde ud i:
1. Et manifest.
2. Et kunstværk.
3. En mundtlig fremlæggelse om idé, proces og hensigt.
TEORI:
- Filippo Marinetti: Det futuristiske manifest (1909).
- Hugo Ball: Åbnings manifest (1916).
- André Breton: Det surrealistiske manifest, (1924).
- Valierie Solarnas: SCUM manifest (1968).
ANALYSEMETODER:
- Formalanalyse.
- Betydningsanalyse.
- Socialanalyse.
VÆRKER:
Futurisme:
- Nike fra Somothrake (ca. 200 fvt.).
- Marcel Duchamp: Nøgen figur går ned af trappe (1912).
- Umberto Boccioni: Unikke former i rum (1913).
- Fernard Léger: Byen (1919).
- Jais Nielsen: Afgang (1918).
- Lady Gaga: Born this way (2011).
Dadaisme:
- Hannah Höch: Snit med en dada køkkenkniv igennem den sidste Weimar-ølmave kulturelle epoke i Tyskland (1919).
- Hugo Ball: Karawane (1916).
- Michel Duchamp: Cykelhjul (1913).
- Michel Duchamp: Fontæne (1917).
- Michel Duchamp: L.H.O.O.Q. (1919).
- Marizio Cattelan: Amerika (2016).
Surrealisme:
- Salvadore Dali: Erindrings bestandighed (1931).
- Salvadore Dali: Hummertelefon (1936).
- René Magritte: Den menneskelige tilstand (1933)
- René Magritte: Må ikke reproduceres (1937).
- Meret Oppenheim: Pelskop (1936).
- Jean Arp: Skjorte og gaffel (1922).
- Joan Miró: Spansk danser (1931).
- Vilhelm Bjerke Petersen: Drømmen om kniven (1937).
- Rita Kernn-Larsen: Spejlets revers (1937).
- Wilhelm Freddie: Psykofotografisk Fænomen (1936).
- Wilhelm Freddie: Selvportræt (1938).
- Wilhelm Freddie: Sex-paralyseappeal (1936).
- Gregory Crewdson: Twilight (2002).
Feminisme:
- Richard Avedon: Andy Warhol viser sine ar fra skudepisoden (1969).
- Kirsten Justesen. Skulptur II (1968).
- Valie Export: Action Pants - Genital Panic (1969).
- Barbera Kruger: Uden titel (1983).
- Guerrilla Girls: Do women have to be naked to get into the Met. Museum? (1989).
- Marina Abramovich: Rhythm 0 (1974).
- Nicky Minaj: Looking ass (2014)
PROJEKTER OG ØVELSER:
- Dadadigt.
- Automattegning.
- Drømmeværk.
- Manifest for fremtiden.
MÅLSÆTNING:
1. En forståelse af kunstmanifester som genre.
2. Et kendskab til avantgardistisk kunst.
3. En viden om futurisme, dadaisme og surrealisme som kunstretning.
4. En introduktion til Simone de Beauvoirs teori om det andet køn.
4. En træning i formal-, betydnings- og socialanalyse.
5. En træning i større projektarbejde med fokus på den æstetisk proces fra manifest til værk til præsentation.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
VIRTUEL OPGAVE
|
21-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
EKSAMENSPROJEKT
Overemnet for dette års eksamensprojekt er.... (tommehvirvel).... "Syg kunst"!
I finder alle de formelle informationer om og krav til projektet i vores fælles pp-show.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
BK-PROBLEMSTILLING
|
27-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
FORLØB 4: KURATERING AF KUNSTEN
FORLØB 4: UDSTILLING AF KUNSTEN
INDHOLD:
I dette undervisningsforløb bevæger vi os væk fra at arbejde med enkeltstående kunstværker til at betragte værkerne i deres kontekst. Vi skal med andre ord beskæftige os med, hvordan kunst bliver præsenteret og udstillet på forskellige kunstinsitutioner. Vi skal undersøge hvordan kunst bliver præsenteret for beskueren, hvordan en udstilling bliver til og hvordan vi efterfølgende kan analysere dens opsætning? At planlægge og lave udstillinger kaldes for kuratering. Det kommer fra latin og betyder “at drage omsorg for”. Som kurator drager man altså omsorg for kunsten og det gør de ved at bevare, udstille og formidle kunsten for os som publikum.
Forløbet er inddelt i følgende tre underemner:
1. Paratekster.
2. Kuratering.
3. Kuratorens rolle.
God arbejdslyst!
TEORI:
- Ane Charlotte Skou Sølvsten: "Hvad er paratekster?", Emu, 2021.
Link: https://emu.dk/stx/billedkunst/kuratering-og-museologi/paratekster-som-undersoegelsesfelt-i-billedkunst
- Jonas Wolter: "Kuratering af en udstilling" (i: Temaer i Kunsten), 2018.
- Rasmus Elmelund: "Kuratoren som den nye kunstner", Information, d. 21 okt. 2012.
Link: https://www.information.dk/kultur/2013/10/kuratoren-nye-kunstner
- Mathias Kryger og Lærke Berg-Pedersen: "En ny type museum vælter frem verden over. Også I københavn". Politiken, d. 7 februar 2025.
Link: https://politiken.dk/ibyen/art10217606/En-ny-type-museum-v%C3%A6lter-frem-verden-over.-Ogs%C3%A5-i-K%C3%B8benhavn.-Er-det-bare-en-turistf%C3%A6lde
- DR: Genstart d. 21.02.22.
Link: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022-02-21
UDSTILLING:
Arken: Anish Kapoor.
Lousiana: Havet.
VÆRKER:
- Udstillingen Racingcars på Aros i 2006.
- Udstillingen Riverbed af Olafur Eliasson på Lousiana Museum for Moderne Kunst i 2014.
- Udstillingen Månen på Lousiana Museum for Moderne Kunst i 2018.
- Jens Haanings værk Take the Money and Run på Kunsten Museum I 2021.
ANALYSEMETODER:
- Udstillingsanalyse.
ØVELSER OG PROJEKTER:
- Tegneøvelse på Arken.
- Paratekster om kunsten.
- Design af egen udstilling.
- Fælles værk der blev afsløret og præsenteres til "SPRING ART" d. 15/5.
MÅLSÆTNING:
1- En viden om paratekster, kurateringsprincipper og kuratorens rolle.
2. En erfaring med at udarbejde egne paratekster og udstillingsdesign.
3. Refleksioner over forholdet mellem kurator og kunster.
4. Besøg på og analyse af Arkens udstilling med Apolonia Sokol.
5. Udarbejde af fælles værk til "SPRIG ART" med inddragelse af viden om kuratering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64773075413",
"T": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64773075413",
"H": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64773075413"
}