Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Solrød Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Fransk B
|
|
Lærer(e)
|
Signe Damkjær Langkilde
|
|
Hold
|
2024 FrF (1gFrF, 2gFrF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
La vie des jeunes (eksamen)
La vie des jeunes
Formål:
- arbejde med temaet La vie des jeunes og træne ordforråd hertil
- få kendskab til livet for unge i Frankrig og sammenligne med unges liv i Danmark
- få kendskab til skolesystemet i Frankrig
- tale om almindelige emner og billeder
Materiale:
Jalouse pourquoi
Mette Bering og Mimi Sørensen: Quatre Amis. Gyldendal 2010, s.6-64
Film: La famille Bélier
(ca. 70 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs épisode 4 i Quatre Amis. Medbring Voilà øvebog
-
Beskriv billedet i Quatre Amis, s.30. Skriv 7 sætninger om billedet - hvad I ser og hvad I tror der sker. I må gerne digte.
-
Minlæring Opgaver med delingsartikel
-
Læs Quatre Amis, épisode 5 og besvar spørgsmål 1-6, s.33 (læg svarene i Elevfeedback). Kig på gloserne nederst s.33 og oversæt dem, I kan. Medbring også Voilà øvebog.
-
Minlæring Reduceret delingsartikel
-
Øv jer på møbelgloserne fra sidst (se Quatre Amis, s.33). Lav en tegning over jeres værelse og skriv de franske gloser på møblerne i dit værelse. I skal præsentere jeres værelse i timen. Her kan I bruge gloserne i boksen s.34.
-
Oversæt opgave 11 a) s. 11 i Voilà øvebog. Husk delingsartikel og reduceret delingsartikel.
-
I skal skimme épisode 6 i Quatre Amis, s.37-40. Nærlæs s.37 og oversæt l.1-15 (til og med:"...gentil comme tout avec moi"). Øv gloserne s.40
-
Ret fejlene i jeres aflevering fra sidst - hvis I ikke ved hvad I skal gøre ved fejlen, så lav det I kan og spørg mig i timen.
-
Øv jer på gloserne til at finde vej, i Quatre Amis, s.40 (se også vedhæftet dokument). Notér ned hjemmefra 10 ting på fransk, som man kan købe i en sportsforretning. Øv jer på aller i présent, så I kan bruge tiden futur proche.
-
Skriv 3 sætninger på fransk i futur proche som svar på spørgsmålet: Qu'est-ce que tu vas faire pendant les vacances?
-
Skim Quatre Amis épisode 7, nærlæs s.45 og oversæt dialogen Au club de gym.
-
Noel
-
Julehygge med bingo og julemusik. Øv jer på tallene på fransk. Og øv de julegloser, som I fik på et stykke papir tirsdag. Kig på papiret og lav øvelsen i linket
-
Besvar spørgsmål 1-10 i Quatre Amis, épisode 7, s.47. Og øv jer på gloserne med kropsdele s.47. Medbring Quatre Amis og Voilà øvebog.
-
Le corps
-
Find en kendt person og beskriv personen på fransk. Brug gloser om kroppen og adjektiver til at beskrive. Se evt. Quatre Amis, s.47 (nederst)-48. Lav opgave 2, s.19 og opgave 3, s.20 i Voilà øvebog om adjektiver og deres bøjning. Hvis I ikke var til
-
Beskriv billedet og l'ambiance (stemningen) på billedet s. 53. Find gloser og evt. sætninger til at diskutere spørgsmålene: Est-ce que Céline a raison d'être jalouse d'Emma? (Har Céline grund til at være jaloux på Emma?) Og Est-ce que Marc est tout-à
-
Øv jer på verberne faire, aller, venir og pouvoir i présent og futur proche. Beskriv billedet og l'ambiance (stemningen) på billedet s. 53. Find gloser og evt. sætninger til at diskutere spørgsmålene: Est-ce que Céline a raison d'être jalouse d'Emma?
-
Adjektiver.pptx
-
Aflevering laves i timen. Husk at glose- og grammatikark skal afleveres onsdag. Si printer ud til jer, så I har jeres ark i papirform til selve afleveringen.
-
Øv jer på verberne faire, aller, pouvoir og venir i présent og futur proche. Vi afslutter Quatre Amis med afsnit 10 og jeres egen afslutning. Skriv mindst 5 temaer/overskrifter på fransk, som I synes Quatre Amis handler om
-
Quizlet faire
-
Quizlet pouvoir
-
Quizlet venir
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
La famille (eksamen)
I forløbet arbejdes der med familietyper og familierelationer og forskellige eksempler herpå. Vi arbejder med tekst, film, billeder og træner formidling på fransk af temaet familie og dertil hørende underemner,.
Materiale:
Film: La famille Bélier (2014) af Éric Lartigau (vi har nærlæst scenerne 1-13)
Jean-Louis Fournier: Il a jamais tué personne, mon papa (red. Anne Knudstrup og Torben Knudstrup) Systime 1999, s.8, s.10-12, s.15
Ialt ca. 45 s.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
VI starter på nyt emne. Øv jer på verberne prendre og sortir i présent og futur proche. I skal også finde et billede af en familie - jeres egen eller en anden og beskrive billedet. I skal skrive 5 sætninger om billedet og familien i présent og 2 sætn
-
Quizlet prendre
-
Quizlet sortir
-
Il a jamais tué personne mon papa.pdf
-
Øv jer på verberne dire og devoir i présent og futur proche. Læs kapitel 1 og 2 i Il a jamais tué personne, mon papa. Find 10 gloser i teksten på fransk og oversæt dem til dansk. Lav også resten af opgaverne i Min Læring om adjektiver fra timen torsd
-
Øv jer på de sidste 4 verber i présent og futur proche: dire, devoir, prendre, sortir. Vi træner dem i klassen med en lille prøve - kun indsættelse af verber. Genlæs kapitel 1 og 2 i Il a jamais tué personne, mon papa. Find 10 vigtige gloser fra de t
-
Øv jer på verberne croire (at tro) og dormir (at sove) i présent og futur proche. Tjek også hvad de hedder i passé composé (tjek den korte tillægsform). Lav kryds-og tværsen med gloser til kapitel 3 i Il a jamais tué personne, mon papa. Læs derefter
-
Il a jamais tué personne mon papa, chap 3
-
Quizlet Croire
-
Quizlet Dormir
-
I får tid til at arbejde med næste aflevering. Læs Il a jamais tué personne, mon papa, kapitel 4. Øv jer på udtalen (læs højt derhjemme) og prøv at forstå teksten overordnet. Skriv et lille resumé af teksten på dansk. Øv jer på verbet voir (at se) i
-
Quizlet Voir
-
I får noget tid i timen til at færdiggøre jeres Travail 5. Øv jer på verbet écrire (at skrive) i présent, futur proche og passé composé. Læs Il a jamais tué personne, mon papa, chapitre 7. Øv jer på udtalen.
-
Quizlet Écrire
-
Find mindst 7 gloser på fransk, der kan beskrive faren i Il a jamais tué personne, mon papa. Skriv 3 linjer på fransk om indholdet kapitel 7, som vi læste sidste gang.
-
Lav øvelserne i Min Læring om passé composé og être som hjælpeverbum (husk tegningen med bjerget fra sidste gang). Lav også 3 sætninger om din weekend, hvor du bruger passé composé. Medbring Voilà øvebog.
-
I skal lave livshistorien i passé composé færdig inden timen (Voilà øvebog, s.50, opgave 5). I skal også have lavet kryds-og-tværsen om La famille Bélier og øv jer på gloserne, så I kan huske dem. Medbring Voilà øvebog.
-
Læs scene 2 i La Famille Bélier. I skal forstå teksten og øve på oplæsning af s.12. Lav opgave 2B i øvehæftet til La Famille Bélier, s.9, hvor I skal sætte dele af sætninger sammen, så de giver mening. Medbring Voilà øvebog.
-
Lav opgaver om possessive pronominer i Min Læring (se link)
-
Minlæring Possessive pronominer
-
Lina har kage med. Læs og forstå nogenlunde scene 8 i La Famille Bélier. Find 5 gloser på fransk om billedet s.23.
-
La Galette
-
Læs scenerne 12 og 13 i La famille Bélier. Oversæt scene 13
-
Lav sætninger om billedet i La famille Bélier øvehæftet s.22. Asger har kage med
-
Minlæring Refleksive verber
-
Lav opgaverne i Min Læring om refleksive verber. Og find 5 temaer/nøgleord, som I synes at filmen La Famille Bélier handler om. Læg nøgleordene i Elevfeedback.
-
Minlæring
-
Program for franskdag torsdag d.10. april i København
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
La normalité
I dette forløb har vi arbejdet med begrebet 'la normalité' og ud fra forskellige tekster og film set på, hvad der er anset som normalt, og hvad der adskiller sig fra det normale, og hvilke forskellige opfattelser af normalitet der kan være. Vi har arbejdet med underemner som seksualitet og ungdomsliv.
Materiale:
Mette Bering og Mimi Sørensen: Entrées. Gyldendal 2009, s.49-53
Céline Dion: Ziggy (1991)
Film: Un p'tit truc en plus (2024)
Ialt ca. 25 s.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Les banlieues (eksamen)
I forløbet beskæftiger vi os med franske forstæder og de problematikker, der er knyttet til dem. Vi kommer ind på forholdene i forstæderne fra 2005 med fokus på de optøjer og konflikter der har været. Vi læser tekster, der belyser negative såvel som positive sider af livet i forstæderne.
Connie Pedersen: "Écouter la colère", side 41-47, Acces
Jens-Peder Weibrecht: "La Cité. Gamal. Mossi et Yassine", side 10-14 in "Les gars de Villiers". Liljeforlaget.
Ladj Ly: "Les Miserables", film 2019 + materiale om filmen
30 s.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Velkommen tilbage efter ferien :) Jeg glæder mig til at se jer.
-
Les banlieues en France.pptx
-
I skal læse teksten om La cité og Gamal i kompendiet, som I fik udleveret sidst. Først skal I øve gloserne i Quizlet-øvelsen og derefter læse l.6-25 (s.10 eller den først side med tekst på i kompendiet). Notér et par linjer ned om indholdet på dansk,
-
Quizletøvelse Gamal
-
Les banlieues kompendium.pdf
-
Læs om Gamal, s.10, l.26-s.11, l.14. Find 5 gloser. Øv être, avoir, faire og aller i présent, futur proche og passé composé
-
Læs teksten om Gamal, s.11, l.15-s.12, l.4. Forklar på dansk hvad hvert afsnit handler om - ikke oversætte, men få et overblik over indholdet.
-
Find et billede til jeres aflevering, så får I lidt tid til at begynde på den i timen
-
I skal individuelt eller i små grupper arbejde med et stykke tekst i kompendiet: Mossi et Yassine: Les codes d'honneur, s.12-14. Inden timen skal I have læst og forstået teksten nogenlunde. Så arbejder vi videre i timen med en fælles powerpoint.
-
Minlæring
-
I skal have færdiggjort jeres slide til powerpointen om Les codes d'honneur og have forberedt jer på fremlæggelse af slidet. I skal også have lavet opgaverne i Min Læring om personlige pronominer - begge links.
-
Læs og oversæt teksten Les émeutes, s.41 i kompendiet Les banlieues. Lav en liste over de ord, I ikke kendte i forvejen.
-
Læs s.43-44, l.3. I skal forstå teksten - ikke nødvendigvis forstå alle ord.
-
Læs teksten Témoignage s.46. I skal kunne genfortælle indholdet på dansk i grove træk. Medbring Voilà grundbog og øvebog.
-
Vi skal se film: Les Misérables (2019)
-
Vi ser film fortsat. Husk det papir om filmen, som I fik udleveret mandag.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
L'école en France (eksamen)
Vi har arbejdet med det franske skolesystem og forskellene på det danske og det franske skolesystem. Vi har trænet relevant ordforråd vha. af uddrag af skønlitteratur, artikler, podcast, og vi har haft fokus på opfattelser af begge skolesystemer.
Materiale:
Mette Bering og Mimi Sørensen: Paroles francaises. Gyldendal 2013, s.7-17, s.24-25
Film: L'école en France (MitCFU)
Film: Entre les murs (2008)
Ialt: ca. 30 s
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi samler op på filmen Les Misérables. Vælg én af personerne og skriv 5 sætninger om personen. Overvej også hvad I synes om filmen og find gloser til et svar. I behøver ikke have lavet sætninger til denne opgave, blot gloser.
-
Find mindst 10 gloser på fransk om l'école
-
Prøve i timen uden hjælpemidler. Se i Travail 3 hvilke emner I skal øve på. Øv jer gerne i Min Læring - der ligger mange øvelser, og I kan lave dem, I vil (vælg selv ud hvilke grammatiske emner, I har behov for at træne)
-
Læs i kompendiet om L'école en France, s.7-9 (på dansk). Find på fem ord på fransk, der beskriver det franske skolesystem. Skriv dem i Elevfeedback
-
Medbring Voilà grundbog
-
Læs digtet af Jacques Prévert: Le cancre i mappen s.11. Øv jer på pouvoir i présent, passé composé og futur proche
-
École en France.pdf
-
Genlæs digtet Le cancre i kompendiet om L'école en France og forstå alle ord i teksten. Sammenhængen snakker vi om i timen. Øv jer også på at læse det højt.
-
Ingen lektier
-
Læs 35 kilos d'espoir igen. Prøv at lave et resumé af historien på dansk. Øv jer på parler i imparfait - vær opmærksom på endelserne. Se evt. linket til Le conjugueur.
-
parler - Conjugaison du verbe parler
-
I skal skrive Travail 4 i 45 minutter i timen. Husk Voilà grundbog
-
Lav tre sætninger på fransk i imparfait. Læs teksten Les Danois sont plus ouverts en été i kompendiet s.15-16. Find 7-10 vigtige gloser fra teksten. Skriv dem i Elevfeedback.
-
Vi skal se film: Entre les murs. Vi ser filmen færdig fredag, hvis vi ikke når det i timen.
-
Julehygge på fransk. Øv jer på tallene på fransk - vi skal spille bingo
-
Signe tager kage med (Galette des rois). Læs teksten Un des meilleurs systèmes éducatifs au monde? s.18-20 i kompendiet. Oversæt s.18, l.6-15 (Alizées kommentar). Øv jer også på oplæsning hjemme.
-
Øv verberne travailler, finir og attendre i présent, passé composé og futur proche. Læs teksten Un des meilleurs systèmes éducatifs au monde? igen, hvor I har fokus på forståelsen. Find 2-4 holdninger til det danske eller det franske skolesystem (udo
-
Øv dire og sortir i passé composé, présent og futur proche. Fremlæggelse af jeres afleverede powerpoints
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
La francophonie - Le Maroc (eksamen)
Indhold:
Vi har i forløbet arbejdet med Marokko som francofont område og har arbejdet med:
- årsager til at man taler fransk i Marokko
- kultur og sprog i Marokko
- kønsroller i Marokko
Vi har arbejdet med billeder, film, fiktionstekster og baggrundsmateriale om Marokko.
Materiale:
Je m'appelle Hassan, fra Peter Jensen: Porte-parole, s.20-24
Le Maroc au coeur, s.13-18, s.22-26
Mette Bering og Mimi Sørensen: Entrées. Gyldendal 2009, s.122
Film: Le Maroc qui bouge: Marrakech je t'aime
Tahar Ben Jelloun: L'enfant de sable
Billeder 360 degrés
Ialt: 30 s.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Isaiah og Melike præsenterer hver især et billede. Se dokumenter til billedbeskrivelse på timen d.21.1. Vi starter på nyt forløb om Le Maroc. Medbring bogen Entrées
-
Marrakech
-
Magnus, Isaiah og Asger præsenterer hver især et billede. I skal læse om Marokko i Entrées s.122. I skal øve jer på udtale og forstå teksten. I skal øve jer på verbet savoir (at vide) i présent, passé composé, futur proche og imparfait.
-
Lina og Malte præsenterer hver især et billede
-
Le Maroc
-
Vi bruger noget af timen på Travail 7. Læs s.13 i Le Maroc au coeur. I har fået teksten i timen og den ligger også her på timen
-
Le Maroc au coeur.pdf
-
I skal kunne besvare spørgsmålene fra sidste gang mundtligt om teksten Le Maroc au coeur, kap.1.2. Læs også kap.1.3, s.21-22, l.11. Quizletten laver vi først i timen.
-
Le Maroc au coeur chap 1 2.docx
-
Quizlet
-
Læs også kap.1.3, s.21-22, l.11. Quizletten laver vi først i timen. Lina fremlægger sit billede.
-
Le Maroc Quizlet
-
I skal lave opgaver om verber i Min Læring (tjek forklaringerne, hvis I er i tvivl om det), og I skal læse resten af kapitel 1.3. og beskrive Mohammed i 3-5 sætninger. Denne lektie er både lektie og en del af den virtuelle undervisning onsdag morgen.
-
Minlæring
-
Læs og forstå nogenlunde teksten om Hassan, som I fik udleveret sidste gang. I skal oversætte s.21, l.12-23. Øv jer på verberne vouloir og connaître i de fire tider: présent, passé composé, futur proche og imparfait.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69496764096",
"T": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69496764096",
"H": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69496764096"
}