Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Solrød Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Billedkunst B
|
|
Lærer(e)
|
Julie Lykke Jensen
|
|
Hold
|
2025 2h3gBk (2h3gBk)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
FORLØB 1: NATUREN I KUNSTEN (VIKAR)
FORLØB 1: NATUREN I KUNSTEN
INDHOLD:
Menneskets forhold til naturen har altid været et af kunstens foretrukne emner. Det ser vi både i samtidskunsten idag, hvor miljøkatastrofer og klimaforandringer står højest på dagsordenen, og vi ser det tilbage i kunsthistorien, hvor naturen både har været et yndet motiv og et råmateriale i kunsten. Naturen danner med andre ord rammen om menneskets eksistens, den har er kilde til æstetisk nydelse og bagtæppe for vores værste fremtidsforestillinger. I løbet af dette forløb skal vi derfor se på, hvordan vi mennesker forholder os til naturen omkring os igennem kunsthistoriens mange skiftende forestillinger om naturens væsen.
I forløbet vil vi slå ned påfølgende tre underemner:
1. Landskabmaleriet i 1800-tallet.
2. Land art i 1970’erne.
3. Klimakunst i samtiden.
God fornøjelse!
TEORI:
Egne tekster om:
- Landskabsmaleri.
- Landart.
- Klimakunst + video af Olafur Eliasson.
ANALYSEMTODER:
- Formalanalyse.
- Socialanalyse.
VÆRKER:
Landskabsmaleri:
- Casper David Friedrich: Vandringsmanden ved tågehavet (1818).
- Casper David Friedrich: Munken ved havet (1810).
- Gustave Courbet: Klipperne ved Etratet efter stormen (1870).
- Claude Monet: Impression, soleil levant (1872).
- J.M.W. Turner: Indsejling til Venedig (1843).
- P.C. Skovgaard: Udsigt over havet fra Møns Klint (1850).
- J. Th. Lundbye: En dansk kyst (1842).
- Claude Monet: House of Parlament (1899-1901).
Landart:
- Mary Miss: Perimeters (1977).
- Nancy Holt: Sun Tunnels (1973).
- Walter De Maria: The Lightning Field (1977).
- Robert Smithson: Spiral Jetty (1970).
- Christo og Jeanne-Claude: Running Fence (1976).
- Katharina Grosse: The Garden (2017).
- Christo og Jeanne-Claude: Wrapped Trees (1998).
- Skulpturparken på Lousiana.
Klimakunst:
- Olafur Eliasson: The Weather Project (2003).
- Olafur Eliasson: Regnbuen (2011).
- Olafur Eliasson: New York City Waterfalls (2008).
- Olafur Eliasson: Ice Watch (2014).
- Jeppe Hein: Modeficeret Social Bænk U (2008).
- Jens Galschiøt: Isbjørn (2015).
- Rune Bosse: Leben Still Leben (2019).
- Gudrun Steen-Andersen: Heads up! (2019).
ØVELSER OG PROJEKTER:
- Parafrase.
- Mal med stil.
- Pak det ind.
- Klimaprojekt.
FORMÅL:
I dette forløb vil vi have fokus på at:
1. Opnå et kendskab til landskabsmaleri i 1800-tallet, land art i 1970’erne og klimakunst i vores samtid.
2. Få en forståelse for maleri, skulptur og installation som kunstneriske medier.
3. Blive trænet i formalanalyse og socialanalyse som metode.
4. Tilegne os en teoretik forståelse for konceptkunst, stedsspecifik kunst og relationel æstetik.
5. En træning i løsningens af visuelle øvelser og selvstændigt projektarbejde.
6. Vi skal besøge skulpturparken på Louisiana.
7. Blive trænet i mundtlig formidling af egne analyse og praktiske projekter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
FORLØB 2: RUM I KUNSTEN (VIKAR)
Vi undersøger arkitekturens formsprog i nedslag (Antikken(dvs, klassisk arkitektur), Historicisme og Modernisme)., Skabelse og anvendelse af rum i kunsten i Dansk Guldalder, Surrealismen og modernismen med fokus på hhv. maleri og installation.
Fokus i modernismen er det konceptuelle.
Tekst: "Arkitekturen i Kunsten"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
FORLØB 3: NORMKRITIK I KUNSTEN
FORLØB 2: NORMKRITIK I KUNSTEN
INDHOLD:
I dette forløb skal vi se på, hvordan køn, etnicitet, seksualitet og handikap bliver skildret i kunsten i både et historisk og aktuelt perspektiv. Vi skal tilegne os en teoretisk ramme at forstå sådan kunstværker ud fra og derfor skal vi stifte bekendskab med både feminisme, postkolonialisme og queerteori. Som kulmination på forløbet slutter vi af med at besøge udstillingen med "Headstrong" med den legendariske afroamerikanske kunstner Jean-Michel Basquiat på Louisiana, for at undersøge, hvordan han skildrer etnicitet, kultur og identitet.
Forløbet er inddelt i 4 undertemaer:
- Mand/Kvinde
- Hvid/Sort
- Hetero/Queer
- Normal/Crip.
God arbejdslyst!
TEORI:
- Tekster om "Køn og feminisme", "Postkolonialisme" og "Queerteori" i "TAP: Teori til analyse og praksis i Billedkunst", Porse og Andersen, Praksis 2021.
- Egne analysevideoer om feminisme, postkolonislisme og queer-teori som metode.
- Maya Albana: Det sorte kapitel (2019).
Link: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/det-sorte-kapitel
VÆRKER:
Mand/Kvinde:
- Sandro Botticelli: Den skumfødte Venus (1484-86).
- Titian: Venus fra Urbino (1538).
- Ingres: Venus Anadyomene (1808).
- Èdouard Maner: Olympia (1865).
- Kirsten Justesen: Skulptur II (1968).
- Barbara Kruger: Your body is a battleground (1989).
- Marina Abramovich: Art must be beautiful (1975).
- Maja Malou Lyse: Den lyserøde farve er en krigsdragt (2015).
Hvid/Sort:
- Eugene Delacroix: Sardanapalus’ død (1827).
- Udvalgte reklamer fra United Colors of Benetton.
- Peter Carlsen: Danmark (2009).
- Huskmitnavn: Hvad vil du byde uventede gæster? (2006).
- Nadia Plesner: Darfurnica (2010).
- Michael Kvium: Beach of Plenty (2017).
- Jeanette Ehlers: Whit it good (2014-15).
- Christian Lemmerz: Adam (2020).
- Kristian von Hornsleth: The Hornsleth Village Project (2006).
- Jeanette Ehlers & La Vaughn Belle: I am Queen Mary (2018).
Hetero/Queer:
- Kristian Zahrtmann: Adam i Paradis (1914).
- Claude Cahun: I am in training don’t kiss me (1928).
- Lynda Benglis: Selvportræt i Artforum (1974).
- Robert Mapplethorp: Brian Ridley and Lyle Heeter (1979).
- Andy Warhol: Selvportrætter i drag (1980’erne).
- Orlan: The Reincarnation of Saint Orlan (1990+).
ØVELSER OG PROJEKTER:
- Eget selvportræt på lærred.
- Collage om kultur og identitet.
- Video af kønsperformance.
MÅLSÆTNING:
Når vi er nået til vejs ende med dette forløb skal vi kunne tjekke af, at I har opnået følgende målsætninger:
- Vi har fået en viden om den tematiske skildring af køn, seksualitet og etnicitet i kunsten.
- Vi har fået en forståelse af fotografi, maleri, performance og video som kunstneriske medier.
- Vi har fået et kendskab til feminisme, postkolonialisme og queerteori.
- Vi er blevet trænet i at foretage en formal-, betydnings- og socialanalyse som metode.
- Vi er blevet trænet i at løse visuelle øvelser og udarbejde egne projekter.
- Vi er blevet trænet i mundtlig formidling af egne analyser og værker.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
VIRTUEL OPGAVE I BILLEDKUNST
|
25-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
FORLØB 4: KURATERING AF KUNSTEN
FORLØB 4: KURATERING AF KUNSTEN
INDHOLD:
I dette undervisningsforløb bevæger vi os væk fra at arbejde med enkeltstående kunstværker til at betragte værkerne i deres kontekst. Vi skal med andre ord beskæftige os med, hvordan kunst bliver præsenteret og udstillet på forskellige kunstinsitutioner. Vi skal undersøge, hvordan kunst bliver præsenteret for beskueren, hvordan en udstilling bliver til og hvordan vi efterfølgende kan analysere dens opsætning? At planlægge og lave udstillinger kaldes for kuratering. Det kommer fra latin og betyder “at drage omsorg for”. Som kurator drager man altså omsorg for kunsten og det gør de ved at bevare, udstille og formidle kunsten for os som publikum.
Forløbet er inddelt i følgende tre underemner:
1. Paratekster.
2. Kuratering.
3. Kuratorens rolle.
God arbejdslyst!
TEORI:
- Ane Charlotte Skou Sølvsten: "Hvad er paratekster?", Emu, 2021.
Link: https://emu.dk/stx/billedkunst/kuratering-og-museologi/paratekster-som-undersoegelsesfelt-i-billedkunst
- Jonas Wolter: "Kuratering af en udstilling" (i: Temaer i Kunsten), 2018.
- Rasmus Elmelund: "Kuratoren som den nye kunstner", Information, d. 21 okt. 2012.
Link: https://www.information.dk/kultur/2013/10/kuratoren-nye-kunstner
- Mathias Kryger og Lærke Berg-Pedersen: "En ny type museum vælter frem verden over. Også I københavn". Politiken, d. 7 februar 2025.
Link: https://politiken.dk/ibyen/art10217606/En-ny-type-museum-v%C3%A6lter-frem-verden-over.-Ogs%C3%A5-i-K%C3%B8benhavn.-Er-det-bare-en-turistf%C3%A6lde
- DR: Genstart d. 21.02.22.
Link: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022-02-21
UDSTILLING:
Lousiana: Basquiat / Headstrong d. 30.01.26-17.05.26.
Cisternerne: Marina Abramovic / Seven deaths d. 14.03.26-30.11.26.
VÆRKER:
- Udstillingen Racingcars på Aros i 2006.
- Udstillingen Riverbed af Olafur Eliasson på Lousiana Museum for Moderne Kunst i 2014.
- Udstillingen Månen på Lousiana Museum for Moderne Kunst i 2018.
- Jens Haanings værk "Take the Money and Run" på Kunsten Museum I 2021.
ANALYSEMETODER:
- Udstillingsanalyse.
ØVELSER OG PROJEKTER:
- Tegneøvelse på Louisiana.
- Lav egen paratekster til kunsten.
- Design af egen udstilling.
MÅLSÆTNING:
1- En viden om paratekster, kurateringsprincipper og kuratorens rolle.
2. En erfaring med at udarbejde egne paratekster og udstillingsdesign.
3. Refleksioner over forholdet mellem kurator og kunster.
4. Besøg på og analyse af to udstillinger på Louisiana og i Cisterne.
5. Formidling eller kuratering af eget eksamensprojekt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
EKSAMENSPROJEKT: DØD I KUNSTEN
Overemnet for dette års eksamensprojekt er.... (tommehvirvel).... "Død i kunsten"!
I finder alle de formelle informationer om og krav til projektet i vores fælles pp-show.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71358297779",
"T": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71358297779",
"H": "/lectio/74/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71358297779"
}