Holdet 1hid (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Solrød Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jens Lyck Larsen
Hold 2025 id/h (1hid)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1: Ultimate
Titel 2 2: Jive
Titel 3 3: Skumtennis
Titel 4 4: Crossfit
Titel 5 5: Floorball
Titel 6 6: Opvarmning til musik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1: Ultimate

Praktisk fokus: Et forløb med ultimate som det praktiske/tekniske element

Formål:

- At præsentere eleverne for de tekniske og de taktiske dele af Ultimate. Som hører under færdighedsområdet ”boldspil”.

- At give eleven forståelse for egen rolle og for begreberne sportsånd og fairplay, blandt andet via værdigrundlaget for Ultimate, ”Spirit of the Game”.

- At udvikle elevens forståelse for grundelementerne i kaosboldspil, eksemplificeret ved Ultimate.

Eleverne vil blive vurderet på deres evne til at kunne udføre de forskellige tekniske elementer, herunder forhånds- og baghåndskast, med korrekt teknik, samt forstå det taktiske aspekt af spillet og udføre det i konkrete spilsituationer.

Der er arbejdet med følgende tekniske færdigheder/taktiske elementer af spillet:

Baghåndskast
Høj og lav gribeteknik og pandekagegribning.
Cuts - retningsskift og temposkift
Pivotering
Regler - herunder spirit of the game.
Nøltælling
Taktik: Banens bredde og dybde. Brug af cuts til at udnytte banens frie rum. Spilbarhed og kommunikation.


Eleverne har fået kendskab til:

Forhåndskast
Stak
Opdækningsformer, mandsopdækning og zone.

Teoretisk fokus:
Udover tekster/videoer om teknik er der som teoretisk emne i dette forløb gennemgået et afsnit om idrættens etik og fairplay, herunder Spirit of the game.

Wolf, Troels et al; "C - det er idræt", Gyldendal, 2007, side 123-131
Teori om spillets regler, herunder at kalde fejl og spirit of the game
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2: Jive

Praktisk fokus:

Et forløb med Jive som det praktiske/tekniske element og kort om sundhed og livsstil som det teoretiske.

Forløbets faglige mål og bedømmelseskriterier:

- at udføre de valgte trin korrekt (herunder korrekt grundtrin)
- at kunne udføre trinene i takt til musikken
- Musikalsk udførelse af de enkelte trin (ligner det jive) bevægelseskvaliteter (høje knæ, op på for-foden, lethed/tyngde, små trin)
- Evne til at føre/lade sig føre
- Forståelse af trinnene, og hvordan de kan sammensættes til en koreografi

Forløbet afsluttes med en fremvisning af en koreografi.

Følgende trin/variationer har haft fokus

1: Grundtrin
2: Grundtrin med variation - rotationer på stedet
3: T-turn
4: Damedrejning
5: Mooch step
6: Sliding doors
7: Change hands behind back
8: Back walks and kicks

Erfaring med

9: Herredrejning

Vi har arbejdet uden fatning og med åben fatning.

Teoretisk fokus:
Udover tekster/videoer om teknik er der som teoretisk emne i dette forløb gennemgået et kort afsnit om sundhed, livsstil og sundhedsdefinitioner.
Wolf&Hammer, ”C – det er idræt”, Gyldendal 2005, side 80-83

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3: Skumtennis

Praktisk fokus:

Et fokus på skumtennis, der spilles indendørs på badmintonbaner. Primært fokus på single. Det teoretiske element handler om skadesteori.  

Fokusområder: Lav tyngdepunkt, vigtigheden af benarbejde og positionering, forhånd, baghånd og serv som fælles grundslag, men adskilt teknik. Angrebspil og aggressivitet kontra defensiv tilgang.

Banens dimensioner og regelgennemgang.


Skumtennis:

Forhånd, herunder slag med topspin.
Baghånd, herunder slice.
Serv og flugtninger
Laser og korrekt greb
Benarbejde
Herunder slagserier

Teoretisk fokus:
Udover tekster/videoer om teknik er der som teoretisk emne i dette forløb gennemgået et afsnit om skadesteori

Wolf&Hammer, ”C – det er idræt”, Gyldendal 2005, side 142-144
Uddrag af artiklen https://ugeskriftet.dk/videnskab/behandling-af-akutte-muskelskader


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4: Crossfit

Praktisk fokus:

I forløbet crossfit skal eleverne arbejde med forskellige former for WOD's. Derudover skal eleverne arbejde med forskellige øvelser, forskellige arbejde- og pauseintervaller og forskelligt udstyr, primært kettlebells. Første del af forløbet er lærerstyret, hvor eleverne introduceres til forskellige former for WOD's og øvelser samt det tekniske i udførelsen af disse, mens anden del handler mere om, at eleverne i grupper selv skal designe deres WODs, som de skal instruere deres klassekammerater i.

Eleverne bedømmes i forløbet på følgende kriterier:
- Evnen til at kunne udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Evnen til at kunne udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Evnen til at kunne sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Evnen til at kunne være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer

Gennemførte øvelser: Kropsvægtsøvelser, rebklatring, forskellige kettlebelløvelser, øvelser med medicinbolde og madrasser.
Især Thrusters, clean and press, KB swing, Wallball, KB snatch, rows, Goblet squat, kb cleans.


Teoretisk fokus:
Udover tekster/videoer om teknik er der som teoretisk emne i dette forløb gennemgået et afsnit om styrketræning.

Wolf&Hammer, ”C – det er idræt”, Gyldendal 2005, side 48-54
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5: Floorball

Praktisk fokus:
Fokus på tekniske og taktiske elementer indenfor boldspillet floorball. Særligt fokus på:

- Basale regler i floorball
- Kontrol og beskyttelse af bolden
- Tæmninger og pasninger
- Skud og pasninger: Trækskud, og i mindre grad slagskud og håndledsskud.
- Driblinger og boldkontrol.
- Taktiske opstillinger og overvejelser. Herunder 2-2-1 og 2-1-2
- Angrebsspil: Taktik og opstilling - udnytte rummet bag målet.
- Boldbasisbegreber: skabe og udnytte frie rum, overtalsspil, elastik mellem boldholdere, bredde og dybde.

Teoretisk fokus:
Udover tekster/videoer om teknik er der som teoretisk emne i dette forløb gennemgået et afsnit om aerob træning.

Wolf&Hammer, ”C – det er idræt”, Gyldendal 2005, side 32-37


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6: Opvarmning til musik

Praktisk fokus:
Indenfor for emnet ”Opvarmning til musik” er der arbejdet med særligt fokus på:

- Opbygningen af opvarmningsprogrammer
- Musikkens rolle og anvendelse i forbindelse med opvarmning
- Tælling af musikkens taktslag
- Fokus på at starte øvelser på 1-slaget
- Fokus på synkronitet i øvelser
- Fokus på generelle opvarmningsprogrammer og dermed en alsidig tilgang.

Teoretisk fokus:
Udover tekster/videoer om teknik er der som teoretisk emne i dette forløb gennemgået et afsnit om opvarmningsprogrammets opbygning.


Wolf&Hammer, ”C – det er idræt”, Gyldendal 2005, side 22-27

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer