Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Himmelev Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Cecilia Kirk, Jeppe Nilaus Larsen, Kristian Brøndum, Line Brok
|
Hold
|
2022 id/a (1a id, 2a id, 3a id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ultimate (eksamensforløb)
FORLØBSBESKRIVELSE:
Forløbets overordnede mål er:
• At udvikle elevernes praktiske spilforståelse og teknisk-taktiske færdigheder i ultimate
• At udvikle elevernes forståelse af idrætsfaget med et fagligt indhold, fysisk aktivitet og samarbejde
• At eleverne erhverver sig viden/erfaringer om boldbasis (boldspil på tværs-elementer) i forhold til en teori/praksis-kobling og endvidere refleksion over praksis.
Evalueringsmål:
PRAKTIK
Ultimate - idrætsfaglige mål - Hvad skal eleverne kunne? Hvad indgår i evalueringen.
Formålet med ultimate-forløbet er en indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først skal kaste- og gribeteknikker læres, udvikles og finjusteres. Overblik, præcision og spilbarhed er nøglepunkter i ultimate. Der arbejdes videre med angreb, forsvar, cuts, løbemønstre og spilforståelse. Evalueringen tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og naturligvis evnen til at kunne deltage i det færdige spil.
(Fokus på) Værdier og regler
1. Indgående kendskab til "spirit of the game", fairplay og reglerne
(Fokus på) Tekniske færdigheder
2. Sikkerhed i at kaste baghåndskast/gribe over kort afstand (5-10 m). Kunne lægge et mellemlangt kast til et dybdeløb med en vis sikkerhed/præcision (10-20 m). Kunne kaste en lang aflevering (20-40m), dog med væsentligt større usikkerhed (formel).
3. Forhåndskast & hammerkast med en vis sikkerhed/præcision over kortere afstand. Kunne lægge et mellemlangt eller langt kast til et dybdeløb, dog med væsentligt større usikkerhed (formel)
(Fokus på) Taktiske færdigheder (kobling til ultimate- og boldbasisteori!)
4. Angreb: Kunne pivotere og kunne lægge en aflevering med en vis sikkerhed/præcision, når man har opdækning på (opdækningsøvelse). Gøre sig spilbar, løbe (temposkift) fri af sin markering og beherske "cuts" under afleveringer. Time sit løb. (funktionel - relationel færdighed).
5. Forsvar/defence: Kunne løbe, dække og følge sin mand effektivt og reglementeret (funktionel - relationel færdighed).
6. Det færdige spil. Demonstrere god spilforståelse. Effektivitet. Kunne spille med og fremvise stacking på et et meget elementært niveau, f.eks. efter udkast og ved disc-overtagelse.
(I nogen grad) Det fysiske
7. Fysisk: Kondition, retningsskift, hurtighed og balance.
TEORI:
Hvad er boldbasis? Hvilke elementer indgår på tværs af boldspil? Hvordan med regler, fairplay og etik? Spillet, regler & fairplay. Spilbarhed (cuts), kommunikation, bredde-dybde, angreb-forsvar, markering etc.
FAGLIGE MÅL: (fra bekendtgørelsen)
Elevere skal:
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
• Opnå kropsbevidsthed
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
KERNESTOF: (fra bekendtgørelsen)
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
Kernestof: Boldbasis teori
Ultimate-kompendiet, Intro, s.6-9 + Kaste-& gribeteknik, s. 12-14 (7 s)
Idræt C (den lilla) Boldbasis s. 83-89 (7 s)
Video: ultimate - kast og gribning - intro.webm
OMFANG: 14 ns.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Bat og Ketcher
Læringsmål
Forløbet har været en introduktion til ketcheridræt. Vi har spillet bordtennis, pickleball, badminton og skumtennis. Der har ikke været tilknyttet teori og forløbet er ikke tænkt som et eksamensforløb.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Opvarmning
Estimat: 7
Forløbsbeskrivelse: KERNESTOF:
C-det er idræt. Opvarmning, s. 22-29 (5ns) (Wordfil)
Labans bevægelseslære s. 15-22 i Idræt C - Praksis og teori. (4,5ns)
Anatomi og bevægelseslære s. 149-152 i Idræt C - Praksis og teori. (2,ns)
I alt = 12ns
Faglige mål for forløbet:
- Forståelse for formål med opvarmning i idræt, herunder fysiologisk effekt og forebyggelse af skader.
- Kunne opbygge og udføre eget opvarmnings-program i grupper.
- Rytmisk forståelse ved anvendelsen af musik til bevægelser.
- Kunne anvende musik til at understøtte bevægelser (forståelse for rytmen/pulsen i musikken, og brugen af musikken således, at der er skift i bevægelse ved 1. taksslag og/eller ved ændringer i musikken)
- Grundlæggende kropsbevidsthed, styrke og smidighed gennem forskellige kreative øvelser og udtryksformer.
- Kunne samarbejde og indgå i processer omkring bevægelse og udtryk.
Eleverne udvikler og sammensætter et opvarmningsprogram på basis af teori-input og eksempler på musik og øvelser samt brainstorming.
Arbejdsformen er projektarbejde. Der gives eksplicitte rammer og krav som skal opfyldes. Elevernes færdigheder vurderes primært på baggrund af følgende:
- effekt (bliver man varm?)
- musik- og øvelsesvalg
- følge rytmen og synkronisering
- bevægelseskvalitet
- organisering af opvarmningen (f.eks. hvordan bruges rummet? Kan alle se, hvad I laver? osv.)
Arbejdsformer:
Praktisk undervisning i hal/teori og gruppearbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Fodbold
Fodbold og langbold
Forløbet har handlet om fodbold og langbold og idræts- og bevægelsesglæde;)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Softball
Beskrivelse:
Softballforløb med fokus på teknik, taktik og regler.
Faglige mål:
- kendskab til spillets regler.
- viden om, og evne til at udføre kast (både ml. spillere, men også picthe bolden til batter), gribe bolden (jetjagere, høje bolde, bolde langs jorden) og batte.
- Evne til at kunne løbe hurtigst muligt mellem baserne.
- Taktisk viden ift. at udnytte spillets regler, omkring det at lukke baser, tagge og stjæle baser.
Pensum:
- Videoer fra undervisningen med instruktioner til kast, batting og pitching.
- Dokument med regler til softballspillet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Danseprojekt
Beskrivelse:
Danseforløb med fokus på den moderne, frit koreograferede dans.
Vi samarbejder med dansescenen Åben Dans i Roskilde i projektet. Således er forløbet udviklet i samarbejder med en af deres professionelle dansere, ligesom vi undervejs er nede for at se en forestilling samt har besøg af en danser, både i opstartsfasen og ifm. introduktion og feedback på den endelige elevopgave - en opgave som i år havde temaet "Sprækker i verden".
Eleverne skal på baggrund af undervisningen og ekskursionen til danseforestillingen lave deres egen performance. Her skal de inkorporere de elementer vi har arbejdet med i en dans på ca. 3 min. ud fra et fælles tema.
Forestillingen vises for de andre på holdet og eleverne får feedback på det viste.
Faglige mål:
- Evnen til at formidle et bestemt budskab/udtryk igennem dans og bevægelse til musik på en velovervejet måde.
- Kobling af viden om Labans bevægelseslære til egne bevægelser.
- Sikkert rytmiske fundament som tillader både at lave bevægelser bundet til musikkens puls og bevægelser fri af musikkens puls.
Pensum:
- Øvelser, videoer og feedback fra undervisningen.
- Pdf-fil vedr. musik og bevægelse, herunder Labans bevægelseslære (se lectio).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Springgymnastik
Beskrivelse:
Springgymnastikforløb m. fokus på følgende øvelser: hovedstand, håndstand, rulle, ophop, overslag/hovedspring, salto og vejrmølle/araberspring.
Undervejs repeteres opvarmningsprogrammerne fra forløbet om opvarmning i 1g (Jeg starter med at vise dem et eksemplarisk opvarmningsprogram, hvorefter de står for opvarmningen til et af modulerne.
Faglige mål:
- Repetition af opvarmingsprojektet og tilhørende faglige mål.
- Viden om udførelse af ovennævnte øvelser/spring.
- Evne til at udføre hele eller dele af ovennævnte øvelser/spring.
Pensum:
- Videoer vist i timen.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
OBS! Følgende varmer op: Thea, Laura, Smilla, Julie, Nicoline, Simone. Husk musik og husk at øv jer på de øvelser I har med.
-
OBS: Nicolai, Vitus, Andreas, Asger, Emil varmer op!
-
OBS: Amelie, Madelaine varmer op.
-
OBS: Bolette, Anna, Thilde, Freja, Sofie varmer op.
-
OBS: Anna, Kristine, Mikkel, Lauge, Lucas varmer op.
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Volleyball og teamteori
Beskrivelse:
Volleyforløb m. teoretisk fokus på teamteorien.
Vi starter med at repetere grundslag og regler.
Dernæst arbejder vi med den taktiske side af spillet. I denne sammenhæng kobles til begreberne fra teamteorien.
Dem arbejder vi videre med i slutningen af forløbet, hvor vi spiller på faste hold, og forsøger at bringe begreberne om kohæsion, teambuilding, roller og teamets faser i spil.
Vi arbejder i sidste del af forløbet på faste hold og afslutter med en turnering.
Faglige mål:
- Viden om grundslag i volley.
- Evne til at udføre grundslagene, både i isolerede øvelser, men også under mere spillignende forhold.
- Kendskab til regelsæt og viden om taktiske elementer af spillet.
- Viden teamteorien og evnen til at koble det til volleyspillet.
Pensum:
Teamteori - B for bedre idræt (s. 156-166) (PDF) (7,6ns)
Volleyball - Idræt C: Praksis og teori (s. 50-58) (6,4ns)
Videoer:
Baggerslag: https://www.youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4
Fingerslag: https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A
Regler: https://www.youtube.com/watch?v=OWCkPbzq81g
I alt = 14ns + Videoer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt - Crossfit
Træningsprojekt med fokus på Crossfit.
Træningsprojektets hensigt:
At træne målrettet mod at forbedre sin præstation i en crossfit-test, der varer ca. 20-25 min. (maks 25 min) med fokus på kondition (primært kredsløb) og styrke (muskeludholdenhed og maksimal styrke) samt korrekt teknik i de udvalgte øvelser.
Eleverne skal udarbejde en arbejdskravanalyse og med afsæt i denne og deres personlige kapacitet fra starttesten (kapacitetsanalyse) udarbejde et teoretisk funderet træningsforløb (5 uger), hvis primære fokus er at forbedre den samlede præstation fremmod en sluttest.
Det er målet, at eleverne skal afprøve en planlagt, velstruktureret og målrettet træning. De skal tage afsæt i arbejdskravene og dem selv, således at de kan udføre en træning, der sikrer en kontinuerlig fremgang gennem superkompensation med fokus på skadesforebyggelse.
Til dette skal eleverne reflekteret anvende træningslære om (kredsløbskondition, styrketræning, intensitet, træningsvarighed, -hyppighed, -mængde, specificitet og restitution (kort & lang).
Eleverne vil under forløbet afprøve forskellige træningsformer (intervalløb, boldspil, forskellige typer af WODs relateret til crossfit-genren) samt forskelige former til intensitetsbestemmelser.
Det er en del af de faglige mål, at eleverne både opøver kredsløbskondition og styrke, så testen kan gennemføres hurtigere, men også arbejder med tekniske færdigheder, der gør dem i stand til at udføre øvelserne korrekt.
Produktkrav:
- Rapport (indledning, træningsområde med tilhørende teori => arbejdskravanalyse (og kapacitetsanalyse - hvad er mit nuværende fysiske udgangspunkt) => målsætning, træningsplan der er teoretisk funderet (med argumenter i den læste teori), træningsdagbog/gennemførsel af træning, resultater og diskussion, konkluderende evaluering).
Pensum:
Kapitel 6 - Træningsprojekt (s. 101-103) i Idræt C - Praksis og teori (2,3ns)
Aerobe processer i Idræt C - Praksis og teori (s. 170-175). (3ns)
Aerob træning i Idræt C - Praksis og teori (s. 178-182). (3,5ns)
Styrketræning Idræt C - Praksis og teori (s.183-190). (4,9ns)
Youtube videoer af teknikken i de respektive øvelser i testen:
- Push-ups: https://www.youtube.com/watch?v=0pkjOk0EiAk
- Atomic sit-ups: https://www.youtube.com/watch?v=dZMw3n4mY0w
- Burpee over the bar: https://www.youtube.com/watch?v=D7rAEEE_H9A
- The Dumbbell Power Snatch: https://www.youtube.com/watch?v=9520DJiFmvE
- Box Jump: https://www.youtube.com/watch?v=NBY9-kTuHEk
- Push press: https://www.youtube.com/watch?v=X6-DMh-t4nQ
- Sjip: https://www.youtube.com/watch?v=EwrFMvxMSkk
I alt: 13,7ns + Teknikvideoer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Aerobic og stepaerobic
I forløbet har eleverne både arbejdet med aerobic og stepaerobic. I forløbet har eleverne først og fremmest stiftet bekendtskab med basistrin inden for aerobic og stepaerobic. Herefter har de skulle indlære aerobic og stepaerobic-koreografier (Videoer fra Youtube samt lærerkoreografier). Slutteligt har de i grupper skulle sammensætte deres egne koreografier i både aerobic og stepaerobic.
Faglige mål:
- Fremme kropsbeherskelse og kropsbevidsthed
- Fremme den fysiske kapacitet hos de deltagende
- Udvikle en rytmisk forståelse, således bevægelserne laves i takt til musikken
Læringsmål:
- At udføre basistrin i aerobic og stepaerobic
- At fastholde et flow uden pauser
- At anvende det rigtige udtryk og teknik (fx rank kropsholdning, hele foden på bænken)
- At indlære, opbygge og sammensætte trin og koreografier til musik
- At træne den rytmiske forståelse og koordination til musik
- At være kreative og lave egne produktioner og dermed arbejde med det kropsligt udtryk.
Pensum:
Word-fil om Aerobic fra Gymnasieskolens idrætslærerforening (1ns)
Musiktælling s. 13 i Idræt C - Praksis og teori (0,5ns)
Musik og bevægelse s. 14 i Idræt C - Praksis og teori (0,5ns)
Kapitel 8 - Idræt og samfund s. 114-123 i Idræt C - Praksis og teori (7ns)
Artiklen: Fitness-trends gennem tiden: Fra body-building til yoga". Link: https://www.dr.dk/levnu/fritid/fitness-trends-gennem-tiden-fra-bodybuilding-til-yoga
Afsnit 11.4 Træning s. 128-133 i Idræt C - Teori i praksis (PDF-fil)
Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=7ISOdX7P578
I alt: 13ns + Videoer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Badminton
Hovedområde: Klassiske og nye idrætter.
Antal moduler: 6
Faglige mål:
- Beherske tekniske og taktiske færdigheder i badminton
- Fremme den fysiske kapacitet
- Fremme kropsbeherskelse
Læringsmål:
- Kendskab til forskellige greb samt brugen af de forskellige greb
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob og smash
- Rimelig beherskelse af benarbejde til kort forhånds- og baghåndshjørne
- Kendskab til netdrop og lob fra forhånd og baghånd
- Kendskab til drop (forhånd) og smash (forhånd)
- Rimelig beherskelse af clearslaget (forhånd)
- Rimelig beherskelse af lang forhåndsserv og kort baghåndsserv
- Kunne udføre simple slagsekvenser, hvor det er muligt at se hensigten med slaget
- Udvise en taktisk forståelse for egen placering på banen
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Fremvise taktisk forståelse i en kampsituation (enten double eller single)
Pensum:
Afsnit om badminton (s. 79-86) i Idræt C - Praksis og teori. (5,2ns)
Bevæg dig for livet (PDF) - Regler i Badminton
Kapitel 9 "Sundhed og livsstil" (s. 124-134) i Idræt C - Praksis og teori. (8,6ns)
Teknikvideoer:
Netdrop: https://www.youtube.com/watch?v=yJ5zO0T9jgk&t=64s
Forhåndsserv: https://www.youtube.com/watch?v=2Qg_iRjvf9s
Baghåndsserv: https://www.youtube.com/watch?v=anTtMocMpKI
Drop: https://www.youtube.com/watch?v=h01NGQRW_IY&t=40s
Clear: https://www.youtube.com/watch?v=qhe_rRJR9_Y
Smash: https://www.youtube.com/watch?v=8QlW8_PdYbw&t=9s
I alt = 16ns + Videoer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb#6
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52312822232",
"T": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52312822232",
"H": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52312822232"
}