Holdet 2022 DA/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Himmelev Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anne Horslev Dalkoff, Pernille Ovesen
Hold 2022 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Jagten på kærligheden
Titel 2 En reel samtale?
Titel 3 Det moderne gennembrud - kontinuitet og brud
Titel 4 DHO
Titel 5 Fra barn til voksen (værk 1)
Titel 6 Mediacamp 2023
Titel 7 FF3: Aktiv dødshjælp
Titel 8 Kunsten at mindes (værk 2)
Titel 9 Kroppen - smuk, mangfoldig og besværlig
Titel 10 Glæden ved læsning (værk 3)
Titel 11 Underklassen og klassesamfundet
Titel 12 Glæden ved at lytte: et forløb om podcast (værk 4)
Titel 13 Moderniteten - Gennembrud og sammenbrud
Titel 14 Forbrydelse og straf (værk 5 + 6)
Titel 15 Menneske og natur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Jagten på kærligheden

Formål: Litteraturhistorisk overblik

Analyse og sammenligning af litterære tekster, fx digte og noveller fra middelalderen til det moderne gennembrud - med perspektiver til realityshows fra 2021,

Gennemgående tema:
Kærlighed og synet på parforhold

Det undersøgende spørgsmål:
Hvilke ligheder og forskelle er der mellem forskellige perioder og tekster?

Centrale temaer:  
I middelalderen: slægten vs. individet
I oplysningstiden: frihed vs. tvang
I romantikken: længsel/ulykkelig kærlighed ift. dualistiske verdenssyn
I det moderne gennembrud: kvindens rolle i samfundet

Centrale begreber/teoretiske metoder:
Back stage, middle stage og deep stage (Ervin Goffman m. fl. ift. realitygenren)
Toulmins argumentationsmodel (ift. oplysningstiden)

Kernestof:
Ebbe Skammelsøn (folkevise)
Ludvig Holberg: ”Bønder lever lykkeligere end købstadsfolk” (uddrag), Moralske Tanker, 1744
Gift ved første blik (afsnit 1, sæson 8) "Store forventninger". Tv-serie på DR: https://www.dr.dk/drtv/episode/gift-ved-foerste-blik_-store-forventninger_333077    
Adam Oehlenschläger: Den Forladte (1803). Digt.
Medina (2011): For altid. Musikvideo.  
https://www.youtube.com/watch?v=X5TG_4Fqku8
Herman Bang: Den sidste balkjole (1887) | Det moderne gennembrud (systime.dk)

Supplerende tekster:

Introfilm til middelalderen:
1. 1000-1536: Middelalderen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (systime.dk)

Om folkeviser:
Folkeviser | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (systime.dk)

Om oplysningstiden:
Rather Homemade Productions: "Oplysningstiden - Hvad fanden skete der lige der" - YouTube

Om realitygenren:
5.3 Reality-tv | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)

Om Adam Oehlenschläger:
Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (systime.dk)

Perspektiver:
Game of Thrones (1. episode, 1 sæson) Tv-serie fra 2011
Love is blind (1. episode, 1. sæson) Tv-serie fra 2020
Symposion af Platon (myten om den eneste ene)
H.C. Andersens papirklip:
https://www.hcandersen-homepage.dk/?page_id=1038

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 En reel samtale?

Beskrivelse af forløb:

Eleverne lærer at analysere en medieret samtale, "Hele Danmarks Githa" (fra radio24syv), ud fra en sprogteoretisk ramme, hvorefter de diskuterer receptionen af samtalen i medierne ved hjælp af Toulmins argumentationsmodel i en debatterende artikel. Til sidst i forløbet får eleverne mulighed for at anvende begreberne på en litterær dialog i arbejdet med teaterstykket/romanen Doppler af Erlend Loe.

Centrale begreber:
Sproghandlinger, facework og høflighed, turtagning, transaktioner, undertekster, kommunikation og kommunikationssituationen.  

Gennemgåede teoretikere:
Austin, Grice, Leech, Goffman, Toulmin (ifbm. analyse og egenproduktion af debatterende artikler)   

Kernestof:
"Hele Danmarks Githa" (radio24/7). Portrætinterview af Iben Maria Zeuthen: https://www.youtube.com/watch?v=KCLyeEXaPCo

Instagramopslag af Iben Maria Zeuten:
https://www.instagram.com/p/BuySX0gn9I_/?utm_source=ig_embed&ig_rid=61b02bd5-caf5-46a7-bb0b-528777f5921c

Artikler, der diskuterer portrætinterviewet:

Svend Brinkmann MODERNE MENNESKER_ 24syv og den postmoderne kultur - Mediearkiv - Infomedia.pdf (emu.dk)
https://emu.dk/sites/default/files/2020-04/Svend%20Brinkmann%20MODERNE%20MENNESKER_%2024syv%20og%20den%20postmoderne%20kultur%20-%20Mediearkiv%20-%20Infomedia.pdf

Emil Valdimarsson Politiken.pdf (emu.dk)
https://emu.dk/sites/default/files/2020-04/Emil%20Valdimarsson%20Politiken.pdf

Anm_ Ghita Nørby opfører et pinligt drama for åben mikrofon - Mediearkiv - Infomedia.pdf (emu.dk)
https://emu.dk/sites/default/files/2020-04/Anm_%20Ghita%20N%C3%B8rby%20opf%C3%B8rer%20et%20pinligt%20drama%20for%20%C3%A5ben%20mikrofon%20-%20Mediearkiv%20-%20Infomedia.pdf

Kommunikationsforum
https://kforum.dk/article192177k.ece

Sandheden skal man høre fra divaer, whistleblowers, kattedamer og gale • POV
https://pov.international/ghitagate-klassebestemt-takt-og-tone/?fbclid=IwAR0sorQCBPAfQXpojMXzWvEoAh-UYoyZ0yovSQ2Acw3EhXzECIFCjgA5JfA

Ghita Nørby var også eddikeond, da jeg skrev hendes biografi. Her er mit forsvar for hende (zetland.dk)
https://www.zetland.dk/historie/s8DP4qVw-a8DEYXaM-292f2

Råbånd viser en anden side af Ghita-interview - TV 2
https://nyheder.tv2.dk/2019-03-16-raabaand-viser-en-anden-side-af-ghita-interview?fbclid=IwAR2Bj6W0XfMut0kyZVrPrLuUxnORavAQ1OuH9HMJdYLtEC-VvM0m6ZBus7U

Kommunikationsforum | Hvad der skulle have været et dybdegående portræt af skuespillerinden Ghita Nørby endte i stedet som et decideret angreb på værten fra Radio24syv, Iben Marie Zeuthen. Det er senere blevet mere end insinueret, at vredesudbruddet kan være et tegn på begyndende demens. Sognepræst Henrik Winther Nielsen spørger, om det er utænkeligt, at Ghitas vrede faktisk er helt berettiget. | | Henrik Winther Nielsen

Supplerende tekster:

Om kommunikationsanalyse (hele kapitlet)
4.12 Kommunikationsanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)
https://hbdansk.systime.dk/?id=210

Om den debatterende artikel:
https://app.minlaering.dk/login?redirect=%2Fbog%2F45%2Fkapitel%2F60635%2Fsektion%2F6288

Supplerende materiale:
Full rate reklame (ifbm. facework):
https://www.youtube.com/watch?v=IkuPgvxfTwQ

Erlend Loe (2004) Doppler. Gyldendal.
Uddrag fra roman (s. 9-19, 57-63, 79-86)  

Doppler. Teaterstykke opsat på Teater Next (marts 2023)

Samlet omfang: 80 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Danskaflevering samtaleanalyse 29-01-2023
Danskaflevering uge 7 21-02-2023
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Det moderne gennembrud - kontinuitet og brud

Faglige mål:
– demonstrere viden om samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil
med andre fag.

Kernestof:
Bang, H.(1887) Den sidste balkjole, in: Krydsfelt - antologi. Gyldendal (2005) (2,7 ns)
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (1879) | Det moderne gennembrud (systime.dk) start + slutning (8 ns)
Nexø, M.A. (1900) Lønningsdag (3,7 ns)
Pontoppidan, H. (1899) En vandringsmand, in: Fra Hytterne(1922) (5,1 ns)

Supplerende tekster:
Den store premiere: Lille hjælpeløse tingest (afsnit 2). Tv-dokumentar (DR, 59 min.). Tilgængelig på CFU.

Om forskellige metoder i Håndbog til dansk (3-4 ns):  
Transaktionsanalyse
Psykoanalysen
Socialhistorisk perspektivering
Nykritisk metode

Om det moderne gennembrud:
Fagtekster fra "Litteraturhistorien – på langs og på tværs" (systime.dk)  

6. 1870-1890: Det moderne gennembrud | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (systime.dk)
Det moderne gennembruds samfund | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (systime.dk)
Livssyn og syn på litteraturen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (systime.dk)
Det moderne gennembruds temaer: køn, klasse og kirke | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (systime.dk)
Det naturalistiske drama | Det moderne gennembrud (systime.dk)

samlet omfang: ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 DHO

Et kort forløb der læses som optakt til arbejdet med DHO.
Der læses få tekster fra det moderne gennembrud og der læses korte baggrundstekster til perioden.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne genkende en teksts genre og du skal kunne forklare, hvordan du bestemmer genren. Du skal kunne beskrive det moderne gennembrud som periode med fokus på de vigtigste litterære temaer. Du skal kunne analysere teksten ved at anvende faglig viden og faglige begreber. Du skal kunne sætte teksten ind i en litteraturhistorisk ramme. Du skal kunne drage paralleler mellem litteratur og samfund. Du skal kunne reflektere over, hvordan litteratur kan bruges til at ændre det omgivende samfund.


Materiale:
Henrik Pontoppidan - "En vandringsmand"
Herman Bang - "Den sidste balkjole"
Øgendahl og de store forfattere: Henrik Pontoppidan
Øgendahl og de store forfattere: Herman Bang
Kjær-Hansen, Barbara et al, Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime ibog, 2023
Larsen, Ole Schultz, Håndbog til dansk, Systime ibog, 2023

Omfang:
ca. 50 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Fra barn til voksen (værk 1)

Et forløb hvor der læses tekster fra middelalder til nutid der fokuserer på overgangen fra barn til voksen. Der læses tekster i forskellige genrer og med fokus på genregenkendelse og litterær analyse. Forløbet afsluttes med et værk.

Der arbejdes med klasseundervisning, gruppe og pararbejde.

Læringsmål:
Du skal kunne genkende en teksts genre og du skal kunne forklare, hvordan du bestemmer en teksts genre. Du skal kunne analysere en tekst med forskellige faglige begreber. Du skal kunne beskrive, hvordan overgangen fra barn til voksen er blevet behandlet fra oldtiden til nutiden.

Materiale:
Ole Schultz Larsen, Håndbog til dansk, Systime ibog.
Johannes Fibiger et al, Litteraturens huske, Systime ibog.
Håkan Nesser - Kim Novak badede aldrig ved Genesareth, Modtryk, 1998

Omfang:
ca. 100 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Mediacamp 2023

Et forløb om journalistik med udgangspunkt i den faglige konkurrence Mediacamp der arrangeres af SDU. Årets tema er "ligestilling".
Der arbejdes med journalistik og med de tre genrer portræt, reportage og nyhed.
Forløbet afsluttes med at klassen i grupper sender deres tekster ind til konkurrencen.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne genkende forskellige avistyper og du skal kunne genkende avisernes forskellige stofområder. Du skal kunne beskrive nyhedskriterierne og du skal kunne analysere en artikel med brug af nyhedskriterierne. Du skal kunne beskrive en artikels opbygning og du skal kunne identificere og beskrive de forskellige kildetyper, der kan indgå i en artikel. Du skal kunne beskrive og bestemme de forskellige nyhedsgenrer og du skal forklare, hvordan du bestemmer genren. Du skal kunne beskrive og anvende forskellige modeller for artikler.
Du skal kunne skrive et journalistisk produkt og overholde rammer og krav til både genre og format.


Materiale:
https://libguides.sdu.dk/Mediacamp/Start

Omfang:
ca. 50 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 FF3: Aktiv dødshjælp

Et kort forløb med fokus på diskursanalyse. Analysemetode skal bruges til et flerfagligt forløb med religion om aktiv dødshjælp.

Der læses et udvalg af tekster med fokus på aktiv dødshjælp og klassen arbejder med diskursanalyse af disse tekster.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne gøre rede for hovedtrækkene i diskursanalyse og du skal kunne anvende diskursanalyse som metode.
Du skal kunne reflektere over, hvad diskursanalyse kan bruges til i forbindelse med afdækning af en teksts synspunkt.

Materiale:
Diskursanalyse i dansk, Systime, 2015

Omfang:
ca. 30 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Kunsten at mindes (værk 2)

Et forløb om vidnesbyrdlitteratur og hvordan kunst og litteratur kan bruges til at mindes og bearbejde traumatiske hændelser.
Forløbet er optakten til studieturen, der går til Krakow, hvor klassen skal se Auschwitz-Birkenau, Oskar Schindlers fabrik, på byvandring i den gamle jødiske bydel og i det område af Krakow, hvor ghettoen lå.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne genkende en teksts genre og du skal kunne forklare, hvordan du bestemmer tekstens genre. Du skal kunne analyse en tekst med faglige begreber. Du skal definere vidnesbyrdlitteratur som genre. Du skal kunne reflektere over, hvordan kunst og litteratur kan bruges til at huske og bearbejde folkemord som fx Holocaust. Du skal kunne reflektere over, hvorfor det stadig er vigtigt at huske og tale om folkemord som fx Holocaust.


Materiale:
Schindlers Liste, dir. Stevens Spielberg, 1993
Band of Brothers S1E9 "Why We Fight", dir. David Frankel, 2001
Primo Levi, "Hvis dette er et menneske", in Kristiansen, Anders Hedegaard et al, Litteraturmed udsyn bd. 1, Dansklærerforeningens Forlag, 2016
Fotografierne fra Auschwitz (tysk dokumentar: Auschwitz: One Day), dr.tv

Omfang:
ca. 250 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Kroppen - smuk, mangfoldig og besværlig

Forløbet fokuserer på kroppen og hvordan den fremstilles på forskellige måder i litteratur, reklamer og på tv. Der arbejdes med kropsidealer i et historisk og kulturelt perspektiv. Forløbet har hovedfokus på medier, men der læses også et lille udvalg af litterære tekster.

Synlige læringsmål:
Du skal kunne gøre rede for en teksts genre og du skal kunne forklare, hvordan du bestemmer tekstens genre. Du skal kunne analysere en tekst med faglige begreber. Du skal kunne beskrive, hvordan teksten er et udtryk for det overordnede emne om kroppen. Du skal kunne reflektere over, hvordan kropsidealer og synet på er kulturelt og tidsmæssigt betinget.

Materiale:
Schultz Larsen, Ole, Håndbog til dansk, Systime ibog, 2023
Stryhns reklame: "Skurvogn" (2016)
Always reklamer: "Always Pippa UK" (2021) og "Always Flexfoam - Fits all bodies" (2022)
Charlotte Weitze, "Albino" in......
Dødelige drømmekroppe S1E1, DRTV, 2023
Besat af den perfekte krop S1E1, DRTV, 2016

Caspar Eric - af Nye Balancer, Gyldendal, 2024
"Problemet ved at min familie og mine venner siger, at de godt ved, det er hårdt at jeg virkelig burde tage og træne noget mere"
"Jeg slider mine kondisko hurtigere end andre"
"Min mor på hospitalet"
"En øvelse: Relax"
"En fyr der hedder Peter Holm sender mig en e-mail efter at have hørt et radioprogram jeg har lavet og han sidder selv i kørestol med cerebral parese og synes at jeg snakker om det som "endestationen""
"Om sorg og omsorg"

Omfang:
75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Glæden ved læsning (værk 3)

Eleverne har læst et udvalg af romaner som selvstændig læsning og har brugt en læselog til at fastholde deres læsning. Derefter har de arbejdet med romanerne i læsegrupper med udgangspunkt i deres oplevelse af romanen. Fokus for forløbet er lystlæsning, glæde ved læsning og at opleve litteratur.

Synligt læringsmål:
Jeg kan genkalde mig den roman, jeg har læst
Jeg kan lytte til andres læsninger af romanen
Jeg kan dele min egen oplevelse med romanen med andre.

Værkliste:
Niviaq Korneliussen - Blomsterdalen
Thomas Korsgaard - Hvis der skulle komme et menneske forbi
Tine Høeg - Tour de Chambre
Stine Pilgaard - Meter i sekundet
Maren Uthaug - En lykkelig slutning

Omfang:
ca 200-300 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Underklassen og klassesamfundet

Et forløb om underklassen og klassesamfundet og hvordan den bliver repræsenteret i litteratur og medier. Der læses et udvalg af ældre og nye tekster og der arbejdes med tv-dokumentarer med fokus på underklassen.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne gøre rede for en teksts genre og du skal kunne forklare, hvordan du bestemmer tekstens genre. Du skal kunne analysere teksten med faglige begreber. Du skal kunne placere teksten i en litteraturhistorisk kontekst. Du skal kunne beskrive, hvordan underklassen fremstilles og du skal kunne reflektere over formålet med denne fremstilling.


Materiale:
Neel Andersen, Anita et al, Oppe og nede - På social sightseeing i Velfærdsdanmark, Dansklærerforeningens Forlag, 2023
Henrik Pontoppidan, Ane Mette, www. litteraturportalen, Systime ibog.
Thomas Korsgaard - "I bor da meget pænt", Tyverier, Gyldendal, 2019
En vej, to verdener, DR, 2016
Jeppe Aakjær - Jens Vejmand
Matador S1E1 - "Den rejsende", DRTV

Omfang:
100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Glæden ved at lytte: et forløb om podcast (værk 4)

Et kort forløb der fokuserer på podcast som genre og som moderne historieformidling. Der fokuseres på podcasttyper og analyse af lydbilledet og historiefortælling, og der lyttes til forskellige former for podcast fortællinger med historisk indhold. Forløbet afsluttes med at klassen lytter til en afsluttet podcastfortælling i fire afsnit.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne gøre rede for podcast som genre og podcastens virkemidler. Du skal kunne analysere en podcast med faglige begreber. Du skal kunne reflektere over, podcast som medie til formidling af historie og historiske begivenheder.

Materiale:
Third Ear - "Operation Romeo", www.thirdear.studio
Tyran: Idi Amin 1:6, DR Lyd , 2024
Bakspejl: Rust i jerntæpper. DR Lyd, 2024¨
Dronekrigeren 1:9: Terrordroner, DR Lyd, 2019

Larsen, Ole Schultz- "Håndbog til dansk".
Ind i dansk, www.indidansk.dk

Omfang:
ca 50 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Moderniteten - Gennembrud og sammenbrud

Et forløb der fokuserer på perioden 1850 - 1960 og på modernitetens gennembrud og sammenbrud. Der læses et udvalg af ældre og nye tekster i forskellige genrer. Der fokuseres på litterær analyse og på litteraturhistorie.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne gøre rede for hovedtrækkene af udviklingen i kunst og litteratur i perioden 1850-1960. Du skal kunne analysere en tekst med faglige begreber og du skal kunne perspektivere teksten til den relevante del af perioden. Du skal kunne reflektere over, hvordan kunst og litteratur er et spejl af samtiden.

Materiale:
Jensen, Peter et al, Modernitetens sammenbrud, Dansklærerforeningens Forlag, 2024
Jensen, Peter et al, Modernitetens gennembrud, Dansklærerforeningens Forlag, 2024

Omfang:
ca. 100 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Forbrydelse og straf (værk 5 + 6)

Et forløb der fokuserer forbrydelse og straf gennem tiden. Der læses et udvalg af forskellige nye og ældre tekster i forskellige genrer, der alle har fokus på forbrydelse og straf. En del af forløbet er arbejdet med tv-dokumentaren "Den sorte svane" som værk og Rudolph Broby Johansens digtsamling "Blod" som værk.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne genkende en teksts genre og du skal kunne forklare, hvordan du bestemmer en teksts genre. Du skal kunne analysere en tekst med faglige begreber, der er passende for tekstens genre. Du skal kunne beskrive, hvordan man gennem tiden har beskrevet forbrydelse og straf i litteraturen og i kunsten. Du skal kunne reflektere over, hvordan litteratur og kunst kan være genstand for en samfundsdebat om forbrydelse og straf.

Materiale:
"Den sorte svane, TV2 Dokumentar, 2024
Rudolph Broby Johansen - Blod, Gyldendal 1965
B. S. Ingemann - "Glasskabet"
Henrik Cavling - "Henrettelse", 1892
Tom Kristensen - "Henrettelsen", 1922
Indefra med Anders Agger: Sikringen afsnit 1, DR TV, 2025

Omfang:
ca. 200 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Menneske og natur

Et forløb der fokuserer på menneskets forhold til naturen. Der læses et udvalg af tekster fra romantikken hvorefter der fokuseres på moderne tekster, der beskriver menneskets forhold til naturen.

Synligt læringsmål:
Du skal kunne analysere og fortolke en tekst med faglige begreber. Du skal kunne gøre rede for forskellige natursyn og hvordan de kommer til udtryk i både nye og ældre tekster. Du skal kunne sætte teksterne ind i en litteraturhistorisk og samtidig kontekst. Du skal kunne reflektere over menneskets forhold til naturen gennem de sidste ca. 250 år og du skal kunne reflektere over din egen opfattelse af og forhold til naturen.

Materiale:
Sidsel Tofte Christense et al, Naturhistorier, Dansklærerforeningens Forlag, 2016
www.blivgladinaturen.dk
www.havefolket.com
www.jaegerforbundet.dk
Fibiger, Johannes et al, Litteraturens genveje, Systime ibog, 2024
Adam Oehlenschläger - "Morgenvandring"
St. St. Blicher - "Det er hvidt herude"
N. F. S. Grundtvig - "Nu falmer skoven trindt om land"
Alene i Vildmarken USA - Winter is coming, DRTV, 2023
Arla Øko: Jord (reklame)
Rane Willerslev - Jeg ofrer stadig til naturens ånder, wwf.dk, 5. april 2021
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer