Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Himmelev Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Line Brok, Line Kyndesen, Marie Helene Krogsøe
|
Hold
|
2022 id/b (1b id, 2b id, 3b id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ultimate (eksamensforløb)
FORLØBSBESKRIVELSE:
Forløbets overordnede mål er:
• At udvikle elevernes praktiske spilforståelse og teknisk-taktiske færdigheder i ultimate
• At udvikle elevernes forståelse af idrætsfaget med et fagligt indhold, fysisk aktivitet og samarbejde
• At eleverne erhverver sig viden/erfaringer om boldbasis (boldspil på tværs-elementer) i forhold til en teori/praksis-kobling og endvidere refleksion over praksis.
Evalueringsmål:
PRAKTIK
Ultimate - idrætsfaglige mål - Hvad skal eleverne kunne? Hvad indgår i evalueringen.
Formålet med ultimate-forløbet er en indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først skal kaste- og gribeteknikker læres, udvikles og finjusteres. Overblik, præcision og spilbarhed er nøglepunkter i ultimate. Der arbejdes videre med angreb, forsvar, cuts, løbemønstre og spilforståelse. Evalueringen tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og naturligvis evnen til at kunne deltage i det færdige spil.
(Fokus på) Værdier og regler
1. Indgående kendskab til "spirit of the game", fairplay og reglerne
(Fokus på) Tekniske færdigheder
2. Sikkerhed i at kaste baghåndskast/gribe over kort afstand (5-10 m). Kunne lægge et mellemlangt kast til et dybdeløb med en vis sikkerhed/præcision (10-20 m). Kunne kaste en lang aflevering (20-40m), dog med væsentligt større usikkerhed (formel).
3. Forhåndskast & hammerkast med en vis sikkerhed/præcision over kortere afstand. Kunne lægge et mellemlangt eller langt kast til et dybdeløb, dog med væsentligt større usikkerhed (formel)
(Fokus på) Taktiske færdigheder (kobling til ultimate- og boldbasisteori!)
4. Angreb: Kunne pivotere og kunne lægge en aflevering med en vis sikkerhed/præcision, når man har opdækning på (opdækningsøvelse). Gøre sig spilbar, løbe (temposkift) fri af sin markering og beherske "cuts" under afleveringer. Time sit løb. (funktionel - relationel færdighed).
5. Forsvar/defence: Kunne løbe, dække og følge sin mand effektivt og reglementeret (funktionel - relationel færdighed).
6. Det færdige spil. Demonstrere god spilforståelse. Effektivitet. Kunne spille med og fremvise stacking på et et meget elementært niveau, f.eks. efter udkast og ved disc-overtagelse.
(I nogen grad) Det fysiske
7. Fysisk: Kondition, retningsskift, hurtighed og balance.
TEORI:
Hvad er boldbasis? Hvilke elementer indgår på tværs af boldspil? Hvordan med regler, fairplay og etik? Spillet, regler & fairplay. Spilbarhed (cuts), kommunikation, bredde-dybde, angreb-forsvar, markering etc.
FAGLIGE MÅL: (fra bekendtgørelsen)
Elevere skal:
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
• Opnå kropsbevidsthed
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
KERNESTOF: (fra bekendtgørelsen)
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
Kernestof: Boldbasis teori
Ultimate-kompendiet, Intro, s.6-9 + Kaste-& gribeteknik, s. 12-14 (7 s)
Idræt C (den lilla) Boldbasis s. 83-89 (7 s)
Video: ultimate - kast og gribning - intro.webm
OMFANG: 14 ns.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Opvarmningsprogrammer (Eksamensforløb)
Undervisningsbeskrivelse/studieplan for Kropsbasis/Opvarmningsprogrammer
(Musik og bevægelse) Forløb i 1g idræt C
FORMÅL
Eleverne skal efter forløbet kunne:
- Udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram og i relation hertil kunne redegøre for relevant fysiologisk teori.
- beherske centrale færdigheder og aktiviteter inden for musik og bevægelse.
- Opnå kropsbevidsthed.
INDHOLD
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet.
- basale natur- og sundhedsvidenskabelige begreber om fysisk aktivitet.
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde
- de for undervisningen relevante digitale redskaber (idrætsmusik.dk)
METODE
Deduktivt – Forløbet starter med en gennemgang af basalt teoretisk fysiologi og derefter nogle øvelser før og efter forevisning af et opvarmningsprogram samt test og måling af fysisk præstation før og efter en opvarmning.
I 2. modul bliver eleverne delt ud i grupper og skal tælle takt i grupper og selv finde på enkle opvarmningsøvelser (induktivt) som laves med resten af klassen.
I 3. modul bliver det mere induktivt, da eleverne selv skal påbegynde arbejdet i grupper med at udfærdige et opvarmningsprogram, som skal være klar til at vises i 5. modul.
Progressionen er således fra faste rammer og opgaver, flere frihedsgrader og friere rammer og opgaveløsning, men dog stadig indenfor en fælles overordnet struktur.
MATERIALE
Opvarmningsprogram ved læreren
Skema til at teste om opvarmning har betydning
Skema for musikkens tempo og bevægelsesform
Gruppeopgave i at lave opvarmningsprogram til musik
Evalueringsskema til opponentgruppen
SÆRLIGT FOKUS I FORLØBET
-Viden om hvorfor man varmer op
- Afprøvning af teorien i praksis ved basalt forsøg: små tests uden forudgående opvarmning - opvarmning - små tests efter opvarmning. Forsøget bør vise at testresultaterne bliver bedre efter opvarmning.
- Opbygning af opvarmningsprogram til musik, hvor musikken spiler en rolle i forhold til bevægelsen mht. musikkens hastighed og attitude.
-Fastslå musikstykkers hastighed ved at måle BPM (Beats Per Minute) redskab: www.idraetsmusik.dk
- Gruppeudvikling og gruppefremvisning af opvarmningsprogram til musik med følgende typer af bevægelser: Løb, sving, styrke, hop og udstrækning.
- Brug af skift i musikken til at skifte øvelser. Formskema introduceres som redskab til dette. Evaluering af eget og andres opvarmningsprogrammer ud fra:
- om man blev varm til at dyrke idræt for fuld styrke
- om bevægelserne var relevante
- om musikken passede til bevægelserne både med hensyn til hastighed, attitude og skift af øvelser
EVALUERING
Summativ evaluering efter hver gruppe har lavet opvarmningsprogram. Gruppen får først feedback af en opponentgruppe og derefter af underviseren.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Atletik
Forløb - Atletik
FAGLIGE MÅL: (fra bekendtgørelsen)
Elevere skal:
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
• Opnå kropsbevidsthed
• Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
PRAKTIK
Atletik - idrætsfaglige mål - Hvad skal eleverne kunne? Hvad indgår i evalueringen.
Kernestof: (fra bekendtgørelsen)
• aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
• aktiviteter, der fokuserer på teknik
• aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
Formålet er at give en grundig indføring i de vigtigste bestanddele af atletikken. De tekniske færdigheder inden for kast (spydkast), løb (sprint) og spring (længdespring) udvikles og finjusteres. Evalueringen tager udgangspunkt i følgende punkter:
(Fokus på) Tekniske færdigheder
At udføre disciplinen med den korrekte teknik, så alle faser i de forskellige discipliner gennemføres.
TEORI.
Grundbogen for idræt C
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Moderne dans (Eksamensforløb)
Moderne dans (i samarbejde med Åben dans i Roskilde)
Eleverne arbejder med elementer af både moderne dans og rytmisk dans.
KERNESTOF:
pdf: Kreativ bevægelse Idræt C - praksis og teori (Laban og BESS konceptet)
Supplerende materiale:
"Dansehjulet"
Med udgangspunkt i dansehjulet (se elementer herunder) arbejdes der kreativt med kroppens udtryksmuligheder og eleverne skal på baggrund heraf lave en danseperformance:
- Bevægelse (trin, drejninger, hop, sving, rulninger, moves, balancer) og form (rund, strakt, skruet, bred, lille, stor, åben, lukket form
- Rum (højt, mellem, lavt niveau, retninger: fremad, bagud, til siden, lige, buet, placering: centrum, hjørner, lige linje, cirkel, spredt)
- Dynamik (Hurtigt, langsomt, pludseligt, stabilt, kraftfuldt, tungt, svagt, let)
- Relation (alene, parvis, gruppe, alle, synkront, kanon, dialogisk, kaos)
Eleverne præsenteres for inspiration fra lærer til bl.a.
- dansehjulet
- Forskellige bevægelseskvaliteter
- "Redskaber" der kan hjælpe eleverne til at udvikle bevægelsessekvenser.
- "Redskaber" der kan hjælpe eleverne til at udvikle ”krops-billeder"/udtryk.
- danse rundt om kroppen som statue, og lave en lille serie.
- træning og øvelse i 1-2 lærer-koreograferede svingserier.
- brainstorming og ideudvikling i grupperne.
- øvelse og færdiggørelse af danseperformance.
Krav til performance:
Mindst 3 min. varighed
- Vise forståelse og brug af dansehjulet
- Vise kreativitet og opmærksomhed
- Forholde sig til musikkens udtryk og opbygning
- Evt. forholde sig til teksten, men ikke lave gestik, mime eller teater.
Hvis overskud:
- Rytmisk del med både fælles gruppe og individuel dans
Faglige mål:
- At udvikle kropsbevidsthed og udtrykke sig med kroppen.
- At udvikle- og arbejde med bevægelse, så der skabes det ønskede udtryk.
- At indgå i samarbejdsrelationer og forstå deres egne roller i samarbejdet om det fælles mål (en performance).
- At forstå og benytte dansehjulet i praksis.
- At benytte musik (takter og opbygning) i udviklingen af en performance.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Volleyball
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært grundslag. Senere i forløbet skifter fokus til sammenspil og taktik.
I forløbet har der været særligt fokus på grundspillet: modtagning (baggerslag/fingerslag), hævning (fingerslag/fingerslagskast) og angreb (smash). Kidsvolley-regler har indledningsvis været indført for at få grundspillet til at fungere.
Drejebøger er introduceret og arbejdet med undervejs.
Faglige mål:
- Tekniske elementer i volleyball: fingerslag, baggerslag, smashtilløb og slagteknik samt underhånds- og overhåndsserv.
- Taktiske elementer i volleyball: opstilling på banen og placering under angreb og forsvar.
- rotationssystem
- regler
Rent praktisk skal eleverne kunne:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at hæve bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Akroyoga
Akroyoga er en blanding mellem yoga og akrobatik og udføres enten parvis (hvis øvet) eller i grupper af 3-4, så der arbejdes med 1-2 spottere til at sikre imod fald. Her er særligt fokus på kropsligt samarbejde og kropsbevidsthed. Akroyoga rummer elementer som sikrer, at eleverne kan arbejde med at gøre sig alsidige kropslige erfaringer gennem koordination af nye bevægelsesmønstre eller ved at ændre eksisterende.
Eleverne har arbejdet med elementer som:
- Vejrtrækning
- Vægt
- Balance
- Kropsspænding
- Kropsbevidsthed
- Samarbejde
- Nærhed, intimsfære (Vi har sluttet modulet i en stor rundkreds, hvor eleverne holder hinanden på skulderne og giver massage samtidig).
- bevæg dig som et dyr: bjørn, krabbe, abe, frø
Fokus på spotterens opgaver og position og teknik
Eleverne har arbejdet med disse øvelser indenfor akroyogaen:
- flyveren (bird)
- throne/chair
- transition fra chair til flyveren og omvendt
- straddle throne
- high flying whale
- tripod hovedstand
- folded leaf
- side-crow, crow (kropsbalancer)
- candle-stick
- bodysurf
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Træningsprojekt, crossfit (Eksamensforløb)
Træningsprojekt med fokus på Crossfit.
Træningsprojektets hensigt:
At træne målrettet mod at forbedre sin præstation i en crossfit-test, der varer ca. 20-25 min. (maks 25 min) med fokus på kondition (primært kredsløb) og styrke (muskeludholdenhed og maksimal styrke) samt korrekt teknik i de udvalgte øvelser. Eleverne testes ligeledes i en bip-test undervejs.
Eleverne skal udarbejde en arbejdskravanalyse og med afsæt i denne og deres personlige kapacitet fra starttesten (kapacitetsanalyse) udarbejde et teoretisk funderet træningsforløb (5 uger), hvis primære fokus er at forbedre den samlede præstation fremmod en sluttest.
Det er målet, at eleverne skal afprøve en planlagt, velstruktureret og målrettet træning. De skal tage afsæt i arbejdskravene og dem selv, således at de kan udføre en træning, der sikrer en kontinuerlig fremgang gennem superkompensation med fokus på skadesforebyggelse.
Til dette skal eleverne reflekteret anvende træningslære om (kredsløbskondition, styrketræning, intensitet, træningsvarighed, -hyppighed, -mængde, specificitet og restitution (kort & lang).
Eleverne vil under forløbet afprøve forskellige træningsformer (intervalløb, boldspil, forskellige typer af WODs relateret til crossfit-genren) samt forskelige former til intensitetsbestemmelser (borgs skala & pulsudstyr).
Det er en del af de faglige mål, at eleverne både opøver kredsløbskondition og styrke, så testen kan gennemføres hurtigere, men også arbejder med tekniske færdigheder, der gør dem i stand til at udføre øvelserne korrekt.
Produktkrav:
- Rapport (indledning, træningsområde med tilhørende teori => arbejdskravanalyse (og kapacitetsanalyse - hvad er mit nuværende fysiske udgangspunkt) => målsætning, træningsplan der er teoretisk funderet (med argumenter i den læste teori), træningsdagbog/gennemførsel af træning, resultater og diskussion, konkluderende evaluering).
TEORI: Der bygges videre på den læste teori under grundtræningsforløbet i 2.g
KERNESTOF: Idrætsfysiologi
pdf-fil: Fysiologi og træning, Idræt C - praksis og teori, kap. 13:
s. 170-175: aerobe processer og superkompensation
s. 178-182: aerob træning
s. 183-190: styrketræning
Worddok.:
"Tabel over kondital efter løb og alder"
"Borgs skala"
"Interval oversigt"
"Test 2024, crossfit" - oversigt over test + øvelser.
Artikel: "Boldspil er motiverende medicin hele livet igennem”, Videnskab.dk 2018.
"10 20 30 løb har dokumenteret effekt", af Marlene Brix
30.01.2012, Vores puls, DGI: https://vorespuls.dk/loeb/artikler/10-20-30-loeb-har-dokumenteret-effekt
Youtube videoer af teknikken i de respektive øvelser i testen:
- Push-ups: https://www.youtube.com/watch?v=0pkjOk0EiAk
- Atomic sit-ups: https://www.youtube.com/watch?v=dZMw3n4mY0w
- Burpee over the bar: https://www.youtube.com/watch?v=D7rAEEE_H9A
- The Dumbbell Power Snatch: https://www.youtube.com/watch?v=9520DJiFmvE
- Box Jump: https://www.youtube.com/watch?v=NBY9-kTuHEk
- Push press: https://www.youtube.com/watch?v=X6-DMh-t4nQ
- Sjip: https://www.youtube.com/watch?v=EwrFMvxMSkk
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Træningsprojektet
|
03-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Floorball og teamteori (Eksamensforløb)
Beskrivelse:
Floorballforløb med fokus på tekniske og taktiske elementer i spillet, samt på teamteori.
Taktiske og tekniske elementer trænes ved specifikke øvelser, teamteorien kobles på hen ad vejen. Planen var at danne faste hold, men det var ikke praktisk muligt.
Læringsmål:
Have styr på de mest basale regler for spillet.
Aflevering til makker 5-10 meter væk.
Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand.
Mestre trækafleveringer til makker 5-10 meter væk.
Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo frem og tilbage.
Drible bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrollen med bolden.
Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser.
Udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden.
Udføre et slagskud.
Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander.
Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser.
Indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles videre.
Teoretisk fokus på teamteori herunder begreber om gruppen, teamet og dets dannelse, kohæsion (social og opgave), de fire typer af teams.
Pensum:
pdf-fil: "B for bedre idræt", Kap. 10 team og hold
Korte film om spillets basale regler og tekniske elementer (youtube)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb#2
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Forløb#6
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52682825483",
"T": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52682825483",
"H": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52682825483"
}