Holdet 2023 TyF/1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Himmelev Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Vigga Merete von Staffeldt, ZZChristina Dannefeldt Bøthner
Hold 2023 TyF/1 (1g TyF/1, 2g TyF/1)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tysk introforløb
Titel 2 Reise
Titel 3 Erwartungen
Titel 4 Märchen - Eksamen
Titel 5 Die DDR - Eksamen
Titel 6 Krimi - Eksamen
Titel 7 Das multikulturelle Deutschland - Eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tysk introforløb

INDHOLD

Materiale:
Andreas Bourani: Auf uns (2014) (i: "Auf uns" af Sønderskov og Sinding)
Tim Bendzko: Programmiert (2013) (i: Auf uns")
Lukas Böing: Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und Co. Ein Vergleich (i: "Auf uns")
"Lob tut gut" (i: "Melde dich mal" af Beck og Hove)
Mark Monheim: About a Girl (spillefilm 2014)

Lærerproduceret materiale:
Svage og stærke verbers bøjning + øvelser
Du und Deutsch
Ausdrücke für den Dialog
Opgaver til materialet (forståelse, samtale, skriftligt tysk). Desuden skriftligt arbejde i form af en test i svage og stærke verber.


Grammatik:
Svage verber
Stærke verber (kun i overblik)
Artikler


Diverse øvelser:
af Sjov med sprog
(Studieskolen)
Aktivität zum Wachwerden
Obstsalat


Antal sider i alt:
ca. 34 sider


OMFANG
Medio november – medio januar


SÆRLIGE FOKUSPUNKTER
Forløbet har til formål at bygge bro mellem folkeskolen og gymnasiet. Der er fokus på at øge elevernes motivation for at lære tysk, og et mål har været give eleverne viden om, hvordan de selv kan være med til forbedre deres kommunikative kompetencer og deres læsestrategier.

Succeskriterier for mundtlig sprogproduktion:
- At eleverne kender og kan bruge følgende strategier: At tale i hele sætninger, at genbruge ord fra spørgsmål i svar og at forklare ord, man ikke kender, vha. andre ord.
- At eleverne kender og begynder at bruge faste udtryk (faste vendinger til at føre samtale - herunder at udtrykke sin egen holdning - samt tidsudtryk)
- At eleverne kender og kan bruge udtaleregler for tysk
- At eleverne oplever, at de taler meget tysk i timerne
- At eleverne erfarer, at aktiv deltagelse giver motivation og sproglig forbedring

Succeskriterier for læsning:
- At eleverne bliver opmærksomme på at udnytte transparente ord
- At eleverne ved, hvordan de på forskellig vis kan udnytte gloser til en tekst
- At eleverne bliver opmærksomme på, at konteksten kan hjælpe til at forstå nye ord

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Reise

Læringsmål
• Du kan forklare, hvorfor en rejse kan have betydning i de kilder, vi har læst
• Du kan forklare hovedpersonen/hovedpersonernes udvikling
• Du kan forklare udfordringer på rejsen
• Du kan reflektere over symbolik i teksterne eller genstande med symbolsk betydning på rejsen
• Du kan beskrive og fortolke rejsens formål i teksterne


Materiale:
Im Juli – Film – Fatih Akin, 2000 1 time og 39 min.
Im Juli – Tekst – Tyskforlaget Scene: 8, 13, 28-29, 38-39, 68, 72, 86
Rammstein: Reise Reise [sangtekst 2004] tekst med gloser fra "Kurzum - Text und Sprache Homann og Wikkelsø Pedersen Tyskforlaget 2005.
+uddrag af  diverse hjemmesider af fortolkning og symbolik.
Der Tod in Venedig - Th. Mann. (1913) Fischer Taschenbuch Verlag 1992 udvalgte afsnit. Red.


Ialt ca. 45 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Sætningsanalyse 1 28-01-2024
Substantiver og artikler - 1g Tyf 1 17-02-2024
De 3 køn og regelmæssige verber - 1g. 02-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Erwartungen

Erwartungen

Læringsmål:
• Du kan udtrykke dig omkring dine egne og andres forventninger til dig
• Du kan reflektere over, hvilke forventninger du har til fremtiden og til andre mennesker
• Du kan forklare hvilke forventninger personerne har til sig selv i det materiale, vi har arbejdet med. (se under materiale)
• Du kan forklare genren ”Sachlitteratur” og anvende det retoriske pentagram som analyseredskab
• Du kan forklare genren ”Lyrik”.

Materiale:
• Sangtekst: Lebe lauter – Christina Stürmer https://sturmerunddranger.systime.dk/?id=150
• ”Jugendliche und Alkohol“ BR24. Bayrischer Rundfunk Nachrichten. https://www.youtube.com/watch?v=0Y-iHMrZbaE
• „Zukunft Pink“ [sangtekst og Video] Peter Fox 2023.
• „Der Mann, der nie zu spät kam“. Paul Maar. (1986). Aus: Auf Uns. 1. i-bogsudgave, 2019 © Kate Fuchs, Mathilde Sinding og Gyldendal A/S, 2016   https://aufuns.systime.dk/?id=170
• Begriffskarte Sachlitteratur – Aus „Gattungen“. https://gattungen.systime.dk/?id=185
• Begriffskarte Lyrik – Aus “Gattungen”: https://gattungen.systime.dk/?id=134
• Das Rethorische Pentagramm – Aus „Gattungen“. https://gattungen.systime.dk/?id=188


Karrierelæring:
N.B. Forløbet har også et aspekt af ”Karrierelæring”: Herunder styrke elevernes ”bevidsthed om fagets anvendelse både i det omgivende samfund og i bred forstand”, samt ”reflektere over egne muligheder, f.eks. egne faglige styrker og svagheder med henblik på at udvikle grundlag og motivation for at foretage uddannelses- og karrierevalg efter gymnasiet”.

Herunder især materialet:
• Vor dem Sprung in die Arbeitswelt : Monika Zech und AnnaBarbara Gyselv Aus: Genau! - Grundbog i tysk til HHX © 2018 Anne Lønberg Eskesen og Gyldendal A/S 1. i-bogsudgave, 2019 https://genau.systime.dk/?id=142
• ”Gute Ratschläge - aus dänischer Perspektive” – videomateriale på dansk, hvor 4 danskere med tysk erhvervsaktivitet giver gode råd til, hvad de selv kunne have brugt at vide i tyskundervisningen.               

Omfang ca. 27 sider        
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Märchen - Eksamen

Forløbsbeskrivelse:
Vi arbejder med nogle af Brødrene Grimms eventyr og har fokus på de typiske træk i folkeeventyr. Samtidig har vi berørt forskellen på folkeeventyr og kunsteventyr. Eleverne har primært arbejdet med den mundtlige og skriftlige dimension.

Eleverne har arbejdet med de magiske elementer i filmen Lola Rennt, og drager dermed parallel til eventyrgenren.

Kernestof:

Introduktion til emnet fra Helle Egendal, Gattungen (Gyldendal, 2017) s. 61 - 67

Rumpelstilzchen: https://www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/rumpelstilzchen

Rotkäppchen: https://www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/rotkaeppchen

Paul Maar: Hänsel und Gretel - die Geschichte vom bösen Hänsel, böse Gretel und die Hexe.

Se link: http://kita.zentrumbildung-ekhn.de/fileadmin/kita/U3/Material_FT_Gott_in_der_Krippe2011/AG_Reggio_in_der_Krippe-_Die_Geschichte_vom_boesen_Haensel.pdf

FILM: Lola Rennt

Grammatisk fokus: Sætningsanalyse, den bestemte artikel, verbets bøjning, perfektum.
Antal sider: 40

Supplerende materiale:
Rumpelstilzchen - Deine Märchenwelt
https://www.youtube.com/watch?v=BRFvE_uh33w

Rotkäppchen -  Deine Märchenwelt
https://www.youtube.com/watch?v=e7iYQX0MPy8&list=PLTzW_mF4a5Gp40av34Puz5avEm4uiHKrd
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Die DDR - Eksamen

Eleverne har i forløbet arbejdet med fokus på især flugten fra DDR i perioden. Vigtige begivenheder og årstal har også været et emne. Eleverne har igennem forskellige arbejdsformer beskæftiget sig mundtligt og skriftligt med emnet.

Eleverne har arbejdet med personbeskrivelse og adjektiver samt modsætninger.

Grammatisk fokus: Hoved- og ledsætning samt verbets placering, pronominer- personlige og relative. Uregelmæssige verber.

Kernestof:
Film: Flugten fra Østtyskland (2018)

Antal sider: 35
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Krimi - Eksamen


Beskrivelse: I forløbet hvor klassen arbejder med krimitekster og krimi som genre, arbejder de især ud fra begrebskort og -oversigter fra antologien Gattungen. I de læste tekster var kvinder samt kvindens rolle på forskellig vis det centrale omdrejningspunkter for teksterne. I undervisningen øvede eleverne især det at præsentere teksterne med brug af Redemittel, som træning til eksamen.

Grammatisk fokus: Repetition af sætningsstruktur, pronominer og kendskab til gængse adverbier

Kernestof:
Helle Egendal, Gattungen - Krimi (2017) s. 78 - 85

Mord im Hotel (1989) Unbekannter Schriftsteller

Mein fünfter Mord (1991) Milena Moser

Letzte Pizza (1992) Milena Moser

Film: Tatort, Und immer gewinnt die Nacht (2021) ARD

Antal sider: 40
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Das multikulturelle Deutschland - Eksamen



Beskrivelse: Eleverne arbejdede i dette forløb med forskellige indgangsvinkler til det at føle sig fremmed. I dette emne blev eleverne præsenteret for tekster som især beskæftiger sig overvejende med den tyrkiske tyskers liv og integrationsmulighederne i en tysksproget kontekst. I forløbet har vi fokuseret på ordforråd omkring emnet multikulti. Eleverne har arbejdet med det at udtrykke egen mening.

Kernestof:

Peter Härtling: Der gelbe Junge (1975)
Eine Familie - Zwei Welten
Eko Fresh: Aber (2019) https://www.youtube.com/watch?v=1A7Qw88As64

Film:
Almanya, Willkommen in Deustchland (2011)

Antal sider: 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer