Holdet 3b DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Himmelev Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Alexander Kirhan Kirkegaard, Pernille Lindtner Petersen
Hold 2023 DA/b (1b DA, 2b DA, 3b DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Middelalderens litteratur
Titel 2 Romantikken (værk)
Titel 3 Det Moderne Gennembrud
Titel 4 Dokumentargenren  (Værk)
Titel 5 Podcast (værk)
Titel 6 Journalistik
Titel 7 Den svære kærlighed (værk)
Titel 8 Forbrydelse og straf (værk)
Titel 9 Underklassen (værk)
Titel 10 Ekspressionisme
Titel 11 Hvad er meningen?
Titel 12 Køn og kønsroller
Titel 13 Forældre og børn
Titel 14 Grønland
Titel 15 Døden

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Middelalderens litteratur

Formål: Præsentere eleverne for middelalderens litteratur, herunder de tre hovedgenrer: Folkeeventyr, sagalitteratur og folkeviser.

Kernestof:
Folkeeventyr: Kong Lindorm

Islandske sagaer:
Introduktion og indføring til islandske sagaer
Egils saga kap.88
Laksdølernes saga kap. 34-35
Njals saga kap. 46-51

Folkeviser:

Ebbe Skammelsøn
Elverskud

Supplerende stof:
Præsentation af metode i dansk, interne metoder: strukturalismen (bl.a. aktantmodellen)
Freuds personlighedsmodel, psykoseksuelle faser, ødipuskomplekset.

Opgave: Skrive en novelle med en remediering af et af de læste værker til nutidige forhold.

Materiale:
Litteraturportalen (systime),
Litteraturhåndbogen: Middelalderen 1050-1530.
Metoder i dansk (systime)

Viden & Medier:
Vi har hørt Ebbe Skammelsøn på Youtube og sunget sangen.
Vi har set kædedanse, som blev danset til folkeviserne.
Internetsøgning af Freuds seksuelle faser og personlighedsmodel.

Anslået omfang:  65 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Romantikken (værk)

Kernestof:
1) Håndbog til dansk - Litteraturhistorie: Kap. 6

Læst følgende værker:
Indvielsen af Schack von Staffeldt
1.akt af Aladdin af Adam Oehlenschläger
Romantikkens evangelium af Henrik Steffens
Klokken af H.C. Andersen

2) Grundtvig - introduktion og tekster:
Strandbakken ved Egeløkke

Værklæsning:
Brudstykker af en landsbydegns dagbog af St. St. Blicher

Supplerende stof:
3) Litteraturhåndbogen 1, side 156-164, Ib Fischer Hansen, Jens Anker Jørgensen, Jørgen Sørensen.

Faglige formål:
Indføring i romantikken som en stilhistorisk periode, i periodens tanker og åndsliv via de læste værker som eksempler fra perioden.

Fokus på begreber som nyplatonisme, organismetanken, dualisme, hulelignelsen, dannelsesbegrebet, nationalromantik og biedermeier.


4) Håndbog til dansk: kap. 4.2 Sproglige billeder

Faglig formål:
Fokus på billedsprog i romantikkens digtning.

Supplerende stof:
Kommareglerne; herunder hovedsætning og ledsætning.

Anslået omfang: 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Det Moderne Gennembrud

Kernestof:
1) Litteraturhistorien - På langs og på tværs: kap. 6 Det moderne gennembrud.

2) Håndbog til dansk - Litteraturhistorie, kap. 7 Det moderne gennembrud (1870-1914)
I kapitlet har de læst følgende afsnit:
Georg Brandes,
Litteratur som naturvidenskab,
I.P. Jacobsen og naturalismen,
Kritisk realisme,
sædelighedsfejden,
Det moderne gennembruds kvinder,
Herman Bang og Impressionismen.

De har læst følgende værker:
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød, Ane-Mette
Herman Bang: Den sidste balkjole, Irene Holm.
Henrik Ibsen: 3.akt af Et dukkehjem
Amalie Skram: Uddrag af Constance RIng (fra Litteraturportalen, systime)
I. P. Jacobsen: Uddrag af Fru Marie Grubbe

Faglige formål.
Indføring og indsigt i Det moderne gennembruds tanker, åndsliv og litterære tendenser via ovenstående litterære eksempler.

Faglig fokus:
Udviklingsmæssige tendenser, naturalismens indpas, positivismen, G. Brandes´ betydning, monismen, sædelighedsfejden, klasse, kirke, køn.

Supplerende stof:
Film. 1800-tallet på vrangen, afsnit 6, dr.dk/historie

Anslået omfang: 95 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dokumentargenren (Værk)

Vi arbejder med autenticitetsmarkører med henblik på at kunne genkende disse i en dokumentarfilm. Herudover fokuserer vi på komposition, dokumentargenrer, fortællertyper og hensigt. Vi har i forløbet analyseret tv-dokumentaren "Herlufholms Hemmeligheder", 2022 og med afsæt i denne har vi diskuteret, hvordan en dokumentar kan påvirke samtidsdebatten.

Materiale:
"Herlufholms Hemmeligheder", 2022 - TV2
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime, 2015, s. 223-227


Anslået omfang: 30 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Podcast (værk)

Vi arbejder med podcast-genren. Vi undersøger podcastens genretræk, virkemidler og muligheder. Vi har i fællesskab analyseret podcasten " I et forhold med..." fra Third Ear, 2013, og klassen har selv produceret små bidder af dramatiserede podcasts.

Materiale:
https://danskitiden.systime.dk/?id=193&L=0

Anslået omfang: 20 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Journalistik

Vi arbejder med nyheder og journalistik. Eleverne får kendskab til nyhedsgenrer og -kriterier, nyhedsartiklens layout, komposition og sproglige og syntaktiske kendetegn samt peak-end modellen.
Forløbet er en del af konkurrencen Media Camp på SDU, hvor eleverne skal producere nyhedsreportager, -portrætter og -artikler.

Materiale:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk - Litteratur, sprog, medier, Systime, 2015, s. 198-222
Diverse artikler fra dagspressen.


Anslået omfang: 30 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Den svære kærlighed (værk)

Forløbet handler om, hvordan man igennem litteraturhistorien har beskrevet den svære kærlighed. Vi har arbejdet med forskellige genrer, og vores fokus har været på litterær-/sproglig- og medieanalyse samt arbejdet med forskellige teksttyper og litteraturhistoriske perioder. Vi har desuden læst Den kroniske uskyld som værk.

Materiale:

Politiken-serie om unges svære kærlighedsliv (kampagne juli 2024: https://politiken.dk/danmark/art9942291/Mange-unge-har-aldrig-haft-en-k%C3%A6reste-%C2%BBDem-jeg-dater-de-forsvinder-jo-hele-tiden.-Har-vi-sex-for-tidligt-Eller-sent-Er-jeg-ikke-p%C3%A6n-nok%C2%AB)

Ludvig Holberg: Pernilles korte frøkenstand (uddrag, 1727)
Adam Oehlenschläger: Den forladte (1803)
Tove Ditlevsen: Forår (1942)
Karen Blixen: Ringen (1958)
Klaus Rifbjerg: Den kroniske uskyld (værk) (1958)
Vita Andersen: Fredag, lørdag, søndag (1977)
Helle Helle: En stol for lidt (perspektivere til Herman Bang) (1996)
DR-TV: Mændenes Paradis (2024)

Anslået omfang: 300 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forbrydelse og straf (værk)

Forløbet handler om, hvordan man inden for forskellige genrer har behandlet temaet forbrydelse og straf gennem tiden. Vi har haft fokus på analyse og fortolkning samt litteraturhistorie.

Materiale:
Torbens datter (ca. 1500-tallet)
H.C. Andersen: Fyrtøjet (1835)
Johannes V. Jensen: Elses bryllup (1898)
Stieg Larsson: uddrag af "Män som hatar kvinnor" (2005) - svensk tekst
Tom Kristensen: Henrettelsen (1922)
Charlotte Weitze: Biller (1996)
TV: Kvindefænglet (DR 2024, sæson 1, episode 1)
VÆRK: nordisk krimi (eleverne har selv valgt, hvilken nordisk krimi, de har læst, og de har produceret samtale-podcasts om deres værker samt om krimigenren generelt)

Anslået omfang: 300 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Underklassen (værk)

Forløbet omhandler synet på og beskrivelserne af underklassen i Danmark fra 1880'erne til i dag. Vi diskuterer begrebet klasse og undersøger, hvordan den såkaldte underklasse bliver fremstillet i litteraturen og på TV.



Materiale:
Uddrag af podcast om klasseforskelle:
”Ulighed begynder før vuggestuen”, Moderne Idéer, Information (2018):
https://moderneideer.podbean.com/e/ulighed-begynder-f%c3%b8r-vuggestuen/

Herman Bang: Fattigliv (1880) uddrag
Jeppe Aakjær: Jens Vejmand (1905)
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (1900)
Naja Marie Aidt: Torben og Maria (2006)
Yahya Hassan: Yahya Hassan (2013) VÆRK
Barndom på bistand, afsnit 2, sæson 4, DR (2019)
Thomas Korsgaard: I bor da meget pænt (2019)
Glenn Bech: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (2022)


Anslået omfang: 75 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Ekspressionisme

Forløbets mål er, at eleverne kan forklare, hvad ekspressionisme er, kan se ekspressionistiske træk i tekster og malerier og kan forklare sammenhængen mellem sprog og indhold i ekspressionistiske tekster.

Materiale:
Tom Kristensen: Nat i Berlin (1927)
Emil Bønnelycke: Aahundredet (1918)
Rudolf Broby-Johansen: Foråret kommer til cafeen (1922)


Anslået omfang: 10 s.



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Hvad er meningen?

Forløbet kredser om livets store spørgsmål: Hvem er jeg, og hvad giver livet mening?
Forløbets mål er, at eleverne kan beskrive eksistentialismens grundideer, kan forstå teksternes tematik, kan deltage i en faglig samtale om teksterne, kan inddrage relevante analyse- og fagbegreber.
Vi har arbejdet primært inden for litteratur og medie-området.

Materiale:
Martin A. Hansen: Roden (1955)
Peter Seeberg: Patienten (1962)
Johannes V. Jensen: Interferens (1906)
Ida Jessen: Ude på vandet (1997)
Jan Sonnergaard: Sex (1997)
Theis Ørntoft: Det er forvirrede tider, jeg skal fortælle om (2014)
Stubkjær, Juhl og Johansen (instr.): Limbo – når sabbatår er fucked (2017) afsnit 1+2

Eleverne er desuden introduceret til Søren Kierkegaards stadielære og Sartres eksistentialistiske grundbegreber: valg, ansvar, angst.

Anslået omfang: 40 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Køn og kønsroller

I forløbet arbejder vi med litteraturhistorie, argumentation, dokumentar, sproglig analyse og diskursanalyse med fokus på, hvordan køn og kønsroller formidles på tværs af tid og genrer.

Materiale:
Anna Libak: Bløddyret (Weekendavisen 10/7-23)
DR: Mandefald, afsnit 1, sæson 1 (2020)
Ludvig Holberg: Kvinders rettigheder (uddrag) 1739
Mathilde Fibiger: uddrag af Clara Raphael (1850)
Amalie Skram: Karens Jul (1892) (læst på norsk)
Herman Bang: Franz Pander (1885)
Guldimund: Forstår du? (2023)

Anslået omfang: 40 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 14 Grønland

På baggrund af den aktuelle politiske situation undersøger vi forskellige kulturprodukter, der omhandler Grønland. Vi har fokus på den grønlandske identitet før og nu og også på, hvordan Grønland og grønlændere er blevet opfattet fra dansk side og på, hvordan grønlændere ser på Danmark og danskerne.

Forløbet har været afbrudt af SRP-skrivning og påskeferie.
Materiale:

Henrik Pontoppidan: "Isbjørnen" (1887)
Poek: "Af Poeks beskrivelse af København" (1725)
Dansk-grønlænder: Kære danskere. Hvor er jeres
manerer? Politiken, 16. januar 2026
Sørine Steenholdt: "Mor er blot et ord" (2015) (uddrag)
Josef Tarrak Poulsen: Musikvideo til sangen "Tupilak" (2016)
DR Podcast: "Tilbage til Tasiilaq" 1:6 - Et blandet gensyn (2022)
Anders Walter: ”Ivalu” (2022) Kortfilm

Anslået omfang: 50 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Døden

Forløbet er et kort repetitionsforløb, som tager udgangspunkt i, hvordan døden bliver beskrevet gennem litteraturhistorien og i forskellige genrer.

Materiale:
St. St. Blicher: Præludium (1838)
Rudolf Broby-Johansen: Liget (1922)
Morten Nielsen: Jeg ser nu i Nat (1945)
Sigrid Nygaard og Sille Veilmark,: Det er en meget stor oplevelse at ligge og vente på at dø (Information, 2017)

Anslået omfang: 20 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer