Holdet 2023 En/r - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Himmelev Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Christina Weien Hansen, Lena Brødsgaard
Hold 2023 En/r (1r En, 2r En)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing Up - Being Young EKSAMEN
Titel 2 Violence and school shootings EKSAMEN
Titel 3 Forløb#3: Christmas
Titel 4 Forløb#4: Choices and consequences
Titel 5 Forløb#5 Twisted stories EKSAMEN
Titel 6 Forløb#6: English Fairy Tales EKSAMEN
Titel 7 Forløb#7 Grammatik og opsamling
Titel 8 Being different: The Curious...(værk) EKSAMEN
Titel 9 Australia (stolen generations) EKSAMEN
Titel 10 Global English - language and diversity
Titel 11 Christmas
Titel 12 Horror EKSAMEN
Titel 13 True Crime podcasts EKSAMEN
Titel 14 America: Values, identity, division? EKSAMEN
Titel 15 Opsamling, repetition og mundtlig træning.

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing Up - Being Young EKSAMEN

Forløbet introducerer til tekstanalysens begreber.

Faglige mål:
I skal kende de forskellige analysemetoder, vi arbejder med i forskellige genrer. For den litterære analyse gælder det særligt fortællersynsvinkel og hovedpersonernes udvikling (personkarakteristik) samt begrebet "rite of passage". For sagprosaanalysen er det de retoriske begreber claim and ground (påstand og belæg).

Tekster:
Being a Teenager is the Worst... (sagprosa)
Just Like That (novelle)
This be the verse og This be the worst (lyrik)
Through the Wardrobe (novelle)
The Perks of being a Wallflower (romanuddrag samt film)
The Perils of Binge Drinking (sagprosa)
Binge Drinking is Good for You (sagprosa)

I alt cirka 20 sider + film.

Grammatik:
Regelmæssige verber og deres bøjning: præsens, præteritum, perfektum og pluskvamperfektum.

https://www.minlaering.dk/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17,5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 2 Violence and school shootings EKSAMEN

Læringsmål: I kan læse og forstå fiktions- og faktatekster om vold, herunder skoleskyderier. I kan gøre rede for forskellige synspunkter i faktatekster samt selv argumentere for og imod forskellige synspunkter. I kan analysere fiktionstekster (herunder film) om emnet med brug af relevante fagbegreber. I kan selvstændigt finde mere information om emnet, og I kan mundtligt gøre rede for indholdet i teksterne.
Gruppearbejde om mundtlige fremlæggelser i klassen (med informationssøgning online). VIDEN OG MEDIER.

Læste tekster:

Terry McCarthy: Warning (avisartikel)
Nancy Gibbs: It's Only Me (avisartikel)
Marilyn Manson: Columbine - whose fault is it? (artikel/debatindlæg)
Daniel Ransom: Rendezvous (novelle)
After Another Deadly School Shooting, Is It time to Arm Teachers? (avisartikel)
Hanif Kureishi: My Son the Fanatic (novelle)
We Need to Talk about Kevin (film)

Samt selvvalgte tekster i forb. med oplæg.

Omfang i alt ca. 21 sider plus film og de selvvalgte tekster.

Grammatik:
Verber: Kongruens.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • IT
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 3 Forløb#3: Christmas

Læringsmål:
I skal kunne læse og forstå tekster om julerelaterede emner. I gruppearbejdet om juledigte skal I kunne læse højt og fremlægge analyse af digtene mundtligt.
Tekster:
Michael Plemmons: Noel
Paul Auster: Auggie Wren's Christmas Story (læse + lytte)
+ Diverse juledigte læst i grupper.

I alt ca. 10 sider.

Grammatik: Adjektiver og adverbier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 4 Forløb#4: Choices and consequences

Tekster om valgmuligheder (forskellige genrer).
Læringsmål: I kan læse og forstå tekster på engelsk, analysere dem med brug af relevante fagbegrebder og diskutere indhold og budskaber i teksterne.

Tekster:
Jojoba Mansell: Hard Choices (lyrik)
Sonya C. Dodd: New Beginnings (novelle)
Phil Daoust: Choice, choice everywhere. How do I opt out? (sagprosa/debatindlæg)
Rachael Seamands: Why I Left College, Twice (sagprosa)

I alt ca. 10 sider.
Alle tekster er fra https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk/

Grammatik:
Ordklasser
Substantiver, artikler, flertalsdannelse, tællelighed.

Skriftlighed: Skriv om kortfilm - "I'm going to mum's".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 5 Forløb#5 Twisted stories EKSAMEN

Fiktionstekster med et twist.
Læringsmål: I kan læse, forstå, analysere og tale og skrive om fiktionstekster.

Tekster:
Richard Matheson: Button, Button (1970)
James Reasoner: House Names (2010)
Michele Finn Johnson: Yosemite (2019)
Ray Bradbury: Marionettes, Inc. (1951)

I alt ca. 12 sider.
Alle tekster er fra https://choices.ibog.forlagetcolumbus.dk/

Grammatik:
Uregelmæssige verber
Omskrivning med "do"
Verber. Adaptiv træning (blandede opgaver)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 6 Forløb#6: English Fairy Tales EKSAMEN

Læringsmål:
I skal kunne læse og forstå eventyr på engelsk. I skal desuden kunne analysere eventyr med fokus på de særlige genrespecifikke træk samt kunne reflektere over, hvad eventyrene prøver at fortælle læseren.

Teori:
Analysemodeller til eventyr fra Jeremy Watts: Once Upon a Time

Tekster:
Myth 1: Fairy tales are children´s stories
The Three Feathers
Jack and the Bean Stalk
The Well of the World´s End
Little Red Riding Hood (forskellige versioner)

Omfang i alt ca. 12 sider.

Grammatik:
Adjektiver
Adverbier
Pronomener
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
Titel 7 Forløb#7 Grammatik og opsamling

Grammatik og lidt repetition.

Vi repeterer det, vi har læst, og træner mundtlighed i gruppefremlæggelser om udvalgte tekster fra pensum.

Grammatikrepetition: Kongruens.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
Titel 8 Being different: The Curious...(værk) EKSAMEN

EKSAMEN
Værklæsning. 266 sider.
I skal kunne læse, forstå og fortolke et helt værk/roman. Vi har fokus på hovedpersonen og hans udfordringer, herunder hvad han som person med autisme/asbergers syndrom kæmper med.
Tekster: Foruden romanen har vi læst online info om autismespektrumforstyrrelser (link i arbejdsark) og set en TED talk: How autism freed me to be myself. Vi har desuden set spillefilmen Please Stand By (Ben Lewin, USA 2016). Vi har også lyttet til en The Guardian Books podcast om og med Mark Haddon. En skriftlig opgave har taget udgangspunkt i teksten "In South Korea, a Hit Show Brings Autism Into the Spotlight".

Grammatik og skriftlighed: Modalverber, 5-paragraph essay.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 9 Australia (stolen generations) EKSAMEN

EKSAMEN
Vi begynder med research og gruppefremlæggelser om forskellige aspekter af Australiens historie, kultur, dyreliv osv. Derefter har vi især fokus på de australske aborigines.
I skal kunne bruge jeres viden om de australske aborigines´ forhold (historisk og nu) til analyse og fortolkning af tekster.
I skal desuden kunne bruge jeres viden om appelformer og retoriske virkemidler i analyse af talen.
Tekster:
Kevin Rudd: "Sorry Speech" (uddrag)
Katharine Prichard: N'Goola
Rabbit Proof Fence (film plus tekst: Rabbit-Proof Fence: A Study Guide )
Sheila Humphfries: Ted Talk

Omfang i alt 14 sider plus film og Ted Talk.

Grammatik: Pronomener, verber.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Global English - language and diversity

Global English, dialects, sociolects and ELF. Introduktion til sproglig variation og ELF med mere.

Læringsmål: I får kendskab til det engelske sprogs udvikling og varianter, herunder engelsk som lingua franca (ELF).

Materiale fra NCFF (ELF og karrierelæring)
Øvrige tekster er fra https://worldsofenglish.systime.dk/
og https://everyoneishere.systime.dk

English as a Lingua Franca (intro + øvelser)
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=310#c2504

John Agard: Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster
https://everyoneishere.systime.dk/?id=139
Omfang i alt ca. 10 sider.

Videoer:
Modern London English (MLE): https://www.youtube.com/watch?v=1MQdEVo6YcI

UK/US English: https://www.youtube.com/watch?v=8Soi6uRkXHU
Scouse: https://www.youtube.com/watch?v=ndz86gVm71Y
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Christmas

Julehygge med A Christmas Carol (film)

A Christmas Carol is not Cosy (avisartikel, The Guardian)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Horror EKSAMEN

Forløbet introducerer eleverne til horrorgenren, samt hvordan horrorgenrens karakteristiske elementer bliver anvendt i tekst og i film.. Eleverne undersøger desuden, hvad formålet med horror er, samt hvad der skyldes horrorgenrens popularitet.

Forløbet tager udgangspunkt i Stephen King's inddeling af horrorgenren i terror, horror og gross out samt i Tzvetan Todorov's kategorisering af fantastisk litteratur i the Marvelous, the Fantastic og the Uncanny.  I arbejdet med film introduceres eleverne derudover til begreber som suspense og surprise.

Materiale:
Kernestof:
Fra: Mette Weisberg: "Stephen King's American Nightmare - an Introduction", forlaget Lee, 1991:
"Hvad er horror?" s. 7-10 (faglitteratur)  (4 sider)

Stephen King: "It" (1986, uddrag af  kapitel 1 af romanen (6 sider)
Stephen King: Suffer the Little Children (1972, uddrag af novelle) (10 sider)
Stephen King:  Why We Crave Horror Movies (1982, uddrag af essayet), fra:; Rasmus Drisdal Hansen m.fl.: "Horror" (antologi, Systime, 2017) (4 sider)
Sam Raimi: "Drag Me to Hell" (film, 2009)  (10 sider)

Faglige mål:
Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
Analysere og fortolke forskellige nyere tekster inden for horrorgenren med anvendelse af relevant faglig terminologi.
Analysere film med fokus på tematik og filmiske virkemidler.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 True Crime podcasts EKSAMEN

Læringsmål:
I får viden om genren true crime podcast.
I kan lytte til og forstå podcasts om true crime.
I kan analysere en podcast med brug af fagbegreber: Podcast formats, narrator, audio design, codes of authenticity.
I prøver at lave jeres egen true crime podcast på engelsk.
VIDEN OG MEDIER

Læst tekst:
Olsen og Houlind: Listen! (forlaget Columbus):

"How to analyse a podcast" side 10-19.
"The Podcast Hexagram and other Tools" side 20-22 og 24-28.
"True crime" side 95-109.
"Filicide in New Zealand" side114-115.
"Missing and Murdered" side 119-120.
"A Cold Case form 1888" side 127-128.
"How to Produce a Podcast" side 145-148.

I alt ca. 26 sider.

Anvendte podcasts:
My Homeless Son
The Battersea Poltergeist
Serial
Case 20: Phoebe Veitch
Missing & Murdered: Finding Cleo
Unexplained Mysteries (Jack the Ripper)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 America: Values, identity, division? EKSAMEN

Læringsmål: I skal kunne læse, forstå, redegøre for og analysere tekster om amerikansk identitet og amerikanske værdier (forskellige genrer). I skal desuden kunne analysere taler med brug af relevante fagbegreber (appelformer samt retoriske/sproglige virkemidler) samt fremlægge jeres analyser mundtligt.

Tekster fra iBøger: New American Frontiers, Being American og Modern Metropolis.
Having Values
https://beingamerican.systime.dk/?id=140
Siri Hustvedt: The Pretend Law
https://modernmetropolis.systime.dk/?id=148
Eyder Peralta: It's Not Your Imagination: Americans Are More Polarized, Says Pew
https://naf.systime.dk/?id=136
Øvrigt:
Amanda Gorman: The Hill We Climb
Gruppeoplæg om forskellige taler. Med fokus på retorik og fremstillingen af amerikanske værdier. VIDEN OG MEDIER

Fælles tekst: Joe Biden om krigen i Ukraine:
https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2023/02/21/remarks-by-president-biden-ahead-of-the-one-year-anniversary-of-russias-brutal-and-unprovoked-invasion-of-ukraine/
(Vi har arbejdet med uddrag af talen).


Omfang i alt ca. 15 sider plus de selvvalgte tekster/taler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning