Holdet 2024 dr/g - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Himmelev Gymnasium
Fag og niveau Dramatik C
Lærer(e) Kirsten Sunke Agergaard
Hold 2024 dr/g (1g dr)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Typekomedie - Fra CDA til Klovn
Titel 2 Naturalisme og realistisk spillestil
Titel 3 Episk teater og fremvisende spillestil
Titel 4 Tendenser i nutidens teater
Titel 5 Eksamensprojekt
Titel 6 Repetition og eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Typekomedie - Fra CDA til Klovn

”Typekomedie – Fra Commedia dell’arte til Klovn” giver eleverne indsigt i komedie og brug af humor gennem fokus på form og indhold ved tre nedslag i teaterhistorien: Commedia dell’arte, Holberg og moderne typekomedie: Klovn.

Indhold: Komedien som erkendelsesform. Hvordan giver humor og komik os noget at tænke over, samtidig med at vi griner? Hvad ligger der af budskaber bag humoren?

Form: Vi fokuserer på typekomedie og arbejder med typespil i Commedia dell’arte og hos Holberg og sammenholder det med typerne i Klovn.

Centralt i forløbet er det iagttagende og skabende arbejdet med:
• at skabe en type
• Status
• komik (lazzi)
• Stilisering
• overdrivelse (herunder udtryksniveau og ledepunkter).
• improvisation

Læringsmål:
Efter forløbet forventes eleverne at kunne:
• forstå og anvende centrale teknikker fra Commedia dell’arte – herunder typespil, lazzi og improvisation ud fra scenario.
• forklare den teaterhistoriske teori omkring Commedia dell’arte
• Skabe sceniske udtryk ved brug af typeskuespil og stiliseret spillestil.
• Skabe scenisk udtryk gennem improvisation af scenarie
• Skabe egen type
• forklare, hvordan komedie kan bruges til at erkende og reflektere over sig selv og verden.
• forklare tre typer humor og sætte dem i relation til kunstneriske og sceniske udtryk.

Kernestof:
Commedia dell’arte Oversigt, I: Karen Sørensen, Dramatik – En grundbog, s. s.126, 131,136

Commedia dell’arte, I: Flygare m.fl. Klar scene, Drama, 1994, s. 42-44

Humorteori: ”Huller i verden”, I: Michael Jensen, Humor i dansk, Systime, 2007, Kapitel 1 (uddrag) (Verdensopfattelse - Hvorfor bruger vi humor, Overlegenhedsteorien – Forløsningsteorien – Uoverensstemmelsesteorien - At grine af sig selv og at grine af andre)
"Teaterblod: Revy er ikke for sjov" ➡️https://www.dr.dk/drtv/se/teaterblod_-revy-er-ikke-for-sjov_334138

Holberg i dag: Erasmus Montanus på Aarhus Teater: https://www.youtube.com/watch?v=96FfBYmTrS8

Scenario: Hver ta’r sin og jeg ta’r hvad jeg kan få, Kilde: Scenarios of the Commedia dell’arte, New York University Press, p. 296-299

Artikel: https://www.berlingske.dk/danmark/anmeldere-klovn-er-stadig-sjov-alt-er-ved-det-gamle
Klovn: "Fede svin": https://www.youtube.com/watch?v=8xEtNNFTBRo

Powerpoints: Humor, Typeskuespil, CDA-typerne, Typekomedie-afslutning

Omfang: Ca. 16 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Naturalisme og realistisk spillestil

I forløbet er der fokus på den skabende proces gennem fokus på arbejdet med realistisk spillestil samt på naturalismen som teaterhistorisk periode og konvention.
Gennem vekslen mellem teori og praksis undersøger vi Konstantin Stanislavskijs skuespilteknikker og arbejder med den indlevede spillestil gennem øvelser, hvor der afprøves og udvælges forskellige udtryk.
Til sidst demonstrer eleverne deres teoretiske og praktiske tilegnelse gennem et større selvstændigt projekt gennem iscenesættelse af uddrag af "Dødsbo" og "Mursten" af Cathrine Fjord Fromberg

Øvelser og praktisk arbejde:
Afprøvning og eksperimenter med indlevet spillestil og Konstantiv Stanislavskijs skuespilteorier:
(Indre monolog, De givne omstændigheder, Undertekst, Motivering, Det magiske hvis, Den varme stol, De fysiske handlingers metode, Koncentrationscirkler, Stemningserindring)
Refleksionsøvelse ifm. det selvstændige iscenesættelsesprojekt
Iscenesættelsesøvelser med fokus på realistisk scenografi.
Fokus på at LEVE rollen, lineær dramaturgi

Læringsmål:
Efter forløbet forventes eleverne at kunne:
• Forklare, bruge og reflektere over brugen af følgende indlevende skuespilteknikker:
(Indre monolog, De givne omstændigheder, Undertekst, Motivering, Det magiske hvis, Den varme stol, De fysiske handlingers metode, Koncentrationscirkler, Stemningserindring)
• Forklare den teaterhistoriske baggrund omkring naturalismen, herunder brugen af realistisk scenografi samt lineær dramaturgi i teksten.
• Genkende og kende forskel på indlevet og stillisteret spillestil.

Kernestof:
Naturalisme, i Flygare m.fl. Klar scene, Drama, 1994, Klar scene, s. 104 -107

Naturalisme – Oversigt, i Karen Sørensen, Dramatik – En grundbog, Systime, s. s.129, 133, 137

Karen Sørensen, Dramatik – En grundbog, Systime:
- Skuespilleren og underteksten (s. 27)
- Skuespilleren og spillestilen (s. 33)
- Indlevelse versus fremvisning (s. 68-70)

Lene Kobbernagel, Skuespilleren på arbejde, Frydenlund:
- Givne omstændigheder + Det magiske hvis (s. 46-47)
- Rytme og undertekst (S. 50)

Powerpoints: Naturalisme - Indlevet spillestil

"Dødsbo" (Uddrag) + "Mursten" (uddrag) af Cathrine Fjord Fromberg, I: Ni små stykker om livet og døden, Saxo Publish, 2018

Arbejdsark

Videoklip - Indlevet spillestil:
- "Giv Slip" (Uddrag: 25:56 - 33:45) Instruktør: Josephine Bornebusch, 2024
- Pakke kuffert (tre eksempler) I: Sørensen, Dramatik - En grundbog (Ibog) https://dramatik.systime.dk/?id=151#c844

Ca. 15 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Episk teater og fremvisende spillestil

Eleverne introduceres til det episke teater, til Brecht og hans ønske om at få publikum til at reflektere og handle, samt til hans teorier om Verfremdung.
Begrebet reteatralisering (teater, der gør opmærksom på sig selv som teater) behandles.
Der arbejdes med det episke teater som teaterhistorisk periode, og med Brechts Verfremdungsteknikker i tekst og dramaturgi, i scenografi og i skuespil.
Der arbejdes iagttagende og praktisk.

Øvelser og praktisk arbejde:
Illusionen brydes med brug af forskellige Verfremdungseffekter i arbejdet med "Rundt om Selma"
Scenisk arbejde med forskellen på indlevelseskunst (Stanislavskij) og frevisning gennem genfortælling og ved direkte henvendelse til publikum.
Selvstændige iscenesættelser af Brechts ”Forræderiet”
Fokus på: Stilisering vs. Realisme, at VISE rollen, tempo, udtryksniveau, pause, brud, scene/sal, montagedramaturgi.

Læringsmål:
Efter forløbet forventes eleverne at kunne:
· Forklare den teaterhistoriske baggrund omkring Det episke teater og Brechts teorier.
· Forklare brugen af Verfremdung i tekst, dramaturgi, skuespil og scenografi.
· Arbejde skabende med Verfremdungsteknikker ift. skuespil og scenografi.
· Fremsætte ideer til, hvordan man vil kunne få et publikum til at reflektere.

Kernestof:
Det episke teater – Oversigt, i Karen Sørensen, Dramatik – En grundbog, Systime, s. 129, 133-134, 137-138

Opgøret med det naturalistiske teater og Brecht, I: i Flygare m.fl. Klar scene, Drama, 1994, Klar scene, s. 124 -126

· Bertolt Brecht og Kurt Weil: "Surabaya Johnny", 1929 i Lotte Lenyas fortolkning: Lotte Lenya - Surabaya Johnny: https://www.youtube.com/watch?v=aSLTvKC-P3Y

· Vegard Vinge, Doppelgänger, (version af Et Dukkehjem) https://www.youtube.com/watch?v=YVpDjOh-SUQ

· Lars von Triers, Dogville: https://www.youtube.com/watch?v=wQKZlps9W0k

- Tryk på drama-knappen (Best Commercial: TNT - Push to Add Drama HD) https://www.youtube.com/watch?v=fpXn3ae4zws

Bertolt Brecht: „Forræderiet“ fra Det tredje riges frygt og elendighed, Gyldendal, 1966

Powerpoint: Episk teater og fremvisende spillestil

Arbejdsark

Ca. 14 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Tendenser i nutidens teater

Forløbet giver eleverne indblik i moderne teaters alsidighed og diversitet og derigennem blik for, at tidligere tiders teatertraditioner spiller ind i aktuelt teater og at moderne teater opererer med hybridformer.
Herigennem får eleverne indsigt i, at de i deres eksamensprojekt kan anvende flere forskellige greb og at de har mange muligheder for iscenesættelse og formidling til et publikum.
Eleverne præsenteres ligeledes for muligheden for at erkende verden gennem det moderne teaters forskellige udtryk.
I forløbet er der nedslag i to former for moderne tendenser, som behandles både teoretisk og praktisk:
        • Den absurde tradition
        • Reflekterende samtidsteater – Christian Lollike
Der vil være fokus på: Dramaturgi (Tekst), Skuespil og visuelt udtryk (Scenografi) i hver af de udvalgte former.

Sideløbende arbejdes der forberedende med eksamensprojektet. Gruppedannelse, valg af iscenesættelsesform og materiale mm.

Vores to teaterture indgår også i forløbet som eksempler på moderne iscenesættelser med fokus på spillestile, maskebrug, scenografi, dramaturgi og oplevelse.

Øvelser og praktisk arbejde
Den absurde tradition:
Øvelser med: Mekanisk kropssprog, forstørrelse, forvrængning, klovneri, uoverensstemmelse mellem tale og handling, stilisering.

Det reflekterende samtidsteater:
Arbejde med teatrets formål, nedslag i Christians Lollikes virke gennem analyse, refleksion og praktisk arbejde. Iscenesættelse af uddrag af ”Skolekomedien”.

Læringsmål:
Efter forløbet forventes du at kunne:
• Forklare relevante aspekter af den samtidsmæssige baggrund for det moderne teater
• Beskrive væsentlige træk i de to moderne greb og eksemplificere med afsæt i teori og praksis:
• Den absurde tradition
• Det reflekterende samtidsteater
• Bruge din viden om det moderne teater i dit videre arbejde med eksamensprojektet.

Kernestof:
- Karen Sørensen, Dramatik - En teaterhistorie, Systime, 2015, S. 153-162
- Karen Sørensen, Dramatik - En grundbog, Systime, 2008-2016, S. 123-124
- Powerpoint: Det moderne teater

Den absurde tradition:
- OneNote: Kendetegn ved den absurde tradition
- Line Knutzon: Det er så det nye (uddrag), I Karen Sørensen – Dramatik en teaterhistorie, Systime, 2015, S. 159-160

Det reflekterende samtidsteater:
- Powerpoint: Det reflekterende samtidsteater
- Studier i Christians Lollikes virke:”Kunsten skal påvirke samfundsdebatten”, I undervisningsmateriale til Kagefabrikken, Aarhus teater, 2021: https://www.aarhusteater.dk/brug-teatret/atl/undervisningsmaterialer/#uvmat
- Videoklip: All my dreams come true: Verdenspremiere på Aarhus Teater: https://www.youtube.com/watch?v=-l2jADaAO3o
- Podcast: Teatrets rolle - med Christian Lollike by Kulissen - en podcast fra Aarhus Teater: https://soundcloud.com/kulissen/teatrets-rolle-med-christian-lollike (30 minutter)
- Manuskriptuddrag fra Lollike og ”Skolekomendien” Aarhus teater, 2024 -https://www.aarhusteater.dk/brug-teatret/atl/undervisningsmaterialer/#uvmat
- Manusskriptuddrag fra “Living Dead”, Christian Lollike, 2018, Sort/Hvid, - https://www.sort-hvid.dk/undervisningsmateriale

Teatertur 1: Det kongelige teater: "Et drømmespil" af Strindberg, november 2024
Billedmaterialer  til forestillingen fra Det Kongelige Teaters hjemmeside: https://kglteater.dk/det-sker/sason-20242025/skuespil/et-drommespil?section=billedgalleri

Teatertur 2: Turneforestilling, Meridiano Teatret: "Animals", marts 2025
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=EnjlWdCm2_g

Ca. 18 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Eksamensprojekt

I grupper producerer eleverne en gennemarbejdet forestilling, der er baseret på reflekterede overvejelser om teori og praksis med udgangspunkt i årets arbejde med dramatik.
Der arbejdes med at udvælge materiale til iscenesættelse, ideudvikling, realisering og gennemarbejdelse.
Arbejdes dokumenteres i en digital præsentation, der beskriver og demonstrere elevernes refleksioner over teori og praksis, samt valg og fravalg i iscenesættelsesprocessen.

Forløbet sluttes af med visninger for hele holdet.

Der er fokus på at:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
- analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
- reflektere over den skabende proces og produktet
- forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige
scenekunsttraditioner
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med
henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer for eller med en
målgruppe
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- eksamensforberedelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Repetition og eksamen

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer