Holdet 2x En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Himmelev Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Lena Brødsgaard, Tina Maria Pedersen
Hold 2024 En/x (1x En, 2x En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 English Fairy Tales EKSAMEN
Titel 2 Violence and school shootings EKSAMEN
Titel 3 Grammatik og opsamling.
Titel 4 Horror and "twisted stories" EKSAMEN
Titel 5 New Zealand EKSAMEN
Titel 6 Global English, ELF and multicultural Britain EKS
Titel 7 Victorian Christmas: Charles Dickens
Titel 8 True Crime podcasts EKSAMEN
Titel 9 American values and the American Dream EKSAMEN
Titel 10 Flash fiction and minimalism EKSAMEN
Titel 11 Grammatik, eksamenstræning og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 English Fairy Tales EKSAMEN

Læringsmål:
I skal kunne læse og forstå eventyr på engelsk. I skal desuden kunne analysere eventyr med fokus på de særlige genrespecifikke træk samt kunne reflektere over, hvad eventyrene prøver at fortælle læseren.

Teori:
Analysemodeller til eventyr fra Jeremy Watts: Once Upon a Time

Tekster:
Myth 1: Fairy tales are children´s stories
The Three Feathers
Jack and the Bean Stalk
The Well of the World´s End
Little Red Riding Hood (forskellige versioner)

Omfang i alt ca. 15 sider.

Grammatik:
Kongruens
Verber (regelmæssige og uregelmæssige)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Violence and school shootings EKSAMEN

Vi har fokus på analyse af non-fiction om skoleskyderier (i USA og Europa), og vi diskuterer mulige årsager og løsninger. Vi ser også en spillefilm, som vi diskuterer ud fra de samme fokuspunkter.
Læringsmål: Du skal kunne bruge de relevante fagbegreber (formål, kommunikationssituation og appelformer) til analyse af non-fiction.
Desuden mundtlige oplæg om school shootings med informationssøgning online.

Tekster:

Daniel Ransom: Rendezvous (novelle)
After another deadly school shooting, is it time for US teachers to carry guns? (BBC Canada)
A Mass Shooting in Sweden Leaves Migrants Feeling Vulnerable (New York Times)
Film: We need to talk about Kevin

Omfang i alt ca. 10 sider + film og selvvalgte tekster til gruppefremlæggelser.

Grammatik:
Hjælpeverber
Do-omskrivning
Adjektiver og adverbier
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Formidling
  • IT
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde

Titel 3 Grammatik og opsamling.

Grammatik og mundtlig træning (oplæg om årets pensum). Skriveopgaver med fokus på struktur. PEE-modellen og tragtindledning.

Fokusområder i grammatikken:
Substantiver (tællelighed)
Pronomener
Verber (verballed, tider, kongruens)
Eksamensopgaver på minlæring.dk

https://app.minlaering.dk/bog/1
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Horror and "twisted stories" EKSAMEN

Forløb om horror, gotisk litteratur og "stories with a twist".
Fokus på de særlige genretræk: Fortællerforhold, persongalleri, setting, det overnaturlige, terror vs horror.

Med VÆRK: Neil Gaiman: Coraline

Øvrige tekster:
Introduktion fra The Gothic Universe
https://thegothicuniverse.systime.dk/?id=145

Poe: The Tell-Tale Heart
Stephen King: Quitters, inc.

I alt ca. 200 sider.

Grammatik: adjektiver samt verber: uregelmæssige verber, udvidet tid og aktiv/passiv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 5 New Zealand EKSAMEN

Introduktion til New Zealands historie og det New Newzealandske samfund i dag, med fokus på forholdet mellem Māorierne og Pakeha.
Faglige fokuspunkter: kendskab til en engelsktalende kultur, som ikke er britisk eller amerikansk, styrke elevernes tekstlæsning og tekstanalytiske kompetencer inden for såvel fiktion som nonfiktion, sproglig og grammatisk bevidsthed og udtryksevne. Lytte til interviews.
Korte elevoplæg om forskellige aspekter af New Zealands historie, geografi, politiske forhold osv.
Læste tekster:
New Zealand Veers Sharply Right...
Eleanor Ainge Roy: We have to start talking about it: New Zealand suicide rates hit record high
Hana Aranga: Found
Steve Braunias: About an Egging
T. J. Corrigan: Hemi's Gift

Film: Once Were Warriors

I alt ca. 20 sider + film

Grammatik:
Verber (funktioner, former og bøjninger)
Substantiver
Præpositioner
Blandede eksamensopgaver fra minlæring.dk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Global English, ELF and multicultural Britain EKS

Global English and ELF – language and diversity.
Forløb med introduktion til det engelske sprogs historie, britiske dialekter/etnolekter/sociolekter samt ELF.

Læringsmål: Du får viden om, hvordan det engelske sprog har udviklet sig gennem tiden. Du lærer om britiske dialekter, sociolekter og etnolekter, og om forskellen på britisk og amerikansk engelsk. Vi kommer ind på Storbritanniens fortid som kolonimagt som baggrund for udbredelsen af engelsk og de mange forskellige "englishes".

Tekster:
English as a Lingua Franca (intro + øvelser)
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=310
Worlds of English (papirbog): Afsnittet om sproghistorie, side 19-23.
Foer: Everything is Illuminated (romanuddrag)
John Agard: Reporting from the Frontline...
Listen Mr Oxford Don
Therapeutic Exercise with the Union Jack
Mr and Mrs Xenophobia
Chapter 2: Language and diversity (intro + øvelser)
https://everyoneishere.systime.dk/?id=133#c694
Jomo Kenyatta: The Gentlemen of the Jungle
Videoer:
Modern London English (MLE): https://www.youtube.com/watch?v=1MQdEVo6YcI
UK/US English: https://www.youtube.com/watch?v=8Soi6uRkXHU
Scouse: https://www.youtube.com/watch?v=ndz86gVm71Y

Omfang i alt ca. 20 sider.

Grammatik:
Substantiver (genitiv)
Adverbier
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
Væsentligste arbejdsformer
  • Lærerstyret undervisning

Titel 7 Victorian Christmas: Charles Dickens

Julehygge med "A Christmas Carol" med mere.

Læste tekster:
Dickens: A Christmas Carol (tekstuddrag samt film)
A Christmas Carol is not Cosy (avisartikel, The Guardian)
Online research om "Victorian Christmas"
Tekster i alt ca. 8 sider + film.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 True Crime podcasts EKSAMEN

Læringsmål:
I får viden om genren true crime podcast, herunder etiske overvejelser i forbindelse med genren.
I kan lytte til og forstå podcasts om true crime.
I kan analysere en podcast med brug af fagbegreber: Podcast formats, narrator, audio design, codes of authenticity.
I prøver at lave jeres egen true crime podcast på engelsk.


Læst tekst:
Olsen og Houlind: Listen! (forlaget Columbus):

"How to analyse a podcast" side 10-19.
"The Podcast Hexagram and other Tools" side 20-22 og 24-25.
"Audio design..." side 36-37, 39-43.
"True crime" side 95-109.
"Filicide in New Zealand" side114-115.
"Missing and Murdered" side 119-120.
"A Cold Case form 1888" side 127-128.
"How to Produce a Podcast" side 145-148.

I alt ca. 26 sider.

Anvendte podcasts:

The Battersea Poltergeist
Serial
Case 20: Phoebe Veitch
Missing & Murdered: Finding Cleo
Unexplained Mysteries (Jack the Ripper)

Grammatik:
Præpositioner
Sætningsanalyse
Modalverber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 9 American values and the American Dream EKSAMEN

American values and the American Dream
Læringsmål: I skal kunne læse, forstå, redegøre for og analysere tekster om amerikansk identitet og amerikanske værdier (forskellige genrer). I skal desuden kunne analysere taler med brug af relevante fagbegreber (appelformer samt retoriske/sproglige virkemidler) samt fremlægge jeres analyser mundtligt.

Tekster fra iBøger: New American Frontiers, Being American og Modern Metropolis.
Having Values
https://beingamerican.systime.dk/?id=140
Siri Hustvedt: Living with Strangers
https://modernmetropolis.systime.dk/?id=148
Eyder Peralta: It's Not Your Imagination: Americans Are More Polarized, Says Pew
https://naf.systime.dk/?id=136
Øvrigt:
Amanda Gorman: The Hill We Climb
Gruppeoplæg om forskellige taler. Med fokus på retorik og fremstillingen af amerikanske værdier.


Omfang i alt ca. 15 sider plus de selvvalgte tekster/taler.

Grammatik:
Pronomener
Konjunktioner
Verbernes tider
Eksamensopgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 10 Flash fiction and minimalism EKSAMEN

Miniemne om ultrakort litteratur: Drabbles, six-word memoirs etc. Med skriveøvelser.
Tekster:
Jayne Anne Phillips: Solo Dance
Amy Hempel: Beach Town
Hemingway: A Very Short Story
Amelia Gray: The Swan as Metaphor for Love
Twitterature (diverse tekster)
Mike Jackson: Must Have (drabble/100 ord)

I alt ca. 8 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 11 Grammatik, eksamenstræning og repetition

Forberedelse til skriftlig og/eller mundtlig eksamen.

https://app.minlaering.dk/bog/1
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer