Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Himmelev Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Musik C
|
|
Lærer(e)
|
Charlotte Øland
|
|
Hold
|
2025 mu/1 (1g mu/1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Tematisk forløb#2: Klaver- og rytmeworkshop
Fokus i dette forløb har været kendskab til stamtonerne på klaveret og "klaverfærdigheder":
- alle lærer at spille treklangsakkorder på klaveret og lave en fornuftig stemmeføring.
- alle lærer om toner og deres placering på klaveret.
- alle lærer at opbygge dur- og moltreklange på klaveret
Vi har arbejdet med sangen "7 years" og trænet sang og klaver sammen (halvdelen sang, halvdelen spillede). Vi har også haft første møde med bas og trommer til samme sang (rotation på klaver, bas, trommer, sang).
Faglige mål:
- Kendeskab til tonerne på klaveret.
- at kunne finde dur- og molakkorder på klaveret.
- at kunne spille akkorder på klaveret og skifte mellem dem.
- spille simpel akkord-rundgang på bas
- spille simpel trommerytme
Pensum:
PP: Klaverworkshop grundforløb 22.pptx
https://www.musikipedia.dk/puls-og-tempo
https://www.musikipedia.dk/stamtonerne
https://www.musikipedia.dk/akkorder (afsnit om treklange)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Tematisk forløb #3: Form i musik
Beskrivelse:
På baggrund af klaverworkshoppen og den efterfølgende sammenspilsøvelse m. 7 years tager vi hul på formanalysen. Eleverne skulle gerne have oplevet at det er en væsentlig parameter når man skal have et overblik over et musiknummer, hvad enten man skal spille det eller skal analysere det eller begge dele.
Først fokuseres på forskellen mellem struktur og funktion. Vi ser i den forbindelse på forskellige numre, der har forskellig struktur og hvor forskellige formled med forskellig funktion er til stede.
Endeligt bringes forskellige storformer op.
Faglige mål:
- kende følgende formtyper: strofisk form, 2-delt liedform, popform, udvidet popform, rondoform, chorusform/AABA-form.
Vi har lyttet/sunget/analyseret følgende numre og bestemt deres formtype:
- Sensommervise
- Jeg ved en lærkerede
- Bachs violinkoncert i E-dur, BWV 1042, 3.sats: Allegro Assai.
- The day after tomorrow (Saybia)
- Danse i måneskin
- Yesterday
Vi har arbejdet kreativt og selv bygget rondoformer i ting, vi fandt i naturen..
Vi har desuden sunget flere af de numre, vi har analyseret form på.
Pensum:
https://www.musikipedia.dk/formanalyse
docx. vedr. form- og formtyper i musik
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Tematisk forløb #4: Rotation og sammenspil
Forløbet har strakt sig over hele året.
Eleverne har arbejdet med basal spilteknik (klaver, bas, guitar, trommer, percussion) samt én- og flerstemmig sang.
Vi har arbejdet med følgende numre:
"7 years", Lukas Graham
"Birds of a feather", B. Eilish
"Back to black", Amy Winehouse
"The day after tomorrow", Saybia.
Senere har eleverne valgt eksamensnumre i mindre grupper og arbejdet med at løfte niveauet på deres eget instrument.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#5: Symfoniorkesteret og Beethovens 5.symfon
Forløbet fokuserede på en introduktion til det klassiske symfoniorkesters instrumentgrupper samt Beethovens 5.symfoni. Forløbet indeholdt en ekskursion til Copenhagen Phils iscenesættelse af symfonien med inddragelse af ny musik og videokunst.
Eleverne skal kunne:
- kende forskel på de forskellige instrumentgrupper i symfoniorkesteret.
- forklare hvorfor de forskellige instrumentgrupper er placeret som de er i orkesteret
- forklare hvad et motiv er
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Tematisk forløb #6: Nodelære
Vi arbejdede med nodelære, tonehøjde og tonelængde. Først arbejdede vi med rytmer - derefter med G-nøglen.
Indledende øvelse med grafisk gengivelse af 1.sats af Beethovens 5. symfoni ("Skæbnesymfonien") og snak om tonehøjde og tonelængde.
Eleverne skal kende nodeværdier fra helnode til 16-dels-node (+ tilsvarende pauser).
Eleverne skal kunne læse toner i G-nøglen (m/u fortegn).
Teori: Øvelser i nodelæsning og rytmer - Musikipedia
"C-nøglen" s. 44-46 (nodeværdier og taktart)
Rytmekompendium (eget materiale)
"C-nøglen" s. 8-9 (G-nøglen), s. 10-11 (fortegn).
"C-nøglen", akkorder: s. 30-34.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#7: Julemorgensang og julekoncert
Eleverne deltager i julemorgensang udvalgte morgener i december + deltager sammen med skolens kor i julekoncert.
Vi har sunget et bredt udvalg af danske og engelske/amerikanske julesange.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#8: Åbent Hus og i gang med eksamensnumre
Frem mod Åbent Hus har holdet lært forskellige en- og flerstemmige sange, som de optrådte med til Åbent Hus.
Vi tog desuden fat på at arbejde med mulige eksamensnumre i mindre sammenspilsgrupper. Her var fokus på den enkelte elevs instrumentfærdigheder og bidraget til gruppens samlede udtryk.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#9: Det anderledes hit
Særligt studeret emne: Det anderledes hit.
I dette forløb har vi haft fokus på tre forskellige hits fra tre forskellige tidsperioder og genrer:
1) Andreas Odbjerg: "I morgen er der også en dag", 2021
2) Beatles: "She's leaving home", 1967
3) Nirvana: "Smells like teen spirit", 1991
Vi tog udgangspunkt i teorien om et typisk hit (fra 1990'erne) og læste "Hitskabelonen" (Marstal/Jaeger) s. 98-117 (læreroplæg om s. 98-107 samt 115-117).
Vi har så analyseret de tre numre med særligt fokus på, hvorfor de blev hits - selvom de måske ikke følger "formlen" for et typisk hit.
Vi har i særlig grad arbejdet med form, hook, breaks, gimmicks samt grooveanalyse.
Teori om grooveanalyse:
"Rockmusik i tid og rum", s. 82-91
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I skal hjemme læse s. 107 (nederst) - 112 i materialet "Hitskabelonen". Læs ét afsnit ad gangen og skriv derefter nogle få noter i notearket, så du kan huske hvad du har læst. Læs så næste afsnit osv.
-
Vi starter med opsamling på "I morgen er der også en dag". ALLE skal til denne time være færdige med at læse s. 107-115 ("Hitskabelonen", se materiale i OneNote eller tirsdagstimen) + skrive noter til hvert afsnit.
-
I dag er der fokus på sammenspil, så øv jer hjemmefra, så vi kan komme hele nummeret igennem.
-
I dag skal vi arbejde med supergruppen The Beatles.
-
Vi arbejder videre med The Beatles + øver sammenspilsnumre.
-
I dette modul veksler I mellem at øve sammenspil (50 minutter) og læse teori (30 minutter).
-
Jeres lektie til denne time er den teori, I læste i timen d. 26/3. Gå ind på One Note, hvis du ikke var der (eller ikke har fået læst det hele) og find timen d. 26/3. I skal have læst s. 82-85 + taget noter.
-
Fokus i timen er GROOVEANALYSE - og så skal vi gøre Beatles-analysen af "She's leaving home" (næsten) færdig.
-
Fokus på sammenspil, men der bliver også 25 minutters formanalyse af "Smells like teen spirit". Hvis du ikke kender nummeret, så lyt det lige igennem et par gange og overvej, hvor mange forskellige dele (= "Struktur"), nummeret er bygget op af.Nirvan
-
Lektie til denne time er af gøre formanalysen af "Smells like teen spirit" helt færdig (struktur, funktion, metrik), hvis man altså ikke blev færdig i sidste time. Find materialet på OneNote, hvis du ikke var der... Måske (og kun måske) får vi også l
-
Lille prøve: I skal have styr på den samme teori som ved sidste prøve (se vedhæftede) + grooveanalyse. Derefter sammenspil.Musikteori januar 2026.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71581768681",
"T": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71581768681",
"H": "/lectio/75/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71581768681"
}