Holdet 1g dr (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Himmelev Gymnasium
Fag og niveau Dramatik C
Lærer(e) Kirsten Sunke Agergaard
Hold 2025 dr/1g (1g dr)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Typekomedie - Fra CDA til Klovn
Titel 2 Naturalisme og realistisk spillestil
Titel 3 Episk teater og fremvisende spillestil
Titel 4 Tendenser i nutidens teater
Titel 5 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Typekomedie - Fra CDA til Klovn

”Typekomedie – Fra Commedia dell’arte til Klovn” giver eleverne indsigt i komedie og brug af humor gennem fokus på form og indhold ved nedslag i historisk typekomedie: Commedia dell’arte og moderne typekomedie: Klovn.

Indhold: Komedien som erkendelsesform. Hvordan giver humor og komik os noget at tænke over, samtidig med at vi griner? Hvad ligger der af budskaber bag humoren?

Form: Vi fokuserer på typekomedie og arbejder med typespil i Commedia dell’arte og sammenholder det med typerne i Klovn.

Centralt i forløbet er det iagttagende og skabende arbejdet med:
• at skabe en type
• status
• komik (lazzi, humortyper og overraskelseselement)
• stilisering
• overdrivelse (herunder udtryksniveau, ledepunkter, krop og stemme).
• improvisation

Læringsmål:
Efter forløbet forventes eleverne at kunne:
• forstå og anvende centrale teknikker fra Commedia dell’arte – herunder typespil, lazzi og improvisation ud fra scenario.
• forklare den teaterhistoriske teori omkring Commedia dell’arte
• Skabe sceniske udtryk ved brug af typeskuespil og stiliseret spillestil.
• Skabe scenisk udtryk gennem improvisation af scenarie
• Skabe egen type
• forklare, hvordan komedie kan bruges til at erkende og reflektere over sig selv og verden.
• forklare tre typer humor og sætte dem i relation til kunstneriske og sceniske udtryk.

Kernestof:
- Commedia dell’arte, I: Flygare m.fl. Klar scene, Drama, 1994, s. 42-44

- Commedia dell’arte (OVERSIGT), I: Karen Sørensen, Dramatik – En grundbog, s. s.126, 131,136

- Humorteori: ”Huller i verden”, I: Michael Jensen, Humor i dansk, Systime, 2007, Kapitel 1 (uddrag) (Verdensopfattelse - Hvorfor bruger vi humor, Overlegenhedsteorien – Forløsningsteorien – Uoverensstemmelsesteorien - At grine af sig selv og at grine af andre)

- "Den komisk tilgang " i Nordestgaard, Bredsten, Ballebye & Kobow, Scenekunst - her og nu, Praxis, 2025 - Kap. 6.1

- "Teaterblod: Revy er ikke for sjov" ➡️https://www.dr.dk/drtv/se/teaterblod_-revy-er-ikke-for-sjov_334138

- Scenario: Hver ta’r sin og jeg ta’r hvad jeg kan få, Kilde: Scenarios of the Commedia dell’arte, New York University Press, p. 296-299

- Anmeldelser af Klovn, sæson 8 og 10:
https://www.berlingske.dk/danmark/anmeldere-klovn-er-stadig-sjov-alt-er-ved-det-gamle
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/frank-hvam-er-paa-dybere-vand-end-nogensinde-i-ny-saeson-af-klovn-og-anmelderne

Videoer:
- Klovn: "Fede svin": https://www.youtube.com/watch?v=8xEtNNFTBRo
- Lazzi:
Ordlazzo: https://www.youtube.com/watch?v=9s0LqZMsfTQ
Episodelazzo: https://www.youtube.com/watch?v=GCSiJJA5HFU
Pantomimelazzo: https://www.youtube.com/watch?v=l6guCYrvP1E

Powerpoints: Humor, Typeskuespil, CDA-typerne, Typekomedie-afslutning

Refleksionsøvelse i portfolio

Omfang: Ca. 16 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Naturalisme og realistisk spillestil

I forløbet er der fokus på den skabende proces gennem fokus på arbejdet med realistisk spillestil samt på naturalismen som teaterhistorisk periode og konvention med fokus på skuespil og scenografiens udvikling.
Gennem vekslen mellem teori og praksis undersøger vi Konstantin Stanislavskijs skuespilteknikker og arbejder med den indlevede spillestil gennem øvelser, hvor der afprøves og udvælges forskellige udtryk.
Til sidst demonstrer eleverne deres teoretiske og praktiske tilegnelse gennem et større selvstændigt projekt gennem iscenesættelse af uddrag af "Dødsbo" af Cathrine Fjord Fromberg

Øvelser og praktisk arbejde:
Afprøvning og eksperimenter med indlevet spillestil og Konstantiv Stanislavskijs skuespilteorier:
Motivering, Undertekst, Det magiske hvis, De givne omstændigheder, Fysiske handlinger, Koncentrationscirkler, Stemningserindring
Refleksionsøvelse ifm. det selvstændige iscenesættelsesprojekt
Iscenesættelsesøvelser med fokus på realistisk scenografi.
Fokus på at LEVE rollen,
Fokus på lineær dramaturgi

Læringsmål:
Efter forløbet forventes eleverne at kunne:
• Forklare, bruge og reflektere over brugen af følgende indlevende skuespilteknikker:
Motivering, Undertekst, Det magiske hvis, De givne omstændigheder, Fysiske handlinger, Koncentrationscirkler, Stemningserindring
• Forklare den teaterhistoriske baggrund omkring naturalismen, herunder brugen af realistisk scenografi samt lineær dramaturgi i teksten.
• Genkende og kende forskel på indlevet og stillisteret spillestil.

Kernestof:
"Naturalistisk teater", i Nordestgaard, Bredsten, Ballebye & Kobow, Scenekunst - her og nu, Praxis, 2025 - Kap. 4.1

Naturalisme – OVERSIGT, i Karen Sørensen, Dramatik – En grundbog, Systime, s. s.129, 133, 137

"Den psykologiske tilgang" i Nordestgaard, Bredsten, Ballebye & Kobow, Scenekunst - her og nu, Praxis, 2025 - Kap. 6.1

Powerpoints: Naturalisme + Indlevet spillestil

"Dødsbo" (Uddrag)" af Cathrine Fjord Fromberg, I: Ni små stykker om livet og døden, Saxo Publish, 2018

Videoklip - Indlevet spillestil og undertekst:
- "Giv Slip" (Uddrag: 25:56 - 33:45) Instruktør: Josephine Bornebusch, 2024
- The Break Up:  https://www.youtube.com/watch?v=9abmJhcx6Eg  

Refleksionsøvelse i portfolio

Ca. 15 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Episk teater og fremvisende spillestil

Eleverne introduceres til det episke teater, til Brecht og hans ønske om at få publikum til at reflektere og handle, samt til hans teorier om Verfremdung.
Begrebet reteatralisering (teater, der gør opmærksom på sig selv som teater) behandles.
Der arbejdes med det episke teater som teaterhistorisk periode, og med Brechts Verfremdungsteknikker i tekst og dramaturgi, i scenografi og i skuespil.
Der arbejdes iagttagende og praktisk.

Øvelser og praktisk arbejde:

Scenisk arbejde med forskellen på indlevelseskunst (Stanislavskij) og fremvisning gennem genfortælling og ved direkte henvendelse til publikum.
Selvstændige iscenesættelser af Brechts ”Kisten”
Fokus på: Stilisering vs. Realisme, at VISE rollen, tempo, udtryksniveau, gestus, pause, brud, scene/sal, montagedramaturgi.

Læringsmål:
Efter forløbet forventes eleverne at kunne:
- Forklare den teaterhistoriske baggrund omkring Det episke teater og Brechts teorier.
- Forklare brugen af Verfremdung i tekst, dramaturgi, figur/skuespil og scenografi.
- Arbejde skabende med Verfremdungsteknikker ift. figur/skuespil og scenografi. (Herunder anvende fremvisende spillestil og gestus)
- Fremsætte ideer til, hvordan man vil kunne få et publikum til at reflektere.

Kernestof:
Det episke teater – OVERSIGT, i Karen Sørensen, Dramatik – En grundbog, Systime, s. 129, 133-134, 137-138

"Episk teater", i: Nordestgaard, Bredsten, Ballebye & Kobow, Scenekunst - her og nu, Praxis, 2025 - Kap. 4.2

- Vegard Vinge, Doppelgänger, (version af Et Dukkehjem) https://www.youtube.com/watch?v=YVpDjOh-SUQ

- Lars von Triers, Dogville: https://www.youtube.com/watch?v=wQKZlps9W0k

- Tryk på drama-knappen (Best Commercial: TNT - Push to Add Drama HD) https://www.youtube.com/watch?v=fpXn3ae4zws

Bertolt Brecht: „Kisten“ fra Det tredje riges frygt og elendighed, Gyldendal, 1966

Powerpoint: Episk teater og fremvisende spillestil

Refleksionsøvelse i portfolio

Ca. 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tendenser i nutidens teater

Forløbet giver eleverne indblik i aktuelt teaters alsidighed og diversitet og derigennem blik for, at tidligere tiders teatertraditioner spiller ind i aktuelt teater gennem hybridformer.

Herigennem får eleverne indsigt i, at de i deres sceniske arbejde - og senere i deres eksamensprojekt - kan anvende flere forskellige greb og at de har mange muligheder for iscenesættelse og formidling til et publikum.
Eleverne præsenteres ligeledes for muligheden for at erkende verden gennem aktuelt teaters mangeartede udtryk med fokus på oplevelse.

I forløbet arbejdes der med aktuelt teaters tematikker samt med, hvad der karakteriserer figur/skuespil, rum/scene og dramaturgi. Vi arbejder med tableuer (scenebilleder) og med scenografien som medfortællende element.
Vi har Det Reflekterende samtidsteater som omdrejningpunkt og vi undersøger Christian Lollike arbejde som eksempel på aktuelt teater.

Vi arbejder centrale fagbegreber:
Eksistentielle tematikker og aktuelle samfundsproblematikker
Det reflekterende samtidsteater
Det postdramatiske teater
Ligestillet dramaturgi
Opgør med den entydige figur
Rollebegrebet under forandring
Remediering
Fragmenterede tekster
Kollektive processer
Soundscapes
Publikumsinvolvering

Vores teatertur (Natten er lavet af glas) indgår i forløbet som eksempel på nutidig iscenesættelser med fokus på spillestile, scenografi, dramaturgi og oplevelse.

Læringsmål:
Efter forløbet forventes du at kunne:
- Forklare væsentlige tematikker i aktuelt teater og baggrunden for, at disse tematikker er i spil.
- Forklare væsentlige træk i figur/skuespil, rum/scene og dramaturgi i aktuelt teater.
- Bruge din viden om aktuelt teater i dit arbejde med iscenesættelse og scenisk udtryk.

Kernestof:
- "Aktuelle teatertendenser", i: Nordestgaard, Bredsten, Ballebye & Kobow, Scenekunst - her og nu, Praxis, 2025 - Kap.5
Powerpoint: Tendeser i nutidens teater

Om Christian Lollike:
”Kunsten skal påvirke samfundsdebatten”, I undervisningsmateriale til Kagefabrikken, Aarhus teater, 2021: https://www.aarhusteater.dk/brug-teatret/atl/undervisningsmaterialer/#uvmat

- Podcast: Teatrets rolle - med Christian Lollike by Kulissen - en podcast fra Aarhus Teater: https://soundcloud.com/kulissen/teatrets-rolle-med-christian-lollike (30 minutter)

- Manusskriptuddrag fra “Living Dead”, Christian Lollike, 2018, Sort/Hvid, - https://www.sort-hvid.dk/undervisningsmateriale

Øvelser:
- Gestuskoreografi: Line Mørkeby og Camilla Wargo Brekling: “Jeg mig fuck dig” (uddrag, 2013)
- Fordoblinger: Manuskriptuddrag fra Lollike og ”Skolekomendien” Aarhus teater, 2024 -https://www.aarhusteater.dk/brug-teatret/atl/undervisningsmaterialer/#uvmat

Videoklip (Eksempler på aktuelle teatertendenser:
- FAMILIEN DER KUNNE TALE OM ALT på Aarhus Teater: https://www.youtube.com/watch?v=-Su8pfXsAcU&t=39s
- All my dreams come true:
https://www.youtube.com/watch?v=8fehCotT67U
https://www.youtube.com/watch?v=-l2jADaAO3o
- Skolekomedien på Aarhus Teater
https://www.youtube.com/watch?v=0yh7-UBSHvE
- Robert Wilson Woyzeck: https://robertwilson.com/woyzeck
- The Great Kill, https://dynamoworkspace.dk/program/the-great-kill/ - Kristján Ingimarsson Company og Hangar People, 2026 (Performance)

Refeksionsøvelse i portfolio

Omfang
Ca. 12 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Eksamensprojekt

I grupper producerer eleverne en gennemarbejdet forestilling, der er baseret på reflekterede overvejelser om teori og praksis med udgangspunkt i årets arbejde med dramatik.
Der arbejdes med at udvælge materiale til iscenesættelse, ideudvikling, realisering og gennemarbejdelse.
Arbejdes dokumenteres i en logbog, der beskriver og demonstrere elevernes refleksioner over teori og praksis, samt valg og fravalg i iscenesættelsesprocessen.

Forløbet sluttes af med visninger for hele holdet.

Der er fokus på at:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
- analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
- reflektere over den skabende proces og produktet
- forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige
scenekunsttraditioner
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med
henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer for eller med en
målgruppe
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- eksamensforberedelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer