Holdet 3z ol (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Himmelev Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Sara Elise Dahl
Hold 2025 ol/z (3z ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #1 Antigone
Titel 2 #2 Skulptur
Titel 3 #3 Køn, krop og kærlighed
Titel 4 #4 Guder og helte
Titel 5 #5 Filosofi: Jagten på eros

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #1 Antigone

Forløbsbeskrivelse
Vi har læst Sofokles’ tragedie Antigone med fokus på dilemmaet mellem at følge lov eller skik/pligt. Derudover har vi problematiseret dilemmaet ift. hvem publikum kan sympatiserer med, hvordan man kan forholde sigforskelligt til dilemmaerne i stykket, samt hvilken rolle gudernes forblindelse og menneskers fejlvurderinger spiller.

Faglige mål:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Formål:
- Jeg kan forklare sammenhængen mellem religion og teatret.
- Jeg kan redegøre for de Store Dionysier i Athen.
- Jeg kan redegøre for central viden om Sofokles som tragedieforfatter.
- Jeg kan læse en antik tekst, slå svære ord op og genfortælle handlingen.
- Jeg kan analysere et uddrag fra en antik tekst.
- Jeg kan analysere et uddrag fra Antigone, idet jeg inddrager genretræk og fagbegreber, hvor det giver mening.
- Jeg kan analysere en agón og diskutere for og imod, hvem der "vinder" den.
- Jeg kan forklare hvilken funktion stichomythi og distichomythi har i en tragedie.
- Jeg kan læse en antik tekst og finde citater, der underbygger min analyse.
- Jeg kan læse en antik tekst, slå svære ord op og genfortælle handlingen.
- Jeg kan analysere et uddrag af en antik tekst.
- Jeg kan argumentere for forskellige måder at fortolke tragedien på.
- Jeg kan perspektivere problemstillingerne i tragedien til moderne tid og vurdere dets relevans i dag.

Kernestof:
Sofokles: Antigone, (oversat. Af Otto Steen Due), Aarhus Universitetsforlag (2004).

Supplerende stof:
- "Drama" fra: Brian Andreasen & Jens Refslund Poulsen: "Paideia", Systime 2012 (1. udg.), s. 101-111 (i uddrag).
- Udvalgte kort fra: https://oldportalen.systime.dk/?id=212.
- "Den implicerede og den empiriske tilskuer/modtager", fra: https://oldportalen.systime.dk/?id=565.

Videoer:
- Video: Discover the ancient Greek festival of The City or Great Dionysia, fra: https://www.youtube.com/watch?v=Fv4mTBJUAps, set d. 21/8-25.
- Video: Skuespillere og replikker i den græske tragedie, fra: https://www.youtube.com/watch?v=JruXGzwZkvA&list=PLT6ZzqQrSrG1xwipC7UOm5RZFCE_TlV83.      
- Opslag: "Áte", fra: https://lex.dk/Ate.

Perspektiverende stof:
- Scene: Creon and Haemon, fra Opførsel af "Antigone" på National Theatre of London, 2013: https://www.youtube.com/watch?v=aRA0auYwBFU (set d. 9/9-25).

Sideomfang ca. 40
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 #2 Skulptur

Forløbsbeskrivelse
Vi har arbejdet med skulpturkunst fra arkaisk til hellenistisk tid med et afhop til romersk skulpturkunst, hvor vi primært har fokuseret på kejserportrætter. I vores perspektivering har vi kort arbejdet med nyklassicismen og nazistisk brug af antikken. Vi sluttede forløbet af med en ekskursion til Glyptoteket, hvor vi havde en omvisning med temaet ”Krop og kærlighed”.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- beskrive, analysere og fortolke græske og romerske monumenter i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter

Formål
- Jeg kan redegøre for stiltræk for de forskellige perioder.
- Jeg kan datere en skulptur ud fra min viden om periodernes stiltræk.
- Jeg kan fortolke en perspektivskulptur.

Kernestof:
Arkaisk tid
Berliner-koren (1,93 m høj), ca. 580-570 f.v.t., marmor
Mentuenmhet (1,34 m høj), ca. 650 f.v.t., granit
Kouros (1,9 m høj), ca. 590–580 f.v.t., marmor
Rayet-hovedet, ca. 520 f.v.t
Figur fra gavlfeltet på Aphaia-templets østside, ca. 500-480 f.v.t.
Figur fra gavlfeltet på Aphaia-templets vestside, ca. 500-480 f.v.t.
Sfinks, fra Delfi, ca. 560 f.v.t.
Peploskoren, ca. 530 f.v.t.
Auxerre-koren, ca. 640 f.v.t.
Kore fra Akropolis (Chios Kore), ca. 520 f.v.t.
La delicata kore, ca. 500 f.v.t.
Anavyssos-kouros, 1,94 m høj, marmor, ca. 520 f.v.t.

Tidlig klassisk tid
Kritiosdrengen (86 cm høj), ca. 490-480 f.v.t.
Vognstyreren, ca. 475 f.v.t.
Diskoskasteren, ca. 450 f.v.t.
Zeus eller Poseidon, ca. 460 f.v.t.

Højklassisk tid
Kamp mellem lapith og kentaur”, Parthenon, sydmetope 27, marmor, 1,34 m høj, ca. 447-438 f.v.t.
Spydbæreren, ca. 440 f.v.t.
Den sandalbindende Nike fra Athene-Nike-templet på Akropolis, ca. 410 f.v.t.
Paionios’ Nike (fra Olympia), ca. 420 f.v.t.
Diadoumenos af Polyklet, romersk kopi af græsk bronzeoriginal fra 430 f.v.t.
Gravstele til kvinden Hegeso, ca. 410-400 f.v.t., marmor

Senklassisk tid
Apollo belvedere (2,24 m høj), ca. 350-325 f.v.t., marmor
Hermes med Dionysosbarnet, ca. 350 f.v.t.
Afrodite fra Knidos, ca. 350 f.v.t.
Skraberen, ca. 330 f.v.t.
Euripides-portræt, romersk kopi af original fra 300-tallet f.v.t.
Hoved fra en statue af Alexander den Store, lavet af Leochares, ca. 338 f.v.t.
Artemis fra Versailles, 2,11 m høj, marmor, romersk kopi, original fra ca. 325 f.v.t.

Hellenistisk tid
Den drikfældige kælling, romersk kopi af original fra ca. 200 f.v.t.
Laókoon-guppen, romersk kopi af græsk original fra ca. 100 f.v.t. eller romersk original
Bokseren, enten fra 200-tallet f.v.t. eller fra ca. 80 f.v.t.
Nike fra Samothrake (2,45 m høj), ca. 200 f.v.t, marmor
Måske Orestes og Elektra, sent 1. årh. f.v.t.
Døende galler, 0,93 m høj & 1,85 m lang, marmor, romersk kopi, original fra ca. 230 f.v.t.

Romersk portrætkunst
Augustus fra Prima Porta (2,03 m høj), ca. tidligt 1. årh. e.v.t., marmor
Portrætbuste ”Augustus Bevilacqua”, fra tidligt 1. århundrede e.v.t.
Augustus-buste, kopi af et nu tabt portræt fra ca. 30-17 f.v.t.., og kopien menes at være lavet i tidsrummet mellem 4 og 14 e.v.t. (udstillet på Glyptoteket)
Livia-buste, kopi fra same periode som Augustus-busten ovenover (udstillet på Glyptoteket)
Ung flavisk kvinde, tidlig 2. årh. e.v.t., marmor, 63 cm høj
Kejser Commodus, ca. 180 e.v.t.
Portrætbuste af en mand, 1. årh. f.v.t.
Marcus Aurelius rytterstatue, 164-166 e.v.t.

Supplerende stof
Brian Andreasen & Jens Refslund Poulsen: "Paideia", Systime 2012 (1. udg.), s. 45-53, 93-100, 129-136, 171-176, 201-206 og 247-254.

Perspektiverende stof:
Vilhelm Bissen: Absalon (1902)
Arno Breker: Berufung (Kaldelsen) (1940-41)
Adam Reeder: Zeus with his iPhone (2008)
William Henry Rinehart: Antigone der hælder en libation over sin bror Polyneikes' lig (1867-70)

Omfang ca. 30 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 #3 Køn, krop og kærlighed

Forløbsbeskrivelse
I dette forløb har vi arbejdet med temaet: køn, krop og kærlighed ud fra et moderne udgangspunkt. Vi har læst uddrag Sapfo, Catul og Ovids forfatterskaber med fokus på hvordan teksterne tematiserer og problematiserer normer for køn, krop, kærlighed og identitet.”.

Faglige mål:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- beskrive, analysere og fortolke græske og romerske monumenter i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
- nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster

Formål:
   - Jeg kan redegøre for poesi som overgenre og lyrik som undergenre.
        - Jeg kan analysere et digt ved brug af forskellige sproglige virkemidler og Roman Jakobsons kommunikationsmodel.
        - Jeg kan analysere et digt med fokus på tematikkerne køn, krop og kærlighed.
        - Jeg kan sætte Sapfos digte ind i en socialhistorisk kontekst.
        - Jeg kan forholde mig til persona-begrebet og problematisere Sapfo som "afsender" på sine digte.
        - Jeg kan sætte Catuls forfatterskab ind i en historisk kontekst.
        - Jeg kan analysere Catuls digte ved bl.a. at kigge på sprog, ordvalg, troper, afsender-modtager-forhold.
        - Jeg kan perspektivere til Sapfo
        - Jeg kan redegøre for de historiske omstændigheder, der påvirkede Ovids forfatterskab.
        - Jeg kan analysere et digt af Ovid, idet jeg kigger på afsender og modtager, sprog, metaforer mm.
        - Jeg kan reflektere over hvordan køn, kærlighed og identitet hænger sammen.

Kernestof:
- Fragment 1, fra: ”Sappho. Roser fra Peiría. Samtlige fragmenter”. Oversat af Rasmus Sevelsted, Forlaget Wunderbuch (2022), s. 8-9.
- Fragment 31, fra: ”Sappho. Roser fra Peiría. Samtlige fragmenter”. Oversat af Rasmus Sevelsted, Forlaget Wunderbuch (2022), s. 34.
- Catul 51, fra: Minna Skafte Jensen: Lyre og bog. Indføring i moderne læsning af antik litteratur, Syddansk Universitetsforlag (2004),  oversat af Minna Skafte Jensen, s. 2004.
- Catul 51, fra: Morten Skou Andersen: Catul. Samlede digte, Multivers (2025), s. 65.
- Catul 5, fra: Ole Thomsen: Veje til Rom. Romersk litteratur fra Plautus til Juvenal, Aarhus Universitetsforlag (2008), oversat af Ole Thomsen, s. 132.
- Elskovskunsten 1.703-73 Brian Andreasen og Jens Refslund Poulsen: ”Paideia”, Systime (2012), 1. udg., 1. oplag, s. 324.
- Metamorfoserne, 1. sang, v. 452-567 (Apollo og Daphne), oversat af Otto Steen Due, Gyldendal (2012).
- Metamorfoserne, 9. sang, v. 666-797, oversat af Otto Steen Due, Gyldendal (2012).

Supplerende stof:
- "Popdrengen vender tilbage", af Sophus Helle, Weekendavisen, 26. maj 2023, fra: https://www.weekendavisen.dk/boeger/popdrengen-vender-tilbage?fbclid=IwY2xjawPIkY1leHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEeHwTVaW6mMLQ57j6EjBZofgJJvCrAQcchFK0_YRouvvgrYhYQKaf-XmgLzPY_aem_1fdQlH2ueyoU5EcF7_HIZQ#Echobox=1685105101 (set d. 5/1-26).
- Dokumentar: "Ovid - The Poet and the Emperor, BBC, 2023, 59 min, fra: https://www.youtube.com/watch?v=unyZDpy_22k (set d. 16/1-26).

Perspektiverende stof:
- Emil Aarestrup: "Tag dette Kys, og tusind til, du Søde", fra Emil Aarestrup: Efterladte Digte, Christian Winther og F.L. Liebenberg (red.), Samfundet til den danske Literaturs Fremme, Kbh., 1863, s. 27.

Rasmus Overgaard Winsløv Hansen: "Maskulinitets­idealer kan være mandlige elevers kryptonit", Gymnasieskolen 30. august 2024, fra: https://gymnasieskolen.dk/articles/maskulinitetsidealer-kan-vaere-mandlige-elevers-kryptonit/ (set d. 20/10-24).

Sideomfang ca. 60
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 #4 Guder og helte

Forløbsbeskrivelse
Vores forløb om guder og helte har haft fokus på den homeriske helt og hans egenskaber og epos som gene. Tematisk har vi kigget tilbage på forløbet om køn, krop og kærlighed i vores læsning af 16. og 18. sang samt i perspektiveringen til Millers "Achilleus' Sang.

Faglige mål:
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof:
Homers Iliade, oversat af Otto Steen Due, Gyldendal (1999)
1. sang, v. 1-312.
16. sang, v. 1-101 + v. 777-867.
18. sang, v. 1-34.
22. sang, v. 90-404.

Supplerende stof:
Brian Andreasen og Jens Refslund Poulsen: Paideia. Grundbog til oldtidskundskab, Systime (2012), s. 159-166.Paideia, s. 11-19 + 23-29.

Perspektiverende stof:
"Troy (Achilles Vs Boagrius) 4K", fra: https://www.youtube.com/watch?v=_z5UKystdZg, set d. 29/7-25.
Infografik fra https://greekmythcomix.com/comic/deaths-in-the-iliad-a-classics-infographic/, set d. 29/7-25.
First Battle Scene | 300 (2006) Gerard Butler, Movie CLIP HD, fra: https://www.youtube.com/watch?v=AGrExbRqCX0&t=242s, set d. 29/7-25.
Billede: Young Achilles and Patroclus af Ru Martin @runmien, fra: https://x.com/runmien/status/1694310704738619777/photo/1, (set d. 23/6-2025).
Madeleine Miller: Achilleus’ sang, Forlaget Grønningen 1 (2021), [2012] s. 122-123.

Sideomfang ca. 50
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 #5 Filosofi: Jagten på eros

Forløbsbeskrivelse
Vi har læst store dele af Platons "Symposion" i vores korte filosofi-forløb, med fokus på eros-begrebet. Vi har også kort beskæftiget os med dialog-genren samt den dialektiske metode, men vores fokus har været på forståelsen af eros - et tema vi også har berørt i vores forløb om køn, krop og kærlighed samt guder og helte.

Kernestof:
Platon: Symposion, Fra: Platon - bind 2. Samlede værker i ny oversættelse s. 303-383. Oversat af R. Sevelsted og C. G. Tortzen. Gyldendal, i uddrag.

Supplerende stof:
Brian Andreasen & Jens Refslund Poulsen: "Paideia", Systime 2012 (1. udg.), s. 146-154.

Perspektiverende stof:
Blue Pill or Red Pill - The Matrix (2/9) Movie CLIP (1999) HD, fra:
https://www.youtube.com/watch?v=zE7PKRjrid4.

Sideomfang ca. 80
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer