Holdet 3c DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Sheila Aakeson, Sita Kryger Qvistgaard
Hold 2023 DA/c (1c DA, 1c DA (puljetid), 2c DA, 2c DA (puljetid), 3c DA, 3c DA (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Folkeviser
Titel 2 Tæt på virkeligheden
Titel 3 DHO: køn og seksualitet
Titel 4 White Girl (værklæsning)
Titel 5 Romantikken
Titel 6 Juleprojektforløb: remediering
Titel 7 Druk
Titel 8 Norm og queer
Titel 9 Det forsømte forår
Titel 10 Nyheder på sociale medier
Titel 11 Grundtvig
Titel 12 Kommunikation
Titel 13 Skriftlighedsforløb
Titel 14 Realismer - Modernismer
Titel 15 Tilladte hjælpemidler til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Folkeviser

Vi skal have et forløb om folkeviser. Stoffet bearbejdes i et litterært perspektiv.

Formål
Eleverne skal efter forløbet:
- Kende til genretræk og typiske tematikker ved folkeviser (herunder
  undergenrerne tryllevise og riddervise).
- Skabe en begyndende forståelse for den danskfaglige litterære analyse
  og fortolkning.
- Perspektivere de temaer folkeviserne tager op til i dag og dermed se
  litteraturens relevans.
- Arbejde med skriftlig formidling af en danskfaglig analyse.

Indhold
- Tekster fra tiden før 1700
- Middelalderen
- Kanon: Folkevise
- Riddervise
- Tryllevise
- Genretræk ved folkeviser (tematikker om slægt overfor individ samt
  overgangsfaser, folkevisens genkendelige komposition,
  overgangssymboler, omkvæd og mellemkvæd, reduceret fortæller,
  enderim, sparsomt persongalleri, endimensionelle karakterer,
  syrebadsteknik og gentagelser).
- Litteraturanalyse- og fortolkning
- Tematisk perspektivering til i dag

Metode
- Der arbejdes med tekster gennem kreative arbejdsprocesser, når
  eleverne arbejder med en formidling af ”Aage og Else” (f.eks. rap, digt,
  moderne version osv.).
- Der arbejdes både individuelt, i par og grupper.
- Læreroplæg med power point samt ved brug af tavle.
- Højtlæsning.
- Faglig læsning.
- Arbejdsspørgsmål.
- Quiz og byt.
- Samtalekvadriller.
- Plenumsamtaler og fællesanalyser.
- Refleksionsskrivning.
- Fordybelsesskrivning i længere tid (over 45 minutter).
- Skriftlig aflevering.
- Begrebskort.

Materiale
- ”Aage og Else”
- ”Jomfruen og dværgkongen”
- ”Ebbe Skammelsen”
- ”Jomfruen i fugleham”
- Egne noter, power point og arbejdsspørgsmål
- Uddrag fra: Nina Holst & Kjeld Mazanti Sørensen (2017) ”Dansk og
  Historie – Grundbog til DHO-forløbet”, s. 43-44 og s. 50-53.

Evaluering
Der arbejdes med løbende formativ evaluering. I forløbet indgår en skriftlig aflevering, som eleverne ligeledes får formativ feedback på.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Virtuel dansk d. 21/11 21-11-2023
Dansk stil 1 13-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tæt på virkeligheden

Forløbet har haft et mediemæssigt perspektiv. I forløbet har vi arbejdet med forholdet mellem fakta og fiktion, vi har set eksempler på, hvordan den ene genre kan låne virkemidler fra den anden. Herudover har vi arbejdet med begreber som fakta- og fiktionskontrakt og autenticitetsmarkører. Vi har arbejdet med filmisk næranalyse med fokus på billedbeskæring, perspektiv, kamerabevægelser, lyd, lys, farver, klipning, symbolik og fortælleforhold i levende billeder. I dokumentarfilmsanalysen har vi haft fokus på fotografering, fortæller og fakta og fiktion. Eleverne har i grupper arbejdet med at lave en næranalyse med fokus på filmiske virkemidler og bestemmelse af dokumentarfilmtype. Derudover har eleverne produceret deres egen mikrodokumentar ud fra en dokumentarfilmtype fordelt ved lodtrækning.
Dernæst har vi arbejdet med dokumentariske podcasts med fokus på vært, fortæller, stemmer, reallyd, effektlyd, musik, stilhed. Dernæst har vi lavet en podcast-værkanalyse af Third Ear: I et forhold med ... (2013). Til sidst har vi arbejdet med remediering og klassen har i grupper lavet en remedieringsanalyse.

Faglige mål
- At kunne vurdere brugen af fakta- og fiktionskoder i både fakta og fiktionstekster
- At kunne foretage en dokumentarfilmsanalyse og fortolkning
- At kunne vurdere dokumentarfilstype
- At kunne foretage en podcastanalyse og fortolkning
- At kunne vurdere mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
- At anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- At demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- At navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier

Materiale
Fiktion
SKAM (2016) afsnit 1, sæson 2 – fra start til tidskode 4:39  

Dokumentarfilm
Prinsesser fra Blokken (2016) afsnit 1 – fra start til tidskode 6:13.
Limbo – når sabbatår er fucked (2019), episode 1 – fra start til tidskode 4:10
Eskimo Diva (2015), fra start til tidskode 6:20
Ung, nøgen og udstillet (2016) – fra start til tidskode 4:30
Drengene på kanten (2015), episode 1, sæson 1 – fra start til tidskode 7:53
Historien bag historien: De perfekte piger (2015) – fra start til tidskode 4:36
Prinsesser fra Blokken (2016), episode 2 – tidskode 1:20-6:20
uddrag af filmen: En fremmed flytter ind (2017)

Dokumentarpodcast
Speditørens død – Mysteriet om Morten Nielsen 1:4 (2018)
21 Roser 1:5 (2018)
Karoline, journal 5305 1:3 (2018)
Third Ear: I et forhold med ... (2013)

Baggrundslitteratur til forløbet:
Håndbog til Dansk: s. 225-235
Dansk i tiden s. 158-159
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DHO: køn og seksualitet

Dansk-historieforløbet er et fagligt samspil mellem de to fag, der har fokus på fordybelse i et historisk emne samt elevernes udtryksfærdigheder og relevante metoder i fagene. Endvidere skal der i forløbet indgå et grundlæggende overblik over centrale historiske og litteraturhistoriske udviklingslinjer i Danmark. Forløbet har har haft et lige dele litterært, sprogligt og mediemæssigt perspektiv.

Om forløbet står der i læreplanen, at danskfaget har særligt fokus på:
Tekstlæsning i en historisk sammenhæng.
Faglig formidling.
Danskfagets identitet og metode.

Faglige mål
- At kunne beskrive kvindens rolle i samfundet fra midten af 1800-tallet til i dag
- At kunne forklare sammenhængen mellem kvindens rolle i samfundet og den måde, hun er blevet skildret på i litteratur, reklamer og film/tv-serier

- At kunne analysere en reklame med fokus på afsender, målgruppe og emne
- At skelne mellem og forklare denotativt og konnotativt indhold i reklamer
- At anvende viden om kulturelle og historiske forhold i analysen, og I kan reflektere over,
hvordan reklamerne viser de kønsroller, der var i Danmark i 1950’erne

- At kunne beskrive det moderne gennembrud og Sædelighedsfejden
- At kunne forklare, hvordan Amalie Skrams tekst Forraadt fungerer som repræsentant for DMG og sædelighedsfejden italesætter kvindespørgsmålet
- At kunne foretage en analyse, fortolkning og perspektivering af Amalie Skrams Foraadt med fokus på fortællerforhold, personkarakteristik, miljøkarakteristik, komposition og sprog  

- At analysere og fortolke lyrik med fokus på stemning og sproglige virkemidler

- At kunne analysere og fortolke en hel spillefilm som værk med fokus på filmiske virkemidler
- At anvende viden om kulturelle og historiske forhold i analysen, og I kan reflektere over,
hvordan film bruges til at fremstille historiske begivenheder

- At kunne analysere og fortolke et romanuddrag med fokus på fortæller og synsvinkel og kunne perspektivere til filmatiseringen af samme.

- At kunne sætte tekster ind i deres (litteratur)historiske kontekst; Det moderne gennembrud og sædelighedsfejden, kønsroller i 30'erne og 50'erne, kampen for fri abort, kvindekamp i 70'erne.
- At kunne reflektere over, hvordan nutidens kønsopfattelse og diskursen omkring kønnene er et produkt af den udvikling, kønsopfattelsen har været igennem fra 1800-tallet til i dag
- At demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Problemstillinger i forløbet (I både Dansk og Historie):
Hvor kommer opfattelser og forventninger til kønnene fra?
Hvordan har kampene for at udfordre kønsopfattelser udspillet sig på forskellige tidspunkter i historien?
Hvilke årsager er der til, at nogle kampe lykkedes, mens andre stadig kæmpes?

Tekster:
Dansk stil 3:
Skam sæson 2 episode 9 (2016)
Blackout – Pigen på billedet (https://www.dr.dk/lyd/p3/blackout-pigen-paa-billedet) (2022)

Sædelighedsfejden:
Amalie Skram af "Forrådt"
Kærlighedsbreve 2:4 – Amalie Skram og Erik Skram: utroskab og ulykkeligt ægteskab (https://livefradetkglbibliotek.podbean.com/e/del-2-k%C3%A6rlighedsbreve-%E2%80%93-amalie-skram-og-erik-skram/)
Geeti Amiri: ’Jeg er perkerudgaven af Amalie Skram’ Information 4. jan 2016

Kønsroller og reklamer:
OMA-reklame fra 1936 og fra 2012
tre trykte reklamer

Kvinderne på Sprogø:
Film: Ustyrlig (2023) (værk)

Kvindekamp og lyrik:
Trille "Mors lange cykeltur"
Shit og Chanel "Smuk og dejlig"

Kampen om den fri abort:
Bjarne Reuter af "Når snerlen blomstrer"
Klip fra "Tro håb og kærlighed" (abortscenen)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 White Girl (værklæsning)

I forløbet  har vi læst Christina Hagens digtsamling White Girl (2012) som værklæsning. Forløbet har primært haft et litterært perspektiv suppleret med et sprogligt perspektiv.

Vi har i forløbet særligt fokus på at undersøge genren: digte, postkort-genre, blandingen af lyrik og prosa. Digterjegets funktion og det dobbelte jeg. Tematisk har vi haft fokus på kulturmøder og humor. Dernæst sproget: ordvalg, denotation og konnotation, semantik, sætningskonstruktioner, grammatik, etnolekt, talesprog og skriftsprog, høj og lav stil)

Faglige mål
- At analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster i forskellige medier (digtsamling, oplæsning og teaterreklame)
- At dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
- at beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- At anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med
formidlingsbevidsthed
- At demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Begreber
pidgin-dansk
standdarddansk
tragikomisk
humor
sproglige og stilistiske virkemidler
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Perspektiveringsøvelse 16-09-2024
opgave 1 23-09-2024
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Romantikken

I forløbet har vi arbejdet litteraturhistorisk med Romantikken, herunder de fire litterære strømninger: universalromantik, nationalromantik, biedermeier og romantisme. Forløbet har primært haft et litterært perspektiv med inddragelse af et mediemæssigt perspektiv i analysen af romantiske billeder. Hovedparten af forløbet har centreret sig om læsningen af fire af H. C. Andersens eventyr, der alle en tematik omkring dobbeltgængermotiv og er læst som værk. I arbejdet med H. C. Andersens eventyr har vi set på forskellen mellem folke- og kunsteventyr, forskellige berettermodeller: hjem-ude-hjem og den eksistentialistiske berettermodel. I arbejdet med HCA-teksterne har vi ydermere arbejdet med forskellige analysestrategier; strukturalistisk analyse, psykoanalyse og eksistentialistisk analyse.
I forløbet har vi haft et øget fokus på skriftlighed og arbejdet med portfolioaflevering

Faglige mål
- At kunne analysere, fortolke og perspektivere litterære tekster fra romantikken
- At kunne perspektivere den enkelte tekst til den litteraturhistoriske kontekst
- At arbejde intensivt med at beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
- At anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, analysere og fortolke) med formidlingsbevidsthed
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Billedkunst:
Wilhelm Bendz: Det Waagepetersenske familiebillede (1830),
Johan Thomas Lundbye: En gravhøj fra oldtiden ved Raklev på Refsnæs (1839)
Caspar David Friedrich: Mand og kvinde der betragter månen (1817-1818)
Nicolai Abildgaard: Mareridt (1800)

Litteratur:
Schack Staffeldt: indvielsen
Adam Oehlenschläger: Fædrelandssang
H. C. Andersen: Hyrdinden og skorstensfejeren, De røde sko, Den lille havfrue og Skyggen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Juleprojektforløb: remediering

Projektorienteret forløb med remediering af et juleeventyr af H. C. Andersen. Forløbet indeholder både litterære- sproglige- og mediemæssige perspektiver.

Faglige mål
– At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst multimodalt
– At dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– At anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– At analysere, fortolke og perspektivere H. C. Andersens juleeventyr
– At dokumentere kendskab til  dansk litteratur i romantikken
– At demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– At demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– At arbejde med analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
– At produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering.

Litteratur:
- Det gamle egetræs sidste drøm
- Grantræet
- Nissen hos spækhøkeren
- Nissen og madammen
- Snemanden
- Tolv med posten
- Den lille pige med svovlstikkerne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Druk

I forløbet har vi arbejdet tematisk med druk og behandlet både litterære-, sproglige- og mediemæssige perspektiver.

I læsningen af teksterne har vi arbejdet med oplysningstiden og forskellen på realisme og modernisme.
I behandlingen af Druk (2020) har vi behandlet eksistentialisme og Kierkegaards fire livspositioner.

Faglige mål
- analysere, fortolke og perspektivere tekster i forskellige medier (digt, komedie, novelle, film, reklamer)

Litteratur
Charles Baudelaire: Berus jer! (1869)
Ludvig Holberg: Jeppe på bjerget (1723) 1. akt scene 1-3 og 5 akt scene 6
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød (1887)
Tom Kristensen: Det blomstrende slagsmål (1920)
Johannes V. Jensen: Ved frokosten (1906)
Klaus Rifbjerg: Tømmermænd (1956)

Medier
Film:
Jeppe på bjerget (1981) 00:25:00-00:38:00, 00:56:00-1:00:00, 1:11:00-1:30:00
Thomas Vinterberg: Druk (2020)

Reklamer:
Man kan da aldrig få for meget pølse!? https://www.youtube.com/watchv=HEP3jURCXnI
FOMO forever https://www.youtube.com/watch?v=7D6Qkk92kvA
Aalborg taffel https://www.youtube.com/watch?v=9OJBhG0FXIY
En øl mere kan vel ikke ødelægge noget? Eller kan det? https://www.youtube.com/watch?v=ZzNVAWyJb5w
Spritstiv speeddate https://www.youtube.com/watchv=pXkY2ZefA64&list=PL5k_EzVN8I4DqjM1kM6cu76MHGOw3Qin2&index=5
Carlsberg: The Danish way https://www.youtube.com/watch?v=jEKLwFdntPs

Sprog
Essay og den reflekterende artikel som genre
Argumenter og appelformer
Billedsprog

Øvrig litteratur:
Eksistentialisme i dansk. Søren Kierkegaard: Eksistentialisme er at blive sig selv og så give slip og de fire livspositioner.
Håndbog til dansk: Litterær analyse af digte, medieanalyse af reklamefilm
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Norm og queer

I forløbet har vi arbejdet tematisk med norm og queer og behandlet både litterære-, sproglige- og mediemæssige perspektiver.

Faglige mål
- At kunne bruge begreberne fra norm- queerteorien og den postfeministiske litteraturkritik som supplement til at analysere, fortolke og perspektivere tekster i forskellige medier: reklamer, TV, digt, novelle, dokumentar, romanuddrag.
- At anvende diskursanalyse
- At få kendskab til litteratur fra de seneste fem år

Materiale
Litteratur
Jens Rosendal: Du kom med alt det der var dig (1981)
Herman Bang: Franz Pander (1885)
Karen Blixen: Vejene omkring Pisa afs. I-III s. 13-26 i Syv fantastiske fortællinger (1934)
Mads Ananda Lodahl: Sauna (2021) s. 19-31, 46-51, 85-92
Linea Maja Ernst: Kun til navlen (2024) s. 54-67, 105-108, 124-130, 188-193

Medier
P3 dokumentar: Homohelbredelsen (2016) (Værk)

Sprog (diskursanalyse)
Oddset: foræring af må (2010): https://www.youtube.com/watch?v=PnYX090aufU
Hjelm har alle dage været en god ide (2021): https://www.youtube.com/watch?v=56c7BDfpJxc
Den store bagedyst sæson 5 (2016) episode 4: 0:00-2:19 og 34:45-58:19

Supplerende materiale:
Emil Eggert Scherrebeck: Alice i anderledesland (2014) information
Postfeministisk litteraturteori: https://www.gymdansk.dk/postfeministisk-litteraturteori---judith-butler.html
Fuck normen. En litterær tematik. Helle Juhl Lassen Dansklærerforeningen (2016) s. 51-60
Dansk Litteraturs historie 1920-1960. Hesselaa m.fl. (2006) s. 242-251 om Karen Blixen
Håndbog til Dansk: diskursanalyse og filmiske virkemidler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Det forsømte forår

Vi har læst, set, analyseret og fortolket det satiriske værk, Det forsømte forår, og filmen
Eleverne har arbejdet projektorienteret og innovativt med at formidle romanen via sociale medier til målgruppen; elever i læsekrise.
Derudover har vi analyseret formidling af litteratur på sociale medier og eleverne har selv formidlet værklæsningen ved brug af Lasswells kommunikationsmodel, autenticitetsmarkører og fiktionalisering. Forløbet har primært haft et litterært perspektiv, men i filmanalysen og i formidlingen på sociale medier har vi ligeledes arbejdet med et medieperspektiv.

Materialer
Det forsømte forår (1940) Hans Scherfig
Det forsømte forår (1993) Peter Schrøder
Hot dudes gør det. Superstjerner gør det. En bog er åbenbart det mest sexede lige nu. Artikel i Politiken d. 15. februar 2025 Søren Korsholm og Birgitte Kjær.
Instagramopslag fra Kathrine Diez


Faglige mål
- At kunne læse et værk (roman)
- At kunne lave en litterær analyse, fortolkning og perspektivering af værket
- At kunne dokumentere kendskab til dansk litteratur i 1940'erne
- At kunne arbejde fordybet selvstændigt og fælles i læsegrupper
- At kunne lave en medieanalyse og vurdering af mediers funktion i sociale sammenhænge vha. kommunikationsanalyse
- At kunne lave en filmanalyse, fortolkning og perspektivering en hel spillefilm med fokus på dramaturgiske og filmiske virkemidler
- At kunne arbejde projektorienteret og innovativt herunder kunne udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt og multimodalt
- At kunne undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes til remediering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Nyheder på sociale medier

I forløbet har vi arbejdet med nyheder på de sociale medier, og anvendt de klassiske nyhedsbegreber i samspil med begreber og analysemetoder inden for teknologiforståelse og informatik, der kan forklare nyhedernes udformning på SoMe. Der Arbejdes i forløbet primært med et mediemæssigt perspektiv, sekundært med et sprogligt.
Hele forløbet og alle materialer ligger tilgængeligt på Google-Sites: https://sites.google.com/grks.dk/nyheder/nyheder-p%C3%A5-sociale-medier

Faglige mål
- At kunne navigere mellem receptive og produktive arbejdsformer indenfor domænet sociale medier og sprog
- at kunne forstå tre dimensioner af algoritmisk literacy (vide, føle, handle) og kunne give eksempler fra egne erfaringer
- At kunne tilegne sig en opmærksomhed på, hvordan tekster på SoMe er formet af teknologier og drevet af algoritmer
- At kunne forstå data og kunne forholde dem til de sociale medier
- At få erfaring med at producere sprog i en algoritmisk drevet teknologi med blik for kommunikation over brugerfladen og algoritmerne under brugerfladen
- At forstå, hvordan man som afsender kan udnytte algoritmerne kommunikativt
- At arbejde produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder forløb med særligt fokus på skriftlighed
- At foretage kommunikationsanalyse, medieanalyse- og fortolkning, analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge, produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering
- At arbejde med Multimodalitet, Medieproduktion og Remediering: Multimodalt betones samspillet mellem ord og f.eks. billede, lys og bevægelse, og samtidig i sammenhæng hermed vil den kommunikative brug af det konkrete multimodale udtryk i en konkret kontekst være vigtigt at analysere. Analysen af virkemidlerne og samspillet mellem dem har den samlede fortolkning af tekstens betydning og brug i en kommunikativ sammenhæng for øje
- NB: Det mediemæssige perspektiv rummer som det litterære og det sproglige perspektiv en produktiv del, idet eleverne skal arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge. Eleverne skal afprøve produktion og formidling af en multimodal tekst, og heri indgår overvejelser og publicering, kommunikation, tekstens intenderede og realiserede modtagere og hensigtsmæssigheden i valg af virkemidler. I den multimodale tekst kobles tekst og ord med f.eks. billede og lyd, og mediet, man kommunikerer i, kan være såvel analogt som digitalt og med brug af både trykte og levende billeder



Væsentlige begreber i forløbet:
Algoritme
Algoritmisk literacy
Dataa
Hash tags
Shorts/reels
Feed
Likes
Views
De fem nyhedskriterier (AVISK: Aktualitet, Væsentlighed, Identifikation, Sensation, Konflikt)
Nyhedstrekanten
De fire nyhedsbehov (1: Informationsbehovet/arkivviden, 2: Holdningsbearbejdning/den meningsdannende nyhed, 3: Handlingsberedskab/den adfærdsregulerende nyhed og 4: Underholdning/følelsesstimulering)
Fake News (herunder de forskellige grader af Fake News)
Click Bait
Face (herunder positivt og negativt face)
Front Stage, Back Stage, Middle Region, Deep Back Stage
Repræsentation
Bias
Følelsesmæssig afsmitning
Kontekstkolaps
Satiretyper (politik, sociale forhold, religion, nationalitet, køn, seksualitet, racisme),
Satirekategorier (karnevalistisk, konfrontatorisk, kampagne)
Uhøflighedstyper (Fornærmelse af person, anklagende eller nedladende og argumentation, afvisninger og forbandelser, trusler)
Ekkokammer

Modeller:
Kommunikationsanalyse på SoMe
Roman Jacobsons kommunikationsmodel (den basale)
Argumentationsanalyse (repetition fra 1.g - begreber kan findes i grundforløbsbeskriven)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Grundtvig

Vi har læst og analyseret en række jule- og nytårsrelaterede salmer af Grundtvig og arbejdet med at formidle salmerne på SoMe

Faglige mål:
- At analysere, fortolke og perspektivere Grundtvigs salmer
- At vise kendskab til romantikken, herunder den religiøse digtning i dansk litteratur
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst i formidlingen til et yngre publikum
- At kunne deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
- At demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder i den produktive dimension af faget
– At undersøge problemstillinger indenfor formidling og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes


Materialer:
salmer af N. F. S. Grundtvig:
Morgenstund har guld i mund
Den signede dag med fryd vi ser
Velkommen igen, Guds engle små
Et barn er født i Betlehem
Dejlig er den himmel blå
Det kimer nu til julefest
Vær velkommen, Herrens Aar

Begreber
Den religiøse digtning
Nationalromantik
Idealisme
Komposition
Sproglige billeder
Rim og Rytme
Semantiske felter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Kommunikation

Forløbet har primært haft et sprogligt fokus, hvor vi har arbejdet med kommunikationsanalyse og i den forbindelse har vi analyseret og fortolket dialoger i forskellige medier; reality-tv, serier og noveller. Alt efter medie har vi også arbejdet med mediemæssige eller litterære perspektiver.

Faglige mål
– At kunne dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– At analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster herunder dialoger i alle medier
- At analysere kommunikationssituationen, og inddrage begreber herunder
- At dokumentere kendskab til amerikansk litteraturs påvirkning på dansk litteratur i 90'erne

Materialer
Uddrag af TV-serien Klovn:
Bøssevand https://www.youtube.com/watch?v=Kw-pD-hTJlg
Fede svin https://www.youtube.com/watch?v=KiNTX1cAO2g
Lige i pikken https://www.youtube.com/watch?v=6togbxJexoY
Nedringet https://www.youtube.com/watch?v=-w1ll3c7468

Uddrag af Paradise Hotel: https://www.youtube.com/watch?v=6AnxHlX4hSQ
Uddrag af Gift ved første blik sæsom 10 episode 4 (Katrine og Nicholas i gondol) https://www.dr.dk/drtv/se/gift-ved-foerste-blik_-se-venedig-og-doe_469944
Helle Helle: Der er ikke flere Sennepsmarker i Danmark (2000)
Ernest Hemingway: Bjerge som hvide elefanter (1927)

Begreber
Kommunikationssituationen
Turtagning, gambitter og god dialogskik
Sproghandlinger: De følelses– og holdningsudtrykkende sproghandlinger, De handlingsregulerende sproghandlinger, De informationsudvekslende sproghandlinger, De rituelle sproghandlinger, De samtalestrukturerende og kontaktskabende sproghandlinger, Indirekte sproghandlinger
Optoning og nedtoning
Samarbejdsprincippet og det underforståede
Høflighedsprincippet
Facework og ansigtstruende-  og dæmpende sproghandlinger
Undertekst
Den klassiske og moderne novelle
Tomme pladser
Realistisk minimalisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Skriftlighedsforløb

I forbindelse med terminsprøven i skriftlig dansk, har vi arbejdet intensivt med de tre opgavegenrer; den analyserende, den debatterende og den reflekterende artikel. Eleverne er blevet trænet i at skrive formidlings- og genrebevidst og at være bevidste om bedømmelseskriterierne.

Faglige mål
– At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst skriftligt
– At beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– At dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– At anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– At analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– At demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– At arbejde produktivt og refleksivt med udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder forløb med særligt fokus på skriftlighed i  3.g

Materialer
Eksamensgenrerne dansk stx (2019): Den analyserende artikels opbygning, Den debatterende artikels opbygning, den reflekterende artikels opbygning.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Realismer - Modernismer

Med udgangspunkt i Realismer – modernismer af Steffen Auring og Erik Svendsen har vi i forløbet behandlet litteratur fra det 20. århundrede og diskuteret realistiske eller modernistiske træk ved den enkelte tekst.
Som baggrundslitteratur har vi brugt s. 7-32 og behandlet flere underkategorier til de to ismer.

Faglige mål
– At læse tekster fra 1900-tallet, herunder realisme og modernisme
– At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
– At dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– At anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– At analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
– At dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– At demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– At demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Materialer
Lønningsdag (1900) af Martin Andersen Nexø
Oktobernat (1898) af Johannes V. Jensen
Vierge moderne (1916) af Edith Södergran
Til mit døde barn (1939), Blinkende lygter (1947), Børn (1973) af Tove Ditlevsen
Agerhønen (1947) af Martin A. Hansen
Patienten (1962) af Peter Seeberg
Fredag, Lørdag og Søndag  (1977) af Vita Andersen fra Tryghedsnarkomaner
Natmaskinen (1981) af Michael Strunge fra Vi folder drømmens faner ud
uddrag af Alfabet (1981) Inger Christensen

Derudover har vi set udsendelsen:

Bazar med Poul Borum, Michael Strunge, Pia Tafdrup og Lola Baidel. 3. april 1984: https://www.youtube.com/watch?v=LJ2CBn0J0iA

Begreber
Realisme
kritisk realisme
socialrealisme
psykologisk realisme
nyrealisme

Modernisme
tidlig modernisme
symbolisme
ekspressionisme
efterkrigstidsmodernisme
Heretica
eksistentialisme
storbymodernisme
postmodernisme
formel modernisme
systemdigtning

hverdagserfaringen
industrialiseringen
nihilisme
myter
splittelsen
modernitetserfaring
meningsløshed
naturalisme
metafysik
kommunisme
selvbiografi
autofiktion
knækprosa
bekendelseslitteratur
materialisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Tilladte hjælpemidler til eksamen

Til eksamen må I kun anvende den danske ordbog:
ordnet.dk/ddo

I må ikke anvende andre digitale hjælpemidler. Det materiale, vi har anvendt i undervisningen kan downloades, og ellers er det i bogform og papir.

Husk at hente alt vores materiale fra drev ned på din egen computer inden eksamen.

Dette gælder både skriftligt og mundligt.

I må gerne medbringe bøger fra undervisningen og noter.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer