Holdet 3m DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Frida Hansen, Lisa Ege Biering
Hold 2023 DA/m (1m DA, 1m DA (puljetid), 2m DA, 2m DA (puljetid), 3m DA, 3m DA (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Medier og nyheder
Titel 2 Hævn og ære: historisk læsning (+ værk)
Titel 3 Dansk-historie: Køn i kontekst
Titel 4 Reality og dokumentar (+ medieværk)
Titel 5 Kulturmøder (+ værk)
Titel 6 Kommunikation på sociale medier
Titel 7 Romantik (+ værk)
Titel 8 Reflekterende skrivning (skriftlighedsforløb)
Titel 9 Humor i dansk (+ værk)
Titel 10 Samfundskritisk litteratur
Titel 11 Eksistentialisme (+ værk)
Titel 12 Argumentation og retorik (grundforløb)
Titel 13 Digitale hjælpemidler til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Medier og nyheder

Indhold:
Forløbet dækker det mediemæssige samt det sproglige stofområde. I forløbet indgår et delforløb med fokus på skriftlighed. Eleverne træner forskellige skrivekompetencer inden for journalistisk formidlende genrer, skriftlig analyse via små øvelser samt egentlige skriftlige produkter, herunder en nyhedsartikel.

I første del af forløbet beskæftiger vi os med nyhedskriterier og grundprincipper i de nyhedsformidlende genrer. Fokus ligger på vinkling, nyhedsbehov, målgrupper, grafisk opbygning og det journalistiske sprog.

Eleverne arbejder med analyse af nyhedsartikler i både trykte medier og og på digitale nyhedssites. Som del af arbejdet stifter eleverne bekendtskab med og diskuterer genrer som clickbait og fake news og reflekterer over, hvordan man påvirkes af og forholder sig kritisk til fx digitale og virale nyhedshistorier. Vi diskuterer avisens forskellige genrer, herunder forskellen på informerende og debatterende genrer. I forløbet indgår desuden kendskab til og refleksioner over presseskik og presseetiske regler samt public service.

I anden del af forløbet arbejder vi med nyhedsformidling i levende billeder. Fokus ligger her på fortællehierarki, opbygning/flow og grundlæggende analyse af levende billeder, herunder effekten af og formålet med henholdsvis autenticitetsskabende virkemidler og fiktionaliserende virkemidler i nyhedsudsendelser.

Faglige mål:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til  digitale fællesskaber

Kernestof:
- sproglig analyse og vurdering af kravene til nyhedsjournalistik
Med en medieanalytisk tilgang undersøges nyhedsformidling. Her arbejdes metodisk med:
- kommunikationsanalyse af en nyhed
- medieanalyse
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
- produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder forløb med særligt fokus
på skriftlighed i 1.g.

Begreber:
- nyhedstrekanten og den omvendte nyhedstrekant
- aktantmodellen
- kravene til journalistisk formidling og tilstræbt objektivitet
- nyhedskriterier, nyhedsbehov og målgruppe
- tomme referenter
-  nyhedsgenrerne: information, opinion og fortællende journalistik
- opinionsgenrer
- journalistisk sprog
- medieplatforme historisk og sociale medier
- pressens rolle i et demokratisk samfund
- journalistiske forskellige roller
- den interviewedes roller
- filmiske virkemidler
- opbygning tv-nyhedsindslag med fokus på fremstillingsform, flow, fortællehierarki og forløbsstruktur
-  typer af fake news og click bait
- presseetiske regler

Læringsmål i skriftligt arbejde
- at opbygge en nyhedsartikel efter den omvendte nyhedstrekant og at vinkle en tekst
- at give og modtage respons på skriftligt arbejde
- at skrive sagligt formidlende til en ukendt læser
- At skrive en analyse af en tekst med observation, dokumentation og tolkning

Kernestof:
Selvfundne aktuelle nyhedsartikler (perioden nov-dec 2022) på nyhedssites og i trykte aviser.
Chili Djurhuus: "Julie og Tobias mister deres tilskud til privat børnepasning på grund af deres adresse", i "Beboerbladet" 4. sept. 2019
Jesper Beinov:  Identitetspolitikken er gået amok i "Morgenavisen Jyllandsposten" d. 9.12. 2022.
Tv-Avisen 18.30 d. 31.12. 2022 (DR)
Nynne Hein Møller: "Det startede allerede til hendes konfirmation: Nu
får 16-årige Karoline stor ros for sine evner". dr.dk 1.10.23
Sommerxperimentet: Døgnet: 5 bløde. Politiken 18.7.05
Victor Boy Lindholm: »Det er nærmest flovt at sige som rapper, at min mor
rydder op på mit værelse, men jeg elsker det«. Information d. 21.2.20
Asger Kjær Sørensen: “Klasselokalet skal ikke være et sted, hvor
man er bange for at sige noget dumt”. Gymnasieskolen.dk d. 21.8.23
Jens Dresling: "Spær de unges telefoner inde i skoletiden. Kun
sådan sætter vi dem fri". Information d. 7.9.23

Kernestof ifbm. presseskik og etik:
Hængt ud på forsiden - Herningmordet, DR, 24.9. 2012
Operation X - Narret til Porno, TV2-dokumentar, 5.9. 2006
Frank Weirsøe: Test dig selv - kan du gennemskue fake news. https://www.tv2fyn.dk/fyn/test-dig-selv-kan-du-gennemskue-fake-news. TV2 Fyn.
"Falsk nyhed erklærede politiker død: nu får hun erstatning" (uddrag). Ritzau d. 29.10.17
Poul Erik Andersen: "Nitten tusind grønlændere afgjorde det danske folketingsvalg - nu vil Aaja Chemnitz have i pose og i sæk" (uddrag). Den korte Avis.dk d. 7.11.22
"Udenlandske fanger skal alligevel ikke til Kosovo - staten mangler penge til lejen, men har dog råd til at bygge to nye fængsler" (uddrag). Den korte Avis d. 10.11.22
"Verdens ledere lover: lige om lidt stopper vi med at udskyde klimahandling" (uddrag).
Rokokoposten d. 4.11.21

Supplerende stof:
Kirsten Sparre og Lars Kabel: “Grundlæggende definitioner på nyheder”
Mogens Meilby: "De klassiske nyhedsværdier"
Mimi Olsen m. fl: s. 98-102 (Avisens genrer), s. 341-343 (Tilstræbt objektivitet). I: "Dansk i tiden", Systime, 2021
Gitte Horsbøl og Jette Meldgaard Harboe: "Den iscenesatte virkelighed" s. 12-25
TV!TV!TV! (Om nyhedsudsendelser) 5. dec. 2011
www.tjekdet.dk: Kan du spotte de falske nyheder?
Videnskab.dk: "Bliver du snydt af falske videnskabsnyheder?"
Uddrag af de presseetiske regler:  https://journalistforbundet.dk/presseetiske-regler

Antal sider: 100
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Artikel 22-11-2023
Aflevering II 14-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Hævn og ære: historisk læsning (+ værk)

INDHOLD OG FOKUS:
Fokus for dette forløb er den norrøne digtning og middelalderlitteratur, samt danskfaglig analyse og fortolkning af saga og folkevise.
I forbindelse med forløbet arbejder eleverne med sagaen Gunlaug Ormstunge som værk med skriftlig afløsning i form af en litterær artikel.

Centrale begreber:
Slægtssamfund og fællesskabsorientering
Kollektivistisk livsform
Landnamstid, sagatid og sturlungatid
Tryllevise og riddervise
Syrebadsteknik og ekspansionsteknik
Formelsprog
Modsætningsregel, tretalsregel og bagvægtsregel
Individuationsproces

LÆRINGSMÅL FOR FORLØBET:
I kan analysere, fortolke og perspektivere tekster fra oldtid og middelalder.
I kan anvende danskfaglige metoder og begreber i analysen af teksterne, herunder særligt ydre og indre kompositionsanalyse, personkarakteristik og fortællerkarakteristik.
I kan udpege centrale genretræk ved sagatekster, folkeeventyr og folkeviser.
I kan forklare, hvilken funktion teksterne havde i deres samtid.
I kan diskutere, hvordan teksterne afspejler datidens samfundsforhold, menneskesyn og livsopfattelser.

TEKSTER
Saga: "Gunlaug Ormstunges saga" (Værklæsning), i Mogens Bjerring-Hansen m.fl. (red.)  Dansk litteratur Falkenstjerne 1
Folkevise: "Torbens Datter" og "Germand Gladensvend" i Mimi Sørensen og Mads Rangvild: "Brug Litteraturhistorien"
Agnete og havmanden (uddrag)


SUPPLERENDE LITTERATUR
"De islandske sagaer" i Johannes Fibiger og Gerd Lütken: Litteraturens Veje (ibog)
Mimi Sørensen og Mads Rangvild: "Brug Litteraturhistorien"s. 12-29, herunder afsnittene: ”Middelalderens samfund”, ”Folkevisens flade personer og voldsomme temaer” og ”Ridderviser og Trylleviser”
Cup of mead folk dance in Robin Hood. Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=UFR1AKtJ1t4
Færøsk kædedans på kongeskibet dannebrog. Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=gkRyJRmJBeg

Antal sider: 97
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dansk-historie: Køn i kontekst

Indhold:
Forløbet gennemføres i samspil med historie med vægt på historisk overblik og sammenhæng. Forløbet skal lede eleverne frem mod DHO i slutningen af 1.g.

I forløbet fokuserer vi på fremstillingen af køn med særligt fokus på diskussionen om kvinders rettigheder, status og rolle i samfundet. Som en del af forløbet introduceres eleverne til sædelighedsfejden.

Vi har i tekstlæsningen haft fokus på, hvordan forholdet mellem kønnene gennem tiden italesættes af både kvindelige og mandlige forfattere, kunstenere og debattører. Forløbet præsenterer eleverne for et varieret udvalg af tekster, fra både det sproglige, det mediemæssige og det litterære stofområde, herunder romanuddrag, debatindlæg, billeder, billedreklamer, reklamefilm og dokumentarfilm.

I arbejdet med teksterne er eleverne blevet introduceret til et katalog af danskfaglige metoder og arbejdsformer med det formål at give dem et indblik i danskfagets forskellige muligheder og tilgange.
Skriftlige øvelser, herunder kreative skriveøvelser, har indgået løbende i forløbet.

Læringsmål i forløbet (dansk og historie):
- Eleverne kan huske og beskrive kvindens rolle i samfundet fra midten af 1800-tallet til i dag.
-Eleverne kan forklare sammenhængen mellem kvindens rolle i samfundet og den måde, hun er blevet skildret på i litteratur, billedkunst, reklamer og film.
-Eleverne kan reflektere over, hvordan nutidens kvindeopfattelse og diskursen omkring kvinder er et produkt af den udvikling, kvindespørgsmålet har været igennem fra 1800-tallet til i dag.

MATERIALE FORDELT PÅ EMNER I FORLØBET:
Kvinder i 1800-tallet:  Mathilde Fibigers Af Clara Raphael (tredje brev), 1850
C.W. Eckersberg: ”Det Nathansonske Familiebillede” (1818)

Kvinders valgret: Carl Ploug: tale i Landstinget om kommunal valgret til kvinder (1888)
Johanne Meyer: "Kvindens politiske Valgret og Valgbarhed" (1888)

Sædelighedsfejden: Amalie Skram: af Forrådt (1892)
C.W. Eckersberg: ”Bella og Hanna” (1820) og Bertha Wegmann:
”Portræt af Jeanna Bauck” (1881)

Kvinder i 1930-50erne:
”Manglen på husassistenter”. Debat i ”Husmoderen” (1936)
Matador: "Lauras store dag" (uddrag)

OMA-reklamen med Liva Weel. Diverse billedreklamer fra 1950’erne. Perspektivering til nutidig OMA-reklame.

1970erne: Vita Andersen: "Lænken om min hals" og "Du er ikke mandschauvinist og jeg er ikke Bianca Jagger"

Abort: Bjarne Reuter: af “Når snerlen blomstrer”, 1983.
Uddrag af filmen ”Tro, håb og kærlighed”, Bille August, 1984
Perspektivering til moderne abortmodstandere Retten Til Liv (biografreklamen) samt
"Ellen Imellem: Skal Danmark have fri abort", DR, 2022

Moderne mænd:
Dokumentar: “Mandefald: Når mænd er alene"”, DR1, 2020
Podcast: "Genstart: Mænd uden venner", DR, 2023
Peter Tværmose Nielsen: "DR-serien ’Mandefald’ stigmatiserer mænd, der lever alene" (læserbrev) i "Information" 20.2 2020

Samlet omfang: 66 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Reality og dokumentar (+ medieværk)

Indhold:
I forløbet beskæftiger vi os med medieret virkelighed i form af realityprogrammer og dokumentar. Vi tager udgangspunkt i en definition af reality-genren og dens forskellige former og temaer. I analyserne har vi særligt fokus på forholdet mellem autenticitet og iscenesættelse af de medvirkende personer gennem filmiske virkemidler.

I det videre forløb undersøger vi forskellige dokumentarformer, herunder observerende, autoritativ, poetisk og deltagende dokumentar. Forløbet inkluderer desuden træning af analyse af levende billeder.

I forløbet arbejder vi med "Kandis for livet" som medieværk.

Centrale begreber:
- Realitytyper: Realityshow, -serie og -magasin m.fl.
- tre generationer af reality
- front stage, backstage, middle region
- Realitygenrer: gameshow, docusoap, reality-magasin, talentshow, celebrityprogrammer, professionsprogrammer, makeoverprogrammer
- Opbygning: præsentation, konflikt, løsning
- skyld og skam, de syv dødssynder
- autenticitetsmarkører/faktakoder - fiktionskoder (fakta- og fiktionskontrakten)
- karakteristika ved dokumentargenren
- Dokumentarformer: dybdeborende/autoritativ, observerende, poetisk, deltagende
- filmiske virkemidler
- etik og manipulation

Læringsmål:
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
- medieanalyse af et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder
dokumentartekster og realitytekster

Tekster:
De dyre drenge, sæson 1, episode 1, 2023 DR
Luksusfælden s. 22 e. 11, 2019, TV3/Viaplay
"Kandis for livet", instr. Jesper Dalgaard, 2021 (værklæsning)
Korte eksempler fra realityprogrammer: Paradise Hotel, Alene i vildmarken, X-factor, Familien på Bryggen, Amalies Verden.

Baggrunddsstof:
Fibiger og Asmussen: Den medierede virkelighed (2013) s. 106-108, 110-121
Selvfortalt (om skyld og skam) s. 32-33 og 37-38
DR1: TV!TV!TV!: Reality (7.2 2011)
Tekst om beskæringer og perspektiver
Grøn og Johannesen: "Nye øjne at se med" s. 19-21. Dansklærerforeningen 2006
Mette Wolfhagen et al.: "Definition af dokumentargenren". DOX s. 16-22

Omfang: 111 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kulturmøder (+ værk)


Indhold:
Forløbet fokuserer på postkolonialistisk og ideologikritisk læsning af tekster, som omhandler kulturmøder. Vi arbejder her både i en litteraturhistorisk og en sproglig kontekst. Eleverne træner i forløbet evnen til at læse tekster, der tematiserer kulturmøder med fokus på, hvilke grundlæggende verdenssyn og syn på "den kulturelle anden", teksterne udtrykker.

Som en del af forløbet deltager eleverne ved Kat talk med forfatter og poetryslammer Sara Rahmeh. Herudover læser eleverne værket "White Girl".

Læringsmål:
- I kan analysere tekster om kulturmøder ud fra en postkolonialistisk og ideologikritisk vinkel.
- metodisk arbejde med, hvordan fremstillinger af "det fremmede" i litteratur fra det 20. og 21. århundrede italesætter overbevisninger om kultur og etnicitet.
- sproganalyse af et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder litterære tekster og argumenterende tekster
- tekster fra 1900- og 2000-tallet, herunder kanonforfatterne Karen Blixen og Johannes V. Jensen
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering
- udformning af tekster gennem kreative arbejdsprocesser.

Centrale begreber:
Postkolonialisme
Konnotationer, diskurs, (nodalpunkt, ækvivalenskæde)
stilleje (høj stil, lav stil), semantiske felter
Den kulturelle anden, stereotyp, eurocentrisme, dem og os-diskurs, mimicry
Fremmedbilleder: venligt, fjendtligt, arrogant, eksotisk/romantisk, paternalistisk

Litterære tekster:
Rudyard Kipling: "Hvid mands byrde", 1899
Henry M. Stanley: af "Hvordan jeg fandt Livingstone", 1872
Joseph Conrad: af "Mørkets hjerte", 1899
Johannes V. Jensen: af "Aandens stadier", 1928 (uddrag om Afrika)
Karen Blixen: af "Den afrikanske farm", 1937 (uddrag, oprindeligt udgivet under pseudonymet Isak Dinesen)
Yahya Hassan: "Ramadan", "Lige før lukketid" og "Langdigt" (uddrag), Digte, 2013
Christina Hagen: White Girl (2012) (Værklæsning)
Sara Rahmeh: af "Betonhjerter" (uddrag, 2023)

Medietekster m.m.:
Emil Eggert Scherrebeck: ”Har du også glemt, hvorfor det hedder kolonialvarer?”, i "Information" d. 3. januar 2015
Leksikonopslag: Salomonsens Konversationsleksikon 1915-30: "Grønland" + Den Store Danske 2019: "Grønland"
Aki-Matilda Høgh Dam: tale ved Folketingets debat om rigsfællesskabet, 12. maj 2023 (video + oversat version af talen fra Danske Taler)
Kommentarspor på facebook til artiklen "Var din slukmund". Facebook
Kevin Kristensen: "Yahya Hassan". Youtube 2012. https://www.youtube.com/watch?v=ihI0Zkdh0zU

Supplerende tekster:
Marianne Rostgaard og Lotte Schou: Kulturmøder i dansk kolonihistorie, Gyldendal, 2010 s. 20-21
Martine Lind Krebs: ”Postkolonialisme”, 2022
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: ”Kolonimagter i den vestlige litteratur” fra Litteraturens veje, Systime, 2019
Karina Søby Gulmann: "Karen Blixen". Forfatterweb 2024. https://forfatterweb.dk/oversigt/zblixen00

Omfang: 200 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Kommunikation på sociale medier

Indhold:
Vi arbejder med kommunikation på sociale medier med særlig fokus på danske politikeres og influenceres kommunikation på fx facebook, twitter og instagram.

Vi analyserer bl.a. udvalgte opslag fra politikere og influencere på facebook, twitter og instagram, idet vi træner kommunikationsanalyse, herunder Roman Jacobsens sprogfunktioner, argumentationsanalyse, billedanalyse og samspil mellem billede og tekst.  Derudover diskuterer vi den kommunikation og debatkultur, som præger de sociale mediers kommentarspor og taler om forskellige måder at argumentere.

Forløbet er udformet i forbindelse med forskningsprojektet Tekonologiforståelse i Dansk, og der indgår desuden undervisningssekvenser med fokus på algoritmisk literacy, erunder at have kendskab til, viden om og kritisk stillingtagen til algoritmer og deres funktion.

Eleverne laver i par en samlet analyse af en selvvalgt instagram-profil, der afleveres som et videoessay. I forlængelse af forløbet skriver eleverne også en debatterende artikel om sociale medier med fokus på kommunikation og algoritmisk literacy.

Vi anvender begreberne:
face (negativt face, positivt face)
front stage, middle region, back stage
envejskommunikation/flervejskommunikation
høflighedsmaksimer, netikette
gatekeepers
influencere, algoritmer og ekkokamre
multimodal kommunikation
Udvidet kommunikationsanalyse, herunder Roman Jacobsens sprogfunktioner (fatisk, emotiv, konnativ, poetisk, referentiel og metasproglig)
den udvidede argumentationsmodel
billedanalyse
saglig/usaglig argumentation
fejltyper og argumentationskneb, herunder stråmandsargumenter, glidebaneargumenter, cirkelslutninger, afledningsargumenter og ad hominem-argumenter.
algoritimer
reels
metadata

Kernestof:
- sproglig analyse og vurdering – retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen og argumentation
- medieanalyse af et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder
tekster fra sociale medier.
- kommunikationsanalyse
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge

Tekster:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime, 2017: s. 272-277 (om kommunikation på sociale medier) og 165-167 (om argumentationskneb og fejltyper)
Mimi Olsen m.fl.: Dansk i tiden, Systime, 2022 s. 397-399 (om face), 402-403 (om politikere på sociale medier, 407-408, 411-413 (om algoritmer, ekkokamre og uhøflighed)

Stefan Vase: "Internettets debatkultur er rædselsfuld", journalisten.dk, 9. sept. 2020

Facebookopslag:
Jakob Ellemann Jensen, 25. januar 2022: "Det er tid til et opgør med corona som en samfundskritisk sygdom" inkl. udvalgte dele af kommentarspor
Mette Frederiksen, 8. marts 2022: "Glædelig kampdag", inkl. udvalgte dele af kommentarspor

Omfang: 60 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Romantik (+ værk)

Indhold:
Fokus for dette forløb er romantikken og romantismen samt danskfaglig analyse og fortolkning af lyrik, noveller og eventyr. Vi læser et udvalg af periodens centrale forfattere og perspektiverer læsningen til de litteraturhistoriske strømninger og karakteristika. Tekstlæsningerne suppleres med billedanalyse med fokus på periodens æstetiske karakteristika.

I forløbet perspektiveres desuden løbende til moderne tekster med det formål at gøre eleverne bevidste om romantiske og nationalromantiske strømninger i moderne kultur.

Faglige mål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
- demonstrere viden om romantikken

Kernestof:
- litterær analyse
- tekster fra 1800-tallet, herunder romantik og romantisme
- metodisk arbejde med litteraturanalyse og -fortolkning
-  litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer

Nøgleord for perioden:
Splittelse og harmoni
Organismetanken
Universalromantik
Nationalromantik
Borgerlig romantik og Biedermeier
Romantisme
Den blicherske novelle

Tekster:
Schack Staffeldt: "Indvielsen" (1804)
Adam Oenhlenschläger: "Fædrelandssang" (1823) og "Guldhornene" (1803)
H.C. Andersen: "Klokken" (1845)
N.F.S. Grundtvig: "Påskeblomst, hvad vil du her" (1817)
Emil Aarestrup: "På sneen" (1838)
Steen Steensen Blicher: "Sig nærmer tiden" (1838) og "Sildig opvågnen" (værklæsning) (1828)

Billeder og medier:
Casper David Friedrich: "Vandreren over tågehavet" (1818)
Jørgen Roed: "Haven med den gamle døbefont" (1859) og "En gade i Roskilde. I baggrunden domkirken”(1836)

Litteraturhistorisk baggrundsstof:
"1800-tallet på vrangen: Guld, hor og romantik" (1800-1814), DR2, 2007
Mimi Sørensen og Mads Rangvid, "Brug litteraturhistorien", Dansklærerforeningen (2014) s. 62, 64-65, 70-73
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: "Litteraturens veje", Systime (2015): s. 172-176 ("Romantismen")
Barbara Kjær-Hansen, Peter Kennebo & Tinne Serup Bertelsen: ”Litteraturhistorien – på langs og på tværs”, Systime, 2024, afsnittene "Den religiøse digtning og N.F.S. Grundtvig", "Biedermeier og poetisk realisme" og "Steen Steensen Blicher"
"Adam Oehlenschläger". Forfatterweb.dk

Omfang: 80 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Reflekterende skrivning (skriftlighedsforløb)

I dette forløb arbejder eleverne med reflekterende tekster og skrivning. Eleverne analyserer essays og undersøger, hvad der kendetegner den reflekterende skrivning sprogligt, og de eksperimenterer med deres egen reflekterende praksis og personlige stemme.

Eleverne udarbejder små refleksionstekster og prøver kræfter med den reflekterende artikel. Forløbet fungerer i forbindelse med en reflekterende artikel også som repetition af deres viden om nyheder og medier.

Faglige mål:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund

Kernestof:
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder forløb med særligt fokus på skriftlighed i 3.g.
- kanonforfatterne Tom Kristensen og Klaus Rifbjerg.
- arbejde med tekster gennem kreative arbejdsprocesser.

Primær litteratur:
Thomas Helmig: "På en bænk ved det gyldne horn". Euroman 20.8.25 (essay)
Tom Kristensen: "Roskilde" (essay, 1956, uddrag)
Klaus Rifbjerg: "8". I: Blandede Bolsjer (essay, 2014, uddrag)

Sekundær litteratur:
Nicolai Rekve Eriksen et al.: "Den reflekterende artikel"; "Den reflekterende artikels opbygning"; "eksempeltekster". I: Eksamensgenrerne dansk, STX. Systime
"Portræt af digteren på Thurø - et portræt af Tom Kristensen (1959)". Youtube
Ole Schultz Larsen et al.: "Sproglige billeder og figurer" (uddrag). Håndbog til dansk.

Samlet omfang: 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Humor i dansk (+ værk)

Indhold:

Undervejs i forløbet studeres humor som fænomen, herunder humorteori samt de virkemidler, der skaber humoren. Der fokuseres bl.a. på sprogets betydning for humor, sproglige virkemidler, sproghandlinger, samtalemaksimer, facework og humorteorier. Vi analyserer og fortolker i forløbet et bredt udvalg af tekster og udforsker, hvor grænsen går for, hvornår noget er sjovt.

Vi læser Holbergs Erasmus Montanus som værk med fokus på, hvordan humor er blevet anvendt både som underholdning og samfundskritik. Herudover taler vi desuden kort om oplysningstiden og komediegenren.

Læringsmål for forløbet:
- Eleverne udvikler deres sproglige bevidsthed og sproglige kreativitet.
- Eleverne kan forklare, hvordan sprog kan skabe humor.
- Eleverne kan reflektere over sprogets forskellige funktioner.
- Eleverne kan reflektere over de(n) funktion(er) humor kan have i forbindelse med forskellige former for kommunikation.

Kernestof:
- tekster fra 1700- tallet/oplysningstiden
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering
- retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
- litteraturanalyse og -fortolkning
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
- tekster gennem kreative arbejdsprocesser.

Nøgleord:
- Humorteorier (forløsningsteorien, uoverensstemmelsesteorien, overlegenhedsteorien)
- Stilistik - sproglig flertydighed
- sproglige virkemidler
- Sproghandlinger: indirekte/direkte sproghandlinger
- Grice's samtalemaksimer, samarbejdsprincipperne og høflighedsprincipperne
- Erving Goffmans teori om facework (ansigtstruende sproghandlinger)
- Trusler
- Karakteristika ved oplysningstiden, komediegenren og syllogismen

Baggrundsmateriale:
Michael Balle Jensen: Huller i verden; Flere betydninger. I: Humor i dansk.
Litteratursiden.dk: Ludvig Holberg. https://litteratursiden.dk/forfattere/ludvig-holberg
Mimi Olsen et al.: Sproghandlinger. I: Krydsfelt. Systime
Ole Schultz Larsen: Samarbejdsprincippet og det underforståede; høflighedsprincipper; kommunikationsanalyse (uddrag). I: Håndbog til dansk. Systime

Litteratur:
Ludvig Holberg: Erasmus Montanus (1723, komedie)
Jens Blendstrup: ”Gud taler ud” (2004, uddrag af roman)

Video/lyd/billeder:
Terkel i knibe (2004). - Stewards kommentarspor - Fede ko. Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=bW1bef1S48k
DRTV: Hvordan laver man sjov med en verden i brand. I: En tur i revymøllen episode 1. (dokumentar)
Wulff-Morgenthaler: to tegneseriestriber
Tæt på sandheden (2018): På pletten med Rasmus Bruun og Kirsten Birgit. Youtube.
Line Jensen: Menopause be with you (2026, citat-t-shirt). https://linejensen.org/
Frederik Cilius og Rasmus Bruun: Manden i hullet: Sæson 1 – Komisk potentiale [15:00-20:00]. DRTV
Selvvalgt humoristisk produkt

Klip med trusler:
Klip 1 (Anders Fogh): https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/anders-fogh/#_
Klip 2 (Halløj Pikfjæs): https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/halloej-pikfjaes/#_
Klip 3 (Hvad så min bror): https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/hva-saa-min-bror/#_
Klip 4 (røveri): https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/roever-1/#_
Klip 5 (de rå drenge): https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/til-pogel/#_

Omfang: 143 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Genaflevering - reflekterende artikel om nyheder 26-10-2025
Anslag til reflekterende artikel om humor 09-11-2025
Samlet reflekterende artikel om humor 23-11-2025
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Samfundskritisk litteratur

Indhold:
Vi skal arbejde med litteratur, der sætter problemer under debat. Vi læser tekster og ser på malerier fra tiden omkring Det moderne gennembrud samt Det folkelige gennembrud.

Herudover ser vi filmen "Lykke-Per" med fokus på personkarakteristik og filmiske virkemidler som illustration af tankerne og værdierne under det moderne gennembrud.

Du skal kunne analysere, fortolke og perspektivere tekster med fokus på, hvilke tidstypiske problemer teksten sætter under debat, og hvordan den gør det.

Faglige mål:
- holde fagligt oplæg med en analyse af kultur- og bevidsthedshistoriske træk ved det moderne gennembrud
- skriftligt argumentere for et nutidigt kønspolitisk synspunkt via et socialt medie med perspektivering til sædelighedsfejden + holde et oplæg herom
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster fra perioden
demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Kernestof:
- kendskab til litteratur af kanonforfatterne Herman Bang, Henrik Pontoppidan og
Martin Andersen Nexø
- redegøre for centrale tanker og ideer i det moderne gennembrud og det folkelige gennembrud og kategorisere og analysere realistiske tekster i 1800- og start 1900-tallet, herunder udpege træk fra naturalisme, kritisk realisme og impressionisme
-  gøre rede for sædelighedsfejden
- analysere og fortolke en medietekst ved brug af basale filmiske virkemidler
- anvende litterær analyse og kende til postfeministisk teori
- arbejde produktivt med medieudtryk i sociale sammenhænge.

Baggrundslitteratur:
Barbara Kjær: Videointroduktion til det moderne gennembrud. I: Litteraturhistorien - på langs og på tværs. Systime
Ole Schultz Larsen: Sædelighedsfejden; Fremstillingsformer; Toulmins argumentationsmodel. I: Håndbog til dansk. Systime
Gymdansk.dk: Postfeministisk litteraturanalyse. https://www.gymdansk.dk/postfeministisk-litteraturteori---judith-butler.html
Mimi Sørensen: Impressionisme og Herman Bang; Arbejderne vinder frem. I: Brug litteraturhistorien. Systime
Gerd Lütken et al.: Den lange vej hjem (uddrag). I: Litteraturens veje. Systime

Litteratur:
Grundtvig: Jeg gik mig ud en sommerdag (1847, digt)
Georg Brandes: Indledningsforelæsning til hovedstrømninger (1871, forelæsning)
Henrik Pontoppidan: Nådsensbrød (1885, novelle)
Elisabeth Grundtvig: Nutidens sædelige Lighedskrav (1887, foredrag, uddrag)
Georg Brandes: En sidste Udluftning (Politiken, 1887, uddrag)
Herman Bang: Den sidste balkjole (1887, novelle)
Herman Bang: Haabløse slægter (1880, uddrag fra roman)
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (en idyl) (1900, novelle)
U. P. Overby: Snart dages det brødre (1871, sang)
Bille August: Lykke-Per (2018, film)

Billedkunst:
H.A. Brendekilde: "Udslidt" (1889)
Erik Henningsen: “Sat ud” (1892)
H.A. Brendekilde: “En landevej” (1893)

Samlet omfang: 120 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Eksistentialisme (+ værk)

Indhold:
Forløbet starter induktivt, idet eleverne selv skal reflektere over, hvilken betydning, det har at kende sin præcise livslængde, hvilke refleksioner og måske livsændringer dette ville medføre, og hvorfor.

Herefter sættes en ramme om eksistentialismen som filosofisk og litterær strømning i perioden fra1800-tallet og frem. Vi skelner mellem religiøs og ateistisk eksistentialisme. Eleverne introduceres for Kierkegaards stadietækning, samt begrebet ”spidsborger”, ligesom de introduceres til Nietzsches filosofi, Camus' sisyfosmyte og Sartres definition af valget og angsten.

Vi arbejder med modernismebegrebet og fokuserer på tekster, værdier og karakteristika ved tre af modernismens faser:
1. fase: tidlig modernisme/Heretica (1890-1945)
2. fase: konfrontationsmodernisme/absurdisme (1950-1960)
4. fase: storbymodernisme (1980'erne)

Alle elever læser i tilknytning til forløbet et selvvalgt romanværk med eksistentialistisk fokus (se dokument tilknyttet forløb)

Faglige mål:
- at kunne læse litterære, fiktive tekster ind i et litteraturhistorisk perspektiv. herunder demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- at kunne forstå og anvende begreber og tankesæt fra eksistentialistisk filosofi som led i en tekstanalyse
- at kunne identificere modernistiske træk i de læste tekster
- At kunne reflektere over forskellige måder at anskue eksistensen på og trække paralleller imellem dem.
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund

Kernestof:
- tekster fra 1800- og 1900-tallet, herunder realisme og modernisme
- tekster af kanonforfatterne Tom Kristensen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg
- læsning af en afgrænset periode før 2000 (minimalisme)
- metodisk arbejde med litteraturanalyse og -fortolkning, litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer og tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
- kendskab til remedering (i forbindelse med remediering fra digt til nyhedsartikel)
- billedanalyse

Nøglebegreber/-eksistentialister:
Frihed, valg, handling, angst, ansvar, meningsløshed
Søren Kierkegaard
Friedrich Nietzsche
Albert Camus
Jean Paul Sartre
Ekspressionisme
Absurdisme
Ateistisk eksistentialisme
Religiøs eksistentialisme
minimalisme

Baggrundstekst:
Youtube: En kortfilm om Søren Kierkegaard. https://www.youtube.com/watch?v=bPpRYO0sBOM
Kjær-Hansen, Barbara: "Tidlig modernisme" (uddrag) I: Litteraturhistorien - på langs og på tværs. Systime
The school of life: Philosophy - Nietzsche. https://www.youtube.com/watch?. Youtubev=wHWbZmg2hzU
Søren Vrist Christensen: Konfrontationsmodernisme (2016). Vimeo. https://vimeo.com/212973830?msockid=311917c5e9f2603638da01aee86f61b5
Dansklex.dk: Konfrontationsmodernisme (2. fasemodernisme) (uddrag)
Liselotte Henriksen: Eksistentialisme er valg og handling. i: Eksistentialisme i dansk. Systime
"BAZAR" (DR bogprogram, 1984) Borum, Strunge, Tafdrup, Baidel, Bjørnkjær (uddrag). Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=LJ2CBn0J0iA
Mimi Sørensen et al.: Fattigfirserne; 80’er-lyrik; Michael Strunge og drømme om fremtiden. I: Brug litteraturhistorien. Systime
Dansksiderne.dk: Den litterære modernisme i Danmark (uddrag)
Selvvalgt episk værk: se dokument

Tekster:
Søren Kierkegaard: af Forførerens Dagbog (1843)
Jeppe K - sæson 3 sælger det forkerte hus. https://www.youtube.com/watch?v=K_4TlGBpRoM. Youtube
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål" (Fribytterdrømme, 1920)
Martin A. Hansen: "Paradisæblerne" (1953)
Anders Morgenthaler: Sisyfosmyten (tegneseriestribe)
Klaus Rifbjerg: ”Det er blevet os pålagt”. I: Konfrontation (1960)
Asger Jorn: "Den foruroligende ælling" (1959)
Peter Seeberg: ”Patienten” i Eftersøgningen (1962)
Michael Strunge: "Den hæslige by" (1983, digt)
Claus Bohm: Nattens engel (kort uddrag, 1981)
Helle Helle: "Fasaner" (Rester, 1996)
Wulff Morgenthaler: Sisyfosmyten (tegneseriestribe)

Selvlæste romanværker: se dokument tilknyttet forløb

Omfang: 200 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Argumentation og retorik (grundforløb)

Grundforløbet i dansk har fokus på det sproglige stofområde og er en første introduktion til retorik, talegenrer, argumentation, appelformer, kropssprog og faglig formidling.

I sidste del af forløbet arbejder danskfaget sammen med samfundsfag, idet eleverne deltager i konkurrencen Policy Slam med 1.g-elever fra Roskilde Gymnasium og Himmelev Gymnasium. Her skal eleverne bruge deres opnåede evner til at holde en fængende og overbevisende tale om et samfundsfagligt indhold (social ulighed).

Læringsmål
- Eleverne kender de tre talegenrer
- Eleverne kan lave en analyse af den kommunikationssituation, der knytter sig til en tekst.
- Eleverne kan analysere en teksts retoriske karakteristika.
- Eleverne kan udarbejde og holde en tale, hvor de med formidlingsbevidsthed anvender retoriske virkemidler og viden om argumentation.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Digitale hjælpemidler til eksamen

Følgende hjælpemidler, som tilgås på nettet, er anvendt i undervisningen og tilladt ved eksamen:

ordnet.dk
ordbogen.com (retskrivningsordbogen Dansk Sprognævn)
synonymordbog.dk
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer