Holdet 3q DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anne Marie Tuff
Hold 2023 DA/q (1q DA, 1q DA (puljetid), 2q DA, 2q DA (puljetid), 3q DA, 3q DA (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Overgange i litteraturen
Titel 2 Politikere på de sociale medier
Titel 3 Køn og ligestilling m. skriftlighed
Titel 4 Dokumentar-genrer. VÆRK:Dokumentar
Titel 5 Romantikken og romantisme - VÆRK
Titel 6 Holberg og fornuften - VÆRK
Titel 7 Samtaler
Titel 8 Sprog og tegnsætning
Titel 9 Samfundet i litteraturen - VÆRK
Titel 10 Den reflekterende artikel
Titel 11 Ordet fanger
Titel 12 Helt lyrisk - VÆRK: Selvvalgt lyrik
Titel 13 Eksistentialisme
Titel 14 Hjælpemidler til skriftlig og mundtlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Overgange i litteraturen

I dette første forløb fokuserer vi på, hvordan livets overgange er blevet skildret i litteraturen gennem tiden. Vi læser således både noveller, folkeviser (ridderviser og trylleviser), folkeeventyr og kunsteventyr. Forløbet har fokus på genrekarakteristik samt nærlæsning og -analyse af teksterne. Eleverne arbejder også kreativt med at lave deres egne folkeviser og optager små film, hvor de træner faglig formidling af emnet.

Faglige mål: At du kan genkende og karakterisere noveller, folkeviser og eventyr (herunder skelne mellem henholdsvis ridderviser og trylleviser samt folkeeventyr og kunsteventyr) ud fra de særlige karakteristika, der kendetegner genrene, og at du kan analysere og fortolke dem ved hjælp af de analyseværktøjer, vi anvender i dansk, samt sætte dem ind i en litteraturhistorisk kontekst.

Nøgleord:
Overgangsriter
Komposition
Personkarakteristik
Sprog
Rim
Tema
Teksternes funktion i samtiden

Materiale:
"Harpens Kraft" (folkevise)
"Ebbe Skammelsøn" (folkevise)
"Kong Lindorm" (folkeeventyr)
"Grantræet" (kunsteventyr) af H.C. Andersen
"Foran Alteret" (novelle) af Herman Bang
"Den blomstrende have" (novelle) af Naja Marie Aidt

Baggrundstekster:
"Litteraturens Veje" s. 58-71
"Brug litteraturhistorien" s. 12-19
"Håndbog til dansk" s. 74-76 og s. 79
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portræt af en makker 20-11-2023
Indledning og analyse 24-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Politikere på de sociale medier

Forløbet har fokus på politikernes brug af de sociale medier, deres iscenesættelse af sig selv og den måde, hvorpå de sociale medier har indflydelse på den politiske debat. I forløbet arbejder eleverne også med den sproglige tone i kommentarfelterne, herunder Leechs høflighedsmaximer og Roman Jakobsens sprogfunktioner. Som afslutning på forløbet skal eleverne agere kommunikationsrådgiver for et parti: Mens de anvender deres viden og begreber fra forløbet i dansk, skal de trække på den viden de har om partierne fra et forløb, de lige har afsluttet i samfundsfag.

Læringsmål:
Eleverne skal kunne kategorisere en politikers opslag på baggrund af en analyse af det visuelle udtryk og caption-teksten.
I analysen skal eleverne anvende relevant teori og fagterminologi.
Eleverne skal kunne reflektere over de sociale mediers funktion og indflydelse på den politiske debat.

Nøglebegreber:
Gatekeeper
Den udvidede kommunikationsmodel
Erving Goffmans faceteori (herunder frontstage, middlestage, backstage)
Roman Jakobsons seks sprogfunktioner
Poul Grice’s 4 regler for god kommunikation
Autencitetsmarkører
Fiktionalisering
Algoritmer
Nyhedskriterierne

Tekster:
Uddrag fra “Dansk i tiden” (2021) af Mimi Olsen m.fl.:
Autencitetsmarkører og fiktionalisering, s. 25-28
Kommunikation, s. 46-47
Nyhedskriterier, s. 56-57
Sprogfunktioner, s. 77-99
Intro og hvem er gatekeeper, s. 392-394
Face på sociale medier, s. 397-399
Typiske kategorier af politikeres opslag, s. 403
Når face trues - uhøfligheder i den politiske diskussion, s. 411-413

Om argumentation i “Ud med sproget” af Helle Borup, s. 61-64

Artikel: “Milliardær vil have penge ud af konkursboet efter Nordic Waste”, Politiken, 23.1.2024

Opslag på Instagram:
Mette Frederiksen, d. 22.1.2024 (Besøg i Ølst hos Nordic Waste)
Pia Olsen Dyhr, 6.2.2024 (“Kære unge mennesker”)
Selvvalgte opslag, som eleverne brugte som genstand for analyse
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fortolkning og afrunding 14-02-2024
Skriv et opslag for en politiker 22-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Køn og ligestilling m. skriftlighed

"Køn og ligestilling" er klassens DHO-forløb, hvor vi har samarbejdet med historie. I forløbet har der været fokus på anvendelsen af analyseværktøjer og skriveøvelser frem mod DHO-afleveringen.

Læringsmål for forløbet
I kan reflektere over, hvordan opfattelsen af køn og seksualitet har ændret sig over tid, og hvilke mål i forhold til ligestilling, der er blevet kæmpet for hvor, hvornår og hvorfor. I kan ligeledes bruge denne viden til at perspektivere til problemstillinger ang. køn og ligestilling i dag.

Problemstillinger i forløbet (I både dansk og historie):
Hvor kommer opfattelser og forventninger til kønnene fra?
Hvordan har kampene for at udfordre kønsopfattelser udspillet sig på forskellige tidspunkter i historien?
Hvilke årsager er der til, at nogle kampe lykkedes, mens andre stadig kæmpes?

Materiale:
- Mathilde Fibiger: Af "Clara Raphael" (uddrag fra tredje brev), 1851
- Johanne Meyers tale "Kvindens politiske valgret og valgbarhed", 1888
- Amalie Skram: Uddrag fra "Forraadt",1892
- OMA-reklame fra 1936
- Tre reklamer fra 1950'erne:
     * North State-cigaretter
     *  Mejeririgtig mad"
     * "Gris på gaflen"
- Trille "Vi har smidt returbilletten væk", 1977
- Ukendt "Du må få min kasserolle", 1971
- Uddrag fra Bjarne Reuters "Når snerlen blomstrer" (abort-kapitlet), 1983
- Tobias Rahim "Når mænd græder", 2022
- Davis Meyer: Debat "Rigtige mænd græder ikke. Åh, hold nu op!", Jyllands Posten 18.3 2024
- Klassen har i øvrigt i grupper arbejdet med:
    *Sofie Lindes tale ved Zulu Awards 2020
    * Frederikke Amalie Albrechtsen, "Da han hørte, hvor mange hun havde haft sex med, stoppede flirteriet" 23.12 2023, Tv2.dk
    * Ali Aminali, "Her er tre kampe, som kvindebevægelsen ikke udkæmper", 5.3 2024, Berlingske, Sektion 1, Side 18
    * Christina Sanders Instagramprofil om "Mental load"
    * Rasmus Lomholt Leth m. fl. "Det er dybt forkasteligt, siger chokeret Thiesen om abort-udkast", 27.4 2024, Tv2.dk
    * Simon Andersen Nielsen, "Tabita jubler over ny abortgrænse: 'Det ville havesparet mig for et sandt helvede'" 26.4 2024, Dr.dk

I forløbet er eleverne introduceret for ordnet.dk som værktøj til diverse skriveprocesser og som hjælp til forståelse af ord og tekster især ved nærlæsning. Derudover er "Håndbog til dansk", 2017 anvendt som værktøjskasse til diverse analytiske fagbegreber og metoder.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Redegørelse 12-04-2024
Analyse 12-04-2024
Opgave 1 - Indledning til DHO 08-05-2024
Opgave 2 - udkast til redegørelse 15-05-2024
Opgave 3 - udkast til danskfaglig analyse 20-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dokumentar-genrer. VÆRK:Dokumentar

Eleverne arbejder med dokumentargenren, hvor de introduceres til den poetiske, observerende, autoritative og den deltagende dokumentar, herunder de træk der kendetegner dem. Formålet er, at eleverne ved forløbets afslutning kan definere, hvilken genre der er den mest udtalte i et dokumentarisk værk. Forløbet træner i forbindelse hermed elevernes kompetencer i analyse og fortolkning af levende billeder og anvendelsen af de analytiske værktøjer, der hører til. Derudover arbejder eleverne med problemstillinger vedrørende dokumentar-etik og spændet mellem fakta og fiktion.

Læringsmål:
- demonstrere viden om de forskellige dokumentargenrer, vi arbejder med i forløbet og de træk, der karakteriserer dem
- analysere, fortolke og perspektivere dokumentariske tekster ved udvælgelse og anvendelse af relevante danskfaglige metoder
- kunne reflektere over og diskutere begreberne fakta og fiktion i relation til et dokumentarisk værk
- kunne reflektere over og diskutere etiske problemstillinger i relation til et dokumentarisk værk

Nøglebegreber:
Den poetiske dokumentar
Den observerende dokumentar
Den autoritative dokumentar
Den deltagende dokumentar
Hybrid-dokumentar
Fakta og fiktion
Autencitetsmarkører
Etik og ansvar

Materiale:
Baggrundslitteratur: “DOX” af Dorte Granild & Mette Wolfhagen (2016), s. 14-26, s. 32-43, s. 53-55, s. 95-96

Argumenterende tekster:
“Vi latterliggør ikke Nakskov” (2015) af Mikkel Dyrting
“Fattigdomsporno” (2015) , lederen i Berlingske Tidende

Medietekster:
“Mirror” (2009) af Joachim Ladefoged
MEDIEVÆRK: “En fremmed flytter ind” (2017)

Desuden uddrag af følgende medietekster:
af “Samsara (2011) af Ron Frickes
af “På røven i Nakskov” (2015), TV2
af “Dømt til  behandling” (1997) af Lars Engels
af “På ubestemt tid” (2015) af Maria Lyhne Høj
af “Advokaternes tag-selv-bord” (2015), DR
af “Gerningsstedet - Amagermanden” (2014), TV2
af “Prinsesser fra Blokken - otte år senere” (2024), DR
af “Indefra med Anders Agger - Syg Ungdom" af "Skyggefolket (2024), DR
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Den observerende dokumentar 30-08-2024
Debatindlæg 12-09-2024
Analyserende artikel - medie 02-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Romantikken og romantisme - VÆRK

Vi arbejder med romantikken og romantismen og periodens centrale forfattere. Der laves løbende litterære analyser af forskellige tekster med fokus på de litteraturhistoriske karakteristika og strømninger. Desuden arbejdes der dybdegående med den tekstnære analyse.

Fordi klassen skal til Skotland på studietur tager vi også et blik på, hvordan romantikken (med fokus på nationalromantiske træk) kom til udtryk derovre. I den forbindelse ser vi uddrag af en engelsk dokumentar og arbejder med at finde nationalromantiske træk i to digte af Robert Burns.

Nøglebegreber:
Universalromantik
Nationalromantik
Nyplatonisme
Dualisme
Poetisk realisme
Den blicherske novelle
Den upålidelige fortæller
Biedermeier
Salmer
Romantisme
Dobbeltgængermotivet
"Det interessante"


Læringsmål:
- demonstrere viden om, udvælge og anvende danskfagets metoder i forhold til de forskellige genrer vi arbejder med i forløbet
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster fra romantikken
- dokumentere kendskab til centrale danske litterære værker i romantikken med perspektiv til litteratur fra andre litterære perioder i Danmark
- demonstrere litteraturhistorisk viden  med eksempler på samspillet mellem tekst, kultur og samfund i perioden
- demonstrere viden om de forskellige strømninger, der præger perioden.

Tekster:
"Guldhornene" af Adam Oehlenschläger
"Indvielsen" af Schack von Staffeldt
"Der er et yndigt land" af Adam Oehlenschläger
"I Danmark er jeg født" af H.C. Andersen
"I Danmark er jeg født" (2007) af Natasha
"Sildig opvaagnen" af Steen Steensen Blicher (værklæsning)
"Peters jul" af Johan Krohn
"Det forræderiske hjerte" af Edgar Allan Poe
"På sneen" af Emil Aarestrup
"Se nu herhen" (2012) af Marie Key
"Skyggen" af H. C. Andersen

Perspektivering til skotske tekster:
"Scots Wha Hae" (1793) af Robert Burns
"Address to a Haggis" (1786) af Robert Burns

Salmer:
"Dejlig er jorden" af B.S. Ingemann
"Det kimer nu til julefest" af N.F.S. Grundtvig
"Glade jul. dejlige jul" af B.S. Ingemann
"Julen har bragt velsignet bud" af B.S. Ingemann
"Vær velkommen, Herrens år" af N.F.S. Grundtvig

Billeder:
"Bøgeskov i maj" af P.C. Skovgaard
"Nøgen kvinde foran spejl" af C.W. Eckersberg

Baggrundsstof:
"Litteraturens veje" kap. 6 og kap. 7 s. 162-168
"Brug litteraturhistorien" (2014) s. 81-82
Medieklip: "Store tanker - trange tider" (del 2) - DR2
"Da romantikken rystede vores verden" (afsnit 3, 00:00-21:40) Engelsk dokumentar sendt på DR2 d. 7. januar 2022

Den danske ordbog og Ordbog over det danske sprog: https://ordnet.dk/ordnetdk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Holberg og fornuften - VÆRK

Forløbsbeskrivelse:
I dette forløb er der fokus på oplysningstiden og Ludvig Holberg som repræsentant for oplysningstiden i Danmark. Vi læser “Jeppe på Bjerget” med fokus på at karakterisere Holbergs særlige komedieskrivning og at finde træk fra oplysningstiden. Derudover ser vi “Jeppe på Bjerget” opført på Det Kongelige Teater og diskuterer efterfølgende, hvordan og hvorfor opsætningen af “Jeppe på Bjerget” anno 2025 har både ligheder og forskelle med det skrevne teaterstykke, vi har læst.

Læringsmål for forløbet:
I kan huske og gengive kendetegn ved oplysningstiden og årsagen til, at nye tanker om viden og fornuft melder sig.
I kan huske og gengive kendetegn ved Holbergs komedieskrivning.
I kan identificere kendetegn ved oplysningstiden i Holbergs “Jeppe på Bjerget”.
I kan analysere og fortolke “Jeppe på Bjerget” med fokus på, hvordan dramaet tematiserer oplysningstidens og Holbergs centrale tanker og værdier

Nøglebegreber og personer:
Immanuel Kant
Ludvig Holberg
Rationalisme
Viden
Erfaring
Mådehold
Dårskab
Replikker
Regibemærkninger


Materiale:
“Jeppe på Bjerget” af Ludvig Holberg
“Brug litteraturhistorien” (2014) s. 45-59
Billeder fra teater-programmet af Det Kongelige Teater


Til den skriftlige aflevering om ChatGPT og  menneskets selvforskyldte umyndighed er desuden læst:
“Litteraturens veje” s. 108
Tekst 1: Interview med Tine Wirenfeldt Jensen: “Hvis vi forbyder ChatGPT i gymnasiet, gør vi eleverne en bjørnetjeneste” (uddrag), 1. marts 2023
Tekst 2: ”Pas nu på, at ChatGPT ikke suger livet ud af dig” af Werner Valeur, 28. marts 2023
Tekst 3: ”Intelligente robotter truer ikke vores plads i verden, men vores evne til at eksistere i den” af Svend Brinkmann, 29. marts 2023 (uddrag)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel 09-02-2025
Efterbearbejdelse af teateroplevelse 14-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Samtaler

Forløbsbeskrivelse:
Samtaler favner i dette forløb både det talte og det skrevne ord - i den nære livsverden, det offentlige rum, fysisk og digitalt, i fiktions- og faktatekster. Vi undersøger, hvordan vi bruger og tilpasser vores udsagn efter fx sociale normer og de formål og ønsker, vi har i kommunikationssituationen, og også hvordan denne viden bruges i fiktionstekster til at fremstille personkarakterer på forskellige måder. Med samtalen kan vi etablere, styrke og nedbryde magtforhold, anseelse og status.

Læringsmål:
Du kan karakterisere en kommunikationssituation
Du kender og kan i en analyse anvende:
De fem sproghandlingstyper:
1. De følelses- og holdningsudtrykkende
2. De handlingsregulerende
3. De informationsudvekslende
4. De rituelle
5. De samtalestrukturerende og kontaktskabende.
Direkte og indirekte sproghandlinger
Faceteori: Facework, positivt og negativt face, ansigtstruende handlinger, op- og nedtoning.
Transaktionsanalyse: Forældrejeg, barnejeg, voksenjeg.
Samtaleprincipper: Turtagning, gambitter, dialogskik, samarbejdsprincipper, høflighedsprincipper, undertekst


Materiale:
“Gift ved første blik”, sæson 7, episode 6 (21:10-23:10 min.)
“Gift ved første blik”, sæson 6 episode 4 (49:35-52:35 min.)
Frederik Kulager: "Jeg fik en chatbot, der interesserer sig mere for mig end mine venner" (2017) i: Teknologiens tekster af Cecilie Lindeborg (www.systime.dk, 2025)
Iben Maria Zeuthen: Interview med Ghita Nørby (Radio 24Syv, 2019) (00:00-20.00 min.)
Line Knutzon: “Guitaristerne” (2006) uddrag i: Begreb om dansk (20xx)
Stine Pilgaard, uddrag af romanen “Meter i sekundet” (Gutkind, 2020) s. 7, 11-21
Simon Fruelund, novellen “Mælk” (1997)
Udvalgte filmreklamer, selvvalgte af eleverne

Ole Schultz Larsen, “Håndbog til dansk” (2017), s. 176-195


I forbindelse med den skriftlige aflevering er følgende materialer blevet brugt:
Klip fra filmen “Sorte kugler” (2009) - “Alex taler i telefon”: https://www.youtube.com/watch?v=TO6xNZCVBiI&t=2s  
Klip fra serien “Klovn” - “Iben og Mia er Casper og Frank utro”: https://www.youtube.com/watch?v=GdS35INusv4  
Klip fra filmen “Blinkende lygter” (2000) - “Så holder du kraftedeme kæft, Kælling!”
https://www.youtube.com/watch?v=CO3LwBKxAkM&list=PLD2wprEH6EYLTODB2PjI8j7sFCFaXtXTW&index=1
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel 01-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Samfundet i litteraturen - VÆRK

Forløbet har til formål at undersøge, hvordan samfundet er blevet skildret i litteraturen gennem tiden - og stadig gør det. Der er fokus på litteratur, der kaster et kritisk blik på samfundets strukturer og leveforhold, og forløbet tager derfor et naturligt udgangspunkt i det moderne gennembrud.

Sideløbende med dette forløb læser eleverne selvvalgte romaner, der skal have til formål at styrke deres læsning og læselyst. De skal i deres arbejde med teksten forholde sig til i hvor høj grad deres eget selvvalgte værk forholder sig til det omgivende samfund og den verden vi lever i - og hvordan det kan/ikke kan gøre os klogere på os som mennesker.

Overordnede læringsmål for forløbet er, at eleverne kan:
- demonstrere viden om, udvælge og anvende danskfagets metoder og fagbegreber i forhold til de genrer, vi arbejder med i forløbet
- analysere, fortolke og perspektivere prosa og lyrik
- mundtligt præsentere en veldisponeret, klar og præcis formidling af deres analyse af deres selvvalgte værk.

Tekster:
“Naadsensbrød” af Henrik Pontoppidan
“Pelle Erobreren” (romanuddrag) af Martin Andersen Nexø
“Arbejderen” af Johannes V. Jensen
“Bordelpige dræber ufødt” af Rudolf Broby-Johansen
“Det blomstrende slagsmål” af Tom Kristensen
“Varme hænder”, 2024, (romanuddrag) af Stine Askov (s. 104-113)
“Armut” (fattigdom), 1919 (maleri) af Aloys Wach

TV-programmer:
“Øgendahl og de store forfattere: Johannes V. Jensen“, DR, 2018

Baggrund:
Om det moderne gennembrud: https://www.youtube.com/watch?v=Uy29WdY7TYE&t=63s
Om det folkelige gennembrud: https://forfatterweb.dk/oversigt/perioder/det-folkelige-gennembrud
“Brug litteraturhistorien” af Sørensen og Rangvid, (“Industriens århundrede”) s. 129-141 og (“Mellemkrigstiden: Oprør og elendighed”) s. 145-154

Værklæsning (elevernes selvvalgte værker)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Arbejd-selv-modul 06-11-2025
Selvvalgt værk 10-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Den reflekterende artikel

Forløbet har fokus på de reflekterende tekster - og det at skrive en reflekterende artikel.

Eleverne introduceres til og træner den reflekterende artikels opbygning samt de 7 råd:

At indlede med et personligt og fængende anslag
At være til stede i sproget
At skrive emnet frem for din læser - brug eksempler, og anlæg et danskfagligt og analytisk blik på dem
At bevæge dig naturligt mellem konkret og abstrakt
At reflektere på et højt abstraktionsniveau - vis, at du ved noget om emnet eller kan finde relevant viden og vinkler på emnet
At vise læseren, at du tænker og reflekterer undervejs og bliver klogere på dit emne, mens du skriver
At bruge det tilknyttede tekstmateriale som en løftestang til at hæve dig over emnet og eksemplerne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Ordet fanger


Dette forløb har fokus på kommunikation, argumentation, nyhedskriterier og retorik. I forløbet skal eleverne arbejde med "god" kommunikation, hvordan argumenter hænger sammen, og hvilke virkemidler der anvendes i argumenterende tekster og taler.

Læringsmål:
Elever skal kunne identificere relevante begreber og virkemidler (se nøglebegreber) i argumenterende tekster og taler.
Eleverne skal kunne finde og analysere argumenterende tekster og taler med hjælp fra relevant teori og med relevant fagterminologi.
Eleverne skal kunne anvende ovenstående viden i indtagelsen af rollen som talerskriver/-redaktør.

Nøglebegreber:
Den udvidede argumentationsmodel
appelformerne
Billedsprog (herunder f.eks. metaforer, besjælinger, sammenligninger)
Retoriske figurer
Det retoriske pentagram
Samtaledemokrati
Kocks kriterier for god argumentation
Argumentationsfejl
Tre dimensioner af et godt argument (Kock)

Tekster:
Ordet fanger (Dokumentar af Helle Hansen, 2002)
Christian Kock “De svarer ikke”, kap 1, s. 11-33
Hvad er retorik (Ud med sproget) af Helle Borup 2008, s. 13-16
Praktisk argumentation p 11-21 (At argumentere for en holdning)
De tre talegenrer (Håndbog til dansk)
Ciceros Pentagram (Håndbog til dansk s. 151-153)
Argumentation s. 157-167 i “Håndbog til dansk”.
Jens-Frederik Nielsens tale ved pressemøde om situationen i Grønland og Danmark, 13. jan. 2026: https://www.dansketaler.dk/tale/jens-frederik-nielsens-tale-ved-pressemode-om-situationen-i-gronland-og-danmark
“Den store udvisning” af Christian Bennike, Weekendavisen, 31. okt. 2025
“De fem nyhedskriterier”, Ryd Forsiden, s. 44-54
“Presselogen” (TV-udsendelse) om DF kronik i Jyllandsposten, 22. nov. 2025
“Deadline” - debat mellem Messerschmidt (DF) og Lidegaard (RV), 25. nov. 2025

Derudover har eleverne selv været på Infomedia for at finde argumenterende tekster til analyse (bl.a. for at træne materialesøgning op til SRP).

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Helt lyrisk - VÆRK: Selvvalgt lyrik

I dette forløb arbejder vi med lyrik og undersøger mange af de forskellige udtryk, genren kan have - også multimodalt gennem tv-programmet “Helt lyrisk”. Eleverne møder både moderne og mere traditionelle digte i deres værklæsning og øver lyrikanalyse, fortolkning og perspektivering samt mundtlig formidling af deres værkanalyse og remediering.

Nøglebegreber (eksempler):
Moderne digte
Traditionelle digte
Centrallyrik
Prosalyrik
Det lyriske jeg
Semantiske felter
Billedsprog
Sproglige figurer

Overordnede læringsmål for forløbet er, at eleverne kan:
- demonstrere viden om, udvælge og anvende danskfagets metoder og fagbegreber i forhold til den konkrete genre, vi arbejder med i forløbet
- analysere, fortolke og perspektivere lyrik
- mundtligt præsentere en veldisponeret, klar og præcis formidling af deres analyse.

Tekster:
“Til en veninde” af Emil Aarestrup
“Lumumbas mordere” af Ivan Malinowski
“Livets hastighed” af Michael Strunge
"Inledande anmärkning" og "Triumf att finnas till..." af Edith Södergran
Om Edit Södergrann: https://lex.dk/Edith_S%C3%B6dergran

TV-programmer:
“Helt lyrisk” afsnit 1 og 4, DR, 2019

Værklæsning (fordeling af elever):
* "YAHYA HASSAN" af Yahaya Hassan (Kristian, Nikolai P, Mathias, Emmeline, Laura.)
* "Vitsvit" af Athena Farrokhzad  (Michael, Ronja, Signe, Enzo, Christoffer H, Ea)
* "Sommerfugledalen" af Inger Christensen  (Anna, Freja, Jakob, Ahden, Erik)
* "Amagermesteren" af Maria Gerhardt (Sebastian, Christopher D, Fiona, Lina, Mikkel H)
* "White girl" af Christina Hagen (Rosa, Nikolaj F, Mikkel R, Alma, Frederik )
* "Avatar" af Caspar Eric (Noah, Esben, Asta, Anne, Mansour)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 14 Hjælpemidler til skriftlig og mundtlig eksamen

I må ikke anvende digitale hjælpemidler. Det materiale, vi har anvendt i undervisningen kan downloades, og ellers er det i bogform, kompendier og på papir.

Husk derfor at hente alt vores materiale fra drevet ned på din egen computer inden eksamen. Du kan også medbringe det på et usb-stik.

Dette gælder både skriftlig og evt. mundtlig eksamen.

Du må altså gerne medbringe bøger og kompendier fra undervisningen samt noter, besvarelser af arbejdsspørgsmål, undervisningsbeskrivelser osv...

Derudover må du tilgå og benytte:
ordnet.dk
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer