Holdet 3u DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Christine Bensby
Hold 2023 DA/u (1u DA, 1u DA (puljetid), 2u DA, 2u DA (puljetid), 3u DA, 3u DA (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ældre litteratur
Titel 2 Optakt til dansk-historieopgaven
Titel 3 Dokumentarfilm
Titel 4 Kierkegaard
Titel 5 Retorik
Titel 6 Holberg
Titel 7 Romantik og romantisme
Titel 8 Aviser
Titel 9 Det moderne gennembrud
Titel 10 Hans Kirk: Fiskerne
Titel 11 Remediering
Titel 12 At reflektere på skrift - et sprogligt forløb
Titel 13 Litteratur 1900-1950
Titel 14 Fiktionsserie
Titel 15 Litteratur 1950-2026
Titel 16 Sociale medier
Titel 17 Oversættelse
Titel 18 Tilladte digitale hjælpemidler (til eksamen)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ældre litteratur

NB:
Alle grundforløbsklasser har i dansk haft et sprogligt forløb:
Retorik og argumentation (omfang: 12 moduler)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Af: "Den Højes Ord" (Falkenstjerne 1)

Gunlaug Ormstunges Saga (Falkenstjerne 1) - værk 1

Saxo: af: "Danmarks krønike" (Falkenstjerne 1)

Ingemann: "Dejlig er jorden" (www.dendanskesalmebogonline.dk)
Kingo: "Hver har sin Skæbne" ("Sorrig og Glæde" i Falkenstjerne 1)
Grundtvig: "Kristelig Dagvise" ("Den signede dag" i Falkenstjerne 1)
Brorson: "Den yndigste rose" (Falkenstjerne 1)

Folkevise: Elveskud (Falkenstjerne 1)

Baggrundlæsning:
Litteraturens Veje


Læringsmål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Optakt til dansk-historieopgaven

Køn og ligestilling

-Køn i vikingetiden: uddrag af eddadigte (Vølvens Spådom, Falk.1)
-
Køn i oplysningstiden: uddrag af Holbergs "Niels Klims underjordiske rejse" (Cocklecu, Videnskabslandet samt hjemkomsten til Potu).

-Køn i mellemkrigstiden: uddrag af Virginia Woolfs "Eget værelse"

Elever, som valgte at skrive DHO om Niels Klims underjordiske rejse, arbejdede med kap.10.

Læringsmål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund

Samt læringsmål for DHO
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Kierkegaard

Vi afsluttede året med at læse uddrag af Kierkegaard

Kierkegaard:
Af: Diapsalmata (Enten-Eller, bd.1), Falk.2
Af: Forførerens Dagbog (Enten-Eller, bd.1), Falk.2
Af: Ligevægten mellem det Æsthetiske og Ethiske (Enten-Eller, bd.2), Falk.2 (s.70-71)

Læringsmål:
-Dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
–Dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i
Norden, Europa og den øvrige verden
–Demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Retorik

Forløbet tager udgangspunkt i og bygger videre på elevernes grundforløb.
I dansk grundforløb blev alle 1.g-klasser undervist i et forløb om retorik og argumentation (herunder bl.a. appelformer).

Carsten Jensens tale ved begravelsen af Vejle Fjord - 6. april 2024
Selma Lagerlöf: Nobeltale (svensk), 1909
Brandes: Indledning til Hovedstrømninger (Falkenstjerne bd.2)

Baggrundslæsning:
Retorik - på: www.lex.dk

I forløbet har eleverne også selv skrevet og fremført indledninger til taler.

Læringsmål:
– sproglig analyse, fortolkning og vurdering
– retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Holberg

Læste tekster:
Erasmus Montanus (Værk 3)

Holberg som repræsentant for oplysningstiden (rationalismen og klassicismen).
Forløbet har centreret sig om komedien som genre (litteraturhistoriske baggrund, komposition og karakterer) samt Holbergs tanker om studier.


Læringsmål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Romantik og romantisme

Oehlenschläger: Af: Aladdin (Falkenstjerne)
Blicher: Hosekræmmeren (Falkenstjerne)
Folkeeventyr: Kong Lindorm (Falkenstjerne)

H.C. Andersen: Eventyr (værk 4)
"Historien om en moder"
"Den lille havfrue"
"Dyndkongens datter"
"Nattergalen"
"Nissen hos spækhøkeren"

Baggrund: Litteraturens Veje

Værklæsningen har som sit fokus haft:
Kunsteventyret som genre.
Tekstens Sprog, struktur og indhold
Den litteraturhistoriske periode.

Læringsmål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Aviser

Analyse af avisartikler

Fokus:
Avisgenrer
Artikelgenrer - særligt Debatterende artikler og Nyhedsartikler
Argumentation i avisartikler

Baggrundslitteratur:
Olsson og Poulsen: Ryd forsiden: s.65-75, 101-115
-Kock: Newspeak - Toppen af isbjerget
https://www.modersmaalselskabet.dk/aarbog/nysprog-nu-aarbog-2006/
-Uddrag: Orwell: 1984 (af kap.5)

Læringsmål:
– kommunikationsanalyse
– medieanalyse og -fortolkning
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Det moderne gennembrud

Med udgangspunkt i Brandes forelæsninger: Hovedstrøminger ... (se Retorikforløb) indkredsede vi litteraturen i perioden repræsenteret ved:
Pontoppidan (social kritik)
J.P. Jacobsen (æstetisk naturalisme)
Herman Bang (stille eksistenser og impressionisme)

Læste tekster:
Pontoppidan: Naadsensbrød (Falkenstjerne)
J.P. Jacobsen: af: Fru Marie Grubbe (Falkenstjerne)
Herman Bang: Frøkenen (Falkenstjerne)

Læringsmål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Hans Kirk: Fiskerne

Kollektivromanen som genre.

Læste tekster:
Hans Kirk: "Fiskerne" (Værk 5)


Læringsmål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Remediering

Et forløb, hvor vi arbejder med medier, sprog og litteratur.
Fra impressionistisk litteratur til levende billeder og lyd
J.P. Jacobsen skaber med sin impressionistiske fortællestil billeder med det skrevne ord. Vi vil transformere disse ord til levende billeder (remediering). Vi vil i denne forbindelse overveje litteraturens og sprogets virkemidler i forhold til filmiske virkemidler.
Eleverne skal fremstille en lille film, hvori der indgår billede og lyd (multimodal).

Tekst: J.P. Jacobsen: af: Fru Marie Grubbe (læst i tidligere forløb).

Læringsmål:
Produktivt arbejde med remediering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 At reflektere på skrift - et sprogligt forløb

Med udgangspunkt i genren essay: hvordan reflekterer man på skrift?
Overvejelser angående fremstilling af synspunkter og tankeprocesser. Herunder om komposition, sproglige virkemidler, dialog med sig selv og med læseren.

Læste tekster:
Lindgren: "Ekko." (s.9-21)
Montaigne: "Om kunsten at samtale" (uddrag)
Knausgård: Verden, der forsvandt (del 1)
Martin A. Hansen: Om pessimisme
Kierkegaard: Kærlighedens gerninger (uddrag)

Læringsmål:
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (her fokus på at reflektere) med formidlingsbevidsthed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Litteratur 1900-1950

Nexø: af: Pelle Erobreren (Falk.)
Johannes V. Jensen: uddrag af Bræen
Tom Kristensen: Henrettelsen
Karen Blixen: Den gamle vandrende ridder (Syv fantastiske fortællinger)

Læringsmål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Fiktionsserie

Reservatet, afsn.1 (Per Fly, 2025)

Fokus: socialrealisme fremstillet med levende billeder

Læringsmål:
Filmanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Litteratur 1950-2026

Læste tekster:
Rifbjerg: Frihavnen (Falk.)
Seeberg: Patienten (Falk.)
Thorkild Hansen: "Det lykkelige Arabien" (s.9-33)
Calvino: Hvis en vinternat en rejsende (uddrag)
Madsen: Syv aldres galskab (uddrag)
Inger Christensen: Sommerfugledalen (værk 6) - Falk.
Salzer: Fjerde Bølge
Édouard Louis: En kvindes forvandling, kap.1 og 2.

Læringsmål:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Sociale medier

Sociale medier (fokus: Instagram)
Analyse af Instagramprofiler

Teori:
Det retoriske kompas
Christiansen og Rose (red.): "Sociale medier - et kritisk perspektiv"
(s.59-100)

Læringsmål:
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til
digitale fællesskaber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Oversættelse

I forløbet af vi arbejdet med analyse af litterære oversættelser.
Vi har sammenlignet danske oversættelser af samme tekst og analyseret oversættelserne (morfologisk, syntaktisk, semantisk, stilistisk og overordnet/indholdsmæssigt).

Materiale:
To danske oversættelser af Shakespeares Hamlet (af: 1.akt, 1.scene)
To danske oversættelser af Paulus' Brev til Filipperne (2,12)
To danske oversættelser af Sapfo (fragment 1, strofe 1)
To danske oversættelser af 1001 Nats eventyr (af: ”Sindbad Søfarerens anden historie”)
To danske oversættelser af Proust: På sporet af den tabte tid (bd.1) - den ene AI-genereret.


Læringsmål:
-Dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
-Beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Tilladte digitale hjælpemidler (til eksamen)

https://ordnet.dk/ods

https://ordnet.dk/ddo
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer