Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3y DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Annelise Wejdemann, Esbern Thøgersen
Hold
2023 DA/y (
1y DA
,
1y DA (puljetid)
,
2y DA
,
2y DA (puljetid)
,
3y DA
,
3y DA (puljetid)
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Ældre litteratur (værk 1 og 2)
Titel 2
Litteraturanalyse
Titel 3
Krig og litteratur
Titel 4
Dokumentargenre og nyhedsformidling (Værk 3)
Titel 5
Romantikken og romantismen
Titel 6
Moderne gennembrud (Værk 4)
Titel 7
Kognitive metaforer
Titel 8
Temaforløb om kroppen i litteraturen
Titel 9
Diskursanalyse
Titel 10
Selvfremstilling i det postmoderne samfund
Titel 11
Kanonlitteratur og international litteratur
Titel 12
Temalæsning: Storbyen
Titel 13
Nyeste tid og repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Ældre litteratur (værk 1 og 2)
Eddadigte:
"Vølvens Spådom" (Værk 1)
Erik den rødes Saga (Værk 2)
Af: Saxo: Danmarks Krøniken
Folkevise: Elveskud, Ebbe Skammelsen
Salmer:
Kingo: Keed af Verden
drama
Ludvig Holberg: uddrag af "Jeppe på bjerget"
Film
"En kongelig affære"
Klassen har i tilknytning til forløbet skrevet stil om:
Læringsmål:
- Dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
-Analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
-Dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, og Europa
-Demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst,
kultur og samfund, med særligt blik på kvindersrolle i litteraturen og samfundet
- Analyserer et medieværk reflekterer over valg og fravalg i den historiske film genre, og perspektiverer til tekster fra den pågældende periode.
Arbejdet med de to oldtidsværker munder ud i en skriftlig aflevering.
Arbejdet med medieværket munder ud i et gruppe oplæg.
Indhold
Kernestof:
Første dansktime
Lektier
Lektier (OBS. ændring)
lektie
Gruppearbejde
Oplæg om "En kongelig affære"
Jeppe på bjerget
Epistel 91
perspektivering
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Litteraturanalyse
Forløber "Litteraturanalyse " skal styrke de studerendes kompetencer i den eksakte videnskab: at analyserer litteratur.
I forløbet bliver der sat fokus på:
-Strukturalismen som som grundlæggende videnskabsteori
-Hermeneutik som grundlæggende erkendelsesteori
-De litteratur analytiske metoder:
-Den biografiske metode
-Den nykritiske metode
-Den psykoanalytiske metode
-Den social og ideologiske metode
-Den receptionsæstetiske metode (Den læserorienterede metode)
Der arbejdes indgående med begreber som:
-Tema, motiv, stof
-Komposition
-Udsigelse
-Stil
I forløbet læses teksterne:
-Klaus Rifbjerg Livet i badeværelset (1960)
-Martin A Hansen Agerhønen (1946)
-Emil Aarestrup En middag (1838).
- Michael Strunge væbnet med disse (1984)
-Bodil Bech Pige (1934)
-Mette Moestrup Om natten (2019)
-Mette Moestrup Dage med snusende bryster (2006, uddrag)
-Jens August Schade På café (1930)
-Katrine Marie Guldager Styrt (1995)
-Jørgen Leth Lyden af sproget (2011)
-Yahya Hassan UDEN FOR DØREN (2013)
-Hans Christian Andersen Skyggen (1847)
-Karen Blixen Ringen (1958)
Disse tekster læses med henblik dels på at træne og udvide de studerendes:
-Litterære horisont
-Metodebevidsthed
-Analysefærdigheder
-Læselyst
Forløbet har fokus på at formulerer en relevant analyse af en litterærtekst inden for de tre hovedgenre lyrik og epik, og indbefatter to skriftlig afleveringer af analyserende artikler.
Indhold
Kernestof:
Nyt forløb om grundlæggende litteraturanalyse
Lektier
Afsnit
Gruppearbejde
Fremlæggelse
Øvelsestime
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Krig og litteratur
I forløbet beskæftiger vi os med danske (og nogle udenlandske) tekster. Vi undersøger hvordan kultur produktion bliver påvirket i perioder med krig
Vi læser teksterne:
Danmark, mit Fædreland (I Danmark er jeg født)
Adam Oehlenschläger Der er et yndigt land ( 1819)
N.F.S. Grundtvig Danmarks trøst, 1820
Natasja_ I Danmark er jeg født (2008)
Dengang jeg drog af sted
H.C. Andersen_ Ved Soldatens Hjemkomst i 1864 _
Remarque, Erich Maria Intet nyt fra Vestfronten (uddrag, 1929)
Broby Johansen Stridsmænd for det vi elsker 1922
Poul Henningsen Man binder os på mund og hånd (1940)
Klaus Rifbjerg De skød en stikker 1965
Tove Ditlevsen nogle må dø 1944
Dokumentaren Armadillo
Freud, Sigmund Hvorfor krig (uddrag, 1932)
Faglige mål:
-Anvende relevante litteraturanalysemetoder
-Kunne se sammenhæng mellem en tekst og den periode den er skrevet i
Indhold
Kernestof:
DHO
Lektier
https://danmarkshistorien.lex.dk/Gullaschbaroner_og_b%C3%B8rsspekulanter
Anden verdenskrig
Dagens program
vi læser Morten Nielsen. Døden.docx Det hellige mod. Morten Nielsen. 1943.pdf Morten Nielsen (af) Skæbne (1945).docx Nielsen, Morten Jeg ser nu i Nat (1945).docx
VIRTUELT: Opsamling - Armadillo
Vejledning
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Dokumentargenre og nyhedsformidling (Værk 3)
Arbejde med dokumentargenren, fakta- og fiktionskoder, fremstillingsformer.
Nyhedsformidling, nyhedstrekanten, nyhedskriterier
Læringsmål for dokumentarforløbet:
- at kunne karakterisere fremstillingsformen i en dokumentar
- at kunne identificere fakta- og fiktionskoder i en dokumentar og vurdere deres effekt på fremstillingen
- at kunne fortolke en dokumentar
Læringsmål for forløb om nyhedsformidling:
- at kunne analysere en nyhedsartikel ud fra nyhedskriterierne og relatere det til afsendermediet
- at kunne karakterisere sproglige virkemidler i en nyhedsartikel
- at kunne analysere og fortolke en new journalism-tekst, herunder karakterisere de virkemidler teksten indeholder
Websider:
https://www.gymdansk.dk/typer-af-dokumentarfilm.html
: Typer af dokumentarfilm
https://www.gymdansk.dk/autenticitetsmarkoslashrer-fakta-og-fiktionskoder.html
: Fakta og fiktionskoder
Dokumentarer:
Eva Mulvad: "Det gode liv” (2010) (uddrag)
Janus Metz: ”Armadillo” (2010) (uddrag)
Daniel Dencik: ”Ekspeditionen til verdens ende” (2013) (uddrag)
Michael Noer: ”De vilde hjerter” (2008) (uddrag)
Christopher Guldbrandsen: ”Dagbog fra midten (2009) (uddrag)
Ole Retsbo: ”Hævnens time” (2019)
Anne Regitze Wivel: ”Svend” (2011)
Artikel:
Morten Sabroe: "Et svin i Berlin" i Information, (1990)
Indhold
Kernestof:
Nyhedskriterier artikler.docx
description
Nyhedskriterier.pptx
description
Arbejde med nyhedsartikler.docx
description
Journalistik objektivitet og vinkling.pptx
description
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 20-27, 198-211, 213-218, 220-222, 228-233
Arbejdsspørgsmål til nyhedsartikel.docx
description
Skriv en nyhedsartikel.docx
description
Fremlæggelser om avisartikler. I får de første 15 minutter til at blive klar til fremlæggelsen.
Arbejdsspørgsmål Sabroe Et svin i Berlin.docx
description
New Journalism.doc
description
Sabroe Et svin i Berlin.pdf
description
Fiktions og faktakoder.docx
description
Screenshots fra Fahrenheit 911.docx
description
Fakta- og fiktionskoder.pptx
description
Medbring Håndbog til dansk.
Vi samler op på analysen af de filmiske virkemidler i Fahrenheit 911.
Dokumentarfilmtyper.docx
description
Fahrenheit 9-11 - a film by Michael Moore
Vi arbejder videre med dokumentarfilm. Genlæs evt. lektien om typer og fakta- og fiktionskoder.
Arbejde med dokumentarfilm 2.y.docx
description
Vi hører fremlæggelserne om dokumentarfilmene. Alle grupper holder sig klar.
CFU-login
I skal bruge modulet på at se Mads Brüggers dokumentar "Ambassadøren". Den er udlånt til jer på CFU.
Meet møde
Arbejde med Ambassadøren.docx
description
Vi hører de sidste fremlæggelser og begynder at se en fælles dokumentar.
Fiktionalitet.pptx
description
Mads Brügger Nogle har helt misforstået Ambassadøren.docx Mads Brügger Politikens kilde er utroværdig.docx Ekspert Brügger film ville ikke slippe igennem Pressenævnet.docx Arbejdsspørgsmål til artikler om Ambassadøren.docx
Dokumentaren "Ambassadøren" skal være set færdig.
Arbejde med Ambassadøren med grupper.docx
description
Vi arbejder med dokumentarfilmen "Ambassadøren". Sørg for at have set hele filmen.
Stile tilbage.
Vi arbejder videre med Ambassadøren og starter fremlæggelserne.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Romantikken og romantismen
Romantikken og romantisme
Nøgleord: Organismetanke, panteisme, universalromantik, romantisme, det interessante
Tekster:
Staffeldt: Indvielsen (1804)
Oehlenschläger: Simon Peder (1805)
Blicher: Hosekræmmeren (1829)
Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838)
Indhold
Kernestof:
Periodeskema.doc
description
Vi fortsætter fremlæggelserne. Herefter starter vi nyt forløb.
Arbejdsspørgsmål til Staffeldt.docx
description
Schack Von Staffeldt Indvielsen og Oehlenscläger Simon Peder.pdf
description
Arbejdsspørgsmål til Oehlenschläger.docx Simon Peders blomster.docx
Schack Von Staffeldt Indvielsen og Oehlenscläger Simon Peder.docx
description
Læs opgaveformuleringerne og beslut dig for, hvilken opgave, du vil arbejde med.
Puljetid 2g.docx
description
Læs St. St. Blicher: Hosekræmmeren (i Dansk litteratur bd. 1)
Vi arbejder færdig med Hosekræmmeren og ser en tv-udgave i historien.
Vi ser resten af "Cecilia" og arbejder med en perspektivering.
Arbejdsspørgsmål Aarestrup Paa Sneen.docx
description
7 2 Aarestrup Paa Sneen.pdf
description
Arbejdsspørgsmål til Georg Brandes.doc
description
Georg Brandes Indledning.pdf
description
Læs om det moderne gennembrud i Litteraturens veje som forberedelse, og medbring bogen.
Falkenstjerne: Dansk Litteratur 2, Systime; sider: 106-109
Vi arbejder videre med fremlæggelserne. Biblioteksbesøg.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Moderne gennembrud (Værk 4)
Moderne gennembrud
Nøgleord: At sætte problemer under debat, naturalisme, kønsroller, religion, samfundskritik
Tekster:
Herman Bang: Frøkenen (1883)
August Strindberg: Racens forbedring (1884)
Pontoppidan: Naadsensbrød (1887)
Amalie Skram: Constance Ring (1885), (uddrag)
Ibsen: Et dukkehjem (1879), (uddrag)
J. P. Jacobsen: Fru Marie Grubbe (1876) (indledning)
Værklæsning: Selvlæst værk efter eget valg. Litteraturcafe afholdt.
Indhold
Kernestof:
Periodeskema.doc
description
Arbejdsspørgsmål til Georg Brandes.doc
description
Georg Brandes Indledning.pdf
description
Læs om det moderne gennembrud i Litteraturens veje som forberedelse, og medbring bogen.
Falkenstjerne: Dansk Litteratur 2, Systime; sider: 106-109, 196-201
Vi arbejder videre med fremlæggelserne. Biblioteksbesøg.
Herman Bang Frøkenen.docx
description
Ibsen Et dukkehjem (uddrag).doc
description
Strindberg Den stærkeste.pdf
description
Faste pladser - Hestesko - 2y januar.docx
description
Gruppe 4 holder sig klar til fremlæggelse.
Pontoppidan Naadsensbrød.docx
description
Medbring dit selvvalgte værk fra det moderne gennembrud.
Billedanalyse 2y.docx Romantik og realisme.docx Billedanalyse.doc
Skram Constance Ring.pdf
description
Arbejdsspørgsmål Sædelighedsfejden.docx Sædelighedsfejden tekster.pdf
Stuart Mill Kvindernes underkuelse (uddrag).pdf
description
Læs uddraget af Fru Marie Grubbe i Dansk litteratur bd. 2 indtil sætningen: "Det var den fjortenaarige Marie Grubbe, Datter af Hr. Erik Grubbe til Tjele Hovedgaard".
Husk at medbringe dit værk til værklæsning.
Dit selvvalgte værk fra det moderne gennembrud skal være færdiglæst. Litteraturcafe moderne gennembrud.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Kognitive metaforer
Arbejde med kognitive metaforer i forskellige typer af tekster
Nøgleord: Ontologiske, strukturelle og orienterende metaforer
Læringsmål
At kunne identificere kilde- og målområde for forskellige kognitive metaforer
At kunne skelne mellem og beskrive ontologiske, strukturelle og orienterende metaforer
At kunne analysere en tekst for kognitive metaforer og fortolke dem for at klarlægge tekstens filosofiske, æstetiske, historiske, ideologiske og/eller religiøse grundforestillinger.
Tekster:
Kasper Lezuik Hansen: Kort og godt om kognitive metaforer, s. 1-23
Pia Kjærsgaard: Grundlovstale, 5. juni 2004 (uddrag)
Benny Andersen: Svantes viser: Svantes viser: Muddermålet (1972)
Johannes V. Jensen: Danmarkssangen (1925)
Gnags: Danmark (1986)
Indhold
Kernestof:
Kreative opgaver med metaforer.docx
description
Vi tager de sidste to fremlæggelser og arbejder med en skriftlig opgave.
Eksempler på metaforer fra det virkelige liv.docx
description
Vi afrunder vores lille forløb om metaforer med lidt flere øvelser.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Temaforløb om kroppen i litteraturen
Tematiske læsninger med kroppen som motiv.
Lyrikanalyse, perspektivering.
Den reflekterende artikel.
Tekster:
Klaus Rifbjerg: Pretty Pictures )1997)
Clive Barker: Statslegemet (1985)
Peter Seeberg: Patienten (1962)
Peer Hultberg: Requiem, stemme 176 (1985)
Sophus Claussen: Il Letto (1904)
Pia Tafdrup: Junidrøm (1999)
Michael Strunge: Natmaskinen (1982)
Peter Laugesen: Hele organismen
Kirsten Hamann: Jeg er så træt af min krop (1992)
Perspektiverende tekster:
Susanne Nielsen: Der er gået mode i kroppen (1984)
Tobias Skiveren: Kropumulige kroppe i ny dansk litteratur (https://litteratursiden.dk/artikler/kropumulige-kroppe-i-ny-dansk-litteratur) (2018)
Elisabeth Friis: Den forbandede krop (https://www.information.dk/kultur/2012/02/forbandede-krop)
Indhold
Kernestof:
Pygmalion - Konge på Cypern - Græsk mytologi - Myte - Lex
Arbejdsspørgsmål til Rifbjerg Pretty Pictures.docx
description
Rifbjerg Pretty Pictures.pdf
description
Arbejdsspørgsmål til Clive Barker.docx
description
Clive Barker Statslegemet.pdf
description
Matrixgruppearbejde om Tafdrup og Hammann.docx
description
Kirsten Hammann Jeg er så træt af min krop.PDF Pia Tafdrup Junidrøm.pdf
Samlede øvelser til reflekterende skrivning krop.docx
description
Mose Den reflekterende artikel.pdf
description
Arbejdsspørgsmål til Peter Seeberg Patienten.docx
description
At sætte scenen.docx
description
seeberg_-_patienten.pdf
description
Stil 5 2y.docx
description
Friis Den forbandede krop.docx
description
Hultberg Requiem 176.pdf
description
Susanne Nielsen Der er gået mode i kroppen.PDF Chris MacDonald Politikerne svigter danskerne (uddrag).docx
Arbejdsspørgsmål MacDonald og Nielsen.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Diskursanalyse
Diskursanalyse og den debatterende artikel
Nøgleord: Diskursanalyse, nodalpunkt, ækvivalenskæder, differenskæder, hegemonisk diskurs, antagonisme/antagonistisk diskurs, flydende betegnere.
Læringsmål:
at kunne analysere, fortolke diskursen i forskellige typer tekster
at kunne skrive en debatterende artikel
Indhold
Kernestof:
Diskursanalyse.pptx
description
Vi starter nyt forløb om diskursanalyse.
Workshops diskursanalyse.docx Joachim B. Olsen - TEKST.pdf leget_jskatalog_398951a.gif Opgave til Martin Henriksen.docx
Workshops diskursanalyse.docx Joachim B. Olsen - TEKST.pdf Opgave - Joachim B. Olsen.pdf leget_jskatalog_398951a.gif Martin Henriksen danskhed.pdf
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 168-175
Vi fortsætter med diskursanalyse. Genlæs evt. lektien fra sidste gang.
Vi ser et afsnit af Den store bagedyst.
Opgave Lav en reklame for en uddannelse.docx
description
Vi arbejder med afsnittet fra Den store bagedyst og laver en kreativ opgave bagefter.
5b Herlige Svend Jeg spurgte mine følgere om, hvad de synes er umandigt. Listen er overraskende lang.pdf Glitre Hvorfor er en pige kun.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Selvfremstilling i det postmoderne samfund
Selvfremstilling i det postmoderne samfund
Nøgleord: Facework, frontstage, backstage, kommunikationsanalyse, kommunikative funktioner, middle region, selviscenesættelse, autofiktion.
Læringsmål:
At kunne analysere selvfremstillingen i forskellige typer tekster
At kunne beskrive selvfremstilling i forhold til begreber som frontstage, backstage, middle region
At kunne analysere en kommunikation, fx en debattråd, ud fra sproghandlinger og kommunikative funktioner
At kunne analysere og fortolke autofiktion med fokus på dobbeltkontrakt og performativitet
Teoretiske tekster:
Darger: Sproget arbejder (webversion)
Horsbøl & Harboe: Den iscenesatte virkelighed, fra nyheder til reality: s. 25-6, 71-84
Kristensen & Christensen: Medietid 2.0: s. 29-36
Granild & Haaning: Medier i dansk - selviscenesættelse samfundsengagement: s. 12-19
Bunch & Behrendt: Selvfortalt, s. 11-29
Tekster
Afsnit af "Paradise Hotel"
Udvalgte blogs, herunder Claus Dalby, Phloggen
Facebookprofiler, diskussion på Mattias Tesfayes facebookprofil
Karl Ove Knausgaard: "Min kamp", bd. 3 (uddrag) (2012)
Jens Blendstrup: "Gud taler ud" (uddrag) (2004), s. 7, 11, 15-17, 52, 57
Indhold
Kernestof:
Evalueringsark til den analyserende artikel litteratur.docx Evalueringsark til den analyserende artikel sprog.docx Evalueringsark til den analyserende artikel medie.docx Evalueringsark til debatterende artikel.docx Evalueringsark - reflekterende arti
Darger oa Selvfremstilling.docx
description
Genlæs din stil fra årsprøven. Vi taler om feedback og det fremadrettede arbejde med skriftlig dansk.
Faste pladser - Hestesko - 3y august 2025.docx
description
AI.docx
description
SELVFREMSTILLING I MODERNE MEDIER - TEORI OG METODE.pptx
description
Kommunikationsanalyse opgaver.docx
description
Gruppearbejde sociale medier.docx
description
Blog-powerpoint.pptx
description
Arbejdspapir til bloganalyse.docx
description
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 238-242, 285-292
Samtaleanalyse.pptx
description
Sproghandlinger opgaver.docx
description
Vi fortsætter fremlæggelserne.
At skrive et blogindlæg.docx
description
Facebook debat.docx
description
Opgave til Facebook debat.docx
description
Samtaleprincipper.docx
description
Online debat og typer af debattører.docx
description
Titel
Vi arbejder videre med samtaleanalyse.
https://pluto.tv/dk/on-demand/series/620b7b56a5b2950013be4b2e/season/12/episode/620bc0f75231f2001384e5d2?lang=en
Arbejdsspørgsmål til Paradis Hotel 3y.docx
description
Vi arbejder færdig med reality.
Meget reality-tv tilbyder mere indsigt end diverse æggehovedprogrammer
Vi ser afsnittet af Udstillet færdig og laver en lille skriveøvelse om reality tv.
Autofiktion.pptx
description
Blendstrup Gud taler ud.pdf
description
Arbedsspørgsmål til Blendstrup.docx
description
autofiktion.html
Arbejdsspørgsmål til Knausgaard.docx
description
Artikel - jeg var gift med en forfatter.docx
description
Knausgaard bd 3.pdf
description
Vi gennemgår Knausgaard-teksten - find nogle gode citater. Alle skal deltage.
Repetition.docx
description
Findes Mette Høeg.docx
description
DI Karrieredag materiale til forberedelse af elever.pptx
description
Repetition.docx Opsummering af begreber i selvfremstillingsforløb A.docx
Arbejdsspørgsmål til Nexø Soldage.docx
description
Nexø soldage.docx
description
Nu er den nye litteraturkanon klar: Flere kvindelige forfattere og nye stemmer
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Kanonlitteratur og international litteratur
Læringsmål:
- At kunne skelne mellem analysemetoder og anvende dem
- At kunne analysere teksters udsigelsesforhold (fortællerforhold, tekstens sprog, tekstens form)
- At kunne fortolke tekstens udsagn om tilværelsen (tekstens indhold)
- At kunne placere teksten litteraturhistorisk og reflektere over denne placering
- At kunne perspektivere teksten tematisk
- At kunne fremlægge mundtligt med fokus på indhold og form
- At kunne diskutere litteratur, dens anvendelse og berettigelse som kanonisk.
Tekster:
Martin Andersen Nexø: "Soldage" - Sevilla (1903)
Tom Kristensen: Henrettelsen (1922)
Martin A. Hansen: Løgneren (uddrag) (1950)
Johannes V. Jensen: Interferens (1906)
Edith Södergran: Triumph at findes till, Vi kvinnor, Min barndoms träd (1918)
Peter Seeberg: Patienten (1962)
Per Højholt: Turbo (1968)
Inger Christensen: Sommerfugledalen (1991),(Værk 7)
Michael Strunge: Natmaskinen (1981)
Morten Søndergaard: Ordapotek (2014)
Internationale tekster
Hamsun: Sult (uddrag) (1890)
Kafka: Dommen (1912)
Perspektiverende tekster:
Janus Kodal: Svaner set gennem tårer, Hest på glastag
Katrine Marie Guldager: Brødmaskinen
Indhold
Kernestof:
DI Karrieredag materiale til forberedelse af elever.pptx
description
Findes Mette Høeg.docx
description
Repetition.docx Opsummering af begreber i selvfremstillingsforløb A.docx
Arbejdsspørgsmål til Nexø Soldage.docx
description
Nexø soldage.docx
description
Nu er den nye litteraturkanon klar: Flere kvindelige forfattere og nye stemmer
Falkenstjerne: Dansk Litteratur 2, Systime; sider: 386-387
Arbejdsspørgsmål til Johannes V Interferens.docx
description
Arbejde med Edit Södergrans digte.docx
description
Medbring Falkenstjerne 3 (Dansk litteratur, den grønne)
Læs Tom Kristensens digt: Henrettelsen (s. 14 i Dansk litteratur)
Titel
Kafka - arbejdsspørgsmål.doc
description
Kafka Dommen.pdf
description
Arbejdsspørgsmål Martin A Hansen Løgneren.docx
description
Falkenstjerne: Dansk litteratur 3 - 3. udg., Systime; sider: 201-207, 259-260, 334
Arbejde med Hamsun + film.docx Typer af fremmedgørelse i det moderne liv.pptx
Fremmedgørelse i moderniteten.docx
description
Hamsun Sult uddrag.docx
description
Seeberg Hullet.pdf
description
Vi samler op på Sult-filmen. Stil tilbage.
50-60'erne.ppt
description
Arbejde med Seeberg Hullet.doc
description
Arbejdsspørgsmål til Højholt.docx
description
Skrivetime. Jeg medbringer en tekst. Medbring skriveværktøj.
Sommerfugledalen
Arbejdsspørgsmål til Inger Christensen.doc Inger Christensen Sommerfugledalen.pdf
Jeg glemte at give lektier for. Sorry.
Jeg har glemt at give lektier for - beklager.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Temalæsning: Storbyen
Tematiske læsninger med storbyen som motiv.
Perspektivering. Litteraturhistorie.
Tekster
Kafka: Dommen (1912)
Tom Kristensen: Berlin (1921)
Emil Bønnelycke: Gaden (1917)
Dan Turell: Gennem byen en sidste gang (1977)
Katrine Marie Guldager: Nørreport (2004)
Simon Fruelund: Planer for sommeren (uddrag) (2002)
Jan Sonnergaard: Blackout (2003) (skriveøvelse)
Indhold
Kernestof:
Strunge Natmaskinen.docx Janus Kodal Maretropolis.pdf
Arbejdsspørgsmål Janus Kodal Maretropolis.docx Arbejdsspørgsmål Strunge Natmaskinen.docx
Bønnelycke Gaden.docx Tom Kristensen Nat i Berlin.docx
Arbejde med byen som motiv.docx
description
Dan Turell Gennem byen en sidste gang.docx
description
Katrine Marie Guldager Nørreport.pdf Simon Fruelund Planer for sommeren.pdf
Kort om tendenser i moderne litteratur.pptx Arbejdsspørgsmål til tekster fra nyeste tid.docx
Naja Marie Aidt Øvelser i mørket.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Nyeste tid og repetition
Repetition og arbejde med nyeste tid
Tendenser, perspektivering.
Repetition af metoder og litteraturhistorie.
Tekster:
Geir Gulliksen: Den jeg skulle blive (uddrag) (2021)
Katrine Marie Guldager: Birgithe med th (uddrag) (2023)
Helle Helle: Hafni fortæller (uddrag) (2023)
Naja Marie Aidt: Øvelser i mørke (uddrag) (2024)
Theis Ørntoft: Jordisk (uddrag) (2923)
Gyrdir Eliasson: Mesterhåndværk (2019)
Indhold
Kernestof:
Jeg tager en tekst med til timen.
Gyrdir Eliasson Mesterhåndværk.pdf
description
Vi begynder at samle læste tekster sammen i en fælles fil. Medbring computer.
3.y læste tekster i dansk
Vi fortsætter udgravningen af danskpensum.
Repetition af argumentationsanalyse kognitiv metaforik og sproghandlinger.docx
description
Aamund Kvindernes internationale klynkedag.docx Bergmann Scener fra et ægteskab.pdf Richardt Danmark.pdf
Vi arbejder med repetition. Jeg tager tekster med. Medbring gerne Håndbog i dansk.
Repetition af litterære emner.docx
description
Skram, Amalie - Karens Jul - 1885.pdf Knausgaard bd 6 1.pdf
Henrik Pontoppidan Anemette.docx
description
Google Drive: Sign-in
Vi arbejder endnu en gang med repetition. Jeg tager tekster med.
Repetition af medieemner.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446228179", "T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446228179", "H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446228179" }