Roskilde Katedralskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Roskilde Katedralskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3e HI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Roskilde Katedralskole
Fag og niveau
Historie A
Lærer(e)
Denise Nielsen, Lars Gottschau Malm
Hold
2023 HI/e (
1e HI
,
2e HI
,
3e HI
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Vikingetid
Titel 2
Sparta
Titel 3
Køn og ligestilling
Titel 4
Danmark i krig
Titel 5
Imperialisme
Titel 6
Hitlers vej til magten
Titel 7
Klimahistorie
Titel 8
Den kolde krig
Titel 9
Kina efter 1949
Titel 10
USA - Sort og hvidt
Titel 11
Kronologi og eksamenstræning
Titel 12
Tilladte digitale hjælpemidler
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Vikingetid
Beskrivelse:
I forløbet om Vikingetiden skal vi overordnet beskæftige os med spørgsmålene:
- Hvordan kan vi vide noget om vikingetiden?
- Hvorfra har vi vores viden om vikinger?
- Hvilke kilder har vi, og hvad kan vi bruge dem til?
Vi vil i forløbet beskæftige os meget med historiefagets metode, så eleverne bliver trygge med kildekritikken.
Læringsmål:
I kan beskrive vikingetiden.
I kan huske og gengive centrale kendetegn ved vikingetiden.
I kan forklare, hvordan vi kan vide noget om vikingetiden.
I kan forklare, hvilke kilder vi har til vikingetiden, og I kan reflektere over og/eller stille spørgsmål til, hvilke spørgsmål disse kilder giver os svar på.
I kan reflektere over den historiebrug, der i dag knytter sig til vikingetiden og vikingerne.
Materiale:
Grundbog til Danmarkshistorien, side 45-47: ”En arabisk købmand om Hedeby” + ”Vikingerne ved Volga”
Grundbog til Danmarkshistorien. Side 27-31
Grundbog til Danmarkshistorien. Side 38-43 ("Rigs vandring")
Grundbog til Danmarkshistorien, side 32 + side 44 (Danmarks kristning)
Grundbog til Danmarkshistorien, side 47-49 (Sven Tveskægs erobring af England)
Grundbog til Danmarkshistorien, side 36-37 + 63
”Vikingetogter” + ”Vikingetogter i England” (Fra
Danmarkshistorien.dk
)
"Farvel til vikingetiden" af Anders Lundt (2018)
”Historien om Danmark” (afsnittet om vikingetiden) fra DR
”Gåden om Thyra” (DR, 2023)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til Historie A 1.E.pptx
description
Introduktion til forløb om vikinger.pptx
description
Om vikingetiden.pdf
description
Kilder til andres syn på vikingerne.pdf
description
Andres syn på vikingerne.pptx
description
Rigs vandring.pptx
description
Lektier: “Rigs vandring” (Det er en ret lang tekst, så når I læser, skal I prøve at finde ud af, hvad den helt overordnet handler om).
Rigs vandring.pdf
description
Vikingetogter i England 793-896
Jeres rap-version af Rigs vandring skal være færdige, når I møder til timen, så I er klar til at performe den for klassen:-)
Sven Tveskægs erobring af England.pdf
description
Lektier: Hvis I ikke var til sidste time eller kan huske, hvad I læste, skal I lige få læst vedhæftede link om vikingetogterne inden timen:-)
Runesten - levn eller beretning.pptx
description
Jellingstenene
Lektier: I skal have lavet jeres analyse af Svend Tveskæg-kilden færdig. Jer, der ikke var til timen i mandags, kan med fordel spørge jeres klassekammerater pænt, om I må få deres noter:-) Kilden er vedhæftet timen her.
DRTV - Gåden om Thyra: Runernes hemmelighed
Vi ser DR-dokumentaren "Gåden om Thyra" (2023) i dag.
Danernes kristning.pdf
description
Danmark bliver kristent.pptx
description
Lektier: Hvis man ikke var til sidste time, skal man få set "Gåden om Thyra" fra DR (der er linket til den her) inden timen. Vi starter timen med at samle op på dokumentaren. Tænk derfor over følgende: Hvad kan vi lære af dokumentaren om Thyra? Hvorf
DRTV - Gåden om Thyra
5 ting, du skal vide om vikingetiden
Farvel til Vikingetiden.pptx
description
Mysteriet om hornhjelmen.pptx
description
Lektier: Læs "Farvel til vikingetiden" og noter de 5 pointer fra teksten, som I synes er mest vigtige.
Farvel til Vikingetiden.docx
description
DRTV - Historien om Danmark: Vikingetiden
Historien om Danmark.pptx
description
Vi ser DR-dokumentaren "Historien om Danmark: Vikingetiden" i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Sparta
Forløb om oldtidens Grækenland med fokus på Sparta, Slaget ved Thermopylæ og OL
Læringsmål for forløbet
- I kan huske og beskrive oldtidens Grækenland i overordnede træk.
- I kan reflektere over OL i oldtiden i forhold til OL i dag.
- I kan forklare samfundsindretningen i det spartanske samfund.
- I kan analysere historiske kilder og forholde jer kildekritisk til dem.
- I kan forklare, hvordan Slaget ved Thermopylæ opstod og udviklede sig.
- I kan formidle historie.
- I kan forklare, hvordan spillefilm kan fungere som historieformidling samt reflektere over den rolle spillefilm kan spille i forhold til vores udvikling af historiebevidsthed.
Materiale:
"Fra oldtiden til enevældens samfund", side 43-51.
"Ansigt til ansigt med grækerne, side 16-18, side 66-68, side 78 og side 84-86.
”300” (spillefilm fra 2007, instrueret af Zack Snyder)
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet - Sparta.pptx
description
Antikkens Grækenland.pdf
description
Det spartanske samfund og dets forfatning.pdf
description
Det spartanske samfund.pptx
description
Polis - idealbeskrivelse.docx
description
Lektier: Jeg indleder timen med at bede jer fortælle mig om antikkens Grækenland, så hvis I ingenting kan huske fra sidste gang, skal I lige få læst teksten/jeres noter igen:-)
oldhistoriethermopylae.html
Slaget ved Thermopylæ.pptx
description
Slaget ved Thermopylæ - af Peter Sand.docx
description
Lektier: Medbring highlighter/overstregningstusch!
Uddrag af Herodots historie.pdf
description
Krig, ære og pligt.pdf
description
HUSK highlighter!
Google Drive: Sign-in
Fiktionsfilm og historiebrug i Historie.pptx
description
Spørgsmål til 300.docx
description
Vi ser 300 færdig i dag
Lektier: Læs den anmeldelse, der er nævnt i arbejdsspørgsmålene til 300.
Anmeldelse af 300
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Køn og ligestilling
"Køn og ligestilling" er klassens DHO-forløb, hvor der er samarbejdet med Dansk.
Læringsmål for forløbet:
I kan reflektere over, hvordan opfattelsen af køn og seksualitet har ændret sig over tid, og hvilke mål i forhold til ligestilling, der er blevet kæmpet for hvor, hvornår og hvorfor.
Problemstillinger i forløbet (I både Dansk og Historie):
Hvor kommer opfattelser og forventninger til kønnene fra?
Hvordan har kampene for at udfordre kønsopfattelser udspillet sig på forskellige tidspunkter i historien?
Hvilke årsager er der til, at nogle kampe lykkedes, mens andre stadig kæmpes?
Materiale:
Forløbet har taget udgangspunkt i bogen "Kamp for ligestilling - Køn og seksualitet i historisk perspektiv" (2021) af Denise Lindegaard Nielsen og Elisabeth Lollike Ørsted.
- Mathilde Fibiger: Af Clara Raphael (tredje brev).
- Film fra
Danmarkshistorien.dk
om valgret og de 7 f’er
- Film fra
Danmarkshistorien.dk
om p-pillens historie
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet - Køn og ligestilling.pptx
description
Ligestilling på dagsordenen.ppt
description
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 49-57 midt (den orange bog, som Denise har skrevet). Under noter her på timen kan I se, hvad I skal fokusere på, når I læser lektien.
Kvinders valgret.pptx
description
1915: demokrati og valgret - historien om "de syv F"er"
Google Drive: Sign-in
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 60-67. Svar på følgende spørgsmål, mens I læser: Beskriv Dansk Kvindesamfund, og hvordan de forholdt sig til spørgsmålet om valgret til kvinder. Hvad var formålet med K
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 75-76. I skal kunne huske, hvad de to kilder handler om. Læg særligt mærke til deres argumenter for og imod kvinders valgret. Jeres vlogs skal også være færdige til i d
Seksuel ligestilling.pptx
description
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 67-70 - I skal kunne give en grundig forklaring af, hvad Sædelighedsfejden gik ud, når I møder til timen.
Den anden bølge.pptx
description
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 118-123. Tag noter til, hvordan familielivet fungerede fra slutningen af 1950'erne og frem til 1980. Tag noter til kampen for ligeløn, så I kan huske den.
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 123-128. I skal kunne beskrive den oprørsstemning, der var i Danmark i 1960'erne og 1970'erne, og så skal I kunne beskrive rødstrømpebevægelsen.
P-pillens historie - siden 1960
P-pillens historie - den politiske kamp
P-pillens historie - prævention før pillen
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 129-134 + svar på de spørgsmål, der ligger under noter på timen her. Jeres film om rødstrømpebevægelsen skal være uploadet INDEN timen her: https://drive.google.com/dri
Lektier: Kampe for ligestilling – Køn og seksualitet i historisk perspektiv, side 139-140. Modulet er virtuelt. Se vedhæftede opgavebeskrivelse, der forklarer, hvad I skal lave. Har man ikke uploadet noget i elevfeedback i slutningen af timen, får ma
VIRTUEL time - abort og kildekritik.docx
description
VIRTUEL TIME - opgaveformuleringer.docx
description
Link til valg af DHO-opgaveformulering
Tips til den skriftlige kildekritiske analyse.docx
description
Lektier: (Som I SKAL lave!) Læs vedhæftede om diskussionen i historie. Når I har læst teksten, skal I skrive en kort tekst på 3-5 linjer, hvor I med jeres egne ord forklarer, hvad en diskussion er. NB! I forhold til DHO-opgaveformuleringerne får I al
Hvad er en diskussion - Historie.docx
description
I dag runder vi forløbet om køn og ligestilling af. Jeres lektie er at overvej, hvilke problemstillinger omkring køn og ligestilling der dominerer dagens Danmark. Vær meget gerne konkrete. Det kan være, I kan bruge det til jeres DHO.
Amalie Skram - Forrådt.doc
description
Lektier: Find det fremstillingsmateriale (husk, at der er forskel på fremstillingsmateriale og kilder), som jeres redegørelse skal bygge på.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Danmark i krig
I dette forløb ”Danmark i krig” er der fokus på Danmark i krig fra 1914 til i dag – herunder hvilken betydning krige har haft for Danmark, og den danske udenrigspolitik i perioden. En undertitel til forløbet kunne være ”Fra neutralitet til aktivistisk udenrigspolitik”. Der er forskellige nedslag og fokuspunkter i forløbet. Af nedslag er der: Første Verdenskrig, Samarbejdspolitikken og Augustoprøret 1943, Efterkrigstiden – Danmark i den kolde krig samt Danmark i Europa (europæisk samarbejde). Krigen mod terror, hvor vi især beskæftiger os med Irakkrigen. Tilslut en perspektivering til nutiden og fx Danmarks rolle ift Ukrainekrigen.
Undervejs arbejder vi med brud og kontinuitet i den danske udenrigspolitik og deltagelse i internationale konflikter. Vi arbejder med kildekritik, og ser bl.a. på historiebrug ifm krigsdeltagelse.
Indhold
Kernestof:
1ww bbc
Breve fra skyttegraven. 19 min
Krigen kort: Baggrund, forløb og afslutning
KLAR OG BLÅ
KAMMERAT MARITZ
GUD NÅDE OS
TROMMEILD
PÅ BUNDEN AF MIN SJÆL
EVIG FRED
LEVENDE HERFRA
KORNET
oversigt over sangene
OM KRESTEN
Soldater
Kresten - kompendium kilder og sange.docx
description
Dagens arbejde/plan
Between Gulasch Barons and Defending Neutrality - Denmark in WW1 I THE GREAT WAR Special
Store danskere Erik Scavenius
Besættelsestiden
Andersen, Lars m.fl.: Fra verdenskrig til velfærd, Gyldendal; sider: 135-150, 154-155
Augustoprøret 29. august 1943
Forhandlings- og samarbejdspolitikken under besættelsen, 1940-1945
Samarbejdspolitik
DRTV - Historien om Danmark: Det svære demokrati
Genstart | Blodrødt og hvidt | DR LYD
Danmark i krig 1991 til 2011 - den aktive krigsdeltagelse
Resolution 1441.doc
Behind Colin Powell's Weapons of Mass Destruction Claim
Den danske deltagelse i Irak-krigen, 2003-2007
Statsministeriet om Irak-krigen.doc
description
Spørgsmål til statsministeren 25. februar 2003.doc
description
Flere fortællinger om den samme fortid
Irak 3 - dagens slide
Danmark har surret sig fast til den ukrainske skibsmast
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Imperialisme
Læringsmål forløbet
■ I kan redegøre for imperialismen (med særligt fokus på England) samt give en karakteristik af det racesyn, der knyttede sig til imperialismen. I den forbindelse skal I kunne inddrage begrebet ‘den hvide mands byrde’.
■ I kan formulere og diskutere problemstillinger ud fra kildekritisk analyse med brug af relevant fagterminologi og citater.
■ I kan reflektere over, hvilken rolle imperialismen havde i forhold til udbruddet af Første Verdenskrig.
■ I kan reflektere over de konsekvenser, imperialismen fik for de tidligere kolonier efter afkoloniseringen af dem (og i den forbindelse kan I forklare, hvad der definerer et folkedrab).
■ I kan reflektere over, hvordan ‘vi’ forholder os til imperialisme i dag.
Materiale
Grundbog til historie – fra de store revolutioner til 2. verdenskrig, side 74-80
Grundbog til historie – fra de store revolutioner til 2. verdenskrig, side 104-109
Den nye verden, ”Afkoloniseringen i Afrika” (side 37 + side 52-59)
”Hvad er folkedrab” fra
Folkedrab.dk
: Hvordan opstår folkedrab? – tre teoretiske bud |
folkedrab.dk
Dokumentar: ”Rikke og folkemordet” (30 min, DR2, 2013).
Podcast: ”Rwandas folkemord” fra Bakspejl (2020)
Indhold
Kernestof:
imperialisme.pdf
description
Introduktion til forløbet - Imperialisme.pptx
description
Kære 2.e. Jeg er tilbage, og jeg GLÆDER mig til at se jer:-) Kh. Denise
Den gode problemstilling.pptx
description
kilder-til-imperialismen.pdf
description
KIlder til imperialismen.pptx
description
Lektier: I skal kunne forklare, hvad imperialisme er. Vi starter timen med at tale om teksten fra sidst (så I skal have læst det, I ikke nåede inden timen i dag).I må gerne læse jeres noter om kildekritik igennem inden timen, så I kan huske, hvad det
Vi arbejder videre med kildekritikken fra sidst, så hvis I ikke var til timen eller ikke nåede at læse alle kilderne, SKAL I have læst de vedhæftede kilder GRUNDIGT inden timen.
Google Drive: Sign-in
Crash course om imperialisme.docx
description
Kritik af imperialismen.pptx
description
Racesyn i kolonimagterne.pptx
description
Respons til kildekritik om engelsk imperialisme.pptx
description
Lektier: Jeres crashcourses skal være færdige til i dag og uploadet INDEN timen
Den nye verden 37, 52-59.pdf
description
Opgave afkolonisering.docx
description
Hutuer og tutsier
Hvordan opstår folkedrab? – tre teoretiske bud
Folkedrab.pptx
description
Lektier: Hør Bakspejls podcast om Folkemordet i Rwanda: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/bakspejl/bakspejl-2021/rwandas-folkemord-11162111004 (den varer 32 minutter)
Bakspejl | Rwandas folkemord | DR LYD
Lektier: Hvis I ikke blev færdige med at læse og tage noter til teksten om, hvordan et folkedrab opstår, i sidste modul, skal I have læst det inden modulet i dag.
DRTV - Min Verdenshistorie: Rikke og folkemordet
Ingen lektier:-)
Ingen lektier:-) Modulet starter kl. 8.35:-) Celina har kage med! INGEN har parfume med!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Hitlers vej til magten
Læringsmål til forløbet:
- I kan beskrive Versaillestraktatens økonomiske konsekvenser for - Tyskland og den tyske befolkning.
- I kan beskrive og forklare Hitlers vej til magten i Tyskland.
- I kan analysere historisk kildemateriale med henblik på at reflektere over, hvilke svar kilderne give.
- I kan forklare, hvad Holocaust gik ud på sat reflektere over, hvorfor det er et krav, at I skal undervises i netop Holocaust
- I kan reflektere over historiebrug i forbindelse med Holocaust
Materiale i forløbet:
"Det tredje rige" af Peter Frederiksen
Uddrag fra "Mein Kampf" om Hitlers racelærer
Podcasten ”Gaskamrene er en detalje – Holocaustbenægtelse og revisionisme” fra serien "Kampen om historien":
https://www.dr.dk/lyd/udforsk?q=kampen+om+historien+gaskamre
Indhold
Kernestof:
Det tredie rige kapitel 1 s. 7-13.pdf
description
Det tredie rige kapitel 2 s. 15-19.pdf
description
Introduktion til forløbet - Hitlers vej til magten.pptx
description
Versaillesfreden.ppt
description
Versaillesfreden og dens følger.pptx
description
Lektier: Læs vedhæftede og skriv de 3-5 vigtigste pointer ned. Vi starter med at tale om de tekster, I læste i sidste modul, og så skal vi også tale om den nye lektie.
Det tredie rige kapitel 3 s. 21-27.pdf
description
10 ting, du skal vide om nazismens gennembrud i Tyskland.docx
description
Lektier: Det tredje rige, side 29-35 + overvej, hvad der er det mest centrale i dagens lektie og hvorfor? (Læg især mærke til følgende: Mein Kampf, den nazistiske ideologi)
Lektier: Det tredje rige, side 37-43 (Fokuspunkter, når I læser: Børskrakket på Wallstreets betydning for Tyskland, Hitlers rolle, Hitler bliver rigskansler). NB! Vi starter timen med at se jeres film fra sidst, så de skal være uploadet INDEN timen.
Modulet er virtuelt - Se i vedhæftede, hvad I skal lave (Bare rolig - det er ikke en film!)
VIRTUEL - nazisterne tager magten.docx
description
Nazisterne tager magten - NOTER.docx
description
Nazisterne tager magten.pptx
description
Hitler om racelæren.docx
description
Jødeforfølgelse.pptx
description
Lektier: Det tredje rige, side 75-79 + overvej, hvad der er det mest centrale i dagens lektie og hvorfor?
Holocaust og historiebrug.ppt
description
Holocaust.pptx
description
Hvordan opstår folkedrab? – tre teoretiske bud
Lektier: Det tredje rige, side 109-111. I skal kunne forklare, hvad Holocaust var, når I kommer til timen.
Moduelt er virtuelt. Se i vedhæftede, hvad I skal lave. I skal bl.a. høre en podcast, som jeg også linker til her.
Kampen om historien | "Gaskamrene er en detalje" - holocaustbenægtelse og revisionisme | DR LYD
VIRTUEL - Kampen om Historien.docx
description
Modulet er virtuelt - se i vedhæftede, hvad I skal lave. NB! I skal arbejde individuelt i dag:-)
VIRTUEL - opsamling.docx
description
Lektier: Læs vedhæftede kilder. Tag noter, så I kan huske, hvad I har læst. I skal arbejde i grupper i dag, så sørg for at have læst, så I kan bidrage til arbejdet.
Kildeøvelse - Prøveeksamen.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Klimahistorie
Læringsmål for forløbet:
- I kan reflektere over, hvordan kan det være, at vi i dag befinder os i en klimakrise.
- I kan forklare, hvordan der er blevet handlet på klimakrisen.
- I kan reflektere over, hvordan menneskets forhold til naturen har haft en betydning for synet på klima fra midten af 1700-tallet til i dag.
Materiale i forløbet:
- "Klimahistorie – menneske og natur i den antropocæne tidsalder" (2024) af Denise Lindegaard Nielsen og Elisabeth Lollike Ørsted
- Podcast/artikel: Information forklarer klimaet – ”Antropocæn”
https://www.information.dk/indland/2024/09/mennesket-sat-markante-aftryk-paa-jordkloden-hvorfor-menneskets-tidsalder-geologisk-periode
Indhold
Kernestof:
Introduktion til klimahistorie.pptx
description
Mennesket har sat markante aftryk på jordkloden. Hvorfor er ’menneskets tidsalder’ ikke en geologisk periode?
Lektier: Læs vedhæftede eksempel på en god løsning af jeres kildekritiske opgave.
Eksempel på god besvarelse med mine kommentarer.docx
description
Den engelske industrialisering.pptx
description
Lektier: Læs side 15-21 i "Klimahistorie". Mens I læser, skal I svare på de spørgsmål, I kan finde under noter på modulet her. NB! I lektien står der også lidt om engelsk imperialisme. I skal stadig læse det, men da jeg går ud fra, at I kan huske, hv
Den danske industrialisering.pptx
description
Lektier: Side 22-24 i ”Klimahistorie” + spørgsmål til lektien (de står under noten på modulet her)
Titel
Lektier: I skal som minimum have set afsnit 1 af serien "Slave af Danmark" som forberedelse til i dag. Se meget gerne det hele, men som minimum første afsnit. Jeg har linket til serien her på modulet.
DRTV - Slave af Danmark
Kære 2.e - jeg har ferie i dag, og derfor er vores modul virtuelt. Se i vedhæftede dokument, hvad I skal lave i timen. Kh. Denise
VIRTUEL - Den store acceleration.docx
description
Den store acceleration - Danmark.pptx
description
Lektier: Side 51-57 i Klimahistorie + spørgsmål til lektien (de står under noten på modulet her)
Forbrugets bagside.pptx
description
Lektier: Side 58-64 i ”Klimahistorie” + spørgsmål til lektien (som står under noten på modulet her). NB! Vi skal lege i dag, og det kan vi kun, hvis I har læst lektien og kan huske den. Mappe til jeres film er her: https://drive.google.com/drive/fold
Klima på den internationale dagsorden.pptx
description
Ingen lektier! (Vi læser side 86-95 i ”Klimahistorie” i timen + svarer på spørgsmål til teksten). NB! indleder timen med at se jeres vlogs fra i tirsdags. De skal ligge i mappen INDEN timen: https://drive.google.com/drive/folders/1eNSQDA7NZY0_pWXDiHu
klima-hockeystaven
Lektier: Side 96-102 (kun de første to linjer på side 102) i Klimahistorie. Noter 5-7 pointer ned, som I synes, er vigtige for at kunne huske lektien.
Lektier: Side 106-111 + svar på de spørgsmål, der ligger under noter.
Lektier: Side 113 (Fra afsnittet "Bæredygtig udvikling") til 117. Skriv de 5 vigtigste pointer ned.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Den kolde krig
Introduktion til forløbet
Forløbet om den kolde krig har flere formål:
- At belyse hvordan en alliance, der sammen vandt 2.verdenskrig, allerede inden krigens slutning slog sprækker og endte i en opdeling af verden i to modstridende ideologier.
- At undersøge præmisserne for denne kolde krig, især i forhold til den militære magtbalance og supermagternes syn på resten af verden gennem et kold krigs-filter og ikke mindst deres syn på sig selv.
- At diskutere ud fra forskellige typer af materiale, hvorfor USA og kapitalismen gik sejrrige ud af den kolde krig, og hvilke konsekvenser det fik.
For at indskrænke en allerede meget stor undersøgelse bliver der lagt vægt på at se konflikten fra amerikanernes synspunkt, da det, vi vil undersøge er, hvordan deres syn på sig selv og på verden influerede på deres udenrigspolitik.
Læringsmål for forløbet
• I kan definere, hvad en politisk ideologi er og forklare forskellene på de to stridende ideologier under den kolde krig
• I kan huske og gengive centrale begivenheder i forbindelse med den kolde krig
• I kan analysere og anvende forskellige typer kildemateriale
• I kan anvende kildekritik til at forklare supermagternes syn på hinanden og sig selv i givne tidsrum i løbet af den kolde krig
• I kan argumentere for årsagerne til og reflektere over konsekvenserne af Sovjetunionens fald i 1991
Materiale i forløbet:
”Grundbog til historie – Fra kold krig til globalisering” af Knud Ryg Olsen og Olaf Søndberg (2010), side 69-80, side 83-84, side 89-93, side 161-171
Uddrag fra Churchills jerntæppetale + Stalins svar
Indhold
Kernestof:
Historiebrug.pdf
description
Historie med Denise - 3.e.pptx
description
Så blev det ENDELIG tid til historie! Jeg ved, I har glædet jer, og det kan jeg love jer for, at jeg også har - mest til at se jer igen:-)
Introduktion til forløbet.pptx
description
Optakt til den kolde krig.ppt
description
Tjekliste til oplægget om optakten til den kolde krig.docx
description
Ingen lektier i dag, så jeres hjerner er ekstra friske til al den information, jeg fylder i dem i dag;-)
Kære 3.e - Da jeg er i Paris, er modulet virtuelt. I vedhæftede dokument kan I se, hvad I skal lave. Jeg ved godt, det er mandag formiddag, men jeg forventer, at I bruger 80-90 minutter på opgaven.
VIRTUEL time om jerntæppetalen.docx
description
Winston Churchills jerntæppetale.docx
description
Stalins svar på Churchills jerntæppetale.docx
description
Kold krig og fredelig sameksistens.pptx
description
Lektier: Grundbog til historie – fra kold krig til globalisering, side 69-74 + skriv noter til det, I mener er vigtigst, så I kan huske, hvad I har læst (læs til afsnittet på side 74, der hedder "De to Tysklande")
Kold krig 1953-1962.pdf
description
De to Tysklande.pptx
description
Det delte land, kapitel 1
Muren gennem Tyskland
Lektier: Læs side 74-78 i det vedhæftede (samme dokument, som I læste i til i mandags) + udvælg det, I mener, er det mest centrale i lektien.
Lektier: ”Berlin-muren fra vesttysk synsvinkel” og ”Berlin-muren fra østtysk synsvinkel”. Læs de to kilder grundigt, så vi kan komme godt i dybden med kildekritikken i timen.
Kilder til Berlinmuren.pdf
description
Cubakrisen.pptx
description
Kilder til Cubakrisen.pdf
description
Lektier: Side 78-80 i vedhæftede – I skal kunne forklare Cubakrisen i detaljer (samme dokument, som I har læst i før).
Lektier: Vi arbejder videre med kildearbejdet fra sidst. Sørg for at have genlæst kilderne inden timen, så I kan komme hurtigt videre.
Lektier: Læs side 161-166 i vedhæftede (til og med afsnittet om murens fald). Udvælg det, I synes, er mest centralt for at kunne forklare, hvorfor muren faldt)
Østblokkens sammenbrud.pdf
description
Afrunding på den kolde krig.pptx
description
Spørgsmål til Den kolde krig.docx
description
Lektier: Læs jeres noter igennem. Der kommer ikke en prøve! Men det er vigtigt, at I kan huske, hvad I har lært. Vi starter med at tale om murens fald og Sovjetunionens opløsning, så hav særligt styr på det.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Kina efter 1949
Læringsmål for forløbet:
- I kan beskrive og forklare Kinas historiske udvikling fra 1949 til i dag med udgangspunkt i Kinas Kommunistiske Parti.
- I kan analysere og anvende forskellige typer kildemateriale og anvende kildekritikken til at formulere historiske problemstillinger i forbindelse med Kinas udvikling.
- I kan stille spørgsmål til samt reflektere over, hvilken rolle Kinas historiske udvikling spiller for KKPs konsolidering og legitimering af sig selv.
Materiale i forløbet:
- Første afsnit af dokumentarserien Kinas nye imperium (”Kina vågner”)
- ”Kina på tærsklen til det 21. århundrede”, side 35-45 + 65-69
- Kilde: Spurvejagt (1958) + propagandaplakat om spurvejagten
- ”Nedkæmpelse af oprøret på Den himmelske freds plads” (kilde af Deng Xiaoping 1989)
- Propagandaplakat: “The industry of the fatherland develops by leaps and bounds and frightens England so that it trembles with fear” (1958)
- Side 243-247 i "Vores verdenshistorie 3" af Peter Frederiksen
- Genstart: ”Kina er flyvende” -
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2025/kina-er-flyvende-11802550187
+ ”Ude af takt med Xi” - https://podscan.fm/podcasts/genstart/episodes/ude-af-takt-med-xi
- Kilde: ”Hungersnød” (uddrag af historikeren Jasper Beckers bog Hungry Ghosts (1997)).
Indhold
Kernestof:
Introduktion til Kina.pptx
description
Lektier: Lyt til første afsnit om Mao fra podcasten "Tyran".
Tyran: Mao | 1:6 - Mao | Lyt som podcast | DR LYD
Maos Kina og Det store spring fremad.pptx
description
Tyran: Mao | Lyt som podcast | DR LYD
Lektier: Læs om Maos Kina (vedhæftede) + svar på de spørgsmål, der ligger under noten på denne time + jeg vil anbefale jer at høre afsnit 3 i serien om Mao fra podcasten “Tyran’, men det er ikke et krav.
Maos Kina.pdf
description
Tyran: Mao | 3:6 - Mao | Lyt som podcast | DR LYD
Kilder til kildeøvelse - Det store spring fremad.docx
description
I dag skal vi lave en lille eksamensøvelse om Det store spring fremad. Tekstmængden svarer til det, I får til eksamen, så I dag prøver vi, at I ikke har læst kilderne hjemmefra, så I har 90 minutter til det hele - ligesom til eksamen. Men når det så
Respons til kildekritik om Det store spring fremad.docx
description
Vi samler op på jeres eksamensøvelse og det store spring fremad. Jeg forventer, at I kan give en grundig forklaring af, hvad det store spring fremad gik ud på, når I møder til timen.
What is the Cultural Revolution?
Kulturrevolutionen.pptx
description
Afsnit
Lektier: Læs vedhæftede om kulturrevolutionen + svar på de spørgsmål, der ligger på noten på dette modul + det er ikke et krav, men I kan med fordel lytte til afsnit 4 om Mao i podcastserien "Tyran".
Kulturrevolutionen.pdf
description
Tyran: Mao | 4:6 - Mao | Lyt som podcast | DR LYD
I dag laver vi prøveeksamen om Kulturrevolutionen. Sid klar på jeres pladser kl. 9.50. Hav godt styr på kulturrevolutionen INDEN timen - så bliver kildekritikken nemmere. Genlæs desuden min respons til sidste eksamensøvelse.
PRØVEEKSAMEN - Kina efter 1949.docx
description
Kina efter Mao.pptx
description
Lektier: Hør afsnit 5 om Mao i podcasten "Tyran"
Tyran | Mao | 5:6 - Mao | Lyt som podcast | DR LYD
Modulet er virtuelt. Jeres opgave er at læse vedhæftede om Deng Xiaoping + svar på de spørgsmål, der ligger på noten på timen her. Aflever på elevfeedback i slutningen af timen. Ellers er der fravær.
Deng Xiaoping.pdf
description
Vi skal se (en topspændende!) film i dag, så hav gerne snacks klar INDEN modulet. Hvis I er klar kl. 11.50 sharp, kan vi måske nå en lille pause midt i filmen.
Deng Xiaoping og demokratiet.pdf
description
Nedkæmpelsen af oprøret på den himmelske freds plads i 1989.pdf
description
Spørgsmål til Kinas historie efter 1949.docx
description
I er heldige - ingen lektier, fordi David har lovet at holde oplæg om begivenhederne på Den Himmelske Fredsplads i 1989.
Genstart | Kina er flyvende | Lyt som podcast | DR LYD
Den kinesiske drøm.pptx
description
Lektier: Hør Gentarts podcast "Ude af takt med Xi" (jeg har linket til podcasten som lektie). Der ligger også en podcast under øvrigt indhold. Det er IKKE en del af lektien. Den hører vi sammen i timen.
Ude af takt med Xi - Genstart - Podcast Episode - Podscan.fm
Lektier: Hør den vedhæftede podcast! Svar på de vedhæftede spørgsmål til forløbet. Hvis I har taget gode noter i forløbet, bør det være en kort repetitionslektie. I kan evt. også se på vedhæftede tidslinje over forløbet.
Tidslinje - Kina.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
USA - Sort og hvidt
Indhold
Kernestof:
Introduktion til forløbet.pptx
description
Uafhængighedserklæringen og forfatningen.pdf
description
Ingen lektier - vi læser uddrag fra Uafhængighedserklæringen og Forfatningen i timen.
Optakt til den amerikanske borgerkrig.pptx
description
Lektier: Læs ”Optakt til den amerikanske borgerkrig” (NB! I skal IKKE læse kilden på de to sidste sider i dokumentet). Tag noter, så I kan huske optakten til borgerkrigen.
Optakt til den amerikanske borgerkrig.pdf
description
Borgerrettighedsbevægelsen.pdf
description
Borgerkrigens konsekvenser og borgerrettighedsbevægelsen.ppt
description
Lektier: Læs "Den amerikanske borgerkrig". Tag noter, så I kan huske, hvad I har læst.
Den amerikanske borgerkrig.pdf
description
Vi skal se film i dag. Vi starter 11.50 sharp. I må gerne spise snacks, men de skal være klar INDEN modulstart. Hvis I ikke kan huske, hvad historiebrug er, skal I genlæse den vedhæftede tekst som lektier til timen i dag.
Historiebrug.pdf
description
Vi ser "Selma" færdig i dag
Racediskrimination i 1980'erne og 1990'erne.pptx
description
Hvordan er det gået med drømmen.pdf
description
Vi holder prøveeksamen i forløbet, så det er en god idé lige at læse sine noter igennem inden timen i dag. Vær klar kl. 9.50 sharp.
PRØVEEKSAMEN - USA sort og hvidt.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Kronologi og eksamenstræning
Indhold
Kernestof:
Vi indleder vores sidste forløb sammen ever i dag. Det er kronologiforløbet, hvor vi skal have styr på ALT, I har haft om i historie i gymnasiet. I dag genbesøger vi antikken og Sparta.
Opgave til Farvel til vikingetiden.docx
description
Farvel til Vikingetiden.docx
description
Lektier: Se vikinge-afsnittet fra DR-dokumentaren "Historien om Danmark".
DRTV - Historien om Danmark: Vikingetiden
Vi repeterer klimahistorie i dag, så I skal orientere jer i de spørgsmål, der er vedhæftet på timen her. I skal som minimum have svaret på de spørgsmål, der ligger under "Overordnet". Det er også en god idé at genhøre den podcast, vi hørte i første m
Spørgsmål til Klimahistorie.docx
description
Mennesket har sat markante aftryk på jordkloden. Hvorfor er ’menneskets tidsalder’ ikke en geologisk periode?
Introduktion til klimahistorie.pptx
description
I dag repeterer vi "Danmark i krig". Som forberedelse skal I se den video, jeg har linket til + svare på så mange af de vedhæftede spørgsmål som muligt. NB! Jeg har lavet en forløbsmappe til jer på Drev, hvor I kan finde alle de tekster, I har læst i
Danmark i krig 1991 til 2011 - den aktive krigsdeltagelse
Spørgsmål til Danmark i krig.docx
description
Vi repeterer køn og ligestilling i dag. I skal som minimum have læst den vedhæftede tidslinje igennem + have svaret på så mange af de vedhæftede spørgsmål til forløbet som muligt. Jeg vedhæfter kapitlet om førstebølgefeminismen, så I kan læse/skimme
Spørgsmål til køn og ligestilling.docx
description
Køn og ligestilling - Tidslinje.docx
description
Førstebølgefeminisme i DK - kapitel 2 i Denises bog.pdf
description
Vi holder prøveeksamen i emnet "Køn og ligestilling" i dag. Vi starter 11.50 sharp.
Prøveeksamen - Køn i kontekst.docx
description
Spørgsmål til Hitlers vej til magten.docx
description
Vi repeterer Hitlers vej til magten i dag. Svar på så mange spørgsmål som muligt i det vedhæftede dokument. Vi samler også op på det hele i dette modul - forbered jer på, at jeg stiller MANGE spørgsmål i dag:-) Modulet starter kl. 12.00.
I dag skal vi lege spørgsmål om alt. Vi tester jeres paratviden om alt, vi har haft om, og får trænet mundtlighed.
Gode råd til eksamen.docx
description
I dag skal vi tale om eksamen, BÅDE SRP OG HISTORIE, så I er helt klar til det hele. I får gode råd til både eksamenslæsning og selve eksamen. Hvis I har spørgsmål, kan I bare spørge løs i dag.
Vi hygger og siger farvel. Hvis I har spørgsmål til eksamen, er det sidste chance i dag. VI ÅBNER TIDSKAPSEL I DAG! Vi bruger lige 15-20 minutter af timen på at tale om historieeksamen, nu jeg ikke kunne komme i sidste uge. Målet er, at I er 100% try
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Tilladte digitale hjælpemidler
Ordbogen.com
:
https://www.ordbogen.com/da/
Ordnet.dk
:
https://ordnet.dk/ordnetdk
Indhold
Kernestof:
I dag repeterer vi "Danmark i krig". Som forberedelse skal I se den video, jeg har linket til + svare på så mange af de vedhæftede spørgsmål som muligt. NB! Jeg har lavet en forløbsmappe til jer på Drev, hvor I kan finde alle de tekster, I har læst i
Danmark i krig 1991 til 2011 - den aktive krigsdeltagelse
Spørgsmål til Danmark i krig.docx
description
Vi repeterer køn og ligestilling i dag. I skal som minimum have læst den vedhæftede tidslinje igennem + have svaret på så mange af de vedhæftede spørgsmål til forløbet som muligt. Jeg vedhæfter kapitlet om førstebølgefeminismen, så I kan læse/skimme
Spørgsmål til køn og ligestilling.docx
description
Køn og ligestilling - Tidslinje.docx
description
Førstebølgefeminisme i DK - kapitel 2 i Denises bog.pdf
description
Vi holder prøveeksamen i emnet "Køn og ligestilling" i dag. Vi starter 11.50 sharp.
Prøveeksamen - Køn i kontekst.docx
description
Spørgsmål til Hitlers vej til magten.docx
description
Vi repeterer Hitlers vej til magten i dag. Svar på så mange spørgsmål som muligt i det vedhæftede dokument. Vi samler også op på det hele i dette modul - forbered jer på, at jeg stiller MANGE spørgsmål i dag:-) Modulet starter kl. 12.00.
I dag skal vi lege spørgsmål om alt. Vi tester jeres paratviden om alt, vi har haft om, og får trænet mundtlighed.
Gode råd til eksamen.docx
description
I dag skal vi tale om eksamen, BÅDE SRP OG HISTORIE, så I er helt klar til det hele. I får gode råd til både eksamenslæsning og selve eksamen. Hvis I har spørgsmål, kan I bare spørge løs i dag.
Vi hygger og siger farvel. Hvis I har spørgsmål til eksamen, er det sidste chance i dag. VI ÅBNER TIDSKAPSEL I DAG! Vi bruger lige 15-20 minutter af timen på at tale om historieeksamen, nu jeg ikke kunne komme i sidste uge. Målet er, at I er 100% try
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446311272", "T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446311272", "H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446311272" }