Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Claus Bjørn
|
|
Hold
|
2023 id/b (1b id, 2b id, 2b id (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning (Musik & bevægelse)
Eleverne vil i dette forløb blive introduceret for traditionel opvarmning. Hvor fokus er lagt på musik og bevægelse.
Eleverne vil lærer om takter og tælling af musikken, som de skal anvende, når de i grupper selv skal lave et opvarmningsprogram som skal fremvises og afprøves på klassen.
Der skal, gruppevis, udarbejdes et opvarmningsprogram. Opvarmningsprogrammet skal gennemføres under gruppens ledelse med resten af holdet som ”forsøgspersoner”
Udover den praktiske afvikling skal der afleveres et skriftligt oplæg indeholdende:
- Redegørelse for programmets opbygning
- Redegørelse for de enkelte øvelser og deres formål
- Kommentarer til musikvalg
- Redegørelse for, hvilken aktivitet programmet stiler mod eller om opvarmningsprogrammet har mere almen karakter.
Eleverne vil også få kendskab til basal fysiologi såsom aerobe og anaerobe processer, lunger og hjerte/kredsløb.
Eleverne vil få en test i basal fysiologi som der gives en separat karakter for, og som vil tælle med i den samlede karakter over opvarmningsforløbet.
Eleverne vil blive evalueret på følgende:
- Samarbejde (gruppe opgaven – deltager I, i arbejdet og fremvisningen)
- Teoriens anvendelse og forståelse
- Takter og rytme (følger i takten)
- Forberedelse – fremvisning kan i jeres ting.
Materiale: C-det er idræt. Af Wolf, T m.fl. (2006) Gyldendal s. 12-29
samt diverse grafer og figurer, der virker understøttende for den fysiologiske del.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Boldbasis
Boldbasis:
I forløbet bliver eleverne introduceret til boldspillets elementer, såsom taktik, teknik, bredde/dybde, temposkift m.m.
Eleverne skal kunne reflekterer over hvorledes spil kan forbedres og hvilke elementer der er essentielle for spillet.
Eleverne skal blive bekendt med basale aflevering og modtagninger ift. forskellige boldtyper og de skal have kendskab til spilhjulet som skaber baggrund for elevernes egne konstruktioner af et boldspil i grupper.
I boldbasis forløbet skal eleverne gennem aktiv deltagelse i timerne erfarer forskellige tekniske såvel som taktiske elementer indenfor boldspil.
Eleverne skal stifte bekendtskab med forskellige boldtyper og dermed også arbejde med forskellige måde at aflevere og modtage på. Eleverne skal yderligere arbejde med og opnå en forståelse af elementer såsom: Bredde/dybde, temposkift, give and go, kommunikation; nonverbal og verbal, spilbarhed, samarbejde, som alle er elementer, der anvendes i boldspil generelt set.
Sidst i forløbet skal eleverne anvende deres kendskab til spilhjulet og deres almene boldspils viden til at konstruere et boldspil i grupper, som afprøves med klassen.
Vurderingskrav:
- Samarbejdsevner
- Modtagning og afleverings teknik
- Bevidsthed omkring hvordan man bevæger sig på banen (fx spilbarhed, bredde/dybde)
- Spilkonstruktion – herunder hvorledes i anvender spilhjulet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Gymnastik I
Formålet med forløbet i gymnastik er at eleverne bliver fortrolige med en række øvelser og modtagninger til disse:
Læringsmål for forlæns rulle:
- At have hagen mod bryst og rundet ryg
- At have håndisætning ud for ørerne
- At have strakte ben undervejs
- At have oprulning til hugsiddende (uden at sætte fra med hænderne)
Læringsmål for baglæns rulle:
- At have hagen mod bryst og rundet ryg
- At have håndisætning ud for ørerne
- At have aktiv armafvikling
- At lave en lille kipbevægelse i hoften samtidig med armafviklingen
Læringsmål for hovedstand:
- At kunne lave hovedstand med spænding i hele kroppen
- At kunne lave en strakt hovedstand
- At kunne kontrollere bevægelserne op og ned i hovedstanden
Læringsmål for håndstand:
- At kunne lave håndstand med spænding i hele kroppen
- At kunne lave en strakt håndstand (ingen svaj i ryggen)
Læringsmål for vejrmølle:
- At have front mod bevægelsesretningen i starten af bevægelsen
- At kunne sætte en hånd i gulvet af gangen
- At have hænderne på linje
- At lande på et ben af gangen
- At have en strakt og spændt krop gennem hele vejrmøllen
Læringsmål for hovedspring:
- At kunne springe sikkert over redskabet
- At have korrekt hoved- og håndisætning på redskabet
- At have passende fart i afsættet
- At lave en tydelig kipbevægelse
- At have strakte ben i springet
- At være spændt i kroppen gennem hele springet
- At lande sikkert på fødderne
Læringsmål for modtagning:
- At kunne hjælpe sine klassekammerater sikkert og trygt
- At kunne tage sikkert imod en håndstand på det niveau der er brug for
- At kunne tage sikkert imod en hovedstand på det niveau der er brug for
- At kunne tage sikkert imod en hovedstand på det niveau der er brug for
Eleverne vurderes ud fra hvor godt de opfylder disse læringsmål i de videoer de afslutningsvis optager af øvelserne.
Da der kun indgår 4-5 moduler, tages op igen i 2g og afsluttes der.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Fodbold
Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale elementer af fodboldspillet. Undervisningen i 2.g er lærerstyret, således at der sikres, at alle elever kan mestre basale færdigheder. Elevgrupper står dog for opvarmningen til hver lektion.
Der er fokus på mange boldberøringer, således at eleverne hurtigere kan få en fornemmelse af spillets tekniske elementer. I de første lektioner er der fokus på boldtilvænning og bevægelse på en fodboldbane, mens der i de følgende lektioner øves finter og vendinger, afleveringer samt afslutninger. Det hele sættes sammen i 5. og 6. lektion, hvor der er fokus på offensiv og defensiv samspil og taktik.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve og diverse kampsituationer.
Læringsmål:
Drible med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
Udføre to forskellige finter/vendinger med og uden moderat pres fra modstander
Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk.
Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
Indgå i samspil med medspillere, mens en modspiller presser ( eks.4:1)
Gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
Stille sig i korrekt forsvarsposition og tage bolden fra modstander, som er i moderat tempo.
Få en forståelse af forskellen på zone og mand-mand forsvar.
Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Hiphop
Formål:
I dette forløb skal eleven tilegne sig foreviste koreografier, derudover skal eleven selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Eleven skal i løbet af forløbet indlære nogle af de basic moves og udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer eleven til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og body-rolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme.
Der er blevet evalueret og undervist via henholdsvis video optagelser og youtube videoer/ + egne optagelser.
Forløbets endelige evaluering var ved en elev-skabt hiphop dans som alle skulle danse efter bedste evne. Inklusiv at være forrest i gruppen uden spejl (således at man kun har sig selv at stole på i bevægelserne).
Evalueringskriterier:
- Kropsbeherskelse, herunder: - Balance i freezes - Styrke til at udføre freezes
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
- Freestyle og kreativitet, herunder - Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation
- Sammensætte bevægelser der tilgodeser Laban BESS forskellige kategorier
Materiale:
- Rudolf Laban - BESS (uddrag). Susanne Ravn (2005); “Med kroppen som materiale - om dans i praksis” (Uddrag af)
Samt div. youtube klip af grundtrin og lignende.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Crossfit
I dette forløb skal eleven lære om Crossfit som idrætsdisciplin både praktisk, teoretisk og kulturelt. Den praktiske del af forløbet er især centreret om de tekniske aspekter af disciplinen, hvor vi fokuserer på, kropsbeherskelse, høj funktionalitet og bevægelseskvalitet i de forskellige øvelser. Desuden arbejdes der efter at forbedre elevernes fysiske kapacitet. Den teoretiske dimension indebærer et fokus på kredsløbet, anaerob energiomsætning og grundprincipperne for forskellige former for styrketræning. Det er væsentligt, at eleverne kan koble den teoretiske viden sammen med den udførte praksis. Endeligt skal eleverne have en fornemmelse af de forskellige træningsformer og den kultur, Crossfit er bygget op omkring.
Organisering:
Forløbet er organiseret over 7 moduler. Hvert modul har sit tema/fokus. Undervisningen vil i de 5 første moduler være primært lærerstyret, hvorimod de to sidste vil være elevstyrede. Eleverne skal her selv udarbejde en WOD i grupper af 5, som de udfører den sidste gang. Desuden skal hver elev have videooptaget 3 øvelser af høj teknisk færdighedsgrad (såkaldte ‘skills’), som skal afleveres til underviseren i det afsluttende modul.
Læringsmål:
Kunne redegøre for begreberne kredsløbstræning, anaerob træning og styrketræning med de dertilhørende faglige begreber:
Kredsløbs-træning: Aerob/anaerob energiomsætning, iltoptagelse, kondital,
Anaerob træning: Anaerob- effekt, tolerance og hurtighed
Styrke: maksimal styrke, eksplosiv styrke, muskelvækst, spændstighed og betydningen af gentagelser og sæt.
Kunne redegøre for træningsprincipper for crossfit og anvende denne viden i udarbejdelsen, gennemførelsen og evaluering af egen WOD
Kunne udføre de gennemgåede øvelser teknisk korrekt, med kropsbevidsthed og med høj bevægelseskvalitet
Indgå i samarbejdsrelationer om udførelsen af de forskellige øvelser
Opnå en høj fysisk kapacitet
Skills vi har arbejdet med:
Håndstand, handstand push up, wallclimbs
Türkish Get Up, Kettle Bell snatch
Thruster, Clean and Jerk, push press
Sider læst i C - det er idræt: 12-14; 32-29 & 45-48
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Gymnastik II
Dette forløb er en fortsættelse/ afslutning af Gymnastik I, som lå i slutningen af 1g. Formål og læringsmål er derfor de samme.
Formålet med forløbet i gymnastik er at eleverne bliver fortrolige med en række øvelser og modtagninger til disse:
Læringsmål for forlæns rulle:
- At have hagen mod bryst og rundet ryg
- At have håndisætning ud for ørerne
- At have strakte ben undervejs
- At have oprulning til hugsiddende (uden at sætte fra med hænderne)
Læringsmål for baglæns rulle:
- At have hagen mod bryst og rundet ryg
- At have håndisætning ud for ørerne
- At have aktiv armafvikling
- At lave en lille kipbevægelse i hoften samtidig med armafviklingen
Læringsmål for hovedstand:
- At kunne lave hovedstand med spænding i hele kroppen
- At kunne lave en strakt hovedstand
- At kunne kontrollere bevægelserne op og ned i hovedstanden
Læringsmål for håndstand:
- At kunne lave håndstand med spænding i hele kroppen
- At kunne lave en strakt håndstand (ingen svaj i ryggen)
Læringsmål for vejrmølle:
- At have front mod bevægelsesretningen i starten af bevægelsen
- At kunne sætte en hånd i gulvet af gangen
- At have hænderne på linje
- At lande på et ben af gangen
- At have en strakt og spændt krop gennem hele vejrmøllen
Læringsmål for hovedspring:
- At kunne springe sikkert over redskabet
- At have korrekt hoved- og håndisætning på redskabet
- At have passende fart i afsættet
- At lave en tydelig kipbevægelse
- At have strakte ben i springet
- At være spændt i kroppen gennem hele springet
- At lande sikkert på fødderne
Læringsmål for modtagning:
- At kunne hjælpe sine klassekammerater sikkert og trygt
- At kunne tage sikkert imod en håndstand på det niveau der er brug for
- At kunne tage sikkert imod en hovedstand på det niveau der er brug for
- At kunne tage sikkert imod en hovedstand på det niveau der er brug for
Eleverne vurderes ud fra hvor godt de opfylder disse læringsmål i de videoer de afslutningsvis optager af øvelserne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446328932",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446328932",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446328932"
}