Holdet 3d id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Adrian Christen
Hold 2023 id/d (1d id, 2d id, 3d id, 3d id (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmning
Titel 2 Basketbold
Titel 3 Bordtennis
Titel 4 Fodbold
Titel 5 Hiphop
Titel 6 Crossfit
Titel 7 Badminton
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Jive
Titel 10 Volleyball
Titel 11 Yoga

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmning

I dette forløb skulle eleverne være i stand til selvstændig at planlægge og gennemføre et opvarmningsprogram med klassen. Programmet skulle være kriteriebaseret, alsidig og tilrettet til målgruppen. Da programmet indgik i fagområdet "musik og bevægelse" var det afgørende at eleverne valgte musik hhv. bevægelser, som kunne gennemføres i takt.

Følgende kriterier skulle opfyldes:

- Programmet skal vare ca. 12-15min
- Alle store muskelgrupper (ben, arm, ryg, mave) skal opvarmes
- Programmet skal indeholde løb, hop, sving, og en styrkedel
- Musikken skal passe til bevægelserne
- Som opvarmningsinstruktører skal I organisere (hvem styrer musikken, er redskaberne på plads?) og instruere (hvad, hvordan og evt. hvorfor gør vi, hvad vi gør?)
- Alle skal kunne alle dele af programmet i tilfælde at en eller flere er fraværende den pågældende dag.
- Øvelsernes sværhedsgrad skal tilpasses til målgruppen
- Det er muligt at integrere en leg (pas på organisering og tid!)
- Der skal afleveres en skriftlig planlægning inden programmet bliver gennemført.

I den tilkoblede teori snakkede vi om fordele ved opvarmning og hvad den gør både fysiologisk men også psykisk med idrætsudøveren => C - det er idræt, s. 24-29.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basketbold

Det primære formål med basketforløbet er at introducere eleverne i grundlæggende taktiske elementer af et boldspil. Eleverne skal derfor i slutning af forløbet teoretisk og praktisk vide hvad dybde, bredde, styring, spilbarhed, personopdækning og zoneforsvar er.

Desuden bliver eleverne undervist i nogle basale basketteknikker såsom bryst- og studsaflevering, lay-up og det teknisk korrekte skud.

Ift. basketregler bliver eleverne kun lidt introduceret i dobbledribbling, out og skridt.

Eleverne bliver især bedømt i deres taktiske evner i det dynamiske spil dvs. i hvor høj grad gør sig eleven spilbar, ser de frie medspillere, finder sit position i angreb og forsvar, kan presse modstanderne.

Til forløbet tilkobles teorien om grundlæggende fagbegreber i boldspil, såsom dybde, bredde, spilbarhed, angreb og forsvar.

Eiberg & Siggaard (2007), Boldbasis: En praktisk håndbog, s. 7-11 (uden kapitlerne "Screening" og "Angrebstaktik mod forskellige opdækningsformer").
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Bordtennis

Formålet med bordtennisforløbet var en indføring i centrale aspekter af bordtennis. Den første halvdel af forløbet arbejdedes der med boldtilvænning, boldsikkerhed og fundamentale slag, som forhånd, baghånd og serv, samt korrekt grundstilling, benarbejde og greb på battet. I anden halvdel af forløbet videreudvikles de fundamentale slag med fokus på overskrue og underskrue. Derudover har eleverne arbejdet med doublespillet og de basale taktiske overvejelser samt regler, som er vigtige for doublespillet.

Læringsmål:
- Korrekt greb, grundstilling og benarbejde
- Udføre en forhånd- eller baghåndsserv med underskrue
- Udføre en kontra
- Udføre en prik
- Kende til doublereglerne
- Kunne indgå i samspil med en doublemakker i en kampsituation

Eleverne blev bedømt for i hvor høj grad de var i stand til at:

- udføre de passende slag til den passende spilsituation ift. at presse modstanderne hhv. at løse sig af en pressende spilsituation
- spille efter reglerne


Til forløbet er der tilkoblet en teori om idrættens organisering: Franch et. al., Idræt B - idrætsteori, s. 102-109.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fodbold

I dette forløb blev eleverne introduceret i de basale tekniske og taktiske færdigheder. På den tekniske side drejede sig det om boldføring og boldkontrol, finter, afleveringer og skud. På den taktiske side drejede sig det om spilbarhed, spil over siderne, den farlige zone og styring.

Forløbets fokus var på det dynamiske spil. De tekniske og taktiske færdigheder blev dog i hvert modul trænet i isolerede øvelser og spilnære situationer.

Bedømmelseskriterierne var:


Forsvar:

Spilleren...

- presser den boldførende modstander og provokerer fejl
- lukker spillerum (presser modstanderne uden bold, styrer modstanderen med bolden væk fra målet)
- kan erobre bolden
- arbejder med medspillerne
- hjælper medspillerne gennem en konstruktiv kommunikation


Angreb:

Spilleren...

- løber i det frie rum og er klar til at modtage bolden
- kan kontrollere bolden (også under pres)
- kan udspille modstanderen
- ser bedre positionerede spillere og afleverer bolden til dem
- kan score
- hjælper medspillerne med en konstruktiv kommunikation

Som teoretisk kobling til forløbet beskæftigede sig eleverne med emnerne gruppe, team, synergi, kohæsion og roller. => Wolf, B - for bedre idræt, s. 156-166.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hiphop

I dette forløb blev eleverne introduceret i nogle basale udtryksformer inden for hiphop-genren. Det primære formål i den første del af forløbet var at eleverne får en forståelse for de forskellige bevægelses- og performancemuligheder inden for genren ud fra tre lærercentrerede serier, som eleverne skulle tilegne sig. På baggrund af den tilegnede viden fra forløbet første del skulle eleverne lave deres egne serie.

Tilkoblet til forløbet var labans bevægelsesteori.

Eleverne blev bedømt på grundlaget af følgende kriterier:

- Rytme
- Bevægelseskvalitet og udtryk (performance)
- Koreografiens kreativitet (=> Laban: BESS)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Crossfit

I dette forløb blev eleverne introduceret i høj intensive træningsformer både i form af styrke- og udholdenhedstræning. Fokusset lå dog på styrketræning. Den tekniske side af forløbet drejede sig om den korrekte udførelse af forskellige funktionelle styrkeøvelser med og uden redskaber. Desuden skulle eleverne være i stand til at forklare, hvilke øvelser hvilke muskler styrkede. Sidst men ikke mindst skulle eleverne være i stand til at forklare musklernes forskellige arbejdsformer.

Den tilkoblede teori behandlede musklernes opbygning, kontraktionsmekanismen og træningsmetoder ift. muskeludholdenhed, maksimalstyrke, hurtighed og eksplosivitet.

Troels Wolf, Jørn Hansen, B - for bedre idræt, s. 106-124 hhv. Claus Estrup et al., Idræt C - teori i praksis, s. 106-111
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Badminton

I dette badmintonforløb fokuseres der primært på de tekniske færdigheder i badminton. Der introduceres til tekniske slag såsom lang og kort serv, netdrop, clear, drop, lob, drive og smash gennem forskellige øvelser og småspil.

Reglerne i single og double er desuden blevet gennemgået med eleverne.

Præstation er en afgørelse om, hvor godt eleven er i stand til at

1. udføre de formidlede slag clear, lob, drive, drop, serv, smash
2. bevæge sig og positionere sig på banen
3. spille taktisk klogt og dermed kan sætte modstanderen under pres
4. spille efter reglerne

Den tilkoblede teori handlede om koordination. Claus Estrup et. al, Idræt C - teori i praksis, s. 49-52.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt

Træningsprojektet er som udgangspunkt et kondi-forløb
Forløbet har en teoretisk og praktisk dimension og afsluttes med en rapport hvor du anvender teori og empiri (data) fra din løbetræning til at forklare hvordan og hvorfor du har eller ikke har forbedret dig.

I den teoretisk del skal du tilegne dig viden omkring aerob og anærob træning, herunder træningsprincipper (kredsløb/stofskifte, intervaltræning, pulszoner i forhold til intensitet) samt fysiologiske effekter i kroppen af aerob og anærob træning.

Som særlig fokuspunkt skal du...

- lære forskellige træningsmetoder at kende

- stille en træningsplan sammen som passer til dit udgangsniveau og som giver dig mulighed for at forbedre din kondi.

- gennemføre din træningsplan og kontrollere løbende din indsats og tilpas træningen til din form.

- analysere teoribaseret på baggrund af en pre- og posttest hvordan din træning har virket og forklare hvorfor du er kommet til dette resultat.

Den tilkoblede teori er lærerens powerpointpræstation og den opsummerende litteratur fra Wolf, Hammer & Hammer, C - det er idræt, s. 32-48.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Jive

I dette forløb går vi i dybden med pardansen Jive. I skal under forløbet opnå en kropslig forståelse af dansens teknik og rytme og en overordnet teoretisk forståelse for pardansens grundlæggende elementer såsom bevæglighedsmuligheder, føring, stil og rytme.

Undervisningens progression vil gå fra lærerstyrret undervisning, især ved indøvning af grundtrin og variationer i jive, til en mere elevstyrret form. I slutningen af forløbet forventes det således, at dansens variationer kan sættes sammen af jer selv og, at I tilnærmelsesvis behersker de forskellige elementer. Der lægges særlig vægt på jeres bevægelseskvalitet og udtryk.

Som tilknyttede teori blev der læst og gennemgået dokumentet "Dans for 2".


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Volleyball

Volleyball forløbet har til hensigt at give eleven indsigt i den tekniske og meget lidt taktiske udførsel af volleyballspillet herunder samspilsevne og placeringsevne.

I den praktiske volleyball undervisning har der været fokus på teknisk korrekt udførsel af finger- og baggerslag, og under- og overhåndsserv  Undervisningen har bestået af praktisk undervisning i form af formelle tekniske øvelser til læring af den grundlæggende tekniske udførsel af de enkelte elementer

Eleverne blev vurderet ift. deres tekniske niveau i finger- og baggerslag.

Den tilkoblede teori handlede om spændingsregulering, Troels Wolf, Jørn Hansen, B - for bedre idræt, s. 148-153
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Yoga

I dette forløb er eleverne blevet undervist til yoga. Eleverne er både blevet introduceret til og har øvet sig på tre forskellige flows, den ene med fokus på opvarmning, den anden med fokus på smidighed og den trejde med fokus på styrke. Udgangspunktet af alle flows var elementerne fra solhilsen. Denne dannede også grundlaget til deres egne flow.

Undervisning var i de første 3 moduler lærer-, og i de sidste 3 elevstyret.

I den 7 minutter lange serie, som skulle vises to gange i træk,  blev der bedømt følgende elementer:

- Bevægelseskvalitet
- Seriens variation ift. styrke- og smitighedsøvelser
- Seriens flow

Til forløbet var der følgende teori tilkoblet: Danmarks Idrætsforbund, Bevæglighedstræning, s. 2-5, 7, 13.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer