Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Kristian Erlendsson
|
|
Hold
|
2023 id/r (1r id, 2r id, 2r id (puljetid), 3r id, 3r id (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Teambuilding
I forløbet teambuilding undervises eleven i det teoretiske grundlag for teambuilding, herunder definitionen på ”gruppen” og teamet samt teamets udviklingsfaser (forming, storming, norming preforming og afslutning), teamets kohæsion hvilke roller den enkelte person kan/bør indtage på et team(baseret på b-for bedre idræt s. 156-166).
Praktisk gennemføres et teambuildingforløb hvor de enkelte teoretiske områder sættes i fokus og klassen, samt den enkelte elev undervises i det at indgå i et team(se de enkelte moduler). Hvert enkelt modul understøtter et tema. Det enkelte tema introduceres i modulets start, hvorefter der udføres praktiske øvelser i mindre grupper hvor eleven skal indgå som en del af et ”team” der løser denne praktiske øvelse med særligt fokus på at bruge modulets tematiske fundament i dannelsen af teamet.
Bedømmelseskriterier:
Eleven bedømmes på dennes evne til at indgå hensigtsmæssigt i et team, samt hvorledes eleven bidrager positivt til teamets opgaveløsning. Ydermere bedømmes eleven på dennes fysiske kapacitet.
Læringsmål:
- Kunne redegøre for regler og rammer for idrætsundervisningen på Roskilde Katedralskole
- Kunne redegøre for begrebet gruppe og begrebet team og forstå forskellen mellem disse. Samt at indgå i disse
i en praksis sammenhæng
- Forstå teamets udvikling, herunder de 5 faser forming, storming, norming, preforming og afslutning. Og indgå i
disse på en hensigtsmæssig måde.
- Analysere et team bestående af eleven selv og dennes klassekammerater ud fra begrebet kohæsion.
- Analyserer sin egen og klassens elevers rolle på et team. Herunder et team i undervisningen og i klassens
sociale hverdag
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Team bold
Team bold forløbet er et teambuilding forløb i den nye stamklasse hvor eleverne igennem forskellige boldspil lære hinanden bedre at kende.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Opvarmning
Opvarmningsforløbet bliver det første forløb der kan trækkes under disciplinen Musik og bevægelse.
Forløbet har udgangspunkt i en praktisk del hvor der kobles fysiologisk teori til at forklare hvad der sker i din krop når den går fra hvile og skal til at arbejde i forbindelse med en idrætstime eller præstere til en fritidsaktivitet.
Du skal kunne redegøre hvor energien til musklerne kommer fra (ATP), hvilke energigivende processer som danner ATP ( Aerob/anaerob) herunder iltens betydning (respiration/ spaltning).
Endvidere beskrive hvordan ilten kommer fra atmosfæren og igennem hjerte og kredsløbet (stort/lille) hen til de arbejdende muskler (kapillær) og tilbage til atmosfæren igen. (vene pumpe, hjerte og Co2)
Du skal kunne forklare hvad og hvorfor det er vigtigt at opvarme inden en ”maksimal” præstation
(steady state).
I den praktiske del vil du blive introduceret til et klassisk rytmisk opvarmningsprogram ( gang, let løb, sving, styrke, hop samt fysisk aktivitet med høj puls), hvor der er fokus på bevægelse til musikkens takter. Efterfølgende skal du i en gruppe udarbejde et rytmisk opvarmningsprogram som skal fremlægges og afprøves af klassen, samt give og modtage feedback for jeres opvarmningsprogram.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
4
|
Basketball
Eleverne skal lære:
Læringsmål
Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Fodbold
Undervisningsbeskrivelse Fodbold
Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale elementer af fodboldspillet.
Der er fokus på mange boldberøringer, således at eleverne hurtigere kan få en fornemmelse af spillets tekniske elementer. I de første lektioner er der fokus på boldtilvænning og bevægelse på en fodboldbane, mens der i de følgende lektioner øves finter og vendinger, afleveringer samt afslutninger. Endvidere kobles teori om aerob træning til fodboldformålet.
Litteratur:
C-det er idræt, 1 udgave, 8 oplag, 2009
S. 32- 41
Læringsmål:
Tekniske:
- Du skal beherske indersideafleveringer til makker 4-9 meter væk.
- Du skal kunne tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 4-9 meter væk
- Du skal kunne udføre en retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering til makker.
- Du skal kunne tæmme bolden langs jorden og i luften (inderside eller fodsål)
- Du skal kunne løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Du skal kunne udføre 2 forskellige former for driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben)
- Du skal udføre 2 finter med og uden moderat pres fra modstander. (fx Husmand, Laudrup)
- Du skal kunne indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser
(fx 4v2, 4v1, 3v1)
- Du skal kunne gøre dig taktisk spilbar (ud af skyggen), når en medspiller har brug for at
aflevere bolden.
- Du skal kunne afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander.
- Du skal kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Taktiske færdigheder
• Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest
effektivt.
• Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.
• Forståelse for og udførelse af: Bandespil (1-2), overlap, og modløb.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Hiphop
HIPHOP:
I dette forløb hører til i kategorien Musik og bevægelse hvor eleven skal tilegne sig foreviste koreografier, derudover skal eleven selv arbejde med at lave hiphop-koreografi.
Eleven skal i løbet af forløbet indlære nogle af de basic moves og udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer eleven til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og body-rolls, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme. Endvidere skal eleven introduceres til Labans BESS (Body, Effort, Shape, Space) og anvende BESS til at analysere på små danse sekvenser.
Forløbet afsluttes med en gruppeperformance hvor eleven i en gruppe skal udarbejde deres egen koreografi med tydelige overvejelser/inspirationer fra BESS konceptet.
Læringsmål:
• Kropsbeherskelse, herunder: - Balance i freezes - Styrke til at udføre freezes
• Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
• Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt
attitude)
• Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
• Freestyle og kreativitet, herunder - Sammensætte øvede/kendte bevægelser på
en ny måde i en lille koreografi
• En vis grad af freestyle/improvisation
• Sammensætte bevægelser der tilgodeser Laban BESS forskellige kategorier
Litteratur:
Hiphop kompendium:
1. Hip hoppens historie fra Faktalink.dk, 2019
2. Idræt B – teori 2.udgave, s.98-99, + 109+110
3. Rudolf Laban
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Crossfit
Teoretisk og praktisk dimension:
● Den teoretiske dimension indebærer et fokus på crossfit som kulturelt,
identitetsmæssigt og socialt fænomen i det senmoderne samfund.
● Endvidere principperne ved styrketræning med de dertilhørende faglige begreber:
Styrke: maksimal styrke, eksplosiv styrke, muskelvækst, spændstighed og betydningen
af gentagelser og sæt.
● Kunne redegøre for træningsprincipper for crossfit og anvende denne viden i
udarbejdelsen, gennemførelsen og evaluering af egen WOD
● Kunne udføre de gennemgåede øvelser teknisk korrekt, med kropsbevidsthed
og med høj bevægelseskvalitet
● Indgå i samarbejdsrelationer om udførelsen af de forskellige øvelser
● Opnå en høj fysisk kapacitet
• Have kendskab til crossfit og overfladisk kendskab til de 10 fysiske domæner, der definerer sportsgrenen. (Kardiovaskulær og respiratorisk udholdenhed, muskeludholdenhed, -styrke, fleksibilitet, power, hurtighed, koordination, spændstighed, balance og præcision.)
• Have kendskab til de 4 grundlæggende bevægelsesmønstre: det knædominante, det
hoftedominante, træk og pres.
• kunne genkende bevægemønstrene i de praktiske øvelser.
• kunne udføre mindst én øvelse indenfor hvert bevægemønster teknisk korrekt.
• have indgående kendskab til teknikken i squat og KB-swings og kunne fejlrette andre.
• kunne sammensætte en alsidig WOD, hvori der indgår flere forskellige bevægemønstre.
Afleverer videooptagelser af 1 øvelse (2x10 reps) fra de underviste 4 hovedområder:
Undervisning af følgende øvelser:
• Hoftedomineret: GTOH, KB: Russian swing, Snatch, Thruster, Clean, Hang power high
pull, Barbell: Dødløft
• Knædomineret: KB: Goblet squat. Thruster, Barbell: back squat
• Træk: KB Rows, Hang power High pull,
• Press: GTOH, KB Thruster, Push Press: Barbell Military + Push press.
Litteratur:
Crossfit Kompendium: Generelt info om crossfit + WODS og relevante crossfit forkortelser.
C- det er idræt, 1 udgave, 8 oplag, 2009: s. 45-54
Anaerob træning: Tolerence + effekt,
Styrketræningsprincipper ( Muskelstyrke, muskelvækst, muskel udholdenhed, eksplosiv styrke)
Idræt b – teori:
s. 98-101, 103-105,
106, 109-110
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Floorball
Læringsmål til Floorball
Du skal kunne udføre en aflevering til makker 4-9 meter væk.
Du skal kunne modtage og tæmme en aflevering fra en makker der står 4-9 meter væk.
Du skal kunne udføre et trækskud hvor bolden løftes fra jorden (fx i et Lob).
Du skal kunne drible med forsiden og bagsiden af staven i en stående position og i let løb.
Du skal kunne kontrolleret drible med bolden igennem en teknik bane med kegler og afslutte på mål uden modstander.
Du skal kunne indgå i samspil situationer med medspiller med og uden modstander.
Du skal kunne afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander.
Du skal kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser fx samspil mod mål, 1vs 0, 2vs0 og 2vs1.
Du skal kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden fra en holdspiller og aflevere den videre til en holdspiller.
Litteratur:
B-for bedre idræt, 1 udgave.
s. 156-166
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Pickleball
Pickleball forløbethar haft en teoretisk og praktisk dimension. Den teoretiske har omhandlet kroppens nervesystem i forhold til at få en forståelse hvorfor det nogle gange er svært at begynde på nye sportsgrene men igennem øvelse bliver man bedre.
Materiale: B for bedre idræt, 2 udgave, 2018. s. 132-134 + 136-142
Faglige mål for forløbet:
Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.
Samtidig at opnå tekniske og taktiske delmål.
Tekniske delmål:
• I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag: serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
• Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling (åben i forhånd, lukket i baghånd).
Taktiske delmål:
• I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden.
• At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig.
• I rimelig grad at beherske simple slagserier.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Træningsprojekt
Træningsprojektet varer over en periode på 8 til 10 uger.
Forløbet har en teoretisk og praktisk dimension og afsluttes med en rapport hvor du anvender teori og empiri (data) fra dit løb til at forklare hvordan og hvorfor du har forbedret dig.
I den teoretisk del skal du tilegne dig viden omkring aerob træning, herunder træningsprincipper (kredsløb/stofskifte kondition, intervaltræning, pulszoner i forhold til intensitet) samt fysiologiske effekter i kroppen af aerob træning.
Hertil kobles et sundhedsmæssigt perspektiv med udgangspunkt livsstilsygdomme (diabetes 2, hjertekarsygdomme) samt fysisk inaktivitet og hvilken effekt aerob træning kan have på disse.
Den praktiske del skal give dig et indblik i din egen kondition. Forløbet starter derfor op med en bib test hvorpå du skal sætte dig et passende mål. Du skal herefter udarbejde et træningsprogram som du følger i 8 uger. Forløbet afsluttes med en bibtest for at se dig
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Projektarbejde
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Individuelt arbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
11
|
Les Jive
Forløbet er musik og bevægelse.
I dette forløb skal eleverne lærer koreografien til Les Lanciers ala RKS og dens 5 ture og lærer grundtrin til Jive samt 4 variationer.
Forløbet afsluttes med at eleverne udarbejder en samlet koreografi hvor les lanciers og jive indgår på lige fod.
Læringsmålene er at beherske koreografien til Les Lanciers samt bevæge sig til musik. I Jive skal eleverne beherske grundtrin og have kendskab til 4 variationer samt bevæge sig til takterne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Volleyball
Læringsmål til volleyball
Du skal kunne udføre et fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at spille en medspiller
Du skal kunne udføre et baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
Du skal kunne udføre en underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
Du skal kunne have forståelse for regler og rotationssytem
Du skal kunne spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446339681",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446339681",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58446339681"
}