Holdet 3w id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Sarah Dalsgaard Amossen
Hold 2023 id/w (1w id, 2w id, 2w id (puljetid), 3w id, 3w id (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmningsprogram
Titel 2 Basket og boldbasis
Titel 3 Boksning
Titel 4 Akroyoga del 1
Titel 5 Fodbold
Titel 6 Crossfit
Titel 7 Hip hop
Titel 8 Badminton
Titel 9 træningsprojekt
Titel 10 Salsa - rueda de Casino
Titel 11 Volleyball
Titel 12 Bordtennis

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmningsprogram

Fokus på rytmisk opvarmning, med specielt fokus på kvalitet i sving og hop. De første fire moduler blev brugt på at gennemføre samt selv skabe opvarmningsprogrammer - de efterfølgende 6 moduler stod grupperne på skift for opvarmningen til det efterfølgende forløb

Sving:
- følge takten
- strakte arme
- benene arbejder med
- hele kroppen arbejder i svingene

Hop:
- følge takten
- afvikling i fodleddene ved hop.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer




Titel 5 Fodbold

Tekniske færdigheder
- Du skal beherske indersideafleveringer til makker 4-9 meter væk.
- Du skal kunne tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 4-9 meter væk
-  Du skal kunne udføre en retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering til makker.
- Du skal kunne tæmme bolden langs jorden og i luften (inderside eller fodsål)
- Du skal kunne løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Du skal kunne udføre 2 forskellige former for driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben)
- Du skal udføre 2 finter med og uden moderat pres fra modstander.  (fx Husmand, Laudrup)
- Du skal kunne indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser
   (fx 4v2, 4v1, 3v1)
- Du skal kunne gøre dig taktisk spilbar (ud af skyggen), når en medspiller har brug for at  
   aflevere bolden.
- Du skal kunne afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander.
- Du skal kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre

Taktiske færdigheder
• Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.
• Formationer og positioner på banen. (fx: 3v3,)
• Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.
• Forståelse for og udførelse af:
Bandespil (1-2), overlap, og modløb.

Husmandsfinten: https://www.youtube.com/watch?v=hd6HPiPYZ5M
Laudrupfinten: https://www.youtube.com/watch?v=fWGHaIzdz0g
Kropsfinten: https://www.youtube.com/watch?v=yswNhwHyotE
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Crossfit

I dette forløb skal eleven lære om Crossfit som idrætsdisciplin både praktisk, teoretisk og kulturelt. Den praktiske del af forløbet er især centreret om de tekniske aspekter af disciplinen, hvor vi fokuserer på, kropsbeherskelse, høj funktionalitet og bevægelseskvalitet i de forskellige øvelser. Desuden arbejdes der efter at forbedre elevernes fysiske kapacitet.  Den teoretiske dimension indebærer et fokus på grundprincipperne for forskellige former for styrketræning. Det er væsentligt, at eleverne kan koble den teoretiske viden sammen med den udførte praksis. Endeligt skal eleverne have en fornemmelse af de forskellige træningsformer og den kultur, Crossfit er bygget op omkring.        



Skills vi har arbejdet med:
Mountain climber, burpee, atomic sit-up
Türkish Get Up, Kettle Bell snatch
Thruster, hang power clean
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Hip hop

Formål:
I dette forløb skal eleven tilegne sig foreviste koreografier, derudover skal eleven selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Eleven skal i løbet af forløbet indlære nogle af de basic moves og udtryk, som man bruger i hiphop-dans og breakdance. I forløbet kommer Eleven til at arbejde med hiphop i form af koreografier, freestyle, freezes, battles, poses og power moves, så det kræver mod, samarbejde, kreativitet og rytme.

Faglige mål:
At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.

Evalueringskriterier (færdigheder):
Kropsbeherskelse, herunder: - Balance i freezes - Styrke til at udføre freezes samt vise poses og eventuelt power moves.
Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
indøve hiphoppens grundlæggende bevægelsesudtryk fx bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
Freestyle og kreativitet, herunder - Sammensætte øvede/kendte basis trin på en ny måde i en lille koreografi
En vis grad af freestyle/improvisation
Sammensætte bevægelser der tilgodeser Laban BESS forskellige kategorier
At eleverne kan følge rytmen i musikken–herunder begynde på 1-slaget.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Badminton

Forløb med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder samt taktiske overvejelser afhængig af modstander

tekniske færdigheder:
Forhåndsserv
Baghåndsserv
Clear
Lop
drop
netdrop
benarbejde på banen

Diverse slagserier

Andre færdigheder
- regler ved både single og double - primært fokus på single på hel eller halv bane
- at kunne justere sin serv og placering af bolden afhængig af modstanderens fysik og/eller placering på banen. At få modstanderen til at bevæge sig i kamp

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Salsa - rueda de Casino

Fokus på at følge takten, bevægelseskvalitet,  at kunne de forskellige variationer og kunne danse med flere forskellige partnere i rundkredsen.

Variationer
- grundtrin
- vuelta
- directo
- dame
- besito
- mosquito
- enchufla
- enchufla doble
- enchufla dile que no
- la prima
- la prima doble
- vacilala
- sombrero
- la familia

Alle variationer er vist her: https://www.youtube.com/playlist?list=PLcbd9nnoUdE7W6EZ7Z27Aeer_cNFVvSPx

Til forløbet er knyttet to artikler der omhandler fordelene ved dans:
https://www.femina.dk/sundhed/traening-og-kost/4-gode-grunde-til-kaste-dig-ud-i-dans
https://nyhedscentrum.dk/britisk-psykolog-dans-goer-dig-klogere-staerkere-og-gladere/

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Volleyball

Forløb med fokus på de grundlæggende tekniske færdigheder samt opstilling, rotation, bevægelse på banen under spil og kommunikation med holdet i spil 6vs6

tekniske færdigheder:
Baggerslag
(strakte arme, ram med pladen af underarme, ben arbejder med, front i spilretningen)

Fingerslag
(kom under bolden, dan skål/diamant, benene arbejder med, strakte arme)

Underhåndsserv
(strakt arm, kontrol over retning og længde)

Smash
(afsæt på to ben, ram bolden højt)

Andre færdigheder.
Korrekt placering på banen i spil, god kommunikation (sig 'jeg har'), hæver har anden-bolden, god teknik under 'pres'.

Til forløbet er der tilknyttet teori om teamet side 160-170 i B for bedre idræt.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Bordtennis

Formålet med bordtennisforløbet var en indføring i centrale aspekter af bordtennis. Den første halvdel af forløbet arbejdedes der med boldtilvænning, boldsikkerhed og fundamentale slag, som forhånd, baghånd og serv, samt korrekt grundstilling, benarbejde og greb på battet. I anden halvdel af forløbet videreudvikles de fundamentale slag med fokus på overskrue og underskrue. Derudover har eleverne arbejdet med doublespillet og de basale taktiske overvejelser samt regler, som er vigtige for doublespillet.

Læringsmål:
- Korrekt greb og grundstilling
- Udføre en forhånd- eller baghåndsserv
- Udføre forhånds- og baghåndskontra (primært fokus på forhånden)
- Udføre prik (underskru) i både forhånd og banghånd
- Udføre lob (overskru) i forhånden
- Kende til de basale regler i både single og  double
- Kunne indgå i samspil med en doublemakker i en kampsituation

Eleverne blev bedømt for i hvor høj grad de var i stand til at:

- udføre de passende slag til den passende spilsituation ift. at presse modstanderne hhv. at løse sig af en pressende spilsituation
- at spille forhånds- og baghåndskontra hhv. priks


Til forløbet er der tilkoblet en teori om idrættens organisering: Franch et. al., Idræt B - idrætsteori, s. 102-109.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer