Holdet 3y id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Karen Nielsen, Mie S. Sørensen
Hold 2023 id/y (1y id, 2y id, 2y id (puljetid), 3y id, 3y id (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmningsforløb
Titel 2 Yoga+akroyoga
Titel 3 Basketball
Titel 4 Fodbold
Titel 5 Hiphop
Titel 6 Crossfit
Titel 7 Bordtennis
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Stepaerobic
Titel 10 Pickleball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmningsforløb

Opvarmningsforløbet i 1g. tager udgangspunkt i praksis, men kobles løbende til teori om opvarmning herunder basal fysiologi og musikforståelse.
I forløbet præsenteres et eksemplarisk opvarmningsprogram til musik.
Med udgangspunkt i lærerens eksempel samt den præsenterede teori om opvarmning, skal eleverne i de efterfølgende moduler gruppevis udarbejde og øve deres eget opvarmningsprogram, som afslutningsvis formidles til resten af holdet.

Indhold:
- Lærerinitieret opvarmningsprogram til musik.
- Praktiske øvelser til udvikling af øvelser.
- Teorisnak om opvarmning
- Gruppearbejde og instruktion af klassekammerater

Eleverne skal kunne:
- udarbejde et musik-ledsaget opvarmningsprogram på skrift.
- argumentere idrætsfagligt for valg af øvelser.
- formidle et musik-ledsaget opvarmningsprogram for resten af holdet.
- vurdere et opvarmningsprogram på baggrund af praktiske erfaringer og teoretisk indsigt.  

Primære tekster:
C-Det er idræt s. 22-29 (ns 8)
Opgaveformulering med tilhørende teori inkluderet (ca. 2 ns)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Yoga+akroyoga

Yoga og akroyoga

Mål for forløbet: Alignment, smidighed, balance, kropsspænding og samarbejde i akrobatikken.

Fokus er primært på de fysiske øvelser. I planlægningen af forløbet er der truffet en række didaktiske valg; bl.a. er der valgt en meget lærerstyret tilgang til yoga. Dette valg er truffet ud fra en overvejelse om at give eleverne mulighed for fordybelse i yogaen, hvilket vil sige, at de kun skal koncentrere sig om sig selv og de forholdsvis simple instruktioner.

I sammenhæng med yogaen introduceres til basale stillinger i akroyoga - akrobatiske stillinger, som kræver samarbejde mellem to-tre elever ad gangen. Akrobatikken kræver koncentration, samarbejde og kommunikation med partner samt tillid og det at turde at give slip.

Senere i forløbet skal eleverne arbejde mere selvstændigt i små grupper og sammensætte enten en yogasekvens eller en akroyogasekvens på baggrund af de allerede lærte positioner, samt enkelte nye og inspiration fra youtube. De filmes og lægges i G-drev.

Bedømmelse:
Eleverne øver fra gang til gang på solhilsen, og der kigges på progressionen i selve udførslen af disse fra første til sidste modul.
Bedømmelseskriterierne vil knytte sig til ’alignment’, balance, til dels smidighed, samarbejde i grupperne, instruktion og udførslen af deres sekvenser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Basketball

Basketball:
Der har været fokus på de basale tekniske færdigheder (fundamentals): Dribling, crossover, stående skud på kurv, lay up med fokus på elevens gode hånd, afleveringer, v-cut og back-door (at gøre sig fri angreb), forsvarspositioner (zone- og mandsopdækning).

Læringsmål:
- at kunne udføre korrekte driblinger under hoften med højre og venstre hånd.
- at kunne modtage og aflevere basketbold korrekt ved brystaflevering og modtagning.
- at kunne udføre og forklare hvordan et stående skud på mål skal udføres
- at kunne udføre og forklare hvordan et layup skal udføres (m. fokus på den gode hånd)
- at kunne udføre og forklare hvordan en basal crossover-dribling skal udføres
- at kunne udføre og forklare hvordan et V-cut skal udføres samt hvad formålet med dette er i minikampe.
- at kunne udføre og forklare hvordan et backdoor cut skal udføres samt hvad formålet med dette er i minikampe.
- at kunne indgå i minikampe 3mod3 og placere sig hensigtsmæssig i forsvars- og angrebsposition i forhold til bredde/dybde i banen.
- at have kendskab til basale regler i streetbasket

Varighed: 6 moduler

Kernestof:
Mand til mand forsvar (1:40 min):
https://www.youtube.com/watch?v=wuWE4T1DHCw
Zone forsvar (2:30 min):
https://www.youtube.com/watch?v=N5Nsw0WHvX0
V-cut (2 min):
https://www.youtube.com/watch?v=QpSXkMuMf7Q
Back-door (1:40 min):
https://www.youtube.com/watch?v=O4EX3P76h_U
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fodbold

Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet. I de første lektioner er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der er
både individuelle øvelser, parøvelser og små-gruppeøvelser.

Mod slutningen af forløbet er der foretaget en bibtest, som skal få eleverne til at reflektere over øvelsen som konditest der bruges i forbindelse med boldsport som fodbold.
I det sidste modul har eleverne lavet og filmet en forløbsprøve i grupper.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
Tekniske færdigheder:
- Du skal beherske indersideafleveringer til makker 4-9 meter væk.
- Du skal kunne tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 4-9 meter væk.
-  Du skal kunne udføre en retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering til makker.
- Du skal kunne tæmme bolden langs jorden og i luften (inderside eller fodsål).
- Du skal kunne løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder.
- Du skal kunne udføre 2 forskellige former for driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben).
- Du skal udføre 2 finter med og uden moderat pres fra modstander (Husmand og Laudrup er trænet i undervisningen, men du kan også inddrage andre finter).
- Du skal kunne indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4v2, 4v1, 3v1).
- Du skal kunne gøre dig taktisk spilbar (ud af skyggen), når en medspiller har brug for at aflevere bolden.
- Du skal kunne afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander.
- Du skal kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.

Taktiske færdigheder:
- Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.
- Formationer og positioner på banen. (fx: 3v3, 5v5, 8v8)
- Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.

Teori:
- Aerobe og anaerobe processer, s.12-14 i 'C - Det er idræt'.

Teknikvideoer:
Indersideaflevering: https://www.youtube.com/watch?v=OmUHfT1ub6o
Indersideaflevering - øvelse med kegler: https://www.youtube.com/watch?v=zEytBA2qQuU
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fodbold forløbsprøve 04-10-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hiphop

Hiphop-forløbet har et overordnet fokus på:
- Musikkens tempo og karakter
- Evnen til at koordinere bevægelser, som følger musikkens tempo og karakter
- Forskelige dele af hiphop-dans: posés, breakdance, freezes, basic moves, top-rock, power moves
- inddragelse af Labans koncept BESS (Body, Effort, Shape og Space)

Specifikt for hiphop-forløbet er desuden:
- at indlære en koreografi
- at give bevægelserne det rette udtryk specifikt for genren
- selv at finde på og sammensætte bevægelser inden for genren

Eleverne har lært en fælleskoreografi på 1 min, der både kan udføres til "The Next Episode" af Dr. Dre og Snoop Dogg og "Candy Shop" af 50 cent.

Derudover har de selv konstrueret en koreografi i grupper med følgende krav:
- Skal vare 1,5 - 2 min
- Fokus på Laban (BESS)
- Brug af de forskellige dele af hiphop dans, i har lært (posés, breakdance, freezes, basic moves, top-rock, power moves)
- Fokus på kreativitet (nye og kendte trin)
- Gerne en opbygning af koreografien omkring en historie
- Der skal være en intro/en måde at komme ind på
- De vælger selv musik. Den skal passe i hiphop-stilen (bevægelseskvalitet)
- De skal bevæge sig i takt til musikken

Derudover er de blevet introduceret for en 'intro-dans', der har fokus på det relationelle i hiphop. Formålet med denne mindre koreografi har været at skabe en fællesskabsfølelse og samhørighed, og mindre på det tekniske element af hiphop.

Teori:
- Intro til hiphop: https://faktalink.dk/titelliste/hiph
- Teoretisk er de blevet introduceret for Labans koncept BESS.
- De har set forskellige teknik-videoer af blandt andet breakdance og freezes.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Crossfit

I dette forløb skal eleven lære om Crossfit som idrætsdisciplin både praktisk og teoretisk. Den praktiske del af forløbet er især centreret om de tekniske aspekter af disciplinen, hvor vi fokuserer på, kropsbeherskelse, høj funktionalitet og bevægelseskvalitet i de forskellige øvelser. Desuden arbejdes der efter at forbedre elevernes fysiske kapacitet.  Den teoretiske dimension indebærer et fokus på crossfit som socialt fænomen i det senmoderne samfund. Desuden introduceres der til grundprincipperne for styrketræning. Det er væsentligt, at eleverne kan koble den teoretiske viden sammen med den udførte praksis. Endeligt skal eleverne have en fornemmelse af de forskellige træningsformer og den træningskultur, Crossfit er bygget op omkring.

Læringsmål:
- Kunne redegøre for træningsprincipper i crossfit og anvende denne viden i udarbejdelsen, gennemførelsen og evaluering af egen WOD
- Kunne udføre de gennemgåede øvelser teknisk korrekt, med kropsbevidsthed og med høj bevægelseskvalitet
- Indgå i samarbejdsrelationer om udførelsen af de forskellige øvelser
- Opnå en høj fysisk kapacitet
- Kunne forstå og analysere crossfit som et identitetsmæssigt og samfundsmæssigt fænomen ved inddragelse af relevante fagbegreber
        
Organisering:
Forløbet er organiseret over ca. syv moduler. Hvert modul har sit tema/fokus. Undervisningen vil i de fire første moduler være primært lærerstyret, hvorimod de tre sidste vil være elevstyrede. Eleverne skal her selv udarbejde en WOD i grupper af ca. 5, som de udfører og underviser resten af klassen i.

Evaluering ud fra følgende øvelser:
- Øvelser med egen kropsvægt som fx: burpees, planke, mountain climbers, atomic situps
- Kettlebell øvelser: swings og snatch
- Barbell øvelser: dødløft og thrusters
- At kunne forklare hvordan man skal udføre øvelserne og kunne give konkret feedback til sig selv og kammerater.
- Kunne opbygge og udføre en WOD indenfor 15 minutters varighed, med fokus på styring af klassen og gode instruktioner.

Styrketræning (Wolf, Troels m.fl., C - det er idræt, Gyldendal, (s.48-57)).pdf

Materiale:
C-det er idræt s. 48-57 (Styrketræningsprincipper)
Instruktionsvideoer på youtube (se lektionsplan)
PDF med Giddens s. 61-63 (sociologivinkel på crossfit som bevægelseskultur)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Bordtennis

Formålet med bordtennisforløbet er en grundlæggende indføring i centrale aspekter af bordtennis. Der arbejdes med boldtilvænning, boldsikkerhed og fundamentale slag, som forhånd, baghånd og serv. Der fokuseres ydermere på at videreudvikles de fundamentale slag med fokus på overskrue, underskrue og i mindre grad også sideskrue.

Eleverne har arbejdet med doublespillet og de basale taktiske overvejelser samt regler, som er vigtige for både double- og singlespillet. Eleverne har filmet en forløbsprøve med fokus på serve, kontra med for- og baghånd og en spilsekvens (serv - kontra - loop - frit spil. Alternativt: serv - fh-kontra - bh-kontra - frit spil). Forløbet afsluttes med en singleturnering.

Læringsmål:
- Kunne fremvise boldsikkerhed i samspil med en anden spiller
- Udføre en forhånd med overskrue
- Udføre en forhånd med underskrue
- Udføre en baghånd med underskrue
- Udføre en serv med enten overskrue, underskrue eller sideskrue
- Kende til doublereglerne samt andre relevante regler (herunder serve-regler)
- Indgå i samspil med en doublemakker i en kampsituation
- Have en forståelse for vigtigheden af, at være oppe på tæerne og have bevægelse i benene

Teori:
- Skrue i serv: https://www.youtube.com/watch?v=qu0GYNzpHyk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt

Overordnet
Projektet løber over 10 uger, med en start- og sluttest (cooper-løbetest) med 8 uger imellem. Eleverne udarbejder og følger et personligt træningsprogram i disse 8 uger.
Det er et krav, at eleverne laver en individuel målsætning for den afsluttende cooper-løbetest samt et andet mål for deres løbetræning.
Eleverne afleverede deres program for alle 8 uger søndagen i den første uge. Grundet sparsom viden hos eleverne forinden uploadingen af deres program, må de gerne lave ændringer undervejs.
Eleverne holder løbende logbog, hvori de reflekterer over, hvordan deres træning forløber og hvilke ændringer der løbende giver mening at lave.
Halvvejs uploader de deres programmer og logbøger og får feedback på dette, som de kan bruge frem mod den endelige rapport.
Efter sluttesten har der været en enkelt undervisning, hvor de kan få hjælp til rapporten, inden de afleverer den.

Projektets bedømmelseskriterier:
- Elevens evne til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt personligt træningsprogram
- Elevens evne til følge op på og løbende justere træningsprogrammet
- Elevens løbende ajourføring af trænings-logbog.
- Elevens fysiske kapacitet
- Den afsluttende rapport, hvor eleven skal kunne koble relevant teoretisk viden med sit personlige træningsprogram med korrekt brug af faglig termer

Rapporten skal indeholde:
- Relevant teori
- Testresultater 
- Træningsprogram
- Diskussion af elevens opnåede resultater, hvor der inddrages relevant teori i begrundelserne for resultaterne. 
- Evt. et sundhedsmæssigt perspektiv på din træning/træningsform
- Rapporten må højst fylde 4 sider. Dette tal er eksklusive træningsprogram og logbog.
- Der er afsat 3 elevtimer til projektet – 2 timer til rapporten
- På B-niveau kan der være yderligere krav til produktet

Teori:
- Uddrag af artikel om intervaltræningen 10-20-30: https://nexs.ku.dk/nyheder/2023-nyheder/godt-nyt-til-loebere-slap-lidt-af-paa-spurten-og-kom-i-form-alligevel/
- 'Træning og testning’ s. 31-48 i ‘C - Det er idræt'
- Kap. 4 i ‘C - det er idræt’ (omhandlende sundhed)
- Indre- og ydre motivation (s. 138-141 i ‘B - for bedre idræt’)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsprogram - 1. udkast 17-08-2025
Program + logbog - Midtvejsaflevering 07-09-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Stepaerobic

Stepaerobic har forløbet over 6 gange af 1 time og 10 min.

Eleverne er blevet undervist i step med følgende fokuspunkter:
- Kunne følge musikkens rytme
- Kunne udføre bevægelserne med præcision og kvalitet
- Kunne sætte armbevægelser sammen med benenes trin
- Have forståelse for opbygningen af en stepkoreografi med brug af blokke
- Være kreative ift. at finde på og sammensætte øvelser

Eleverne har lært to koreografier i undervisningen. Undervejs i forløbet af der blevet udviklet på dem, ved fx at have fokus på hop på øvelserne eller ved at sætte bænkene op. Ved sidstnævnte blev der brugt pulsure undervejs.

Eleverne har også selv skullet sammensætte en koreografi i grupper med følgende krav:
- 4 blokke (4 x 16 taktslag)
- Der skulle bruges både nye og kendte bevægelser/trin
- Der skulle som min. bytte bænk én gang
- De valgte selv musik - det skal passe i stilen
- De kunne vælge at have bænken hævet hele serien
- Fokus på bevægelseskvalitet, fx ved at sætte hop på øvelserne og have armene med
- De skulle meget gerne være kreative (dette kunne fx gøres ved, at der kun var 2 bænke på et tidspunkt (fire personer om to bænke))

Teori:
- 'Træning og testning’ s. 31-48 i ‘C - Det er idræt'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Pickleball

Eleverne har gennem dette forløb fået en forståelse for tekniske og taktiske elementer i pickleball. Teoretisk er idrættens organisering blevet inddraget, herunder pickleballs placering herunder.

Læringsmål:
- Introduktion til pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil.
- At kunne beherske diverse slag: serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
- At kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen ift. ens makker og ift. bolden.
- At opnå en sikkerhed i, at søge til nettet, når chancen byder sig. Blandt andet efter servreturneringen.
- At kunne beherske simple slagserier.

Teori:
- Systime: 1. Idræt. Fag, fritidsinteresse, livsstil (https://idraetc.systime.dk/?id=180)
- Systime: 1.1. Fritidsinteressen idræt (https://idraetc.systime.dk/?id=193)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer