Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Mie S. Sørensen, Tanja Gade
|
|
Hold
|
2023 EN/d (1d EN, 1d EN (puljetid), 2d EN, 2d EN (puljetid), 3d EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Life in the big City/London
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Class and Education / Educating Rita
Vi har i dette forløb læst og analyseret "Educating Rita", og vi har desuden set filmatiseringen af værket.
Vi har haft fokus på personkarakteristik og fiktionsanalysens enkeltdele.
Vi har undervejs også haft fokus på socialklasser i England samt sproglige dialekter.
Læringsmål:
- Eleverne skal kunne analysere en fiktionstekst.
- Eleverne skal kende til klassesamfund og sproglige dialekter i England
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
The American Dream / American Beliefs and Values
Et meget kort forløb/introduktion til idealerne bag begrebet 'The American Dream'.
Tekster:
'The Declaration of Independence' (extract).
Emma Lazarus: "The New Colossus" (poem)
Martin Luther King; "I Have a Dream (extract)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
The Hours: Excerpt from the novel + film
I dette forløb er der særligt fokus på personkarakteristik og gruppefremlæggelser herom. Derudover har vi talt om begrebet intertekstualitet jf. Virginia Woolf og de tre kvindelige hovedpersoner .
Alle har læst uddrag (chapter 1 + 2 ) fra Michael Cunningham's roman The Hours og derudover har alle hver især læst de kapitler som handler om den specifikke karakter, som de har været ansvarlige for at fremlægge personkarakteristik om.
Læringsmål:
- Eleverne skal kende til begrebet "Intertekstualitet"
- Eleverne skal kunne lave dybdeborende personkarakteristik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Inequality in the US (SRO)
I dette forløb har vi haft særligt fokus på social og økonomisk ulighed i USA samt læsning af non-fiction inkl. dokumentarprogrammer.
Election Year : Chapter 8 "It's the Economy, Stupid"
Documentary :" Inequality for all" (2013)
https://inequality.org/facts/gender-inequality/
Documentary: "Park Avenue , Money Power and the American Dream": https://www.youtube.com/watch?v=6niWzomA_So
Speech: Remarks by President Biden on the Economy" :
Film: "The Hate U Give" + excerpt from the novel (chapter 1)
Songs about race and gender inequality
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
The American Election
Kort forløb om The American Election, 2024.
Intro til det amerikanske valgsystem og dernæst fokus på retorisk analyse af en tale af Trump og en tale af Kamala Harris. Særligt fokus på kendetegnene ved Trump rhetorics.
Kernestof:
- Chapter one, "How the System Works" from "Election Year" (2024)
- Donald Trump's speech at the January 6th Ellipse Rally
- Kamala Harris, " Vice President Harris' Remarks on the Florida State Board of Education Curriculum Updates".
- Eleverne skal kende til det amerikanske valgsystem.
- Eleverne skal have kenskab til, hvordan man analyserer taler.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Inequality in America (SRO) (exam)
Kernestof:
- Election Year (2024), chapter 8: "It's the Economy, Stupid"
- "Remarks by President Biden on the Economy" (transcript and speech)
- Spillefilmen "The Hate U Give" (George Tillman, 2018) + excerpt from the novel (chapter 1)
Supplerende stof :
- "Park Avenue: Money, Power and the American Dream" (documentary)
- Documentary :" Inequality for all" (2013)
I dette forløb har vi haft fokus på social og økonomisk ulighed i USA.
Vi har arbejdet med filmanalyse i vores arbejde med "The Hate U Give" og retorisk analyse i arbejdet med "Remarks by President Biden on the Economy" (Maryland , 2023) og i arbejdet med dokumentaren "Park Avenue: Money, Power and the American Dream."
Derudover har eleverne lavet små gruppeoplæg om underemner indenfor emnet Inequality in the US - såsom ulighed indenfor gender, race, wealth.
Læringsmål:
I arbejdet med spillefilmen "The Hate U Give" har vi haft fokus på miljø- og personkarakteristik samt filmiske virkemidler.
I arbejdet med "Remarks by President Biden on the Economy" har vi arbejdet videre med retorisk analyse - herunder det retoriske pentagram og appelformerne etos, logos og patos.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rhetorical analysis
|
29-11-2024
|
|
The Hate U Give
|
24-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Søge information
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Man playing God/Morals and Ethics
Vi har i dette forløb hovedsageligt haft fokus på de moralske og etiske spørgsmål, som opstår, når mennesket/'the scientist' overtager Guds skaberrolle.
Materiale:
"Cloning" (Britannica)
Texts:
Daniel Keyes: "Flowers for Algernon"
Mary Shelley: Excerpts from "Frankenstein or the Modern Prometheus" (Victor Frankenstein's story and the monster's story)
Film :Blade Runner
Vi har desuden fokus på skriftlighed: Linkers/sproglig variation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
India - From Colony to Independent Country (Exam)
Forløbet ”India from colony to independent country” er delt i to dele.
I forløbet har vi arbejdet med Det Britiske Imperium i den victorianske periode samt Indien som britisk koloni og landets udvikling fra uafhængighed til nutidens Indien, herunder et kort fokus på forholdet til Pakistan. Der har især været fokus på analyse af både fiktions- og non-fiktionstekster, herunder digte, noveller, taler og artikler. Derudover har vi arbejdet med kolonialisme mere generelt med særligt fokus på relationen mellem “coloniser” og “colonised” og de historiske, kulturelle og identitetsmæssige konsekvenser heraf.
I forløbets anden del er der fokus på det engelske sprogs rolle som lingua franca. Her har vi arbejdet med en introduktion til sociolingvistisk teori i relation til engelsk som globalt sprog, herunder begreber som sociolect, ethnolect, Received Pronunciation, dialect og accent. Som analytisk fokus har vi arbejdet med digtet “Listen Mr. Oxford Don”, hvor vi undersøger, hvordan sproglig hybriditet og engelsks dominans påvirker identitet i tidligere britiske kolonier. Der er særligt fokus på, hvordan det er at vokse op i et postkolonialt samfund, hvor lokale sprog gradvist påvirkes, blandes eller fortrænges af engelsk, og hvilke konsekvenser dette har for kulturel og personlig identitet.
Faglige mål:
- beherske et varieret ordforråd inden for emnet India som gør det muligt forholdsvis ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- analysere nyere tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og metode
– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster
– analysere engelsk sprog grammatisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
-Kunne forklare hvordan det engelske sprog anvendes som lingua franca i Indien og kunne give eksempler på hvordan det bruges i EU og i tidligere kolonimagter.
- opnå en grundlæggende viden om "the British Empire" og konsekvenserne af dette i forhold til det engelske samfund og det engelske sprog.
Læringsmål:
-Du har fået udvidet dit ordforråd inden for emnet India
-Du kan analysere en novelle med fokus på setting, charcterization, symboler, theme og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende den retoriske pentagon.
-Du kan anvende ordbøger
Primær litteratur:
Fra bogen Wider Contexts:
- “White Man’s Burden” by Rudyard Kipling (1899): s. 262-264
- “Lispeth” (1886) by Rudyard Kipling s. 265-270
- How a Tale of Superstar Love Fuelled the Bitter Feud Between India and Pakistan” by Gethin Chamberlain s. 298-303
- “The Ideas Shaping India” (2011) by Anand Giridharadas s. 309-312
----
“Satyagraha” by Mahatma Gandhi
“Tryst With Destiny”(1947) by Jawaharlal Nehru
“Listen Mr. Oxford Don” by John Agard
Sekundært litteratur:
“Historical and Social background – The Victorian Age”
Kipling and “The White Man’s Burden”
“India at a Glance”
Comic strips: forskellige reklamer baseret på “The White Man’s Burden” , tegneserieuddrag fra bl.a. “Tintin in Congo” (1930)
Arbejdsark med teori om Lingua Franca, begreberne: sociolect, ethnolect, received pronunciation, dialect og accent.
David Crystal: What Is a Global Language?"
David Crystal: On Standard English - https://www.youtube.com/watch?v=hGg-2MQVReQ
Omfang ca. 45 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Fight Club and Post Modernism (Exam)
Vi arbejder i dette forløb med romanen ”Fight Club” (1996) af Chuck Palahniuk som eksempel på et postmoderne værk. Første del af forløbet arbejder vi med at læse teksten, og hvad det vil sige at læse et større værk med henblik på senere analyse, bl.a. med arbejdsark til fokuseret læsning samt træning i brug af ordbog og ordklasser. I anden halvdel af forløbet analyserer vi romanen og træner i den forbindelse analytiske fokus såsom character, narrator, setting, language and style, theme og message. Vi ser også filmen ”Fight Club” (1999) og arbejder med filmanalyse ud fra point-plot modellen. Afslutningsvist lærer vi om postmodernismen (både som tidsperiode og kunstnerisk bevægelse) og hvad der kendetegner denne. Og vi finder ud af, hvordan man kan karakterisere Fight Club som et postmodernistisk værk.
Læringsmål:
• At læse et større værk på engelsk
• At kunne analysere og fortolke et større værk på engelsk vha. tekstanalytiske begreber
• At kunne orientere sig og udvælge relevante citater fra et større engelsksproget værk
• At kunne sætte ”Fight Club” in i en litteraturhistorisk kontekst
• At have kendskab til postmodernisme som litteraturhistorisk periode og kunne identificere
træk ved postmodernismen i fiktionstekster
• At besidde et relevant ordforråd i forhold til Fight Club og postmodernisme, herunder
nøgleord (key terms) og temaer.
• At kende til og kunne anvende point-plot modellen til filmanalyse, samt relevante begreber i forbindelse med filmanalyse
• At kunne bruge ordbog (dansk-engelsk, engelsk-dansk og engelsk-engelsk, fx Oxford
Learners Dictionary)
• At samarbejde i grupper (book clubs), overholde aftaler og ansvar.
Materiale:
• ”Fight Club” (roman, 1996) af Chuck Palahniuk
• “Fight Club” (film, 1999) af David Fincher.
• ”Postmodernism” fra ”The English Handbook” af T. Østergaard. Systime. 2017. (ca. 8 ns)
"What is Posmodernism" Materiale: https://www.youtube.com/watch?v=PotnyAxuO2Q (ca. 7 min)
Arbejdsformer:
- Eleverne arbejder i samme "book clubs" under hele forløbet: læse kapitler fra lektion til lektion og lave opfølgning i grupperne, udvælge citater og forklare relevans, lave summaries, tage ansvar og bidrage mm.
- Plenum: teoretisk gennemgang, opfølgning mm.
- Pararbejde og individuelt arbejde med fx ordforrådsøvelser og grammatik
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Tilladte hjælpemidler terminsprøven
Hjælpemidler til engelsk terminsprøven
Prøvesættet kan indeholde videofiler - derfor skal eleven medbringe høretelefoner.
Klassen har brugt følgende:
Gyldendals ordbøger:
https://www.ordbogen.com/da/
MinLæring:
https://minlaering.dk/login
Oxford Dictionaries på https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Marianne Webster Dictionary på https://www.merriam-webster.com/
Ordnet "Dansk sprog i ordbøger og korpus" på
https://ordnet.dk/
Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.
Hvis eleven anvender grammatikbog eller minlæring.dk, skal eleven angive den som kilde særligt hvis de tager formuleringer direkte derfra. Kan eleven derimod reglerne i hovedet og er i stand til selv at formulere reglerne, så behøver de ikke at referere til grammatikbog/minlaering.dk.
Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online platform som Google Drev under selve prøven.
MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM pdf ELLER LIGNENDE.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
War in Literature (Exam)
I forløbet læses tekster og ses film med fokus på individets oplevelse af krig samt måden, hvorpå krig portrætteres. Der startes med en definition af krigslitteratur og de problemer, der kan følge, når en forfatter forsøger at fortælle en sand krigshistorie. Derefter følger en kronologisk række af tekster om krig. Der er kun i begrænset omfang fokus på de historiske og politiske årsager til krig. Afsluttende perspektiverer forløbet til den igangværende krig i Ukraine med fokus på, hvordan krigen italesættes på de to nyhedsmedier TASS (Rusland) og Kyiv Independent (Ukraine) - kort parallel til Lingua Franca drages også her som kort repetition. Eleverne skal sammenligne med litteraturen læst tidligere i forløbet og vurdere, hvordan fiktion og nonfiktion formidler krig samt, hvordan de sprogligt ligner og adskiller sig fra hinanden. Begreber om bias, propaganda, retoriske/litterære virkemidler anvendes som del af de afsluttende gruppepræsentationer af deres arbejde.
Tekster:
Tim O 'Brien: How to Tell a True War Story (https://www.ndsu.edu/pubweb/~cinichol/CreativeWriting/323/OBrienWarStory.pdf) (10 sider)
Alfred Tennyson: Charge of the Light Brigade (0,5 sider)
Siegfried Sasoon: Glory of Women (0,5 sider)
Jessie Pope: The Call (0,5 sider)
Wilfred Owen: Anthem for a Doomed Youth (0,5 sider)
Tim O'Brien: The Things They Carried (extract) (3 sider)
How to analyze a documentary (2 sider)
Selvvalgte artikler om krigen i Ukraine fra hhv russisk og ukrainske medier.
Film: Man Down on Rooftop (https://www.youtube.com/watch?v=zJ0bchTPsto)
Film: Empire of the Sun
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Love in Shakespeare's Literature (exam)
Forløbets fokus er Shakespeares "Romeo and Juliet", som der læses uddrag af. Som opstart på forløbet arbejdes der teoretisk på at oparbejde en viden om tragediegenren samt verdenssynet på Shakespeares tid, lige som sonnettens form analyseres. Desuden ser vi Luhrmanns nyfortolkende filmatisering og afslutter med en mundtlig optagelse, hvor vi sammenligner de orginale scener med nyfortolkningen og reflekterer over i hvilket omfang det elizabethanske verdenssyn kan ses i begge værker.
Kernestof:
Shakespeare, W.:"Sonnet 18"
Shakespeare: "Romeo and Juliet" (1597):
- "Prologue"
- "Act I scene V" (The First Meeting)
- "Act II scene II" (The Balcony Scene)
Luhrman, Baz (instr.): "Romeo + Juliet" (1996)
Supplerende stof:
“The Elizabethan World Picture”. William Shakespeare. Macbeth. Ed. Ole Juul Lund. Gyldendal,1993. pp. 25-29.
“Language and Style”. William Shakespeare. Macbeth. Ed. Ole Juul Lund. Gyldendal, 1993. pp. 30-32.
"The Sonnet". Fields of Vision I, p. 21
Læringsmål:
•At kunne redegøre overordnet for Renæssancens syn på verden (chain of being, order, mm.)
•At kunne analysere og fortolke sonetter af Shakespeare
•At kunne identificere og redegøre for sonettens form og rytme med relaterede begreber
•At kunne identificere og redegøre for billedesprog: metaphor, simile og personification
•At kunne redegøre for genren tragedie og drama med relateret ordforråd
•At kunne analysere og fortolke scener fra en tragedie med relateret ordforråd
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Hjælpemidler til skriftlig engelsk eksamen A (3d)
Hjælpemidler til skriftlig engelsk eksamen A, 3d 22/5 2026
Prøvesættet kan indeholde videofiler - derfor skal eleven medbringe høretelefoner.
Klassen har brugt følgende:
Gyldendals ordbøger:
https://www.ordbogen.com/da/
MinLæring:
https://minlaering.dk/login
Oxford Dictionaries på https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Marianne Webster Dictionary på https://www.merriam-webster.com/
Ordnet "Dansk sprog i ordbøger og korpus" på
https://ordnet.dk/
Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.
Hvis eleven anvender grammatikbog eller minlæring.dk, skal eleven angive den som kilde særligt hvis de tager formuleringer direkte derfra. Kan eleven derimod reglerne i hovedet og er i stand til selv at formulere reglerne, så behøver de ikke at referere til grammatikbog/minlaering.dk.
Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online platform som Google Drev under selve prøven.
MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM pdf ELLER LIGNENDE.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Lovlige hjælpemidler til skriftlig årsprøve
Lovlige hjælpemidler til skriftlig årsprøve:
Egne noter i Word eller på papir.
Tidligere afleveringer (downloadet)
Meriam Webster: (https://www.merriam-webster.com/)
Min Læring: (https://www.minlaering.dk/)
Gyldendal: (https://www.ordbogen.com/da/gyldendal)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58482707156",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58482707156",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58482707156"
}