Holdet 3m EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Niels Munch Christensen, Sarah Barding
Hold 2023 EN/m (1m EN, 1m EN (puljetid), 2m EN, 2m EN (puljetid), 3m EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Theme 1 - American Dreams/American Nightmares
Titel 2 Theme 2 - Young Adult Fiction
Titel 3 Theme 3 - Spoken English
Titel 4 Theme 4 - Australia
Titel 5 Revision & HJÆLPEMIDLER
Titel 6 Theme 5: Fight Club
Titel 7 Theme 6: Explainer
Titel 8 Theme7: Radicalisation & Extremism in the UK (SRO)
Titel 9 Theme 8: Truly Sorry
Titel 10 Theme 10: The Body
Titel 11 Theme 14: TBD
Titel 12 Revision
Titel 13 Online hjælpemidler
Titel 14 Theme 10: Evil in American Popular Culture
Titel 15 Theme 11: Shakespeare
Titel 16 Theme 12: Empire and Postcolonialism
Titel 17 Theme 13: Voices of War
Titel 18 Theme 14: Climate Change is Everything Change
Titel 19 Revision
Titel 20 Tilladte Digitale Hjælpemidler v/prøver

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Theme 1 - American Dreams/American Nightmares

In this theme, we’ve studied “the American Dream” – starting with the beginnings of the concept and tracing it all the way up until modern day. We’ve looked at different definitions and interpretations of the concept and looked at it in the context of its contemporary period. In particular, we’ve focused on “The Roaring Twenties” (1920s), as well as the Civil Rights Movement of the 1960s.
Moreover, we’ve looked at the limitations and downsides of the American Dream – and we’ve considered different ways in which the dream might lead to ”the American Nightmare” for different groups in society, particularly people of colour and the poor. We've also examined The American Dream in the context of health in America, focusing in groups on the opioid crisis, the healthcare system, abortion laws, etc.

The technical focus of this theme is non-fiction analysis. We’ve continued practicing the elements learned in the ‘grundforløb’ concerning rhetorical analysis (rhetorical pentagon, persuasive appeals/appeal forms, rhetorical devices – see terms below) on texts such as speeches, articles etc. To a lesser extent, we’ve also worked with the analysis of songs and film (lyrics/poetry, music video, documentary film). As this class is focused on social studies, we’ve also looked at various infographics.    
Furthermore, concerning academic writing, this theme also focuses on how to write paragraphs (the P.E.E. structure, topic sentences).

Grammatik
- Verbernes tider – især førdatid og førnutid
- Adjektivernes bøjning
- Aktiv/passiv form

Læringsmål
- At kunne redegøre for begrebet ”the American Dream” og dets udvikling
- At opnå kendskab til amerikanske samfundsforhold i 1900-tallet – særligt 1920’erne og 1960’erne.
- At have en forståelse for the American Dream i kontekster, der er relevante for studierentingen (SA/EN sundhed).
- At opnå et større ordforråd
- At kunne analysere non-fiction, herunder taler
- At kende til og anvende den retoriske pentagon (topic, sender, receiver, circumstances, language, intention)
- At kunne forklare og identificere appelformer (ethos, pathos, logos)
- At kunne identificere bogstavrim (assonance, consonance, alliteration)
- At kunne identificere forskellige stilistiske virkemidler og billedsprog (anaphora, antithesis, repetition, metaphor, simile, personification, rhetorical question) og tolke effekten af disse.
- At kunne finde ord indenfor et givent semantisk felt

Materiale:
- Amadeo, Kimberly. “What is the American Dream Today?”. The Balance. 2007.
- Considine, Craig. “The American Dream or the American Nightmare?”. Huffpost. 2017.
- Fenty, Rihanna. “American Oxygen”. 2015. Music video: https://www.youtube.com/watch?v=Ao8cGLIMtvg
- Gaurichon, Julien & Frédéric Bas. ”Martin Luther King vs Malcolm X: Two Black Dreams” fra dokumentarserien “Face to Face”. 2015. DRTV: https://www.dr.dk/drtv/episode/face-to-face_-martin-luther-king-versus-malcolm-x_233288
- Harburg, Yip. “Brother, Can You Spare a Dime”. 1931. (Bing Crosby version on Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=eih67rlGNhU)
- King Jr., Martin Luther. “I Have a Dream”. 1963.
- X, Malcolm. “The Ballot or the Bullet” (uddrag, den første tredjedel). 1964.

Teorimateriale:
- Green, John. “Crash Course: The Great Gatsby and The American Dream”. 2012. Youtube-video: https://www.youtube.com/watch?v=xw9Au9OoN88#t=5m49s  
- Østergaard, Trine. “The English Handbook”, s. 143-145.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Theme 2 - Young Adult Fiction

This theme examines stories about troubled young adults and associated themes such as love, friendship, death and feeling different. In particular, this theme focuses on a close-reading of John Green’s novel The Fault in Our Stars (2012).
In addition to this, we’ve also read excerpts from the first chapters of The Hate U Give and The Perks of Being a Wallflower, the latter of which we’ve also watched as film. In these texts, themes such as race and gender/sexuality have also been discussed briefly.
The technical focus of this theme is fiction analysis. We’ve continued practicing the elements learned in the ‘grundforløb’ concerning characterization (internal, external, development), setting, theme and message. To this, we’ve added new analytical focus points such as type of narrator, point of view, style/language, as well as imagery/symbolism (particularly simile and metaphor).
Furthermore, concerning grammar and academic writing, this theme also focuses on verb tenses as well as adverbs and adjectives, linkers and how to write paragraphs (the P.E.E. structure, topic sentences).

Grammatik:
- Verbernes person, tal, tid
- Ordklasser
- Forskel på adjektiver og adverbier
- Aktiv og passiv form

Materiale:
- Chbosky, Stephen. The Perks Of Being A Wallflower, pp. 2-9 (“August 25, 1991”, “September 7, 1991”). Pocket Books. 1999.
- Green, John. The Fault in Our Stars. Dutton. 2007.
- Thomas, Angie. The Hate U Give (Excerpts from chapter 1 and 2). 2017. Accessed via https://ew.com/article/2016/10/12/the-hate-u-give-black-lives-matter-excerpt/

Film/video:
- Chbosky, Stephen (director). The Perks of Being A Wallflower. 2012. Accessed via mitCFU.dk
- Various YouTube clips to be found in the lesson slides in Google Drive.


All lesson slides and exercises can be found in our shared Google Drive under “Theme 1 – Young Adult Fiction”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Theme 3 - Spoken English

In this short theme we’ve worked focused on the English language in its own right. We’ve looked at where, why and how English is spoken around the world, as well as some of the different contexts in which English is used – in particular English as a lingua franca (ELF) in comparison to English as a foreign language (EFL). The theme has focused on different types of media/soundbites as well as articles. Focus has not been on analysing these texts, but rather to understand the information in them (redegørelse) and to discuss the different claims made.


Læringsmål:
- At kunne genkende og definere engelsk anvendt som lingua franca.
- At kunne beskrive forskellige årsager til at lære engelsk – både for individet (uddannelse, karriere, forhold mv) men også samfundet (fx mhp. ligestilling, handel, demokratisering mv)
- At forstå forskellige engelske idiomer og faste vendinger (særligt med præpositioner)
- At kunne anvende dansk-engelsk ordbog (Gyldendal) samt engelsk-engelsk ordbog (OLD), herunder at kunne orientere sig omkring fx udtale, ordklasse og typiske anvendelser.
- At opnå viden om sproglærings- og kommunikationsstrategier (EFL vs ELF)
- I nogen grad at kunne beskrive afvigelser fra standardsprog og andre typer af sproglig variation
- Kendskab til fænomenet ”false friends” (fx mean/mene) og andre ”typiske elevfejl”.

Materiale:
- English First. ” EF English Proficiency Index: A Ranking of 100 Countries and Regions by English Skills (2020)” (Forskellige elevgrupper har arbejdet med forskellige non-native engelsktalende regioner, og fremlagt i matrixggrupper. Alle har læst undersøgelsens ‘executive summary’). Link: https://www.ef-danmark.dk/epi/
- Fordham, Michael. “Fluency, vocabulary and knowledge: the problem with ‘oracy’”. Clioetcetera: https://clioetcetera.com/2016/11/10/fluency-vocabulary-and-knowledge-the-problem-with-oracy/
- Hazel, Spencer. ”Why native English speakers fail to be understood in English – and lose out in global business” by Spencer Hazel. Feb 10, 2016. Theconversation.com: https://theconversation.com/why-native-english-speakers-fail-to-be-understood-in-english-and-lose-out-in-global-business-54436  
- Peres, Francisco. “One language to rule them all. Or not”. Feb 28, 2019. Unbabel.com: https://resources.unbabel.com/blog/one-language-lingua-franca
- Voice 21, “Voice 21 – Oracy – Who we are”, Nov 12, 2018. Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=jhWfhpeyFUc


Grammatik:
- Præpositioner
- Aldrig that-sætninger efter præpositioner
- Egne fejlsætninger (kongruens, genitiv, ordstilling, ordvalgsfejl mv)


All lesson slides and exercises can be found in our shared Google Drive under “Theme 1 – Young Adult Fiction”

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Theme 4 - Australia

Forløbsbeskrivelse.
This theme focuses on Australian history, both from a European and an Aboriginal perspective. There has been a particular focus on the “discovery” in 1770 and the causes that led to this, as well as a focus on the relationship between the settlers and the indigenous people, and their descendants, especially in terms of The Stolen Generations and reconciliation. In this way, we’ve worked with the problem of defining a singular Australian identity. Parallel to this, we’ve kept up to date with current affairs through short student-led presentations of the news in Australia each lesson.

Læringsmål:
- At opnå kendskab til britiske samfundsforhold i 1700-tallet
- At kende til begrebet The Stolen Generation
- At opnå et større ordforråd
- At kunne anvende tekstanalytiske begreber
- At kende til og anvende den retoriske pentagon
- At kunne forklare og identificere appelformer
- At kunne skrive en indledning til et essay
- At kunne skabe en rød tråd i essay gennem fokus og afsnitsstruktur (P.E.E./Five paragraph essay)
- At forberede og give korte, mundtlige præsentationer – individuelt og i grupper

Tekster

Historisk perspektiv:
”Introduction. British colonisation”
”Introduction. History of Aboriginals”
Tench, Watkin, excerpt from 1788 (1792), from The Grass Was Greener, Frølund, Systime, 1999.

Nutidigt perspektiv:
“Sorry Speech” by Kevin Rudd, Prime Minister, Australia. 2008. Full transcript: http://www.theaustralian.com.au/news/nation/full-transcript-of-pms-speech/news-story/3143dac870aec0145901e575ae79cc3b

Aboriginal identitet:
Humphries, Sheila. “My stolen childhood, and a life to rebuild”, TEDtalk, https://www.tedxperth.org/my-stolen-childhood-and-life-rebuild
Noonuccal, Oodgeroo. “We Are Going” by, 1964, poem.
Weller, Archie. “Going Home”. Contexts, Basisbog til engelsk i gymnasiet og HF. Gyldendal 2005

Grammatik: minlaering.dk (ENGRAM Basis)
Repetition af futurum og udvidet/simpel tid.
Lytteøvelser med semantiske felter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Revision & HJÆLPEMIDLER

Holdet må gøre brug af følgende hjælpemidler under den skriftlige prøve.

HUSK at medbringe egne høretelefoner. Der er lyd-/videomateriale til prøven.

Ordbogen (herunder Gyldendals ordbøger)
https://ordbogen.com/

Merriam-Webster:
https://www.merriam-webster.com/

Oxford Learner's dictionary:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

Collins:
https://www.collinsdictionary.com

Grammatik (via MinLæring - ENGRAM):
https://minlaering.dk/login


Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.

Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.

MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM PDF ELLER LIGNENDE.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Theme 5: Fight Club

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med romanen Fight Club (1996) af Chuck Palahniuk som eksempel på et postmoderne værk. Første del af forløbet arbejder vi med at læse teksten, og hvad det vil sige at læse et større værk med henblik på senere analyse, bl.a. med arbejdsark til fokuseret læsning samt træning i brug af ordbog og ordklasser. I anden halvdel af forløbet analyserede vi romanen og trænede i den forbindelse analytiske fokus såsom character, narrator, setting, language and style, structure, theme og message. Vi så også filmen Fight Club (1999) og arbejdede med filmanalyse ud fra point-plot modellen. Afslutningsvist lærte vi om postmodernismen (både som tidsperiode og litterær periode) og hvad der kendetegner denne. Som eksempler på postmoderne værker arbejdede vi med Fight Club, et uddrag fra fra Mark Haddons The Curious Incident of the Dog in the Night-Time og et uddrag fra Bret Easton Ellis' American Psycho.

Formål:
• At læse et større værk på engelsk
• At kunne analysere og fortolke et større værk på engelsk vha. tekstanalytiske begreber
• At kunne orientere sig og udvælge relevante citater fra et større engelsksproget værk
• At kunne sætte Fight Club in i en litteraturhistorisk kontekst
• At have kendskab til postmodernisme som litteraturhistorisk periode og kunne identificere træk ved postmodernismen i fiktionstekster
• At besidde et relevant ordforråd i forhold til Fight Club og postmodernisme, herunder nøgleord (key terms), temaer og semantiske felter.
• At kende til og kunne anvende point-plot modellen til filmanalyse, samt relevante begreber i forbindelse med filmanalyse
• At kunne bruge ordbogen (dansk-engelsk, engelsk-dansk og engelsk-engelsk, fx Oxford Learners Dictionary)
• Kendskab til semantiske felter
• Brug af bestemt artikel (the) og ubestemt artikel (a/an) på engelsk, og de væsentligste forskelle/fælder i forhold til dansk

Materiale (analyseret):
- Ellis, Brett Easton. "Aprils Fools" (uddrag) fra American Psycho. 1991.
- Palahniuk, Chuck. Fight Club. 1996. (Roman)
- Fincher, David. Fight Club. 1999. (Film)
- Haddon, Mark. The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (uddrag - første fire kapitler). 2003.

Materiale (teori, grundbogsmateriale)
- Houlind, Martin. ”Oversigt over filmiske virkemidler” fra Film skal ses i engelsk (2016).
- Østergaard, Trine. ”Postmodernism” fra The English Handbook. Systime. 2017.


Grammatik:
• ENGRAM (minlaering.dk) – uddrag fra ”AR.2 Ubestemt artikel” og ”AR.3 Bestemt artikel”.
• Do-omskrivning

Arbejdsformer:
– Individuelt,pararbejde og gruppearbejde.
– Værklæsning
– Øvelse målrettet mdt. eksamen

Success criteria:
• I know which steps to take when analyzing a novel: I know how to do a characterization, an analysis of setting, style/language, narration and POV..
• I can find key quotes to support my analysis and interpretation
• I can find and discuss different themes and interpretations of the same novel
• I know and can use relevant key terms/vocabulary from the novel Fight Club.
• I know what postmodernism is and can find traits of it in a text (and a film).


Omfang: 224 sider + 239 min film
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Theme 6: Explainer

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med video-explainere. Her er fokus på den retoriske situation/formidlingssituationen: hvordan forklarer man noget godt til nogen?
I forløbet benyttes teori i oversættelse fra Flemming Kjerrumgaard Madsens ”Explainer - Vidensformidling med video” (Systime, 2023). Særligt har der været fokus på relevanskriterier (criteria for relevancy), explainerens tre funktioner (the triangle model), explainergenrer (archive, animation, studio, on location) samt målgruppe (target audience).

Da klassens studieretning er SA/EN med en sundhedstoning, har emnerne for de analyserede explainere været relevant for dette. Bl.a. har vi arbejdet med 2024 Elections/the electoral college, US ban on abortion (Roe v. Wade), self-talk, The Great Vowel Shift/English spelling og cancel culture.

Sideløbende har der gennem hele forløbet været projektarbejde med fokus på at anvende teorien til selv at lave en explainer. I grupper af fire har eleverne arbejdet med produktionen af en explainer lige fra emnevalg til redigering. Elevernes emnevalg har omfattet: fast fashion, US health care, FDA vs. EFSA, true crime, fentanyl, swing states & dreaming.

Forløbet afsluttedes med at vi så alle explainerne og kårede vindere i kategorierne: ”Most Engaging Script”, ”Best Use of Visuals, Sound and Editing”, ” Best Audience Connection” samt ”Best Overall Explainer”.

Grammatisk har vi i forløbet arbejdet med konjunktioner (underordnende/hypotaktiske, sideordnende/parataktiske) samt forbinderord (linkers), og hvordan disse benyttes til at skabe sproglig sammenhæng i en tekst.

Alle slides og arbejdsark fra forløbet vil ligge i vores Google Drive ved forløbets afslutning.

Formål:
– At kunne analysere formidlingssituationen for en explainer, herunder bl.a. at analysre, hvordan explaineren tilpasses den tiltænkte målgruppe.
- At kunne placere explaineren i trekantsmodellen (the triangle model), dvs. at kunne analyse hvordan explaineren prioriterer fascination, understanding & knowledge, samt reflektere over styrker/svagheder ved disse.
- At kunne analysere og argumentere for, hvordan strukturen og genrevalgene (archive, animation, studio, on location) understøtter formidlingen af emnet i explaineren.
- At kunne argumentere for relevansen af emnet i en explainer ud fra relevanskriterierne (criteria for relevancy)
- At kunne kategorisere en explainer som journalistic, scientific eller corporate
- At kunne anvende teorien til at producere egen explainer omkring et selvvalgt emne.
- At kunne deltage i gruppearbejde, og at kunne give feedback til andre.

Materiale
Explainere:
- Explainitychannel (YouTube). “US Presidential Election explained (explainity® explainer video)”. https://www.youtube.com/watch?v=Jdadb7qMBcE
- Miacademy Learning Channel (YouTube). ”Subordinating Conjunctions” https://youtu.be/rKFuWk-pJjI
- Sky News (YouTube). “US election 2024: How does it work?“ https://www.youtube.com/watch?v=9sTK9zOuZwg
- TED Ed (YouTube). ”Is it normal to talk to yourself?” https://www.youtube.com/watch?v=iNyUmbmQQZg
- TED Ed (YouTube). ”Why don't ‘tough’ and ‘dough’ rhyme?” https://www.youtube.com/watch?v=XFhY4Vy3IHc
- VOX (YouTube). ”Exactly how Trump could ban abortion”  https://www.youtube.com/watch?v=3tz2BUuzTmE
- VOX (YouTube). ”He Predicted Trump in 2016, Biden in 2020 and Now… ” https://www.youtube.com/watch?v=xE22XjWEyQE
- VOX (YouTube). Why so many people need glasses now.

Teori:
-“Physicist explains on 5 levels” from Narrating Truth.
Madsen, Flemming Kjerrumgaard. ”Explainer - Vidensformidling med video”, Systime, 2023.

Grammatik:
– ENGRAM (minlaering.dk) – kapitlet ”Konjunktioner”

Arbejdsformer:
– Projektarbejde i gruppe á 4
- Pararbejde og individuelt arbejde
– Fernisering m. peerfeedback
- Fællesoplæg omkring det amerikanske valg

Grammatik og ordbøger:
ENGRAM: https://minlaering.dk/
Gyldendal: https://ordbogen.com
OLD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Theme7: Radicalisation & Extremism in the UK (SRO)


The focuses of the theme
The focus of this theme is on the study of radicalisation and extremism in the UK. In particular, the focus will be on far-right extremism as well as Islamist extremism, as these are the most dominant forms of extremism in the UK now and in recent years. The theme leads up to the SRO which will combine English and social studies (samfundsfag).  

Types of texts
Throughout the theme, we will study various views and opinions on radicalisation and extremism including its causes and its solutions. In particular, we will focus on the Government’s Prevent scheme and critiques of this. We will read speeches and articles, as well as video material. We will also watch a documentary. We will focus on fiction only to a small degree. Moreover, in order to understand the historical context for many of these movements and reactions, various acts of terror in the UK will be researched. The British political system will be briefly touched upon when necessary for context.

Terms
Many of the central terms of the theme – e.g. extremism, radicalisation, terrorism, far-right extremism and Islamist extremism, deradicalisation etc. - can be hard to define, so we will take our point of departure in how they are defined in the UK “Prevent Strategy glossary”.
Moreover, we will be using the following definition of “radicalisation" as our central definition: “a process in which a person gradually accepts the use of undemocratic or violent means, including terrorism, in an attempt to achieve a specific political/ideological goal”.

Vocabulary, writing and grammar focuses
The theme will have a particular focus on vocabulary and research exercises, as well as rhetorical analysis, appeal forms and Toulmin’s model.
A focus in essay writing will be the non-fiction essay and particularly the “discuss”-task.
Gramatically, we’ll continue working with verb tenses, passive/active form and subject-verb concord. We will also touch briefly on differences between AmrEn and BrE in the use of s/z.

Texts used
Fiction:
Kureishi, Hanif. “My Son the Fanatic” in Wider Contexts pp. 98-112. 1994.

Speeches:
Rishi, Sunak. “PM address on extremism: 1 March 2024”.  1 March, 2024. Accessed via gov.uk: https://www.gov.uk/government/speeches/pm-address-on-extremism-1-march-2024

Suella, Braverman. “Speech: counter-terrorism strategy (CONTEST) 2023 launch”. July 18, 2023. Accessed via gov.uk: https://www.gov.uk/government/speeches/counter-terrorism-strategy-contest-2023-launch

Articles:

Crow, James and Sally Walker. “‘It felt so powerful’: how I was seduced by the UK’s far right”. Aug 3, 2022. Accessed via: https://www.theguardian.com/politics/2022/aug/03/it-felt-so-powerful-how-i-was-seduced-by-the-uk-far-right

MEND. “Time for PREVENT to be Scrapped”. July 13, 2021. Accessed via: https://www.mend.org.uk/time-for-prevent-to-be-scrapped/

Videos:
ACT Early. “John’s Story”. Accessed via: https://actearly.uk/real-stories/#watch-johns-story
ACT Early. “Michael’s Story”. Accessed via: https://actearly.uk/real-stories/#watch-michaels-story

BBC One Panorama. Hunting the Neo-Nazis. 2020. Accessed via mitCFU: https://hval.dk/mitcfu/materialeinfo.aspx?idnr=TV0000120901&cfuid=14

Rishi, Sunak. “Protecting our democracy”. March 1, 2024. Accessed via Rishi Sunak on youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Ro6pR7m8Qxc

The Home Office. “Prevent: An Introduction”. August 13, 2020. Accessed via Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Otc2eaRY32s

Other – background texts:
“Glossary” in Annex A of “Prevent Strategy”. Accessed via gov.uk: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/97976/prevent-strategy-review.pdf

BBC News. “Lancashire 'terrorist house' row 'not a spelling mistake'”. Jan 20, 2016. Accessed via BBC news: https://www.bbc.com/news/uk-england-lancashire-35354061

Commission for Countering Extremism. “Covid 19 - How hateful extremists are exploiting the
pandemic”. July 2020. Accessed via https://assets.publishing.service.gov.uk/media/5f2952308fa8f57acebf6794/CCE_Briefing_Note_001.pdf.

Nimmons, Steve. “Counter Terrorism Strategy – key anti-terrorist initiatives in the UK”. 2017. Accessed via: https://www.nimmonsconsulting.com/ethical-counter-terrorism/

Quinn, Ben. “Nursery 'raised fears of radicalisation over boy's cucumber drawing'”. Mar 11, 2016. Accessed via theguardian.com: https://www.theguardian.com/uk-news/2016/mar/11/nursery-radicalisation-fears-boys-cucumber-drawing-cooker-bomb

Taylor, Diane. “Boy, 11, referred to Prevent for wanting to give ‘alms to the oppressed’”. June 27, 2021. Accessed via theguardian.com: https://www.theguardian.com/uk-news/2021/jun/27/boy-11-referred-to-prevent-for-wanting-to-give-alms-to-the-oppressed


Students have researched the following acts of terrorism:
IRA Manchester bombing, 7/7 central London bombings, Murder of Jo Cox, Manchester Arena bombing, 2017 London Bridge attack, Finsbury Park attack.

All lesson slides, texts and exercises can be found in our “Theme 7” folder in Google Drive.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Theme 8: Truly Sorry

Terminsprøver uge 3
SRO skrivedage 29+30+31 januar


Studieplan “Truly Sorry”

“Truly sorry” er et forløb om undskyldninger og undskyldningsretorik. I forløbet arbejder vi med at genkende og analysere forskellige undskyldningsstrategier (apologia, image repair strategies) i diverse tekster, og vi diskuterer, hvad der gør en undskyldning effektiv eller mangelfuld.

Vi ser bl.a. på kendisundskyldninger (Will Smith, Kevin Spacey, Nikki Glaser), YouTuber undskyldningsvideoer (fx Logan Paul) og politiske undskyldninger (Bill Clinton). I den sammenhæng arbejdes også med den retoriske situation (exigence, mediators of change, constraints) som undskyldningen optræder i.

Som toning mod studieretningen (SA-EN-Sundhed) arbejdes der i Lesson 5 og 6 med Justine Saccos undskyldning for at joke med AIDS, og forløbet omkring denne hændelse, samt Bill Clintons officielle statsundskyldning for The Tuskegee Experiment, hvor afroamerikanske mænd blev bildt ind, at de modtog behandling for syfilis.  

Alle slides og arbejdsark fra forløbet ligger i vores Google Drive.
Omfang: 25ns.

Overordnede læringsmål:
- Du skal kunne genkende og beskrive forskellige undskyldningsstrategier (image repair strategies), og kunne analyse hvordan de benyttes i en tekst.
- Du skal kunne gøre rede for den retoriske situation, herunder konteksten (exigence), modtagerne (mediators of change) og begrænsningerne for ytringen (constraints, limitations, possibilities).
- Du skal kunne analysere tekster fra flere forskellige medier, heriblandt tweets, instagram posts, podcast-episoder, YouTuber-videoer og politiske taler, samt overveje mediets betydning for undskyldningen og dens modtagelse.
- Du skal kunne analysere sprog, skrivestil, og brugen af sproglige virkemidler.

Materiale:
- Brøndsted, Katrine og Mathias Larsen. ”Truly Sorry – on Apologies and Apologia” fra Narrating Truth, 104-108. Alt i ord. 2021.
- Clinton, Bill. ”The Tuskegee Experiment – Bill Clinton’s formal apology (1997)” fra Narrating Truth, 121-123. Alt i ord. 2021. Link til video
- Glaser, Nikki. ”Nikki Glaser’s Instagram post to Taylor Swift (2020)” fra Narrating Truth, 118-120. Alt i ord. 2021.
- Harmon, Dan. “Apology from Dan Harmon in his podcast Harmontown (2018)” fra Narrating Truth, 110-112. Alt i ord. 2021. Link til podcast episode.
- Ronson, Jon. “How One Stupid Tweet Blew Up Justine Sacco’s Life” (excerpt). The New York Times website. Feb 12, 2015.
- Sacco, Justine. Apology Statement. 22. Dec, 2013. Via Business Insider: https://www.businessinsider.com/justine-sacco-apologizes-for-tweet-2013-12
- Smith, Will. ”It’s been a minute…” (undskyldningsvideo for Chris Rock episoden). Via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jXrxDKwlA_s, 29. juli, 2022.
- Spacey, Kevin. ”Kevin Spacey’s Tweet in response to accusations of Sexual Assault (2017)” fra Narrating Truth, 110-112. Alt i ord. 2021.
Derudover er der blevet arbejdet mere overordnet med et blandet udvalg af YouTuber-undskyldningsvideoer, heriblandt Logan Paul’s ”So Sorry” video.

Grammatik og ordbøger:
ENGRAM: https://minlaering.dk/
Gyldendal: https://ordbogen.com
OLD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Theme 10: The Body

Studietur uge 14
Påske uge 16

Indhold:
Vi har i dette forløb fokus på ”the body” – dvs. hvordan vi formidler, beskriver og taler om forskellige aspekter ved den menneskelige krop i forskellige tekster. Forløbet har dermed tonet mod klassens studieretning, som er SA/EN – sundhed.
Vi har i forløbet arbejdet med følgende underoverskrifter:
- The Controlled Body
- The Aging Body
- The Disabled Body
- The Displayed Body
- The Objectified Body
Undervejs i forløbet har vi arbejdet med især non-fiktion, samt fiktion og poesi. Vi har ligeledes set et teaterstykke (Orwell’s 1984) og være på museumsbesøg i forbindelse med studieturen.
Grammatisk har vi i forløbet arbejdet relative pronominer samt gamle eksamensopgaver. Vi har også haft fokus ordklasser og på stilistisk analyse (style of writing), og har herunder bl.a. trænet vha. LLM/AI.
Alle slides og arbejdsark fra forløbet vil ligge i vores Google Drive ved forløbets afslutning.

Formål:
– At kunne analysere diverse teksttyper – herunder non-fiktion, fiktion og poesi – med særligt fokus på kroppens fremstilling.
- At kunne diskutere samt forholde sig kritisk og nuanceret til, hvordan fremstillingen/formidlingen af kroppen i tekster kan have virkelige konsekvenser, fx diskrimination (alder, race, køn, handicap).
- Ordforråd om kroppen, herunder ords konnotationer til fx alder og køn, samt brugen af ”inclusive” language i omtale af bl.a. handicap.

Materiale
- BBC Learning English. ”6 Minute English: Objectification”. BBC, Nov 1, 2018. Via: https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english/ep-181101 2NS.
- BodyWorlds. ”Gunther Von Hagens’ Body Worlds, The Original Exhibition - Student Guide”, uddrag: p 8-9, 12, 27. Via: https://koerperwelten.de/wp-content/uploads/2017/09/BodyWorlds_StudentGuide_US.pdf. 3NS.
- Doughty, Caitlin. “ICONIC CORPSE- Saartjie "Sarah" Baartman”. YouTube, 19 okt, 2018. Via: https://www.youtube.com/watch?v=tRZMN6LqeCU. 3NS.
- Huynh, Bertin. "Going to the gym gives me so much more than the physique I want, even if body dysmorphia lingers". The Guardian, 3 Mar 2025. 2,5 NS.
- Mchangama, Moussa. ”Mirage”. Glyptoteket i København, 2025.  1NS.
- Owell, George. 1984. Uddrag ”part 1, Chapter 3”. 6NS.
- Owen, Wilfred. “Disabled”. 1917. Via: https://www.poetryfoundation.org/poems/57285/disabled. 1NS.
- Senior, Jennifer. ”The Puzzling Gap Between How Old You Are and How Old You Think You Are”. The Atlantic. Feb 23, 2023. 6NS.
- The Great War. “A Fate Worse Than Death - Disfigured Veterans of World War 1 I THE GREAT WAR Special”. YouTube, 13 feb, 2017. Via: https://www.youtube.com/watch?v=bYPtmFZqKC0. 2NS.
- Young, Stella. ”I'm not your inspiration, thank you very much”. TED, April 2014. Via: https://www.ted.com/talks/stella_young_i_m_not_your_inspiration_thank_you_very_much. 3NS.

Omfang: 29,5NS.

Grammatik:
- Getting Started. ”Relative pronominer”, s. 92-99.

Arbejdsformer:
- Individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde
– Små oplæg og præsentationer
- teatertur
- Museumsture i forbindelse med studietur

Grammatik og ordbøger:
ENGRAM: https://minlaering.dk/
Gyldendal: https://ordbogen.com
OLD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Theme 14: TBD

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 13 Online hjælpemidler

Holdet må gøre brug af følgende hjælpemidler under den skriftlige prøve.


HUSK at medbringe egne høretelefoner. Der er lyd-/videomateriale til prøven.

Ordbogen (herunder Gyldendals ordbøger)
https://ordbogen.com/

Merriam-Webster:
https://www.merriam-webster.com/

Oxford Learner's dictionary:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

Collins:
https://www.collinsdictionary.com

Grammatik (via MinLæring - ENGRAM):
https://minlaering.dk/login


Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.

Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.

MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM PDF ELLER LIGNENDE.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Theme 10: Evil in American Popular Culture


Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med ”Evil in American Popular Culture”, altså hvordan ondskab defineres, opfattes og fortolkes indenfor den amerikanske populærkultur. I forløbet arbejdes med forskellige typer populærkultur - herunder litteratur, film, nyheder, podcasts mm – samt teori.
Forløbets første del har fokus seriemordere som et særligt amerikansk fænomen. Denne del af forløbet har derfor fokus på non-fiction i form af ”true crime”, bl.a. gennem artikler omkring etiske problemstillinger knyttet til true crime-genren. Vi arbejder også med fiktive seriemordere i filmen The Silence of the Lambs.
Forløbets midterste del fokuserer på, hvordan begrebet ”evil” bruges i politisk retorik samt mulige konsekvenser af dette, fx attentatet på Trump og stormen på kongressen i 2021. Da klassens studieretning er SA-EN-Sundhed ser vi også på det amerikanske sundhedssystem og arbejder med en podcast om Luigi Mangione.
Forløbets sidste del fokuserer på ondskab i litteraturen – heriblandt mordere, men også ikke-mennesker såsom zombier og ”evil corporations”. Der arbejdes med romanuddrag og noveller, og vi inddrager Fight Club som vi har læst som værk i 2.g. I denne del af forløbet læses også teoritekster omkring horror-genren, og der fokuseres især på hvordan genren gennem tiden er blevet brugt til at undersøge/spejle samfundsrelevante problemstillinger (SA/EN studieretning).
Undervejs i forløbet arbejdes med ordforråd. I forbindelse med analysen arbejdede vi også med ord, der taler til sanserne (synssans, høresans, følesans, lugtesans og smagssans) og effekten af dette. Grammatisk arbejdes med udvidet og simpel tid.
Alle slides og arbejdsark fra forløbet vil ligge i vores Google Drive ved forløbets afslutning.


Formål:
- At kunne sætte begrebet ”ondskab” ind i en amerikansk kontekst: Hvordan forstås og fortolkes ondskab i amerikansk populærkultur?
- At opnå kendskab om genrer som true crime og horror.
- At kunne diskutere ”seriemordere” som et særligt amerikansk fænomen.
- At kunne redegøre for, hvorfor mennesker fascineres af ondskab i populærkulturen, og bliver ved med at genfortælle historier om onde handlinger/mennesker, samt at kunne diskutere problemstillinger knyttet til denne fascination.
- At kunne analysere tekster (non-fiction og fiktion, inkl. film) med relevant brug af fagbegreber og særlig fokus på portrætteringen af ondskab, onde handlinger eller onde karakterer i disse tekster.
- At kunne identificere og beskrive hvordan ord eller billedsprog appellerer til læserens fem sanser.
- At kunne redegøre for, hvordan forskellige monstre (fx vampyrer eller hillbillies, men især zombier) bruges til at symbolisere forskellige samfundsproblemer i populærkulturen.
- At kunne forklare hvordan ”ondskab” spiller en rolle i amerikansk politisk retorik og diskutere mulige konsekvenser af dette.

Materiale (analyseret)
- Brooks, Max. “Introduction” &  uddrag fra “Blame” i World War Z – An Oral History of the Zombie War (2006).
- Demme, Jonathan (director). Silence of the Lambs (1991).
- Fosco, Molly. “Is Our Obsession with True Crime Morally Irresponsible?”. HuffPost. Jan 26, 2016. via:  https://www.huffpost.com/entry/is-our-obsession-with-true-crime-morally-irresponsible_b_9073196
- Matheson, Richard Christian. “Making Cabinets” (2006).
- Palahniuk, Chuck. Chapter 10, 12 and 15 fra Fight Club (1996). OBS: Hele romanen er læst i 2.g.
- Rotten Mango Summary. “The Dark Side of Healthcare | Luigi Mangione and the Murder of UHC CEO”. 26. Dec, 2024. Via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=KE91DMIPFkk
- Official trailers for Making a Murderer, The Jinx, The Keepers og The Staircase via YouTube.
- Trump, Donald J. "President Trump's Speech at the January 6th Ellipse Rally" excerpt from "Narrating Truth" (2021, Brøndsted & Larsen), pp. 42-49.


Sekundærtekster (teori, perspektivering, mediemateriale):
- Brøndsted, Katrine og Mathias Larsen., “True Crime – on Real-life Atrocities” fra Narrating Truth (2021), pp. 128-130.
- Brøndsted, Katrine og Mathias Larsen., “The Impact of Trump Rhetorics” fra Narrating Truth (2021), pp. 37-40.
- Brøndsted, Katrine og Mathias Larsen., “How to analyse a narrative nonfiction podcast (2021), pp. 264-265.
- Brozak, Jennifer. “Influence of Edgar Allan Poe on American Culture” via penandthepad.com https://penandthepad.com/influence-edgar-allan-poe-american-culture-12334927.html
- Disdal, Rasmus og Johanne Riktrup Hansen.  “How postmodern man is scared” fra “Horror” (ibog) via. Systime.
- Disdal, Rasmus og Johanne Riktrup Hansen. ”Horror – a mirror of human nature” fra “Horror” (ibog) via. Systime.
- Disdal, Rasmus og Johanne Riktrup Hansen. ”The threat of change – horror in the 1950s and early 1960s” fra “Horror” (ibog) via. Systime.
- Houlind, Martin. ”Oversigt over filmiske virkemidler” fra Film skal ses i engelsk (2016).
- McMichael, Christoper. “Simpsons to Succession: Pop culture’s evil corporations”. NewFrame.com. 28 Nov 2022, via https://www.newframe.com/simpsons-to-succession-pop-cultures-evil-corporations/
- Singer, Emily. "As Biden pleads for country to turn down political rhetoric, GOP lawmakers do the opposite". The Michigan Independent. July 15, 2024 via https://michiganindependent.com/politics/gop-lawmakers-turn-up-dangerous-heated-political-rhetoric-after-trump-assassination-attempt/
- Vlamis, Kelsey. “My brother was murdered by Jeffrey Dahmer. Here's what it was like watching the Netflix show that recreated the emotional statement I gave in court.” Insider. Sept 26 2022.


Grammatik:
– ENGRAM (minlaering.dk)

Arbejdsformer:
– Individuelt, pararbejde og gruppearbejde.
– Taleøvelser, skriveøvelse, ordbogsøvelser, lytteøvelser

Grammatik og ordbøger:
ENGRAM: https://minlaering.dk/
Gyldendal: https://ordbogen.com
OLD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Theme 11: Shakespeare

Week 38-41 R&J (SBA)
Week 43-44 Sonnets (NMC)

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med udvalgte tekster af Shakespeare, med Romeo & Juliet som det helt centrale værk.

Forløbet indledes med teori omkring Shakespeares samtid, altså the Elizabethan era, særligt synet på menneskets balancering mellem passion og reason, herunder skæbnen (the stars) og fri vilje (free will, understanding, reason). Desuden arbejder vi med datidens engelsk, nemlig Early Modern English, herunder verbalendelser som ”-st” og ”-th”, pronominer såsom ”thee” og ”thy”, samt ordstilling, og gloser/vendinger tilskrevet Shakespeare.

I forbindelse med Romeo & Juliet arbejder vi senere i forløbet med udvalgte scener fra stykket, som vi vil analysere mht. bl.a. karakteristik, symbolik, tema, budskab mv. Derudover vil vi arbejde med tragediegenretræk samt poetiske virkemidler, fx iambic pentameter og enjambment, samt dramatiske virkemidler, bl.a. soliloquy og conceit. Derudover vil vi anvende filmanalyse i forbindelse med Baz Luhrmanns Romeo & Juliet.

I sidste tredjedel af forløbet arbejder vi med sonnetter, og hvad der kendetegner denne type digt. Vi arbejder i den forbindelse med begreber som iambic pentameter, volta, rhyme scheme, enjambment, caseura mv. Derudover vil vi kort arbejde med mere moderne fortolkninger af sonnetformen, samt skrive vores egne sonnetter.

Eleverne så også en opsætning af Romeo & Julie på Betty Nansen: https://bettynansen.dk/forestilling/romeo-julie/

Alle slides og arbejdsark fra forløbet vil ligge i vores Google Drive ved forløbets afslutning.


Formål:
– At kunne læse og forstå engelsk på Shakespeares tid, samt beskrive forskellene mellem dette og moderne engelsk.
– At have kendskab til The Elizabethan era og hvad der kendetegner menneske- og verdenssynet på dette tidspunkt, samt kunne relatere dette til Shakespeares tekster.
– At vide og kunne beskrive hvad der karakteriserer en tragedie.
– At vide og kunne beskrive hvad der karakteriserer en sonnet.
– At kunne analysere et manuskript med gængse analysebegreber, samt begreber relateret til poetiske og dramatiske virkemidler såsom enjambment, iambic pentameter, soliloquy.
– At kunne analysere og fortolke en sonnet med relevant begrebsbrug, herunder poetiske virkemidler.
– At vide, at Shakespeare ikke kun skal læses, men også høres og/eller ses – og kunne beskrive hvilken forskel, dette gør.

Materialer:
Uddrag fra Romeo & Juliet:
– Prologue
– Act I, Scene 5 (First meeting)
– Act II, Scene 2 (Balcony scene)
– Act III, Scene 1 (Tybalt dies)
– Act V, Scene 3 (Final scene)

Sonnetter:
– Sonnet 18
– Sonnet 130
– Sonnet 73

Sekundærtekster (teori, perspektivering, mediemateriale):
– BBC Bitesize. “Shakespeare’s plays in performance”. Via BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/z726yrd/articles/ztx48hv#z2hhsk7 2.5NS
– BBC Bitesize. “Beliefs and superstitions in Shakespeare’s England”. Via BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/z726yrd/articles/zqwvg7h. 2NS
– BBC Bitesize. “Life in Shakespeare’s England”. Via BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/z726yrd/articles/zjdybqt#ztm7xbk. 2.5NS
– BBC Bitesize. “Shakespeare’s life and inspirations” Via BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/z726yrd/articles/z7j3r2p#z28kwnb. 1.5NS

– Clausen, Bo Høpfner og Jesper Kaalund. ”Dramatic Toolbox”, ”Verse or Prose” & ”Poetic Devices” samt “Shakesperan Tragedy” fra ”Romeo & Juliet by Shakespeare”. Gyldendal 2017. s. 22-23, 38-53. (18NS)
– ”Kat’s sonnet” fra filmen ”10 Things I Hate About You” via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=gGV4hxhxW8o
– Luhrmann, Baz. “Romeo + Juliet”, 1996.
– Miranda, Lin Manuel. Tony acceptance speech, 2016. Via YouTube: https://youtu.be/6jehrbUGdlE?t=77
– Betty Nansen, Teaterforestilling: Romeo & Julie:  https://bettynansen.dk/forestilling/romeo-julie/

Grammatik:
– ENGRAM (minlaering.dk) – kapitlet ”Early Modern English”

Arbejdsformer:
– Individuelt,pararbejde og gruppearbejde.


Grammatik og ordbøger:
ENGRAM: https://minlaering.dk/
Gyldendal: https://ordbogen.com
OLD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

Omfang: 93NS (hvoraf filmen udgør 40NS)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Theme 12: Empire and Postcolonialism

NB: SRP 5 - foreløbigt valg af fag og emne 4/12

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med temaet ”The British Empire and Postcolonialism”. Der arbejdes i forløbets første halvdel med udbredelsen af ”the British Empire” med fokus på samtidens retfærdiggørelse for koloniseringen af andre lande og områder samt menneskesyn, især ideen om "The White Man's Burden". Denræst arbejdes der i forløbets anden halvdel med afkoloniseringen, og hvordan . Især har vi haft fokus på, hvad det vil sige at "decolonise the mind", og i den forbindelse arbejdet med indledende postkolonial teori. Vi har taget udgangspunkt i Edward Saids teori om Orientalism, herunder de stereotyper der er om både ”The Orient” såvel som ”The Occident”, og hvordan disse kommer til udtryk i tekster, samt Barry's four characteristics of postcolonial analysis.

I forløbet arbejdes der således med tekster båden inden for fiktion, non-fiktion, dokumentarfilm og poesi og de relevante analyseværktøjer og -begreber til dette. I forlængelse heraf introducerede vi også en særskilt læsning, nemlig postkolonial læsning, som vi anvendte på de første kapitler af Bram Stokers Dracula.

Et mindre fokus i forløbet har også været udbredelsen af det engelske sprog over hele verden, både som nye modersmålsvarianter, "New Englishes" samt pidgin- og creolesprog (særlige afarter af lingua franca), fx Jamaican patois.


Formål:
– At have kendskab til Storbritanniens rolle som kolonimagt, deres retfærdiggørelse af dette samt konsekvenserne af dette, særligt begrebet ”White Man’s Burden”.
– Træne relevant ordforråd inden for emnet samt inden for diverse ordklasser. Herunder ord som ’colonial’, ’colonialism’ og ’postcolonialism’
– At kunne analysere og fortolke fiktion, non-fiktion samt poesi  
– At have kendskab til formålet og teorien bag en ”postkolonial læsning” med udgangspunkt i Edward Saids teori om Orientalism, samt selv at kunne lave en sådan læsning.
- At have kendskab til hvordan sproget engelsk har bredt sig til hele verden, herunder hvordan dette har ledt til ”New Englishes”, samt begreberne pidgin, creole og lingua franca.


Kernetekster:
- Adichie, Chimamanda. "The Danger of a Single Story" (TED talk). 2019. Transkribering og video via: https://www.ted.com/talks/chimamanda_ngozi_adichie_the_danger_of_a_single_story. 6NS (18 min)
- Bram Stoker. Dracula. 1897. Uddrag fra kapitlerne 1, 2 & 3 fordelt på grupper (dvs. ikke alle har læst alt). 4 NS.
- Bennett, Louise. “Colonization in Reverse”. 1966. Digt, fra Ulla Rahbek Global Voices. 2016. pp. 27-29. 2 NS.
- Kenyatta, Jomo. “The Gentlemen of the Jungle” from African Short Stories (ed. Chinua Achebe), 1938. pp. 36-39. 4 NS.
- Kipling, Rudyard. ”The White Man’s Burden”. 1898. 2 NS.
- Orwell, George. “A Hanging”. 1931. 3 NS.
- Phillips, Caryl. ”Leeds United, Life and Me”. 1999. Fra Ulla Rahbek Global Voices. 2016. pp. 36-40. 4 NS.


Teori:
- Jennifer Jenkins, ”The Two Dispersals of English” in: Leif Frederiksen, English. Global Language, Global Anguish. 2007. pp. 38-39 + 76-77. 4 NS.
- McLeod, John. “The Shape of Orientalism” & “Stereotype of the Orient and Orientals” in Beginning Postcolonialism. 2000. pp. 49-55. 7 NS.


Mediemateriale:
- BBC.  “Empire – Episode 1: A Taste for Power”. 2012. Via YouTube:  https://www.youtube.com/watch?v=SCzQ5DzoQDA. 20 NS (58 min)
- Nicholas, Tom. "Postcolonialism: WTF? An Intro to Postcolonial Theory " via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jbLyd0mQwIk. 5NS
- Diverse klip fra "Black Panther" (2018) og "Avatar" (2009) via. YouTube. 6 NS.

Omfang: 36NS + 31NS videomateriale.

Alle slides og arbejdsark fra forløbet ligger i vores Google Drive.

ENGRAM: https://minlaering.dk/
Gyldendal: https://ordbogen.com
OALD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Theme 13: Voices of War

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb under titlen ”Voices of War”, idet vi fokuserer på hvordan krig og konsekvenserne af krig fremstilles i diverse tekster.

I første del af forløbet arbejder vi med krigspoesi fra Første Verdenskrig (WWI, The Great War). Vi ser på digte af krigsdigterne (the War Poets) Brooke og Sassoon, der hver beskriver soldaternes oplevelser før, under og efter deltagelse i krigen, samt det civile samfunds reaktioner. Som kontekst for digtene beskæftiger vi os desuden med, hvad skyttegravskrig (trench warfare) indebærer. Vi ser også på rekrutteringsplakater.

I anden del af forløbet har vi fokus på krigen mod terror (the War on Terrorism) som fulgte 9/11, herunder et overordnet blik på krigene i Irak og Afghanistan. Vi arbejder i den forbindelse med taler af George W. Bush, og vi undersøger, hvordan krigen mod terror adskiller sig fra tidligere mere traditionel krigsføring. I den forbindelse har vi også særligt fokus på eufemismer (euphemisms), hvordan disse bruges og hvilken betydningen brugen af dem kan have. Vi sætter også fokus på dronekrig (drone warfare), bl.a. argumenter for/imod, samt hvordan PTSD (post-traumatic stress disorder) påvirker soldaterne, når de vender tilbage til USA. I denne del af forløbet ses både på non-fiction (taler, artikler, podcasts) og poesi.

Gennem forløbet har vi derfor arbejdet med nøglebegreber såsom: bravery, volunteering, idealism, compulsory conscription, trench warfare, drone warfare, post-traumatic stress disorder, dehumanising language, euphemisms, irony, concrete/physical vs. abstract/non-physical, sensory imagery.

Vi repeterer diverse grammatiske emner undervejs i forløbet, bl.a. udvidet tid og adjektiver. Der laves lytteøvelser.


Al materiale fra forløbet kan findes i Google Drev.
Alle slides og arbejdsark fra forløbet ligger i vores Google Drive.
Omfang: 35 NS.


Læringsmål:
• At have kendskab til både traditionel og moderne krigsføring, herunder skyttegravskrig og dronekrig.
• At have kendskab til krige hvor USA og Storbritannien har været involveret, herunder WWI og Irakkrigen.
• At kunne diskutere hvorledes sprog kan distancere os fra de grusomme realiteter ved krig, men på den anden side også bringe os tættere på den virkelig og de følelser, som krig involverer.
• At kunne anvende begreber/ord som “euphemism,” “abstract,” “concrete,” “distancing,” “metaphor,” “jargon,” “technical language,” og “dehumanize,” i analysen af tekster om krig.
• At i højere grad kunne deltage i samfundsdebatten om krig og krigens konsekvenser, samt personligt reflektere over, hvordan teksterne påvirker én selv.
• At kunne analysere poetiske samt retoriske virkemidler.
• At kunne relatere emnet til studieretningen SA-EN Sundhed i forbindelse med underemnet ”PTSD”.


Materialer
Abbott, Gerry. “Casualty”. 2010. Via: https://linguistics-research-digest.blogspot.com/2011/07/do-euphemisms-soften-impact-of-war-or.html. 0,5 NS.
Brock, Edwin. "Five Ways to Kill a Man". 1997. Fra Engberg-Pedersen et al. War and Conflict. Systime 2025. 1 NS.
Brooke, Rupert. "The Soldier", 1914. 0,5 NS.
Bush Jr., George W. Uddrag fra ”Address to a Joint Session of Congress and the American People”, 20 sept 2001. Via: https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2001/09/20010920-8.html. 3 NS.
Bush Jr., George W. Uddrag fra ”President Delivers State of the Union Address”. 29 jan, 2002. Via: https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2002/01/20020129-11.html. 3 NS.
Bush Jr., George W. Uddrag fra ”Remarks by the President Upon Arrival”, 16 sept 2001. Via: https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2001/09/20010916-2.html. 2 NS.
Harris, Paul. “A picture made him a hero”. The Observer, Sunday 2 July, 2006. Fra Engberg-Pedersen et al. War and Conflict. Systime 2025. 5 NS.
Imperial War Museums. “Life in the Trenches WW1 | Trench Warfare Explained” (sep 30, 2020) via. YouTube: https://youtu.be/9E7xYLv8N2E. 3 NS (8:43).
Martin, Danny. Haddock of Mass Destruction. 2008. Fra Engberg-Pedersen et al. War and Conflict . Systime 2025. 1 NS.
Mustad & Rahbek. “The Great War 1914-1918” fra A Short Introduction to the history of the United Kingdom. 3 NS
Sassoon, Siegfried. "Does It Matter?", 1918. 0,5 NS.
Sassoon, Siegfried. "Suicide in the Trenches", 1918. 0,5 NS.
Science Friction Podcast. “Drone warfare, technology and the psyche: an insider speaks”, ABC Radio National, 5 Aug 2018. Via: https://www.abc.net.au/listen/programs/sciencefriction/drone-warfare-and-the-psyche-an-insider-speaks/10071748. 10 NS (32 min)
Turner, Brian. "At Lowe's Home Improvement Center" from Phantom Noise, 2010. 2 NS.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Theme 14: Climate Change is Everything Change

NB: SRP 11/3-24/3

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med temaet ”Climate Change”.
I den forbindelse har vi haft fokus på, hvordan klimaforandringerne påvirker både samfundet og individet. Derudover har vi arbejdet med, hvordan disse konsekvenser fremstilles og fortolkes i diverse skrevne kontekster – herunder som genstand for fiktion (cli-fi), poesi og taler.
Vi har i den forbindelse arbejdet med relevante analytiske begreber inden for hhv. fiktionsanalyse, non-fiktionsanalyse, filmanalyse og lyrisk analyse. I forbindelse med talen af Greta Thunberg har vi desuden talt om brugen af engelsk som lingua franca. Vi har ligeledes diskuteret brugen af fiktion, poesi og non-fiktion som en måde, at bearbejde klimaforandringerne samt at opfordre til handling.  
Gennem forløbet har vi arbejdet med nøglebegreber såsom: carbon dioxide, emission/to emit, environment,  sacrifice, scarcity vs abundance, disaster, global warming, climate change/crisis, sustainability/sustainable, pollution, cli-fi, humanity, societal issues, radiation.
Grammatisk har vi arbejdet med ordklasser, kongruens og ’there’ som foreløbigt subjekt..

Alle slides og arbejdsark fra forløbet ligger i vores Google Drive.
Omfang: 30ns.

Formål:
– At kunne analysere og fortolke/diskutere fiktion, non-fiktion og poesi om klimaforandringer
– At kunne diskutere mulige styrker/svagheder, ved behandlingen af emnet klimaforandringer i de forskellige teksttyper, samt effekten på læserens følelser og mulige handlinger.
– Træne relevant ordforråd inden for emnet samt inden for diverse ordklasser.
– At kunne genkende og forklare udvidet tid samt brugen af ’there’ som foreløbigt subjekt.
– Engelsk som lingua franca, herunder kendetegn samt styrker og svagheder ved dette.


Kernetekster:
- Cutts, Steve. The Turning Point. YouTube. Jan 1, 2020. 1ns, animated video.
– Darby, Luke. “Billionares Are the Leading Cause of Climate Change,” GQ Magazine, Oct, 2018, https://www.gq.com/story/billionaires-climate-change, 3ns, opinion piece
- DiCaprio, Leonardo. Speech at the opening of Climate Summit 2014, United Nations. United Nations YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=vTyLSr_VCcg, 1ns.
- Harding-Shaw, Melanie. "Data Migration", 2021. 3NS
– Hicok, Bob: Hold Your Breath – a Song of Climate Change, 2018, https://www.nytimes.com/2018/08/23/magazine/hold-your-breath-a-song-of-climate-change.html, 0,5 ns, poem
– Kennedy, A. L., "Meat", Beacons, ed. Gregory Norminton, Oneworld Publications, 2013, 5ns, short story
- Nugent, Ciara. “Terrified of Climate Change? You Might Have Eco-Anxiety”, Time Magazine, November 21, 2019. https://time.com/5735388/climate-change-eco-anxiety/, 2ns, article.
– Milkoreit, Manjana et al. “Editor’s Introduction” fra ”Everything Change: An Anthology of Climate Fiction” ed. Milkoreit et al., Arizona State University, 2016, 5ns, theory.
– Simpson, Helen. “Diary of an Interesting Year”, The Newyorker, 2009, https://www.newyorker.com/magazine/2009/12/21/diary-of-an-interesting-year, accessed 07/06/19, 7ns, short story
– Thunberg, Greta. “Our House is on Fire”, 2019 World Economic Forum (WEF) in Davos, transcript from Fridays For Future, https://www.fridaysforfuture.org/greta-speeches, 1,5ns, speech

Grammatik:
– ENGRAM (minlaering.dk)

Arbejdsformer:
– Individuelt, pararbejde og gruppearbejde
Grammatik og ordbøger:
ENGRAM: https://minlaering.dk/
Ordbog: https://ordbogen.com/
Oxford: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 20 Tilladte Digitale Hjælpemidler v/prøver

Holdet må gøre brug af følgende hjælpemidler under den skriftlige prøve.


HUSK at medbringe egne høretelefoner. Der er lyd-/videomateriale til prøven.

Ordbogen (herunder Gyldendals ordbøger)
https://ordbogen.com/

Merriam-Webster:
https://www.merriam-webster.com/

Oxford Learner's dictionary:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

Collins:
https://www.collinsdictionary.com

Grammatik (via MinLæring - ENGRAM):
https://minlaering.dk/login


Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.

Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.

MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM PDF ELLER LIGNENDE.

Husk høretelefoner! 🎧🎧🎧
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer