Holdet 3p EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Iben Maria Østergaard, Kasper Engholm Jelby
Hold 2023 EN/p (1p EN, 1p EN (puljetid), 2p EN, 2p EN (puljetid), 3p EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Theme 1: Branding
Titel 2 Theme 2: Fantasy
Titel 3 Theme 3: Business Ethics
Titel 4 Tilladte digitale hjælpemidler 2024
Titel 5 Forløb#5 USA - dream or nightmare?
Titel 6 Forløb#6 Dystopian fiction
Titel 7 Forløb#7 Global English
Titel 8 Forløb#8 Gender and sexuality
Titel 9 TILLADTE HJÆLPEMIDLER
Titel 10 Forløb#9 Shakespeare
Titel 11 Forløb#10 Ireland and Northern Ireland
Titel 12 TILLADTE HJÆLPEMIDLER TIL TERMINSPRØVE
Titel 13 Forløb#11 Modernism
Titel 14 Forløb#14 Speeches and Rhetorics

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Theme 1: Branding

Et forløb der sætter fokus på branding og analyse af non-fiction tekster.
Formålet er at give eleverne en forståelse for, hvad branding er, og hvordan firmaer og enkeltpersoner bevidst anvender branding på forskellige måder for at markedsføre deres produkt(er). I undervisningen undersøger eleverne blandt andet Roskilde Katedralskoles hjemmeside og får til opgave at undersøge, hvordan RKS brander sig selv i forhold til andre gymnasier i Roskilde.
Afslutningsvis har eleverne selv valgt et brand, som de har fremlagt for resten af klassen med særligt fokus på, hvordan brandet har udviklet sig over tid.
I tekstarbejdet er der primært fokus på at opnå tekstanalytiske kompetencer inden for sagprosagenren.

Læringsmål:
- At forstå konceptet "branding".
- At kunne reflektere over, hvilken indflydelse branding har på vores liv.
- At udvide sit ordforråd med henblik på at kunne tale flydende om branding + analyse af tekster.

Tekster:
- Neil Boorman: "Bonfire of the Brands" (In From Where You Are) (3,0)
- Naomi Klein: "No Logo" (in From Where You Are) (4,0)
- Rahat Kurd: "A Memoir of Modest Appearences" (3,3)
- https://www.youtube.com/watch?v=JKIAOZZritk (00:00-02:44) (1,5)
- https://www.youtube.com/watch?v=sQLlPC_alT8 (1,5)

I alt 13,3 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Theme 2: Fantasy

Vi arbejder i dette forløb med temaet ”Fantasy”. Der tages i forløbet udgangspunkt i de karakteristika for genren, der er beskrevet i ”Entering Worlds of Fantasy”. I den forbindelse har vi derfor gennemløbende fokuseret på, hvordan de læste værker falder inden for (og eventuelt uden for) fantasygenren.
Vi har derfor også arbejdet med de gængse analytiske begreber inden for fiktionsanalyse (herunder character, setting og narrator) i konteksten af denne genre, hvor vi bl.a. har set på world-building (parallel, co-existing, secondary).

Formål:
- At kunne beskrive, genkende og diskutere genretræk ved fantasy.
- At kunne analysere og fortolke fiktion og film inden for fantasygenren.
- At kunne fortolke fantasy-tekster.
- Træne relevant ordforråd inden for emnet.

Fokusområder i tekstlæsningen:
- Setting
- Character
- Point-of-view
- Narrative technique
- Vocabulary

Læringsmål:
- at kunne forklare hvad der kendetegner fantasygenren.
- at kunne analysere og fortolke fantasylitteratur vha. fagterminologi.
- at kunne udvælge og anvende relevante citater i analysen.

Teori:
Finderup, Anne Mette & Agnete Fog. "Entering Worlds of Fantasy" i Worlds of Fantasy. Systime: 2005. s. 8-12.

Kernetekster:
- Lewis, C.S. The Lion, the Witch and the Wardrobe (excerpt from chapter 1). 1950.
- Rowling, J.K. Harry Potter and the Philosopher's Stone (excerpt from chapter 7). Bloomsbury 2001.
- Tolkien, J.R.R. The Hobbit (excerpt from chapter 5). 1937.
- Gaiman, Neil. "Troll Bridge". 1993.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Theme 3: Business Ethics

Learning goals:
- You learn what business ethics is and why it is important.
- You learn the most important words and concepts related to the subject, and you can actively use them.
- You learn examples of unethical business practices and how they affect us globally.
- You are critical about what you see and read.
- You participate in debates, and you learn how to properly do so.
- You reflect upon your own moral choices and take action if you find it appropriate to do so.


Main content:
- Definition of and keywords related to business ethics. (Vinduespynt og Samfundssind)
- Two examples of malpractice/issues:
1) The American Food Industry (Food Inc.)
2) The fashion industry (The True Cost, Andrew Morgan, 2015)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tilladte digitale hjælpemidler 2024

HJÆLPEMIDLER VED TERMINSPRØVE OG EKSAMEN 2024

Klassen har brugt følgende:
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
- OALD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- Synonymordbog: https://www.thesaurus.com/
- Minlæring.dk: https://www.minlaering.dk/

Eleverne har adgang til ovenstående materiale på nettet under prøven. Intet andet.

Eleverne må desuden ikke anvende internetbaserede hjælpemidler eller undervisningsmaterialer, som ændrer i deres tekst, såsom Grammarly, Google Translate, ChatGPT eller lignende funktioner i andre programmer. Almindelig stavekontrol er naturligvis tilladt.

Eleverne må bruge egne noter samt klassens fælles materiale, såfremt det er downloadet og ikke hentes fra en fælles online platform som Lectio eller Google Drev.

MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM pdf, Word-dokument ELLER LIGNENDE.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 USA - dream or nightmare?

Dette forløb er inspireret og struktureret efter Jørn Brøndals (professor i Amerikansk historie) artikel Mareridt og Drømme i Afroamerikansk historie (2022), hvori han inddeler Afroamerikansk historie i perioder med mareridt og drømme. Eleverne arbejder med kronologisk og tematisk med nedslagspunkter i African American history herunder bl.a. immigration, slavery, Jim Crow, Civil Rights Movement, Black Lives Matter. Ved hvert nedslag skal eleverne arbejde med materiale af forskellige typer og genrer herunder en lovtekst, et memoir, et digt, taler, essays, musik, film og en grafisk novelle. Forløbet både indledes og afsluttes med et kig på centrale amerikanske værdier og en diskussion af deres betydning i dag. Forløbet har desuden fungeret som forløber til elevernes SRO i samspil med samfundsfag.
Vi afsluttede forløbet med at arbejde med det amerikanske præsidentvalg i 2024, og eleverne var til et oplæg om valget med Mirco Reimer-Elster.

Faglige mål:
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA

Kernestof:
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre engelsksprogede regioner.
-tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder skrevne værker-
faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag

- Basballe, Tove, View on the USA – Who are the Americans (1985), Samfundslitteratur, kap. 3: “The American Dream”.
- Coates, Ta-Nehisi, Between the World and Me, 2016 (excerpt)
- Cooper, Christian, It’s a Bird, 2020 (graphic novel)
- Hamilton, Bobb, A father tells his son about the statue of liberty, 1971 (poem)
- Holiday, Billie, Strange Fruit, 1959 (song)
- King, Martin Luther: Our God is Marching on, 1956 (speech)
- Lazarus, Emma, The New Colossus, 1883 (poem)
- Nir, Sarah Maslin, How two lives collided in Central Park, Rattling the nation, 2020, New York Times (article)
- Northrup, Solomon, 12 years a slave, 1853, (excerpt)
- The Declaration of Independence,1776 (excerpt)

Andet materiale
State of Louisiana Literacy Test
DuVernay, Ava, The 13th Amendment, Netflix, 2016 (documentary)
Spil: https://ed.icivics.org/node/67038/resource
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Dystopian fiction

I dette forløb arbejder eleverne med dystopisk fiktion. Eleverne introduceres til centrale genretræk og begreber til brug af analyse af dystopisk litteratur. Eleverne skal desuden kunne perspektivere til de historiske og litterære perioder, som materialet er blevet til i samt diskutere relevansen af genren i dag. Der arbejdes med et udvalg af skrevne tekster samt andre former for materialer herunder et afsnit af en serie og et mobilspil.

Kernestof:
-væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre engelsksprogede regioner.
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder skrevne værker


Faglige mål:
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Tekster
Atwood, Margaret (1985), The Handmaid's Tale (novel, excerpt)
Atwood, Margaret (2022), I invented Gilead the Supreme Court is making it real, The Atlantic (article)
Collins, Suzanne (2008), The Hunger Games, Scholastic Inc, UK (excerpt)
Huxley, Aldous (1932) Brave New World, Flamingo Modern Classic, UK (excerpt)
Jensen, Arnt (2016), Inside, Playdead (spil)
Miller, Bruce, et. Al. (2017) The Handmaid’s Tale: S1 E1: Offred, Hulu, USA
Serra, Laura et. al. (2021) Genetic Scissors for a dystopian future, ESCI news (article)
Vonnegut, Kurt (1962), 2BR02B (pdf)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Global English

I dette forløb arbejder eleverne med engelsk som globalt sprog og lingua franca. Eleverne arbejder med sproglige forskelligheder med fokus på bl.a. forskellen på standard english og det sprog, der rent faktisk anvendes i den engelsktalende verden.
Derudover stifter eleverne bekendtskab med forskellige former for dialekter og sociolekter, samtidig med at de træner udtale.
Sidst arbejdes der med forskellen på formelt og uformelt engelsk.
I anden del af forløbet arbejdes der med litteratur, der er skrevet på andre former for engelsk end RP og GA.


Kernestof (fra læreplanen):
- standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
- det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre engelsksprogede regioner.

Faglige mål (fra læreplanen), eleverne skal kunne:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk


Tekster:
- Evaristo, Bernadine, Mr Loverman, 2013 (novel, excerpt)
- Hursten, Zora Neale, Sweat, 1926 (short story)
- Agard, John, Listen Mr Oxford Don, 1985 (poem)
- Finderup, Anne Mette m.fl., Global English i: Worlds of English, 2011 (article)
- Finderup, Anne Mette m.fl., English as Lingua Franca i: Worlds of English, 2022 (article)
- Finderup, Anne Mette m.fl.,Hofstede's Cultural Dimensions i: Worlds of English, 2022 (article)
- Marsden, Sam: Speak the Queen's English if you want to sound intelligent and be trusted, The Telegraph, 2013 (article: https://www.telegraph.co.uk/news/uknews/10337912/Speak-the-Queens-English-if-you-want-to-sound-intelligent-and-be-trusted.html)
- Achyutuni, Kriti, One Accent to Rule Them All, 2020, Medium (article: https://medium.com/data-science/one-accent-to-rule-them-all-792a8cb4bd96)
- Pennock-Speck, Barry: Why So Much Variety in English?, 2018 (article: https://ndla.no/subject:1:9b93cd9e-a45c-428c-a8fb-b4955169efdf/topic:4e8612a2-31eb-4da1-a142-79bcfbdc0bd8/resource:1:87891)
- National Museum of African American History, A New African American Identity: The Harlem Renaissance (https://nmaahc.si.edu/explore/stories/new-african-american-identity-harlem-renaissance)

Videomateriale:
- How Are British English and American English Different? https://www.youtube.com/watch?v=NdJQdt3xkFQ
- Global English with David Crystal: https://www.youtube.com/watch?v=WZI1EjxxXKw
- David Crystal: should English be taught as a Global Language: https://www.youtube.com/watch?v=tLYk4vKBdUo
- The Harlem Renaissance: https://www.youtube.com/watch?v=9gboEyrj02g
- AAVE explained: https://www.youtube.com/watch?v=dnOLKqhx_Co

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Gender and sexuality

I dette forløb arbejder eleverne med litteratur, der omhandler og udforsker tematikker relateret til køn og seksualitet. Forløbet har til formål at udvikle et ordforråd og en forståelse hos eleverne, der kan understøtte deres analytiske evner med tekster, der omhandler emner, der måske ellers ligger udenfor elevernes eget erfaringsgrundlag. I forløbet inddrages både fiktion og non-fiktion. Eleverne har desuden læst værket Fight Club med fokus på, hvordan maskulinitet fremstilles i romanen. Derudover er der arbejdet med romanen som postmodernistisk værk med særligt fokus på den litterære genretræk. Valg af tekster er inspireret af undervisningsantologien Unsex me af Mette Brynaa Hansen and Anne Louise Haugaard Christensen fra 2018.

Kernestof (fra læreplanen)
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder,

Faglige mål (fra læreplanen), eleverne skal kunne:
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Texts:
How to throw like a boy if you are a girl (2014) Wikihow
Brokeback Mountain (1997) Annie Proulx (excerpt)
Detransition, Baby (2021) Torrey Peters (excerpt)
Girl Woman Other (2019) Bernadine Evaristo (excerpt)
Fight Club (1996), Chuck Palahnuik (novel)
How My Dad Reconciled His God and His Gay Son (2025),  Timothy White (excerpt)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 TILLADTE HJÆLPEMIDLER

Alle trykte bøger og noteark er tilladt:
Getting Started A samt egne noter trykte såvel som digitalt, gemt på pc.  

Mht online hjælpemidler så er følgende tilladt:


Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/
Minlæring.dk - Engram: https://minlaering.dk
Oxford: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

I må IKKE anvende internetbaserede hjælpemidler eller undervisningsmaterialer, som ændrer i jeres tekst, såsom ChatGPT Grammarly eller Google Translate.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#9 Shakespeare

Eleverne arbejder i dette forløb med uddrag af Romeo and Juliet samt udvalgte sonetter. Eleverne introduceres til den historiske og litterære periode, som teksterne er blevet til i, og arbejder derudover med særligt fokus på at forstå indhold. Der fokuseres på derudover på billedesprog og dramatic irony. Eleverne introduceres desuden til centrale genretræk og skal anvende denne viden i arbejdet med teksterne. Derudover skal eleverne anvendes deres viden til at producere egne sonetter. Forløbets indhold er inspireret af materialet i Denis Delanys (m.fl.) Fields of Vision fra 2008.

Læringsmål (eleverne skal kunne):
- Redegøre for centrale elementer og begreber indenfor the Elizabethan Era
- Redegøre for og analysere uddrag af Romeo and Juliet med særligt fokus på brugen af …  
- Redegøre for genretræk ved the Shakespearen sonnet
- Analysere og fortolke udvalgte sonetter med særligt fokus på form, indhold samt figurative virkemidler
- Skrive egne sonetter, der udviser forståelse for genren.  

Faglige mål:
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- skrive nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Kernestof:
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder,
- uddrag af værker af Shakespeare
- væsentlige strømninger i britisk litteraturhistorie


Tekster:
Fields of Vision: The Elizabethan World Picture

Shakespeare, Romeo and Juliet, 1557
- prologue
- what's in a name
- what an unkind hour

Sonnet 18
Sonnet 130

Andet materiale:
Baz Luhrmann's Romeo and Juliet (1996)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#10 Ireland and Northern Ireland

Forløbsbeskrivelse
I dette forløb arbejder eleverne med Irlands historie, kultur og litteratur. Første del af forløbet fungerer som en introduktion til Irland og dets historie med særlig fokus på forholdet til UK og Nordirland. Dette foregår gennem arbejdet med forskellige historiske nedslagspunkter. Sideløbende med disse arbejder eleverne med, hvordan denne historie er repræsenteret i irsk litteratur og lyrik.
Nedslagspunkterne er:
- Act of Union
- The potato famine
- The Easter Rising
- Irish War of Independence
- Irish Civil War
- Irish Indenpendency
- The Troubles
- Bloody Sunday
I anden del af forløbet arbejder eleverne med tre eksempler på irsk litteratur fra det 20. og 21. århundrede herunder et skrevet værk. Fokus er særlige karakteristika for irsk litteratur, samt hvorfor Irland et forholdsvis lille land og befolkning har så mange kendte og anerkendte forfattere.

Faglige mål
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- ̶analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk

Kernestof
- standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling
- væsentlige strømninger i britisk og amerikansk litteraturhistorie
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre engelsksprogede regioner.
- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder skrevne værker


Tekster:
- Rooney, Sally, Normal People, 2018 (novel, excerpt)
- Keegan, Claire, Foster, 2010 (novel)
- Joyce, James, Eveline, 1904 (short story, excerpt)
- Yeats, WB, Easter 1916, 1917 (poem)
- O’Flaherty, Liam, The Sniper, 1923 (short story)
- Education.org: Understanding Northern Ireland’s ‘Troubles (article) (https://education.cfr.org/learn/reading/understanding-northern-irelands-troubles)
- U2, Sunday Bloody Sunday, 1982 (song lyrics)
- Stack, Megan K. Northern Ireland, Gaza, and The Road to Peace, New York Times, 2025 (opinion essay)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 TILLADTE HJÆLPEMIDLER TIL TERMINSPRØVE

Alle trykte bøger og noteark er tilladt, f.eks Getting Started
+ egne noter trykte såvel som digitalt, gemt på pc.  

Mht online hjælpemidler så er følgende tilladt:

Merriam-Webster: https://www.merriam-webster.com/

Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/

Minlæring.dk - Engram: https://minlaering.dk (inkl. ordbogen)

Cambridge: https://dictionary.cambridge.org/

Oxford: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

I må IKKE anvende internetbaserede hjælpemidler eller undervisningsmaterialer, som ændrer i jeres tekst, såsom ChatGPT Grammarly eller Google Translate.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#11 Modernism

I dette forløb arbejder eleverne med den litterære genre modernisme med særligt fokus på genretræk samt den historiske periode omkring 1920'erne, og hvordan denne påvirkede litteraturen.

Eleverne introduceres til og arbejder analytisk med:
- the iceberg theory
- stream of consciousness

Kernestof (fra læreplanen):- væsentlige strømninger i britisk og amerikansk litteraturhistorie
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre engelsksprogede regioner.

Faglige mål (fra læreplanen), eleverne skal kunne:
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Tekster:
Finderup, Anne Mette m.fl. Life and literature in the roaring twenties i Worlds of English, 2022
Hemingway, Ernest, Hills Like White Elephants, 1927
Hemingway, Ernest, Indian Camp, 1924
Fitzgerald, F Scott, The Great Gatsby, 1925 (excerpt)
Joyce, James, Ulysses, 1922 (excerpt)
Woolf, Virginia, Waves, 1931 (excerpt)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#14 Speeches and Rhetorics

Mini-forløb hvor eleverne genopfrisker nonfiktionsanalyse med særligt fokus på den kommunikative situation: hvordan formidler afsender sit budskab til modtageren?

Klassen arbejdede som helhed med talen Gender Equality is Your Issue Too, og herefter blev de inddelt i grupper, hvor de arbejdede med selvvalgte taler. Gruppearbejdet udmundede i en præsentation.

Groups:
1: Lasse, Clara, Mikkeline, Jeppe: Churchill: We shall fight on the beaches
2: Signe, Alfred, Ulrikke: Ronald Reagan: Tear this wall down
3. Mia, Laurits, Mikkel, Nicole: Kennedy: Ich bin Berliner
4. Daniel, Kirstine, August, Victoria: Michael Jackson: Speech about helping the world
5. Jonathan, Josepha, Karla, Christian: Obama: Yes, we can
6. Emil, Laura, Lilja, Alberte: Hillary Clinton: Women’s rights are human rights
7. Jakob, Oskar, Ingeborg, Astrid: Obama: Yes, we can
8. Viola, Villads, Josefine, Arthur: Emma Gonzales: March for Our Lives

Kernestof
- sproglærings- og kommunikationsstrategier
- principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster

Faglige mål
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer