Holdet 3b EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Christina Kofod Kristensen
Hold 2023 EN/b (1b EN, 1b EN (puljetid), 2b EN, 2b EN (puljetid), 3b EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing up
Titel 2 Hjælpemidler som må bruges til eksamen
Titel 3 Serial Killers
Titel 4 Hip Hop
Titel 5 Truly Sorry
Titel 6 US Election 2024
Titel 7 US Mexico - Eksamensemne
Titel 8 Fantasy
Titel 9 Dystopia - eksamensemne
Titel 10 Post -modernism eksamensforløb
Titel 11 Shakespeare eksamensemne
Titel 12 India  - Eksamensemne

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing up

Growing Up
I dette grundforløb kommer eleven til at arbejde med forskellige typer af tekster inden for fiktion og non-fictions som omkranser det ovenstående emne ”Growing Up”.

Faglige mål:
- beherske et varieret ordforråd inden for emnet ”Growing Up” som gør det muligt forholdsvis ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- analysere nyere tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og metode
– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster
– analysere engelsk sprog grammatisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Læringsmål:
-Du har fået udvidet dit ordforråd inden for emnet ”Growing Up”
-Du kan anvende den retoriske pentagon.
-Du kan analysere en novelle med fokus på setting, charcterization, symboler, theme og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende ordbøger
-Du har en grammatisk viden indenfor områderne
- kongruens
- ligefrem ordstilling
- genitiv

Materiale:
Alison Fell, "The Shining Mountain" 1992, fra  Contexts – basisbog til engelsk I gymnasiet og HF, Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, Gyldendal, 2004
Penelope Lively, "The Happiest Days of Your Life", fra The UK – From Island to Empire and Back,  
Amy Chua, "Why Chinese mothers are superior", Saturday Essay in The Wall Street Journal updated Jan. 8, 2011
Sophia Chua-Rubenfeld, "Why I love my strict Chinese mom", New York Post, January 18, 2001
Lund og Tornøe, Write Away, Gyldendal, s.42-44

I alt er der læst 20 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Hjælpemidler som må bruges til eksamen

Holdet må gøre brug af følgende hjælpemidler:

Egne høretelefoner

Grammatikbog: Getting Started

Ordbogen.com

Gyldendals ordbøger:
https://ordbog.gyldendal.dk/

Merriam-Webster:
https://www.merriam-webster.com/

Collins:
https://www.collinsdictionary.com

Oxford:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/


MinLæring:
https://minlaering.dk/login

Thesaurus:
https://www.thesaurus.com/


Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.
Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.
MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM pdf ELLER LIGNENDE.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Serial Killers

Serial Killers

I dette forløb har vi haft fokus på serieal killers både i den virkelige verden og i fiktion. Der er blevet arbejde med både artikler, podcast, film og uddrag af bøger. Derigennem har vi fokuseret på både nonfiktion og fiktions analyse (herunder særligt på narrator)
Materiale:
Selvvalgt podcast fra podcastserien ”Serial Killers”
Artikel:  “What Drives Our Curious Fascination With Serial Killers?” by Scoot A. Bonn (2017) Psychology Today What Drives Our Curious Fascination With Serial Killers? | Psychology Today
Uddrag af FBI rapport: Serial Murder Serial Murder — FBI
Dokumentarfilm: ”The Cruel Co-ed Killer” fra Real Crime https://www.youtube.com/watch?v=56lH5C2Pu7g

Tv serie: Mindhunter Season 2, Episode 1
Uddrag Af American Psycho af Brett Easton Ellis, ”Tuesday”
Film: American Psycho
Uddrag af My Friend Dahmer by Derf Backderf

Omfang ca 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hip Hop

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Truly Sorry

Studieplan “Truly Sorry”

“Truly sorry” er et forløb om undskyldninger og undskyldningsretorik. I forløbet arbejder vi med at genkende og analysere forskellige undskyldningsstrategier (apologia, image repair strategies) i diverse tekster, og vi diskuterer, hvad der gør en undskyldning effektiv/god eller mangelfuld/dårlig.
Vi ser bl.a. på kendisundskyldninger, YouTuber undskyldningsvideoer og politiske undskyldninger. I den sammenhæng arbejdes også med den retoriske situation (exigence, mediators of change, constraints) som undskyldningen optræder i.
Mod forløbets afslutning arbejdes i tre moduler i grupper med at producere en videoanalyse og en poster omkring YouTuber-undskyldninger som genre.
Alle slides og arbejdsark fra forløbet ligger i vores Google Drive.
Omfang: 25ns.

Overordnede læringsmål:
- Du skal kunne beskrive forskellige undskyldningsstrategier, og kunne analyse disse i en tekst.
- Du skal kunne gøre rede for den retoriske situation, herunder konteksten (exigence), modtagerne (mediators of change) og begrænsningerne for ytringen (constraints, limitations, possibilities).
- Du skal kunne analysere tekster fra flere forskellige medier, heriblandt tweets, instagram posts, podcast-episoder, YouTuber-videoer og politiske taler, samt overveje mediets betydning for undskyldningen og dens modtagelse.
- Du skal kunne analysere sprog og skrivestil, herunder sproglige virkemidler.

Materiale:
- Brøndsted, Katrine og Mathias Larsen. ”Truly Sorry – on Apologies and Apologia” fra Narrating Truth, 104-108. Alt i ord. 2021.
- Clinton, Bill. ”The Tuskegee Experiment – Bill Clinton’s formal apology (1997)” fra Narrating Truth, 121-123. Alt i ord. 2021. Link til video
- Glaser, Nikki. ”Nikki Glaser’s Instagram post to Taylor Swift (2020)” fra Narrating Truth, 118-120. Alt i ord. 2021.
- Harmon, Dan. “Apology from Dan Harmon in his podcast Harmontown (2018)” fra Narrating Truth, 110-112. Alt i ord. 2021. Link til podcast episode.
- Ronson, Jon. “How One Stupid Tweet Blew Up Justine Sacco’s Life” (excerpt). The New York Times website. Feb 12, 2015.
- Sacco, Justine. Apology Statement. 22. Dec, 2013. Via Business Insider: https://www.businessinsider.com/justine-sacco-apologizes-for-tweet-2013-12
- Smith, Will. ”It’s been a minute…” (undskyldningsvideo for Chris Rock episoden). Via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jXrxDKwlA_s, 29. juli, 2022.
- Spacey, Kevin. ”Kevin Spacey’s Tweet in response to accusations of Sexual Assault (2017)” fra Narrating Truth, 110-112. Alt i ord. 2021.

Materiale til projekt (gruppearbejde):
Selvvalgte YouTuber-undskyldningsvideoer, fx Logan Paul’s ”So Sorry” video.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 US Election 2024

I dette forløb har eleverne arbejdet med det amerikanske præsidentvalg 2024 med fokus på politisk kommunikation og ideologiske forskelle mellem Demokraterne og Republikanerne. Forløbet har især haft fokus på non-fiktive tekster og mundtlighed med udgangspunkt i autentiske, aktuelle materialer.

Eleverne har analyseret centrale taler og debatindslag fra Kamala Harris og Donald Trump ved hjælp af Bitzers retoriske situation og relevante retoriske virkemidler. Formålet har været at styrke elevernes evne til at analysere og perspektivere politisk sprogbrug og forstå, hvordan politiske budskaber tilpasses målgrupper og kontekster.

Derudover har eleverne arbejdet projektorienteret og afsluttet forløbet med en tværfaglig rollespilsdebat med resten af årgangen, hvor de agerede som enten Kamala Harris eller Donald Trump. Dette har givet eleverne mulighed for at arbejde med sproglig formidling og argumentation i praksis, med vægt på korrekt, nuanceret og situationsbevidst engelsk.

Faglige mål:
Eleverne har arbejdet med at:

analysere og fortolke non-fiktive tekster med anvendelse af faglig terminologi (fx Bitzers model, modes of appeal).

forstå og diskutere aktuelle samfundsmæssige og politiske forhold i USA i et kulturfagligt og retorisk perspektiv.

udtrykke sig sprogligt korrekt og formidlingsbevidst i en argumenterende sammenhæng.

anvende kildekritik og digitale værktøjer i arbejdet med autentiske engelsksprogede kilder.

Kernestof og materialer (ca. 50 normalsider):
Election Year (Systime) af Genefke, kapitel 1 og 2.1

Time Magazine: “How Donald Trump Won 2024” af Eric Cortellessa

NBC Boston: Donald Trumps RNC-tale (uddrag)

SingjuPost: Kamala Harris’ DNC-tale (uddrag)

NYMag: “Democrats Lost Because of Their Bad Policies” af Ed Kilgore

Debatvideo: Trump vs Harris 2024

Kamala Harris’ concession speech

Arbejdsformer:
Par- og gruppearbejde med tekstanalyse

Klassebaserede diskussioner og præsentationer

Projektorienteret rollespil med skriftlig og mundtlig forberedelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 US Mexico - Eksamensemne

Faglige mål
Eleverne skal kunne:
• analysere og forstå både skønlitterære og ikke-fiktive tekster
• bruge faglige begreber (fx narrator, theme, ethos, pathos, logos)
• forklare og diskutere samfundsforhold i USA med fokus på immigration
• sætte tekster i perspektiv til andre emner og aktuelle problemstillinger
• forstå hvordan sprog hænger sammen med identitet
• udtrykke sig klart og nuanceret på engelsk – både mundtligt og skriftligt
________________________________________
Kernestof
Forløbet arbejder med forskellige teksttyper (fiktion, artikler, taler, digte og video) med fokus på immigration, identitet og kultur.
________________________________________
I. Background and Values (Non-fiction)
• “Introduction” & “Modern Immigration”
• The Declaration of Independence (uddrag)
• “American Values”
• “Demographic Measures”
Fokus:
• hvorfor mennesker migrerer (push/pull factors)
• hvad the American Dream betyder
• arbejde med statistik og fakta
________________________________________
II. The Border and Political Discourse (Speeches and Journalism)
• “What’s happening at the U.S.-Mexico border in 7 charts”
• Donald Trump: tale (uddrag)
• Joe Biden: tale (uddrag)
Fokus:
• hvordan politikere bruger sprog til at påvirke
• retorik
• hvordan immigration fremstilles forskelligt
________________________________________
III. Identity and Culture (Fiction and Poetry)
• Sandra Cisneros: “No Speak English”
• Sandra Cisneros: “Mexican on Both Sides”
• Pat Mora: “Immigrants”
• Ana Castillo: “We Would Like You to Know”
• Gina Valdés: “Where You From”
Fokus:
• identitet og tilhørsforhold
• at leve mellem to kulturer
• sprogets betydning for hvem man er
________________________________________
IV. The Younger Generation (Media)
• NBC News: “Young Latinos: Born in the U.S.A., Carving Their Own Identity”
Fokus:
• unge og identitet i dag
• kultur og generationsforskelle
• hvordan medier fortæller historier
________________________________________
Supplerende stof
• Dokumentarfilm: Separated: Children at the Border (2018), produceret af Marcela Gaviria og Martin Smith
• Videoklip:
https://www.youtube.com/watch?v=24YtotEC2ag
• Øvrige dokumentar- og nyhedsklip om livet som undocumented immigrant i USA
• Eksempler på latino-kultur i amerikansk populærkultur
________________________________________
Arbejdsformer
• klasseundervisning
• gruppearbejde og elevfremlæggelser
• analyse af tekster, taler og video
• diskussioner i klassen
• skriftligt arbejde
Der arbejdes med progression fra fælles analyse til mere selvstændigt arbejde.

Ca 80 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fantasy

Fantasy

I dette forløb har eleverne arbejdet med fantasygenren med fokus på verdensopbygning, genrekendetegn og fantasyens funktion som litterær og kulturel fortælleform. Gennem læsning af både klassiske og moderne fantasytekster har eleverne undersøgt, hvordan forfattere skaber alternative verdener, magiske universer og heltefortællinger, der afspejler menneskelige konflikter og samfundsmæssige problemstillinger.

Forløbet har taget udgangspunkt i uddrag fra centrale værker inden for fantasygenren, herunder The Hobbit, The Lion, the Witch and the Wardrobe, Harry Potter and the Philosopher’s Stone og A Game of Thrones. Eleverne har arbejdet med genreanalyse og sammenlignet forskellige typer fantasyuniverser med fokus på karakterudvikling, setting, magisystemer og klassiske fortællestrukturer såsom helterejsen.

Derudover har eleverne arbejdet med filmiske fremstillinger af fantasy gennem analyse af udvalgte scener fra Game of Thrones og filmen Fantastic Beasts and Where to Find Them. Her har fokus været på, hvordan fantasyuniverser formidles gennem visuelle og audiovisuelle virkemidler, og hvordan filmmediet kan understøtte eller ændre fortolkningen af litterære genrer og fortællinger.


Faglige mål

Eleverne har arbejdet med at:

- analysere og fortolke engelsksprogede fiktive tekster med anvendelse af relevant litterær terminologi.
- identificere og diskutere centrale genrekendetegn ved fantasy.
- analysere karakterer, miljøer og fortællestrukturer i litterære og audiovisuelle tekster.
- perspektivere tekster til kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold.
- udtrykke sig præcist og nuanceret på engelsk i mundtlige og skriftlige analyser.
- sammenligne litterære og filmiske fremstillinger af fantasyuniverser.

Kernestof og materialer
Bagrundstekst: Entering Worlds of Fantasy af Finderup og Fog, s. 8–12
The Hobbit af JRR Tolkien (værklæsning)
The Lion, the Witch and the Wardrobe, kapitel 1 af CS Lewis
Harry Potter and the Philosopher’s Stone, kapitel 7 ("The Sorting Hat") af JK Rowling
A Game of Thrones, s. 1–21 af George RR Martin

Film:
Første episode af Game of Thrones
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Arbejdsformer
Individuel læsning og tekstanalyse
Par- og gruppearbejde med fokus på genretræk og karakteranalyse
Klassebaserede diskussioner og fælles tekstfortolkning
Sammenlignende analyse af litterære og audiovisuelle tekster
Mundtlige oplæg og præsentationer
Skriftlige analyseøvelser og refleksionsopgaver

Omfang: ca. 200 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Dystopia - eksamensemne

Emnetitel:
Dystopia
Omfang:
Ca. 20–25 timer
________________________________________
Faglige mål
Eleverne skal kunne:
• analysere og forstå både skønlitterære og ikke-fiktive tekster
• anvende faglige begreber til analyse (fx narrator, theme, symbolism, dystopian features)
• analysere hvordan magt, kontrol og teknologi fremstilles
• relatere tekster til aktuelle samfundsforhold
• forstå og anvende begrebet cognitive dissonance
• udtrykke sig klart og nuanceret på engelsk
________________________________________
Kernestof
Forløbet tager udgangspunkt i dystopi som genre med fokus på kontrol, overvågning, teknologi og individets rolle i samfundet.
________________________________________
I. Introduction to Dystopia (Genre)
• YouTube-video om dystopia og genretræk
Fokus:
• hvad kendetegner en dystopi
• typiske genretræk:
o kontrol og overvågning
o tab af frihed
o undertrykkelse
o teknologiens magt
• hvordan dystopier kritiserer samfund
• Eleverne arbejder med at genkende og anvende disse træk i deres analyser.
________________________________________
II. Dystopian Literature
• Suzanne Collins: The Hunger Games (2008), s. 1–13
• Kurt Vonnegut: “2 B R 0 2 B” (1962)
Fokus:
• dystopiske samfund og kontrol
• individ vs. system
• hvordan mennesker accepterer ekstreme forhold

III. Dystopia and Society
• The Handmaid’s Tale (2017), episode 1
(baseret på roman af Margaret Atwood, 1985)
• Artikel: “The Handmaid’s Tale Is No Longer Fiction” (2022)
af Sophie Gilbert, The Atlantic
• Kort: Abortion laws by state, Center for Reproductive Rights
Fokus:
• sammenhæng mellem dystopi og virkelighed
• kontrol af kroppen og politisk magt
• hvordan dystopiske elementer findes i nutiden
• Cognitive dissonance bruges til at forstå:
• hvorfor karakterer accepterer systemet
• hvordan mennesker lever med uretfærdighed
________________________________________
IV. Technology and the Future
• Black Mirror:
“Be Right Back” (2013), skrevet af Charlie Brooker
• Don't Worry Darling (2022), instrueret af Olivia Wilde
Fokus:
• teknologi og menneskelige relationer
• kunstig intelligens og etik
• hvornår teknologi bliver farlig
• Eleverne analyserer, hvordan teknologi kan skabe dystopiske situationer.
Centrale begreber
• Dystopiske genretræk
• dystopian features (control, surveillance, loss of freedom)
• power and oppression
• technology vs humanity
• cognitive dissonance
• gender/power

Arbejdsformer
• klasseundervisning
• gruppearbejde og diskussion
• analyse af tekster, serier og video
• korte skriveøvelser

Eksamensrelevans
Forløbet træner eleverne i at:
• analysere ukendte tekster
• genkende og bruge genretræk
• koble fiktion til samfund
• anvende faglige begreber
• perspektivere til andre forløb

ca 30 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Post -modernism eksamensforløb

Faglige mål
Eleverne skal kunne:
• analysere og fortolke nyere tekster ved anvendelse af relevant faglig terminologi
• redegøre for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster
• analysere fiktive tekster med fokus på fortælling, virkemidler og tema
• anvende et varieret ordforråd i mundtlig og skriftlig formidling
• anvende faglige hjælpemidler (fx ordbøger)

Kernestof
Forløbet tager udgangspunkt i postmodernisme som litterær periode med fokus på identitet, virkelighed, fragmentering og fortælling.

I. Introduction to Postmodernism
• Introduction (s. 78–93)
Fokus:
• hvad kendetegner postmodernisme
• centrale træk:
o fragmentering
o usikker virkelighed
o leg med identitet
o ironi og humor

II. Short Stories, poems and Postmodern Features
• Steven Hall: “Stories from a Phone Book” (2005)
• Charles Higson: “The Red Line” (1993)
• Susan Hamlin: “Interflora” (2002)
• Hanif Kureishi: “The Penis”
• Ian McEwan: “Dead as They Come”
Fokus:
• analyse af short stories
• setting, characterisation, symbolism, theme og message
• hvordan tekster udfordrer vores forståelse af virkelighed

III. Novel and Film
• Chuck Palahniuk: Fight Club (1996)
• Fight Club (1999)
Fokus:
• identitet og selvopfattelse
• virkelighed vs. illusion
• kritik af det moderne samfund
• unreliable narrator
• sammenligning mellem bog og film

Centrale begreber
• postmodern features (fragmentation, identity, unstable reality)
• narrator and point of view
• unreliable narrator
• symbolism
• theme and message
________________________________________
Arbejdsformer
• klasseundervisning
• gruppearbejde og diskussion
• analyse af noveller, roman og film
• skriftlige øvelser
• mundtlige fremlæggelser
Der arbejdes med progression fra fælles analyse til selvstændig anvendelse af begreber.

Ca 200 normalsider


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Shakespeare eksamensemne

I dette forløb har vi arbejdet med emnet William Shakespeare. Dette forløb er stærkt forbundet til forløbet Love. Det vil sige at vi sær har haft fokus på fiktions analyse, både af sonetter, uddrag af stykket Romeo and Juliet og film. Vi har hermed også fokuseret på hvad der kendetegner den litterære periode.
Faglige mål:
- beherske et varieret ordforråd inden for emnet Shakespeare som gør det muligt forholdsvis ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- analysere nyere tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og metode
– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster
– analysere engelsk sprog grammatisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Læringsmål:
-Du har fået udvidet dit ordforråd inden for emnet ”Shakespeare”
-Du kan analysere en novelle og med fokus på setting, charcterization, symboler, theme og message.
-Du kan analysere en sonnet og med fokus på form, rim og rytme, billedsprog og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende ordbøger





Introduction to Shakespeare – Historical Context s.6-15 fra Romeo and Juliet, Gyldendal 2017
The Elizabethan World Picture: s. 25-29
Sonnet 18
Sonnet 116
Summary of Romeo and Juliet
Romeo and Juliet: Act 2, scene 2
Romeo and Juliet: Act 5 scene 3

Different Ted Talks on Shakespeare:
1. “Why Shakespeare?”: https://www.youtube.com/watch?v=khVubNIgS0o
2. “Shakespeare is Everywhere”: https://www.youtube.com/watch?v=LsESSyMnwmU
3. “Hip-Hop & Shakespeare”: https://www.youtube.com/watch?v=DSbtkLA3GrY
4. “How NOT to Hate Shakespeare”: https://www.youtube.com/watch?v=Kh3gMcOUFao
5. “What would Shakespeare think of us”: https://www.youtube.com/watch?v=9_33rTUP2Pc
6. “Shakespeare was the First Gangster Hip-Hop Artist”: https://www.youtube.com/watch?v=iIojIWLnMiU
7. “Shakespeare in Shackles”: https://www.youtube.com/watch?v=lahX4dq8OAE

Film Romeo+Juliet af Baz Lurhman

Omfang 40 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 India - Eksamensemne


Faglige mål
Eleverne skal kunne:
• analysere og fortolke både fiktive og ikke-fiktive tekster ved anvendelse af relevant faglig terminologi
• redegøre for historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Indien
• analysere forskellige teksttyper (digt, short story, tale og dokumentar)
• anvende et varieret ordforråd i mundtlig og skriftlig formidling
• anvende faglige hjælpemidler (fx ordbøger)
________________________________________
Kernestof
Forløbet tager udgangspunkt i det britiske imperium og Indien som koloni, kampen for uafhængighed samt Indien i dag.
________________________________________
I. The British Empire and Colonial India
• Rudyard Kipling: “The White Man’s Burden” (1899), s. 261–264
Fokus:
• kolonialisme og imperialisme
• synet på koloniserede folk
• ideen om “civilizing mission”
________________________________________
II. Colonial Experience and Critique
• George Orwell: “Shooting an Elephant” (1936)
Fokus:
• magt og skyld
• forholdet mellem kolonimagt og lokalbefolkning
• individets rolle i et undertrykkende system
________________________________________
III. Independence and Political Change
• Mahatma Gandhi:
“The Practice of Satyagraha or Civil Disobedience” (uddrag fra Young India, 1920’erne)
• Jawaharlal Nehru:
“Tryst with Destiny” (1947)
• BBC-dokumentar: Freedom and Independence
Fokus:
• kampen for uafhængighed
• ikke-voldelig modstand
• politisk retorik og taler
• historisk kontekst
________________________________________
IV. India Today and Language
• Sahith Aula:
“The Problem With The English Language in India” (Forbes, 2014)
• English as a Lingua Franca, uddrag fra The English Handbook
Fokus:
• engelsk i det moderne Indien
• sprog og identitet
• postkoloniale problemstillinger
________________________________________
Centrale begreber
• colonialism and imperialism
• power and oppression
• resistance and independence
• rhetorical analysis (ethos, pathos, logos)
• historical context
________________________________________
Arbejdsformer
• klasseundervisning
• gruppearbejde og diskussion
• analyse af digte, noveller, taler og dokumentar
• mundtlige oplæg
• skriftlige øvelser
• Der arbejdes med progression fra fælles analyse til selvstændig anvendelse af begreber.
Ca. 35–45 normalsider


Læringsmål:
-Du har fået udvidet dit ordforråd inden for emnet India
-Du kan analysere en novelle med fokus på setting, charcterization, symboler, theme og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende den bitzers rhetorical situation model.
-Du kan anvende ordbøger


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer