Holdet 3i EN A (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Carolina Diarte Colomo, Søren K. Dahl
Hold 2023 EN/i (1i EN A, 1i EN A (puljetid), 2i EN A, 2i EN A (puljetid), 3i EN A)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing Up - Engelsk Grundforløb
Titel 2 Business Ethics
Titel 3 India
Titel 4 Aspects of Empire - EKSAMEN
Titel 5 Moral Choice and the Individual EKSAMEN
Titel 6 SRO- The Troubles i tekst og musik (EN-MU)
Titel 7 Violence
Titel 8 Unity or Division I EKSAMEN
Titel 9 Home Is (not) Here EKSAMEN
Titel 10 Literature and War EKSAMEN
Titel 11 Unity or Division II EKSAMEN
Titel 12 Power and Ambition - Shakespeare's Macbeth EKSAMEN
Titel 13 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing Up - Engelsk Grundforløb

I dette grundforløb kommer eleven til at arbejde med forskellige typer af tekster inden for fiktion og non-fictions som omkranser det ovenstående emne ”Growing Up”.

Faglige mål:
- beherske et varieret ordforråd inden for emnet ”Growing Up” som gør det muligt forholdsvis ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- analysere nyere tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og metode
– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster
– analysere engelsk sprog grammatisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Læringsmål:
-Du har fået udvidet dit ordforråd inden for emnet ”Growing Up”
-Du kan anvende den retoriske pentagon.
-Du kan analysere en novelle med fokus på setting, charcterization, symboler, theme og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende ordbøger
-Du har en grammatisk viden indenfor områderne
- kongruens
- ligefrem ordstilling
- genitiv

Materiale:
Alison Fell, "The Shining Mountain" 1992, fra  Contexts – basisbog til engelsk I gymnasiet og HF, Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, Gyldendal, 2004
Penelope Lively, "The Happiest Days of Your Life", fra The UK – From Island to Empire and Back,  
Amy Chua, "Why Chinese mothers are superior", Saturday Essay in The Wall Street Journal updated Jan. 8, 2011
Sophia Chua-Rubenfeld, "Why I love my strict Chinese mom", New York Post, January 18, 2001
Lund og Tornøe, Write Away, Gyldendal, s.42-44
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Business Ethics

BUSINESS ETHICS- LEARNING GOALS

-You learn what business ethics is and why is it important at all
-You learn the most important words and concepts related to the subject and you can actively use them
-You learn examples of unethical business practices and how do they affect us globally
-You are critical about what you see and read
-You participate in debates and you learn how to properly do it
-You reflect upon your own moral choices and take action if you find it convenient

This subject is based in many debates, so the students have learnt how to participate in debates, how to give their opinion and how to give proper feedback. Every class is introduced by an ethical question related to the issue of the day and the students have been very encouraged to be critical about heir own lifestyle.

BUSINESS ETHICS: main content

-What is it, how to define it and keywords. ("Vinduespynt og Samfundssind" af Claus Strue Frederiksen, 2020)

-Three examples of malpractice/issues :

1) The American Food Industry (Food Inc.,
We have watched the following chapters from the documentary "Food Inc" (Michael Pollan, 2008)
-chapter 1: Fastfood to all food
-chapter 3: Unintended consequences
-chapter 4: The Dollar Menu
-chapter 7: From seed to the supermarket

2) The  -very dirty-  fashion industry ("The True Cost", Andrew Morgan, 2015)

3) The K-Pop Industry

https://www.youtube.com/watch?v=wFt28GPi0_8 ("9 Muses of Star Empire, documentary)

https://www.theguardian.com/global/2020/mar/29/behind-k-pops-perfect-smiles-and-dance-routines-are-tales-of-sexism-and-abuse ("Exploding the Myths behind K-Pop, The Guardian, 2020)

https://icds.ee/en/the-capitalist-control-of-k-pop-the-idol-as-a-product/

"Culture Technology and the future of Hallyu" (Hallyu! The Korean Wave, Youna Kim, 2022)


-CSR in Denmark
-Conclusions and what have I learnt


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Letter for change 13-11-2023
virtuel time den 07.12 07-12-2023
Your diet 11-12-2023
The True Cost 23-01-2024
Can fashion ever be sustainable? 30-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 India

INDIA- LEARNING GOALS
-You learn basic facts about the history of India with focus on its partition and independence.
-You learn basic facts about the British Indian Empire and the consequences of colonialism today.
-You read and analyse literature and political speeches related to the periods before and after India was a British colony.
-You learn some of the cultural concepts that cause most trouble in the Indian society such as caste, status of women and pigmentocracy.
-You learn basic facts about Bollywood and its role in Western culture.
-You learn vocabulary that you can use to describe how India was in its different historical periods and other Indian words that have been adopted by the English language
-You can be critical about some of the points of view expressed by different people when discussing India and its relationship to Britain.
-All in all, you get a basic view of India as a former British colony and you get a brief inside in its culture and society.

The subject will be divided into 4 parts:
-Partition and independence
-Colonialism
-Demarcations
-Bollywood

There will be texts to read and analyse with comprehension questions, many videos to help us understand some of the tough things we have to learn and to show us different points of view and a movie too.

Materials:
"Narrating India" (Katrine Brøndsted, 2016) and https://www.narratingindia.org/. The 4 parts of the subject are based in 4 chapters of the book. Besides those chapters, we have worked with the following materials:

Partition of India:

a)https://www.youtube.com/watch?v=r5Ps1TZXAN8&t=993s (Partition)
b) https://www.youtube.com/watch?v=gHGDN9-oFJE&t=212s (add, reunion Yusuf Google)
https://www.youtube.com/watch?v=ts_4vOUDImE&t=172s (add, Coca-cola)

Colonialism:

a) https://www.youtube.com/watch?v=mCgBQFhQGf0 (Shahi Tharoor at Oxford speech)
b) https://www.youtube.com/watch?v=1giYXrofZYo (Shashi Tharoor, How Britain destroyed England)
c) https://www.youtube.com/watch?v=zGzvEqBvkP8 (The problem with Apu)
d) Episode "Much Apu about nothing", episode 23, season 7, The Simpons

Demarcations:
"Why are Indian women wearing cow masks" https://www.bbc.com/news/world-asia-india-40404102 (BBC, 2017)

Bollywood:
"Monsoon Wedding"  (Mira Nair, 2001)

During this subject we have worked with text comprehension and speech analysis. The students have been introduced to rhetorical devices in political speeches and they have practiced wtih "HeforShe" (Emma Watson) and with "A Tryst with Destiny" (Colonialism, chapter 2).







Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Aspects of Empire - EKSAMEN

Aspects of Empire ligger i forlængelse af forløbet ""India", som blev læst i 1.g

Vi undersøger aspekter af The British Empire. I Indien undersøger vi forholdet mellem colonier/colonized og briternes ambitioner og syn på kolonierne - og den konkrete fremfærd Vi undersøger dette i spillefilmen Gandhi samt Kiplings "Lispeth" samt BBC Dokumentar om det britiske impirium.

Herefter undersøges aspekter af immigration til Storbritannien fra de tidligere kolonier.

Hvordan finder immigranterne sig til rette i den nye kontekst ("Dusk over Atlantic Wharf") ?  Og hvad med identiteten, når man er født i Storbritannien og vokser op som minoritetsetnisk? Hvordan forholder den enkelte og samfundet sig til briter med andre kulturelle rødder ("Daytrippers")??

Omfang: ca 20% af undervisningstiden.

Kernestof:
Rudyard Kipling “Lispeth” 1886 (in: Grønvold et al:  Wider Contexts)
Rule Britannia (1740)
Kipling "The White Man's Burden" (1899)
Gandhi (Richard Attenborough, 1983)

Susmita Bhattacharya:"Dusk over Atlantic Wharf" 2006 fra HF-B skr. eksamen 2008
Raman Mundair: ”Day Trippers” (in: Moslund “Everyone Is Here – New shapes of Diversity and Belonging in Britain),Systime 2021  

Supplerende stof:
The Empire of Good Intentions ("A History of Britain, Schama, BBC)
Magtens Sødme (BBC)
Worksheets and info on Gandhi.
Postcolonial Britain – an introduction (fra Finderup/Fog, Worlds of English, Systime)

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Written English September 20-09-2024
WA okt 03-10-2024
WA okt 2 Del af et analytisk essay 04-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Moral Choice and the Individual EKSAMEN

I forløbet ”Moral Choice and the Individual” beskæftiger eleverne sig med forskellige tekster, som alle berører  moralske problemstillinger,  som er vanskelige og dilemmafyldte for individet:  fx dødsstraf, abort, domestic violence. Hertil kommer en række dilemmaer, som blev valgt af eleverne, der i grupper udvalgte tekst, didaktiserede og forestod undervisningssekvensen. Her var emner som: animal testing, guns for teachers as self-defence, AI, crimeand punishment.


Evnen til at redegøre for forskellige holdninger til svære problemstillinger præsenteret i non-fiction tekster og film  samt evnen til at nuancere egne holdninger og at argumentere for og imod egne og andres standpunkter er centrale i dette forløb.
Der arbejdes med non-fiction-analysemodeller.

De faglige mål med emnet er at eleverne kan:

– forstå mundtligt og skriftligt engelsk om almene og faglige emner - her mere moralske og etiske problemstillinger i nutiden.

– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film

– analysere og fortolke ikke-litterære tekster og mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
I Dead Man Walking er filmen delvist analyseret bl.a. med henblik på at karakterisere hovedpersoner, synspunkter i filmen o.lign.

– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion på engelsk. Denne træning knyttes både emnerelevant glosetræning samt drøftelser mundtligt om moralske og etiske problemstillinger.

– give en nuanceret, sammenhængende mundtlig og skriftlig fremstilling af alment kendte og faglige emner på et flydende og hovedsageligt korrekt engelsk.  

Deltagerne arbejder i mindre gruppediskussioner og ved lærer/hhv. elevstyret undervisning med evnen til at argumentere for og imod problemstillinger og opnå evnen til at se og præsentere en sag fra flere synsvinkler.

Synet på abort i to engelsktalende lande - Irland og USA undersøges i den forbindelse.

Eleverne får indsigt i de modsætninger, man kan finde i debatten - også i et europæisk land som Irland (herunder religiøs-ikke-religiøst, rural vs. urban) - i abortspørgsmålet historisk (Roe vs Wade), højesterets rolle i USA og de ændringer, som netop pågår i disse år.

Dokumentaren "Jackson " undersøger kampen mod fri abort i byen Jackson og den personlige historie om den sorte April Jackson, som er mor til fire og igen gravid.  Sangen "The River" fortæller om andre konsekvenser ved at blive gravid.


Kernestof:

The Innocent on Death Row (from: New York Times, 3rd of September 2014)
- How the Death Penalty Saves Lives (from: US News and World Report, 29. Sept 2014)
Dead Man Walking (Robbins,1995)
Jackson (Crow, 2016) (Abortion)


Sang: The River (Springsteen, 1980) https://www.youtube.com/watch?v=nAB4vOkL6cE



Supplerende stof
forskellige ordforrådsøvelser, quizlet m.v.

When Abortion Became Legal | Roe v. Wade
https://www.youtube.com/watch?v=4YxJq7P-rxk

The US abortion battle explained in three minutes - BBC News May 2019.
https://www.youtube.com/watch?v=sunuE_iogf4

Roe v Wade: What is US Supreme Court ruling on abortion?
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-54513499

Texas passes law banning abortions after six weeks ( CBC News  May 2021)
https://www.youtube.com/watch?v=hRHz1O9g1EY

Thorny Issues worksheet
http://euthanasiadilemma.blogspot.dk/2014/03/reading-worksheet.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 SRO- The Troubles i tekst og musik (EN-MU)



I forbindelse med  SRO-emnet "The Troubles" har holdet arbejdet med at udarbejde problemformulering, hvor engelsk indgår i et tværfagligt forløb. Forskellige eksempler på opgaveformuleringer blev drøftet med henblik på at opøve fortrolighed med elementerne i opgaveformuleringen, og hvad de dækker over.

I den forbindelse har holdet fået en grundig introduktion til konflikten (Anne og Anders i Brexitland), uddrag af dokumentarer og andre videoer, der omhandler konflikten - historisk og idag. Holdet har desuden arbejdet nærmere med fremstillingen af konflikten i spillefilmen Sunday Bloody Sunday" . På baggrund af denne film og arbejde med musik i film i musik arbejdede eleverne med at formulere mulige problemformuleringer.

Holdet arbejdede desuden med et antal sange, som alle på forskellige måde forholder sig til The Troubles, og lavede gruppepræsentationer om disse.

Eleverne arbejdede herefter mere indgående med sangene “Sunday Bloody Sunday” af U2  (1983) og “Sunrise” (1998) af Divine Comedy ud fra følgende opgaveformulering:

(indsæt problemformulering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Violence

I  det kortere forløb "violence" opnår vi via læsning og drøftelse af fiktionstekster, film, nonfiktionstekster (artikler, taler) kortfilm og musik en forståelse for forskellige former for vold. Vi behandler fænomenet vold på forskellige måder.

Forkløbet ligget lige efter SRO-emnet om  konflikten i Nordirland arbejdet, hvor vi undersøgt de forhold, der har motiveret den religiøst motiverede voldelige konflikt i Nordirland i blandt andet i spillefilmen "Bloody Sunday" og forskellige sange om konflikten.
Vi undersøger hooliganisme og det adfærdskodeks, der gælder inden for dette miljø behandles i filmen "Green Street Elite”  Vi taler om karakteristika ved hooligans,  gruppedannelse og drøfter fænomenet ”Firms” (tilhængergrupperinger),  og hvad disse grupperinger kan tilbyde den enkelte og kræve af den enkelte. Vi drøfter også hvilken rolle vold spiller.
I kortfilmen "Tenner" arbejdes basalt med villain/victim -problematik samt begreber som punishment and justice
I novellen "Serrussalmus" undersøges i en mere avanceret fiktionstekst bl.a. forholdet mellem people with a twisted mind, offer/gerningsmand, prey og predator,  
I novellen ”Killing Child at Zoo” ...
I sangen "Luka" af Suzanne Vega er fokus på vold i hjemmet. Griber man ind, hvis man er nabo, vidne til noget sådant?
Forløbet  udbygges en smule i 3.g, hvor vi også vil se på school shootings og deres konsenkvenser i USA.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Engelsk marts "Dolapo is Fine" 17-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Unity or Division I EKSAMEN

(Dette forløb hænger sammen med del II i 3.g,)
Forløbet "Unity or Division"  omhandler relationen mellem sorte og hvide i USA - særligt fra 1960erne og frem. Vi arbejder med forskellige tekster, som skildrer eller forholder sig til relationen mellem sorte og hvide.

Vi undersøger, hvordan problematikken skildres i forskellige genrer, i roman og spillefilm (The Hate U Give, Mississippi Burning), i taler og non-fictiontekster om, .P. Ellis. og tekst og dokumentarfilm om raceurolighederne i Ferguson ).

I forløbet indgår værklæsning af The Hate U Give, hvor eleverne som produkt har lavet en podcast/mundtlig aflevering om værket og her eksplicit inddrage kapitel 1-4 samt suppleret med en selvvalgt perspektivtekst.

Faglige mål
Eleverne skal kunne:

– forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk i form af sagprosatekster, fiktion og taler

– gøre rede for indhold, synspunkter og retoriske/stilistiske virkemidler i talerne

- analysere og fortolke forskellige nyere teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi

– perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

*"Missippi Burning" (Dir: Alan Parker, 1988)
*
* An Interview with C.P.Ellis (Studs Terkel: American Dreams Lost And Found).
*Jesse L Jackson: There's a Ferguson near you (USA Today August 2014)
* Reggie Yates: Race Riots USA” (BBC 2015)
* Joe Biden Philadelphia Speech Transcript on Protests for George Floyd 2nd June 2020

The Hate U Give (Angie Thomas, 2017) (Værklæsning )

The Hate U Give (film)

Megan Markle: I'm more than an Other (skr.opgave).

Supplerende stof:

Face to Face: Martin Luther King vs. Malcolm X - Two Black Dreams (2015) (de første 30 min).

Segregation and Jim Crow  (3:57 min)
https://www.youtube.com/watch?v=7omkMa9vCaI

Experiencing Racism in Segregated Mississippi in the 1960s | Iowans

Return to Freedom Summer (1:08 min)
https://www.youtube.com/watch?v=8K2SocnUHro

Rosa Parks and the Mongomery bus boycott (2:59 min)
https://www.youtube.com/watch?v=pxTWb38NERg

History of the Civil Rights Movement (5:52 min)
https://www.youtube.com/watch?v=URxwe6LPvkM

History Specials: King Leads the March on Washington | History (3:21 min) https://www.youtube.com/watch?v=0wDU-oYQN04






Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Home Is (not) Here EKSAMEN

Dette forløb har fokus på identitet og individer og grupper, som lever i udkanten af majoritetssamfundet. Vi læser dels tekster, som undersøger aspekter af latinamerikansk immigration til USA og tekster, som undersøger forholdet mellem The First Nations People/Aboriginals og majoritetsbefolkningen. Vi undersøger særligt The Stolen Generation(s).

Vi undersøger push- og pull-faktorer ved migration, flugtoplevelsen ("Second Attemp Crossing, I Walked through...), frygten for deportation, og hvordan immigration er et politisk tema - både da Trump var præsident i 2016 og nu.

Vi opnår en basisforståelse af Australiens historie ud fra udvalgte dele af serien The history of Australia - og drøfter hvordan synet på Australien og australiere fremstilles.
Forskellige aspekter i forholdet mellem majoritetsbefolkningen og The Aboriginals undersøges i forskellige tekster. I dokumentaren "The Stolen Generation", sangen "Took the Children Away (Archie Roach) i originaludgave og i en anden fremførelse i 2016, enkelte vidnesbyrd fra forskellige af de berørte.

Endelig ser vi på, hvordan relationen opleves i Australien i dag. Vi analyserer Stan Grants tale "Racism and the Australien Dream" fra 2016 og gør status om, hvorvidt Australien er et godt "home" i dag - og for hvem.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Literature and War EKSAMEN

Forløbet "War and Literature" beskæftiger sig med kunstens skildring af menneskets møde med krig.  Hvorfor går mennesker i krig, hvilke argumenter og forventninger ledsager deltagelsen i krig og hvilke følger får krigsdeltagelsen for soldatens tilbagevenden fra krig. Dette undersøges med udgangspunkt i første verdenskrig og et udblik til Vietnamkrigen og Irak/Afghanistan.

Eleverne arbejder med materialer, der er blevet til forud for, under og efter krigen.

Filmen "Joyeux Noël" (2005) giver  et indblik i begyndelsen på 1. verdenskrig og den indledende fase af krigen og Christmas Truce. Eleverne ser desuden en dokumentar "Iraq War Veterans, 20 Years Later: ‘I Don’t Know How to Explain the War to Myself’ som en nutidig intro til emnet.

Både i denne og lyrikken fra The War Poets ses den indledende idealistiske begejstring, som afløses af krigens barske realitet - og hvordan frontens virkelighed blandt menige soldater er anderledes end deres foresatte og regeringer, som befinder sig langt fra fronten (Brooke, Owen, Sassoon).

Hvordan reagerer soldaterne på krigen og den tiltagende meningsløshed - og hvordan går det soldater, der vender hjem. Er det muligt for dem at finde sig til rette - at finde hjem? (Hemingways "Soldier's Home")

Som udblik arbejder eleverne med skildringen af amerikanske soldaters deltagelse i Vietnamkrigen. "The Man I Killed"   og Springsteen's Born in the USA.


Der arbejdes videre med tekstanalytiske begreber  inden for lyrik og prosa - ligesom der arbejdes med sonetten i forbindelse med the war poets og deres brug af den. Eleverne har på baggrund af videoer og  arbejdet med øvelser for at træne stilmidler og metrum i lyrik.  rhyme; Onomatopoeia; similie ; Alliteration; Assonance; personification, iamb, trochee,dactyl,


Op-Doc: "Iraq War Veterans, 20 Years Later: ‘I Don’t Know How to Explain the War to Myself’ (Eperlein/Tucker, 2023) , https://www.youtube.com/watch?v=RIWfH3iEgXU)

Lord Kitchener's Advice The true Character of a British Soldier
Rupert Brooke 'The Soldier' (1914)
Jessie Pope "The Call", (1916)
Film: Joyeüx Noel ('Merry Christmas", 2005 dir: Chr. Carion))
Owen: Dulce et Decorum Est (1917-18)
Sassoon: Suicide in the Trenches (1917)
Holst: I Vow to Thee my Country
E. Hemingway: 'Soldier's Home' (1925)
Tim O Brien. "The Man I Killed" (fra:The Things They Carried ,1990).  
Sang: Born in the USA  (Bruce Springsteen fra albummet Born in the USA, 1984)

Et antal elever har læst hele  "The Things They Carried" (Værklæsning) i februar-marts.

Supplerende Stof
Introducerende materiale og øvelser om War
materiale om poetic form and structure, poetic language samt videoer
war:
World War I: One Word | History
https://www.youtube.com/watch?v=8CeylV-NloU
1914: To arms
https://www.nam.ac.uk/explore/to-arms1914
The War and You (fra Engberg, Grønvold et al "War and Conflict", Systime 2025)
Attitudes to War (fra: X)
Wilfred Owen, a poet in the trenches: (3.41)  https://www.youtube.com/watch?v=aWIbPtbISBI
Simple History – gas attacks.  https://www.youtube.com/watch?v=vmir6SxYNII (2.11)
Soldier's Home.
https://www.youtube.com/watch?v=zE-oklaXeNA

I Vow To Thee My Country | The Bands of HM Royal Marines
https://www.youtube.com/watch?v=GZNJFrb0IGo
I Vow To Thee My Country - Festival of Remembrance
https://www.youtube.com/watch?v=bvouc8Qs_MI

Born in the USA: Music as a political protest; "The War Begins" "After the War" "Born in the USA": https://constitutioncenter.org/media/files/BornintheUSA_final.pdf

poetic form mm:

(Petrarcan) Sonnet (1:56)
https://www.youtube.com/watch?v=Ti9ZmtTjtwE
(Shakespearean) Sonnet a la Schmoop (2:39)
https://www.youtube.com/watch?v=42_QOaCL8uc

Poetic Devices Defined (simile, metaphor, personification, alliteration,assonance, onomatopoeia,rhyme) 4:03
https://www.youtube.com/watch?v=qn4P3tvKNAg
Meter In Poetry by Shmoop  2:32
https://www.youtube.com/watch?v=oNX2kxqvjbU
Scansion 101 by Shmoop (4:58)
https://www.youtube.com/watch?v=1vF0HySkrC4
https://wordwall.net/resource/35526457/english/poetry
9 elements of poetry – choose “gameshow”
https://wordwall.net/resource/29198421/poetry/9-a-elements-of-poetry-22
Poetic devices - choose “quiz”
https://wordwall.net/resource/31685040/poetry/poetic-devices-examples



Omfang: ca 15 % af undervisningstiden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Unity or Division II EKSAMEN

NB: Dette forløb udgør sammen med Unity and Division I eet samlet emne.

Dette er anden del af emnet Unity and Division, som vi arbejdede med i slutningen af 2.g. I UNity or Division I var fokus på relationen mellem sorte og hvide.

I Unity or Division II supplerer vi med et par yderligere emner - eller personer - som polariserer Amerika - nemlig school shootings/ gun culture - samt Donald Trump.

VI ser og analyserer dokumentarfilmen "Killer in our class room- - never again" om skoleskyderiet på Marjorie Stoneman High og i den forbindelse de unges reaktioner på skyderiet og aktivisme for at få ændret våbenlovgivningen.  En kendt reaktion er talen fra Emma Gonzales, "We call BS", som vi  analyserer retorisk

Vi har ser "The Apprentice" i biografen og drøfter efterfølgende filmens fremstilling af Donald Trump.

Endelig genoptager vi kort fokus fra Unity or Division I ved at analysere Barack Obamas tale i Selma for 50-året for Selma-Montgomery Marches.

Faglige mål
Eleverne skal kunne:

– forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk i form af sagprosatekster, fiktion og taler

– gøre rede for indhold, synspunkter og retoriske/stilistiske virkemidler i talerne

- analysere og fortolke forskellige nyere teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi

– perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold


Material: (Unity or Division II)

Killer in Our Classroom: Never Again (2018)

Emma Gonzales. We call BS."

Barack Obama, Selma 50th anniversaary Speech, March 7 2015. http://time.com/3736357/barack-obama-selma-speech-transcript/  (abridged)

The Apprentice (Abbassi/Sherman, 2024).



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Power and Ambition - Shakespeare's Macbeth EKSAMEN

I dette forløb beskæftiger vi os med Shakepeares "Macbeth" med fokus på power and ambition.

Vi læser i den forbindelse Act 1  scenerne 3,4,5,6 og 7 og  Act 2, scene 1 og undersøger  hvordan stykkets grundkonflikter anslås samt persontegningen af Macbeth, Banquo Lady Macbeth og Duncan - dvs. de mange overvejelser frem mod mordet på Duncan.

Eleverne ser hele Polanskis Macbeth-film (1971) samt fra Royal Shakespeares opførelse (Dir: Nunn 1978): Act 1, scenes 5, Act 1 scene 7, Act 2 scene 1.

I forløbet reflekteres i grupper og fælles over ambition og magt - hvad det vil sige at gå efter magten og at forvalte magten. Der introduceres til Shakespeare og  kort det elizabethanske verdensbillede (ved Ole Juhls Macbethbog), skæbnen og Guds magt, menneskets placering i skaberværket og kongens placering i skaberværket - og Macbeths valg.

Hertil drøftes begreber som ambition og magt, de (forskellige) forventninger, der knytter sig til mænd og kvinder bl.a. ved varetagelse af magtfulde embeder.

Er Macbeth en tragic hero? Og hvordan er udviklingen for Macbeth og Lady Macbeth igennem stykket?

I forbindelse med læsningen inddrages kort arbejde med dramatic irony, tragic flaw, med iambic pentametre, imagery, rhyming couplets og prose.  Vi inddrager to artikler, som omhandler både fremstillingen af kvinder i Macbeth samt ambition og dermed sætter Macbeth i perspektiv - både i forhold til samtiden og nutiden.
Faglige mål:
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer fra forskellige historiske perioder
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode

- perspektivere tekster kulturelt

-udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i samtale  

Kernestof
Shakespeare (Ole Juul Lund): Macbeth (grøn), Gyldendal
Act:1 scene 3,4,5,6,7 og Act 2, scene 1

Film Macbeth (Polanski,1971)

Women Of Influence: What Macbeth Taught Us About Women In Power  (6. 3 2017) https://jwa.org/blog/risingvoices/women-of-influence-what-macbeth-taught-us-about-women-in-power
Ambition in Shakespeare (https://www.nosweatshakespeare.com/play-summary/play-themes/ambition/) (senest set 1.4 2022)



Supplerende stof:

Forskellige materialer med comprehension, vocabulary, analysis,  og links til Shakespeare og Macbeth.

Royal Shakespeares opførelse (Dir: Nunn 1978) af følgende scener: Act 1, scenes 5 and 7, Act 2, scene 1.

There's No Escaping Shakespeare, NY Times (Bayard et al., 2016)  https://www.youtube.com/watch?v=lv4fWhObaTM

Why should you read "Macbeth"? - Brendan Pelsue, TED-Ed, 2017) https://www.youtube.com/watch?v=rD5goS69LT4

Shakespeare's World - Timelines.tv History of Britain A08
https://www.youtube.com/watch?v=9P1IJqNDYjQ   

Hierarchies and Tropes of Elizabethan Theatre and Shakespeare’s Plays  2s
(Niels-Martin Trier Josefsen, 2019)

Ole Juul-bog (p.18,125,132,134)
(p 18 “Appoximate order…”)
(p.125 “Elizabethan Word Picture”
(p.132 “The historical Macbeth”)
(p. 134 “Shakespeare’s source”)
(p.132 “The historical Macbeth”)


Omfang: ca. 16% af undervisningstiden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Tilladte Digitale Hjælpemidler


https://www.ordbogen.com/da/
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

MinLæring:
app.minlæring.dk

Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven, intet andet. Eleverne må bruge deres egne noter hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev, dvs. eleverne skal have hentet deres noter ned og have dem som pdf eller lignende.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer