Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Carina Pedersen
|
|
Hold
|
2023 SP/b (1b SPb, 1b SPb (puljetid), 2b SPb, 2b SPb (puljetid), 3b SPb)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb
Læringsmål i grundforløbet
Efter dette grundforløb (indtil uge 41) skal eleverne:
- Have en fornemmelse af hvor vigtigt det spanske sprog er og hvor det tales
- Kende de grundlæggende udtaleregler på spansk
- Være bekendt med vigtigheden af glosetræning, og kende til forskellige glosetræningsprogrammer
- Kunne genkende de mest almindelige måder at indlede en samtale på og kort kunne præsentere sig selv på spansk
- Kunne tallene fra 1-20 og kunne anvende dem løsrevet fra hinanden
- Kunne tale om vejret.
- Kunne genkende en artikel og kunne anvende den i en sætningsstruktur.
- Kende til bøjningen af substantiver (køn og tal)
- Kende de personlige pronominer (som subjekt)
- Kunne skelne mellem brug af SER/ESTAR/HAY
- Kunne bøje SER og ESTAR i nutid.
- Kunne farverne
- Kunne genkende genitiv struktur.
- Beherske et basalt ordforråd fra kap. 1 i grundbogen "Caminando".
Materiale:
Caminando tekstbog (s. 11-23):
- Kap. 1a (presentaciones simples; verbet ser)
- Kap. 1b (América del Sur, números, el tiempo; artikler ental og flertal)
- Kap. 1c (España, turismo, números; verbet estar og introduktion til brugen af hay)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Ya vamos begyndersystem
Fortsat arbejde med begyndersystemet ¡Ya vamos! (s. 9-74)
Vi har arbejdet med følgende kapitler:
- Kap. 1 (tal fra 0-20, regelmæssige verber herunder også hitverberne, nægtelser, personlige pronominer, ser og tener og spørgeord)
- Kap. 2 (verbet 'estar', artikel og substantiv, adjektiver, høje tal, genitiv, vejret, årstider, måneder, mucho og poco)
- Kap. 3 (familie, possessive pronominer, regelmæssige verber, diftongerende verber, professioner, nationalitet, dativstyrende verbum 'gustar')
- Kap. 4 (farver, tøj, personbeskrivelser, billedbeskrivelser, brug af estar/tener og ser, sammensatte ord)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Arbejd-selv d. 20.11.2023
|
20-11-2023
|
|
Una presentación
|
15-12-2023
|
|
Tu habitación
|
04-01-2024
|
|
Seværdigheder i Roskilde
|
12-01-2024
|
|
Entrega 1
|
29-02-2024
|
|
Arbejd-selv d. 20.03.2024
|
20-03-2024
|
|
Genaflevering
|
21-03-2024
|
|
Entrega 2 - Skema med verber
|
19-04-2024
|
|
Entrega 3 - Una historia
|
02-05-2024
|
|
Entrega 1: Førnutid
|
19-09-2024
|
|
Test i hitverberne
|
25-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
58 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
El día de los muertos
Kort forløb om 'El día de los muertos'. Forskellige tekster om emnet og så har vi set Coco.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
SRO-forløb
SRO-forløb i engelsk og spansk.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Símbolos nacionales
Grammatik: Fokus på de to datider og pronominer (D.O og I.O).
Tekster:
- El toro Ferdinando (tegnefilm) - link til Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=XjN2Ly2VhH4
- "Pasión peligrosa" fra bogen "España en la calle" s. 92-95.
- "Barca - el opio del pueblo" fra bogen "Retratos -doce historias de la España actual" s. 26-31.
- "Coge el aire con las manos" fra bogen "Retratos -doce historias de la España actual" s. 41-45.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Migración - El viaje al otro lado
Emnet er opgivet til eksamen.
Beskrivelse og læringsmål:
Forløbet bygger videre på SRO-forløbet i 2.g (spansk-engelsk) og har haft fokus på at skabe indblik i og forståelse for, hvorledes immigration fra Latinamerika til USA opleves. Der er arbejdet med såvel situation i LA som internt i USA. Eleverne har læst såvel ekstensivt som intensivt, arbejdet med centralt ordforråd og trænet samtale i fortid, nutid og fremtid. Arbejdsformen har fortrinsvist været par- og klassearbejde.
Grammatik: Repetition af imperfektum og præteritum, fokus på bøjning af verber + personlige pronominer.
Tekster:
- "María llena eres de gracia" (film) af Joshua Marston, 2004. (set i 3.g)
- "Somos latinos in the U.S." Kledal og Laursen, 2008. s. 6-10 (SRO i 2.g)
- "Den illegale emigrations mange ansigter" fra bogen “Al otro lado”. Baslev y Flintholm 2004, s. 8-14. (SRO i 2.g)
- "Sueños" fra bogen “Al otro lado”. Baslev y Flintholm 2004, s. 15. (SRO i 2.g)
- "Aquí venimos a pasar hambre y amarguras" fra bogen “Somos Latinos in the U.S.” Kledal y Laursen 2008. (SRO i 2.g)
- "Nyere migration" fra bogen ”Retratos latinos en California”. Ringgaard y Kledal 2012, kap. 5 s. 106-112. (SRO i 2.g)
- “Trusselsdiplomatiet virker - Latinamerika føjer Trump”. Artikel fra DR Udland, 7. feb. 2025. (læst i 3.g)
- “Más deportaciones, pero muy lejos de 'la mayor de la historia': nueve meses de cruzada migratoria de Trump en gráficos”. Artikel fra 'El País'. Skrevet af Nicholas Dale Leal y Patricia San Juan Flores, 20. sep. 2025. (læst i 3.g)
- Udvalgte scener fra filmen
- Sang: “Clandestino” af Manu Chau (SRO i 2.g)
- Oplæg på skolen: “The Darién Gap - Verdens største migrationsrute”. Rasmus Krath, 2025.
Antal sider ca. 50
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Relaciones familiares - El Bola
Emnet er opgivet til eksamen.
Temaforløbet fokuserer på 'la familia española' med særligt fokus på vold i familien. Eleverne skal i forløbet arbejde med filmen 'El Bola', hvor de skal arbejde med personkarakteristik og personernes relationer. Desuden arbejdes der med billedbeskrivelse og den traditionelle spanske familie versus den moderne familie. Eleverne har arbejdet med at beskrive 'violencia doméstica' og med at analysere den fremtræden begrebet har i filmen. Fokus på såvel skriftligt arbejde som mundtlige øvelser i par, grupper og på klasseniveau.
Grammatik: verbalperifraser og imperativ.
Tekster: (se Kompendie)
- El Bola (film). A Juan Antón Mañas, 2000.
- Drejebog "El Bola" af Annette Robson, Dorthe Mondrup. Scene: 17, 28-39, 50-52, 59-66.
- Unge og identitet. Kap. "Identitetsdannelse og socialisation i Spanien" af Kristina Pilmark s. 127-134.
- "Slut med spanskrør, slag og smæk: Flere og flere lande forbyder vold mod børn" af Lærke Kobberup. Verdens bedste nyheder, 2024.
- "La familia española" af Fátima Fernández og Irene Acosta. Junta de Andalucía.
- "Las Marujas" fra "En vivo" tekstbog. E. Laursen, B. Tegnberg-Hansen og J. Wiese. s. 123-124.
Antal sider ca. 50
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Skr. øvelse til filmen 'El Bola'
|
04-11-2025
|
|
Entrega 2 - El Bola
|
24-11-2025
|
|
Entrega 3 - Delprøve 1 træning
|
09-12-2025
|
|
Arbejd-selv 15/12
|
15-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
La Guerra Civil española
Emnet er opgivet til eksamen.
Beskrivelse og læringsmål:
I dette forløb er der fokus på at opnå viden om en vigtig periode i Spaniens historie. Med udgangspunkt i filmen "El maestro que prometió el mar" introduceres eleverne til Borgerkrigen, dens parter og konsekvenser for befolkningen både under og efter Borgerkrigen. Som afslutning på forløbet arbejder vi med censuren under Francostyret. Eleverne har læst både ekstensivt og intensivt, arbejdet med centralt ordforråd og trænet samtale i fortid, nutid og fremtid. Arbejdsformen har fortrinsvist været gruppe- og klassearbejde.
Grammatik: de to datider (dog især præteritum) og introduktion til konjunktiv.
Tekster:
- “El maestro que prometió el mar” (film) af Patricia Font, 2025.
- "Den spanske borgerkrig 1936-1939" fra bogen ”Spanien – krise, krig, diktatur, demokrati”. Jørgensen 2009, s. 31 og s. 38-39.
- "Cristobalina og den store historie" fra bogen ”Villar – los hijos de Manuela”. Koch og Rosenkilde 2006, s. 6-8.
- "La Guerra Civil española" fra bogen ”Galería – 15 imágenes españolas”. Tengberg-Hansen og Laursen, 2002, s. 44-46).
- "Borgerkrigen og Guernica" fra bogen “Picasso”. Havsten og Brink 2005, s. 15-17.
- Guernica (1937) “Un cuadro para la paz” fra bogen “Picasso”. Havsten og Brink 2005, s. 70-71.
- "Breve historia de la España moderna" fra bogen "Sin prisa pero sin pausa". Clausen, Liebana og Nørgård, 2016, s. 80
- “La familia” fra ”Acerca de la familia española”, Romansk Institut 1978, s. 4, 7, 8.
- “La censura en España durante la dictadura de Franco” fra bogen “Con César – En spansk kunstners hverdag”. Tengberg-Hansen og Laursen 2002, s. 55-56.
Ca. 50 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58482867078",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58482867078",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58482867078"
}