Holdet 3ew SPb (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Lluís Castellarnau Barceló
Hold 2023 SPb/sr2 (1ew SPb, 1ew SPb (puljetid), 2ew SPb, 2ew SPb (puljetid), 3ew SPb)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Caminando
Titel 2 Caminando II
Titel 3 La familia (eksamens emne)
Titel 4 Cambio Climático (Eksamens emne)
Titel 5 La guerra civil española (Examens forløb)
Titel 6 México
Titel 7 Inmigración a Estados Unidos (Eksamen emne)
Titel 8 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Caminando

Læringsmål i grundforløbet
Efter dette forløb (indtil efterårsferien) skal eleverne:
Have en fornemmelse af hvor vigtigt det spanske sprog er og hvor det tales
Kende de grundlæggende udtaleregler på spansk
Være bekendt med vigtigheden af glosetræning, og kender til forskellige glosetræningsprogrammer
Kunne genkende de mest almindelige måder at indlede en samtale på og kort kunne præsentere sig selv på spansk
Kunne tallene fra 1-100 og kunne anvende dem løsrevet fra hinanden
Kunne tale om vejret, Ugedag, måneder, årstiderne og klokkeslæt.
Kunne genkende en artikel og kunne anvende den i en sætningsstruktur.
Kende til bøjningen af substantiver (køn og tal)
Kende de personlige pronominer (som subjekt og possessive)
Kunne bøje SER og ESTAR i nutid og skelne mellem brug af SER/ESTAR/HAY
Kunne bøje  regelmæssige verber i nutid og førnutid. og udvalgte uregelmæssige (poder, querer, estar, estar, decir, ser, estar, hacer, tener, ver.
Kunne anvende gustar
Kunne farverne
Kunne genkende genitiv struktur.
Beherske et basalt ordforråd fra kap. 1,2,3 i 4 Caminanado grundbog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Caminando II

Caminado 4, 5 y 6
Gennemgang af gramatik:  Bestemt ubestemt artikler. Nutid, gustar, ser, estar, hay, hacer, decir, ver, salir
Perfektum, nogle, man, størst og bedst. Gerundium. Genitiv. Adjektivets placering og gradbøjning , præteritum, possessive pronomener, Direkte objekts pronomener. Indefinitte pronomener. Dannelse af adverbier.

Opfriskning af basale grammatik:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La familia (eksamens emne)

Temaforløbet fokuserer på 'la familia española' med særligt fokus på de nye type familie. Eleverne skal i forløbet arbejde med kompendiet om ”la familia” hvor vi lærer om de forskellige typefamilier og familie relationer. Desuden arbejdes der med billedbeskrivelse og den traditionelle spanske familie versus den moderne familie. Nuclear clásica, Homoparental. Monoparental, reconstituida y extensa evolucionada.


La familia nuclear clásica
Somos felices. Juan José Millas  (repetición)
Billede: la familia (Pedro Botero)
Un curioso intercambio. Juan José Millás

pdf: Kompedium la familia
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Cambio Climático (Eksamens emne)

Forløbet tager udgangspunkt i klimaforandringer i Spanien med perspektiver til Latinamerika og DK. Fokus er på at undersøge, hvordan klimaforandringerne påvirker mennesker, virksomheder, kultur, samt hvilke ideer, initiativer, tiltag vokser frem som respons på konkrete problemstillinger.

Eleverne introduceres for emnet via varieret kildemateriale samt varierede arbejdsformer.
España Frontera Climática. Kasper Kloch, Martin Tøner og Thomas Vilhelm. Columbus 2024

1. Spanien tørster under en brændende sol
1.1 Keep et cool i Spanien varmeste by. Antonio
1.4 Fra havvand til drikkevand. Carlos
Tekst delprøve 1 El desierto de Atacama
Tekst delprøve 2 Moda sostenible

Direkte Objekt, refleksive verber + pronominer, gerundio.
Repaso masc /fem    +   sing/plur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La guerra civil española (Examens forløb)

La guerra civil española

I dette forløb introduceres eleverne til den spanske borgerkrig og undersøger:
- hvordan Spanien er op til borgerkrigen
- hvilke to fløje (las dos bandas / dos Españas) kæmper mod hinanden og hvilke værdier og ideologier har de hver især
- hvad sker der i Guernica og hvordan skildrer Picasso hændelsen i sit maleri
- hvad sker der efter borgerkrigen, under Francos diktatur (bl.a. censur og katolske familie-idealer)
- hvorledes skildrer filmen "El maestro que prometió el mar" denne tid? Hvad handler filmen om, hvilke karakterer indgår og hvordan kan filmen tolkes?
-Skole systemet under Francos regimen
- Turismen
- Fodbold


Ekstra (SRP elever?)
- hvilke sår fra borgerkrigen findes stadig i Spanien i dag? (las fosas comunes, El Valle de los Caídos y la tumba de Franco)  

Materiale:
Compendio "La guerra civil española":
- “Den spanske borgerkrig 1936-1939” (introducción en danés) del libro ”Spanien – krise, krig, diktatur, demokrati” de S. Jørgensen (2009), pp. 31
y 38-39.
- “Cristobalina og den store historie” (texto en danés) del libro ”Villar – los hijos de Manuela” de Koch y Rosenkilde (2006), pp. 6-8
- “La guerra civil española” (texto en español) del libro ”Galería – 15 imágenes españolas” de Tengberg-Hansen y Laursen (2002), pp. 44-47
- “Borgerkrigen og Guernica” (texto en danés) del libro “Picasso” de Havsten y Brink (2005), pp. 15-17
- Picasso: Guernica (1937) “Un cuadro para la paz” del libro “Picasso” de Havsten y Brink (2005), pp. 70-71
- “Breve historia de la España moderna – De la guerra a la Transición” (texto en español) del libro “Sin prisa pero sin pausa” de Clausen y Nørgaard (2016), p. 80
- “La familia” de ”Acerca de la familia española”, Romansk Institut (1978), pp. 4, 7, 8
- “La censura en España durante la dictadura de Franco” (texto en español) del libro “Con César – En spansk kunstners hverdag” de Tengberg-Hansen y Laursen
(2002), pp. 55-56)
- El maestro que prometió el mar (película en español) dirigido por Patricica Font (2023)
- El turismo. La guerra civil española . Helene Caprani (2024) pág. 101-103
- Cortometraje: Bikini. Óscar Benàcer (2014)  https://www.youtube.com/watch?v=nbag5_YvxXc
- El sistema educativo. La guerra civil española . Helene Caprani (2024) pág. 87
- El Fútbol. La guerra civil española . Helene Caprani (2024) pág. 104-107


Ekstra materiale (SRP elever?)
- “De Faldnes Dal: Her spøger Spaniens dystre fortid” (artículo en danés) de Poul Husted, artículo en Politiken (10 de noviembre de 2013)
- “La batalla por la tumba de Franco” (noticia en español): https://www.youtube.com/watch?v=qq7JHGPlHnw
- Mapa de las fosas de la Guerra Civil española y del franquismo: https://desmemoria.eldiario.es/mapa-fosas/

Palabras claves:
- Substantiver: la guerra civil, el caudillo, la dictadura, libertad, republicano, conservador, golpe militar, reforma, injusticia social, socialista, comunista, nacionalista, falangista, amigos vs enemigos, la iglesia, el estado, campesino, obrero, tierra, tensión, ejército, lado, líder.
- Verber: apoyar, organizar, intentar, acabar (con), expropiar, desarrollarse, asesinar, terminar, triunfar, luchar, llevar a cabo, seguir, durar, oponerse (a), cambiar, impedir, evitar, contribuir (a), ayudar, matar
- Adjektiver: intelectual, religioso, violento, caótico, político, cruel, armado, militar, rebelde, fiel, sangriento, autoritario, voluntario, decisivo, duro, suficiente, agrario, contento, justo

Grammatik: præteritum og imperfektum (særligt præteritum), "blive" på spansk, refleksive verber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 6 México

Forløbet vil give et generelt billede om Mexico.

I løbet af forløbet skal eleverne lære, bl.a.:

- Basale geografisk og historisk information om Mexico
- Mexicos city historie samt nuværende udfordringer: korruption, narko, bortførsler, ulighed.
- Mexico sundheds problematik. Hvorfor er Mexico det land i verden med flest overvægtige.
- Traditioner og kultur- Mad- musik og særlig fokus på El Día de los Muertos
- Film: Coco Pixar 2017
- Film: Radical. En klasse for sig. Christopher Zalla (2013)
- DR dokumentar om narkokartellernes land.
Sangen "Clandestino" de Manu Chao (14.5.24)
Texto: "Inmigración" VDGB (13.4.24)
Compendio om México: under dokumenter (lectio)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Inmigración a Estados Unidos (Eksamen emne)

Beskrivelse og læringsmål:
Det her suplerende forløb har overordnet set fokus på latinos i USA (inmigración).
I spansk arbejde vi med samfundsforholdene .
Push og Pull faktorer.
Tekster:
"den ilegale emigrations mange ansigter"  Al otro lado. el sueño americano. Gyldendal
"Sueños"  Hector Nieto Montoya.  Al otro lado. el sueño americano. Gyldendal
Al otro lado" Armando Vargas. Al otro lado. el sueño americano.  Gyldendal

Texto: "Inmigración" VDGB (13.4.24) Khaled y Mohamed, inmigrantes marroquíes. Teksten er oprindeligt et uddrag fra: http://revistapueblos.org/spip.php?article239

Sange:
Clandestino.  Manu Chao
Migra. Carlos Santana
NuevaYol.  Bad Bunny


Gramatik:  Objeto Directo Objeto Indirecto,   perífrases verbales y  futuro simple.
Repaso de genitivo, perfecto/ førnutid y futuro próximo /nærfremtid
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Tilladte Digitale Hjælpemidler

Minlæring.dk
Aprende.dk
Memrise.com
https://www.ordbogen.com/da/
Stavekontrol i Word

Læs også dokumentet i forløbsmaterialet
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer