Holdet 3a id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Adrian Christen, Karen Nielsen, Kristian Erlendsson
Hold 2023 id/a (1a id, 2a id, 2a id (puljetid), 3a id, 3a id (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Teambuilding
Titel 2 Team bold
Titel 3 Opvarmning
Titel 4 Yoga
Titel 5 Fodbold
Titel 6 Crossfit
Titel 7 Hiphop
Titel 8 Badminton
Titel 9 Træningsprojekt
Titel 10 Jive
Titel 11 Volleyball
Titel 12 Bordtennis

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Teambuilding

I forløbet teambuilding undervises eleven i det teoretiske grundlag for teambuilding, herunder definitionen på ”gruppen” og teamet samt teamets udviklingsfaser (forming, storming, norming preforming og afslutning), teamets kohæsion hvilke roller den enkelte person kan/bør indtage på et team(baseret på b-for bedre idræt s. 156-166).

Praktisk gennemføres et teambuildingforløb hvor de enkelte teoretiske områder sættes i fokus og klassen, samt den enkelte elev undervises i det at indgå i et team(se de enkelte moduler). Hvert enkelt modul understøtter et tema. Det enkelte tema introduceres i modulets start, hvorefter der udføres praktiske øvelser i mindre grupper hvor eleven skal indgå som en del af et ”team” der løser denne praktiske øvelse med særligt fokus på at bruge modulets tematiske fundament i dannelsen af teamet.

Bedømmelseskriterier:

Eleven bedømmes på dennes evne til at indgå hensigtsmæssigt i et team, samt hvorledes eleven bidrager positivt til teamets opgaveløsning. Ydermere bedømmes eleven på dennes fysiske kapacitet.

Læringsmål:

- Kunne redegøre for regler og rammer for idrætsundervisningen på Roskilde Katedralskole
- Kunne redegøre for begrebet gruppe og begrebet team og forstå forskellen mellem disse. Samt at indgå i disse
        i en praksis sammenhæng
- Forstå teamets udvikling, herunder de 5 faser forming, storming, norming, preforming og afslutning. Og indgå i
        disse på en hensigtsmæssig måde.
- Analysere et team bestående af eleven selv og dennes klassekammerater ud fra begrebet kohæsion.
- Analyserer sin egen og klassens elevers rolle på et team. Herunder et team i undervisningen og i klassens
        sociale hverdag
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Team bold

Team bold forløbet er et teambuilding forløb i den nye stamklasse hvor eleverne igennem forskellige boldspil lære hinanden bedre at kende.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Opvarmning

Opvarmningsforløbet bliver det første forløb der kan trækkes under disciplinen Musik og bevægelse.
Forløbet har udgangspunkt i en praktisk del hvor der kobles fysiologisk teori til at forklare hvad der sker i din krop når den går fra hvile og skal til at arbejde i forbindelse med en idrætstime eller præstere til en fritidsaktivitet.
Du skal kunne redegøre hvor energien til musklerne kommer fra (ATP), hvilke energigivende processer som danner ATP ( Aerob/anaerob) herunder iltens betydning (respiration/ spaltning).
Endvidere beskrive hvordan ilten kommer fra atmosfæren og igennem hjerte og kredsløbet (stort/lille) hen til de arbejdende muskler (kapillær) og tilbage til atmosfæren igen. (vene pumpe, hjerte og Co2)
Du skal kunne forklare hvad og hvorfor det er vigtigt at opvarme inden en ”maksimal” præstation
(steady state).

I den praktiske del vil du blive introduceret til et klassisk rytmisk opvarmningsprogram ( gang, let løb, sving, styrke, hop samt fysisk aktivitet med høj puls), hvor der er fokus på bevægelse til musikkens takter. Efterfølgende skal du i en gruppe udarbejde et rytmisk opvarmningsprogram som skal fremlægges og afprøves af klassen, samt give og modtage feedback for jeres opvarmningsprogram.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 4 Yoga

Elever er blevet introduceret til basale yoga teknikker og har udarbejdet deres eget yoga program som de skulle undervise resten af klassen i.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fodbold

Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet. I de første lektioner er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der er
både individuelle øvelser, parøvelser og små-gruppeøvelser.

Mod slutningen af forløbet er der foretaget en bibtest, som skal få eleverne til at reflektere over øvelsen som konditest der bruges i forbindelse med boldsport som fodbold.
I det sidste modul har eleverne lavet og filmet en forløbsprøve i grupper.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
Tekniske færdigheder:
- Du skal beherske indersideafleveringer til makker 4-9 meter væk.
- Du skal kunne tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 4-9 meter væk.
-  Du skal kunne udføre en retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering til makker.
- Du skal kunne tæmme bolden langs jorden og i luften (inderside eller fodsål).
- Du skal kunne løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder.
- Du skal kunne udføre 2 forskellige former for driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben).
- Du skal udføre 2 finter med og uden moderat pres fra modstander (Husmand og Laudrup er trænet i undervisningen, men du kan også inddrage andre finter).
- Du skal kunne indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4v2, 4v1, 3v1).
- Du skal kunne gøre dig taktisk spilbar (ud af skyggen), når en medspiller har brug for at aflevere bolden.
- Du skal kunne afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander.
- Du skal kunne indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.

Taktiske færdigheder:
- Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.
- Formationer og positioner på banen. (fx: 3v3, 5v5, 8v8)
- Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.

Teori:
- Aerobe og anaerobe processer, s.12-14 i 'C - Det er idræt'.

Teknikvideoer:
Indersideaflevering: https://www.youtube.com/watch?v=OmUHfT1ub6o
Indersideaflevering - øvelse med kegler: https://www.youtube.com/watch?v=zEytBA2qQuU
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fodbold forløbsprøve 25-10-2024
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Crossfit

I dette forløb skal eleven lære om Crossfit som idrætsdisciplin både praktisk og teoretisk. Den praktiske del af forløbet er især centreret om de tekniske aspekter af disciplinen, hvor vi fokuserer på, kropsbeherskelse, høj funktionalitet og bevægelseskvalitet i de forskellige øvelser. Desuden arbejdes der efter at forbedre elevernes fysiske kapacitet.  Den teoretiske dimension indebærer et fokus på crossfit som socialt fænomen i det senmoderne samfund. Desuden introduceres der til grundprincipperne for styrketræning. Det er væsentligt, at eleverne kan koble den teoretiske viden sammen med den udførte praksis. Endeligt skal eleverne have en fornemmelse af de forskellige træningsformer og den træningskultur, Crossfit er bygget op omkring.

Læringsmål:
- Kunne redegøre for træningsprincipper i crossfit og anvende denne viden i udarbejdelsen, gennemførelsen og evaluering af egen WOD
- Kunne udføre de gennemgåede øvelser teknisk korrekt, med kropsbevidsthed og med høj bevægelseskvalitet
- Indgå i samarbejdsrelationer om udførelsen af de forskellige øvelser
- Opnå en høj fysisk kapacitet
- Kunne forstå og analysere crossfit som et identitetsmæssigt og samfundsmæssigt fænomen ved inddragelse af relevante fagbegreber
        
Organisering:
Forløbet er organiseret over ca. syv moduler. Hvert modul har sit tema/fokus. Undervisningen vil i de fire første moduler være primært lærerstyret, hvorimod de tre sidste vil være elevstyrede. Eleverne skal her selv udarbejde en WOD i grupper af ca. 5, som de udfører og underviser resten af klassen i.

Evaluering ud fra følgende øvelser:
- Øvelser med egen kropsvægt som fx: burpees, planke, mountain climbers, atomic situps
- Kettlebell øvelser: swings og snatch
- Barbell øvelser: dødløft og thrusters
- At kunne forklare hvordan man skal udføre øvelserne og kunne give konkret feedback til sig selv og kammerater.
- Kunne opbygge og udføre en WOD indenfor 15 minutters varighed, med fokus på styring af klassen og gode instruktioner.

Styrketræning (Wolf, Troels m.fl., C - det er idræt, Gyldendal, (s.48-57)).pdf

Materiale:
C-det er idræt s. 48-57 (Styrketræningsprincipper)
Instruktionsvideoer på youtube (se lektionsplan)
PDF med Giddens s. 61-63 (sociologivinkel på crossfit som bevægelseskultur)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Hiphop

Hiphop-forløbet har et overordnet fokus på:
- Musikkens tempo og karakter
- Evnen til at koordinere bevægelser, som følger musikkens tempo og karakter
- Forskelige dele af hiphop-dans: posés, breakdance, freezes, basic moves, top-rock, power moves
- inddragelse af Labans koncept BESS (Body, Effort, Shape og Space)

Specifikt for hiphop-forløbet er desuden:
- at indlære en koreografi
- at give bevægelserne det rette udtryk specifikt for genren
- selv at finde på og sammensætte bevægelser inden for genren

Eleverne har lært en fælleskoreografi på 1 min, der både kan udføres til "The Next Episode" af Dr. Dre og Snoop Dogg og "Candy Shop" af 50 cent.

Derudover har de selv konstrueret en koreografi i grupper med følgende krav:
- Skal vare 1,5 - 2 min
- Fokus på Laban (BESS)
- Brug af de forskellige dele af hiphop dans, i har lært (posés, breakdance, freezes, basic moves, top-rock, power moves)
- Fokus på kreativitet (nye og kendte trin)
- Gerne en opbygning af koreografien omkring en historie
- Der skal være en intro/en måde at komme ind på
- De vælger selv musik. Den skal passe i hiphop-stilen (bevægelseskvalitet)
- De skal bevæge sig i takt til musikken

Derudover er de blevet introduceret for en 'intro-dans', der har fokus på det relationelle i hiphop. Formålet med denne mindre koreografi har været at skabe en fællesskabsfølelse og samhørighed, og mindre på det tekniske element af hiphop.

Teori:
- Intro til hiphop: https://faktalink.dk/titelliste/hiph
- Teoretisk er de blevet introduceret for Labans koncept BESS.
- De har set forskellige teknik-videoer af blandt andet breakdance og freezes.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Badminton

Forløbsbeskrivelse: Eleverne har i dette forløb spillet badminton, og har haft fokus på tekniske elementer i spillet:

Faglige praktiske fokuspunkter:
- Greb i forhånd og baghånd
- Kort baghåndsserv
- Lang singelserv
- Netdrop
- Benarbejde til forbanen
- Drop
- Lob
- Introduktion til clear
- Simple slagserier, som fx. serv-drop-netdrop-lob

Derudover diverse spil, regler, tælling, primært i single.
De har arbejdet med en bevægelsesanalyse af en lang singleserv.

Teori:
- ’Idræt C - teori i praksis’, kapitel ’1.Idræt. Fag, fritidsinteresse, livsstil’: https://idraetc.systime.dk/?id=180
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Træningsprojekt

Træningsprojektet er som udgangspunkt et kondi-forløb
Forløbet har en teoretisk og praktisk dimension og afsluttes med en rapport hvor du anvender teori og empiri (data) fra din løbetræning til at forklare hvordan og hvorfor du har eller ikke har forbedret dig.

I den teoretisk del skal du tilegne dig viden omkring aerob og anærob træning, herunder træningsprincipper (kredsløb/stofskifte, intervaltræning, pulszoner i forhold til intensitet) samt fysiologiske effekter i kroppen af aerob og anærob træning.

Som særlig fokuspunkt skal du...

- lære forskellige træningsmetoder at kende

- stille en træningsplan sammen som passer til dit udgangsniveau og som giver dig mulighed for at forbedre din kondi.

- gennemføre din træningsplan og kontrollere løbende din indsats og tilpas træningen til din form.

- analysere teoribaseret på baggrund af en pre- og posttest hvordan din træning har virket og forklare hvorfor du er kommet til dette resultat.

Den tilkoblede teori er lærerens powerpointpræstation og den opsummerende litteratur fra Wolf, Hammer & Hammer, C - det er idræt, s. 32-48.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Jive

I dette forløb går vi i dybden med pardansen Jive. I skal under forløbet opnå en kropslig forståelse af dansens teknik og rytme og en overordnet teoretisk forståelse for pardansens grundlæggende elementer såsom bevæglighedsmuligheder, føring, stil og rytme.

Undervisningens progression vil gå fra lærerstyrret undervisning, især ved indøvning af grundtrin og variationer i jive, til en mere elevstyrret form. I slutningen af forløbet forventes det således, at dansens variationer kan sættes sammen af jer selv og, at I tilnærmelsesvis behersker de forskellige elementer. Der lægges særlig vægt på jeres bevægelseskvalitet og udtryk.

Som tilknyttede teori blev der læst og gennemgået dokumentet "Dans for 2".


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Volleyball

Volleyball forløbet har til hensigt at give eleven indsigt i den tekniske og meget lidt taktiske udførsel af volleyballspillet herunder samspilsevne og placeringsevne.

I den praktiske volleyball undervisning har der været fokus på teknisk korrekt udførsel af finger- og baggerslag, og under- og overhåndsserv  Undervisningen har bestået af praktisk undervisning i form af formelle tekniske øvelser til læring af den grundlæggende tekniske udførsel af de enkelte elementer

Eleverne blev vurderet ift. deres tekniske niveau i finger- og baggerslag.

Den tilkoblede teori handlede om spændingsregulering, Troels Wolf, Jørn Hansen, B - for bedre idræt, s. 148-153
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Bordtennis

Formålet med bordtennisforløbet var en indføring i centrale aspekter af bordtennis. Den første halvdel af forløbet arbejdedes der med boldtilvænning, boldsikkerhed og fundamentale slag, som forhånd, baghånd og serv, samt korrekt grundstilling, benarbejde og greb på battet. I anden halvdel af forløbet videreudvikles de fundamentale slag med fokus på overskrue og underskrue. Derudover har eleverne arbejdet med doublespillet og de basale taktiske overvejelser samt regler, som er vigtige for doublespillet.

Læringsmål:
- Korrekt greb, grundstilling og benarbejde
- Udføre en forhånd- eller baghåndsserv
- Udføre forhånds- og baghåndskontra
- Udføre prik
- Udføre lob
- Kende til de basale regler i både singel og  double
- Kunne indgå i samspil med en doublemakker i en kampsituation

Eleverne blev bedømt for i hvor høj grad de var i stand til at:

- udføre de passende slag til den passende spilsituation ift. at presse modstanderne hhv. at løse sig af en pressende spilsituation
- at spille forhånds- og baghåndskontra hhv. priks

Den tilkoblede teori handlede om koordination. Claus Estrup et. al, Idræt C - teori i praksis, s. 49-52.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer