Holdet 2i En B (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Søren K. Dahl
Hold 2024 En/i (1i En B, 1i En B (puljetid), 2i En B, 2i En B (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb Plot twist
Titel 2 Strangers in a Strange Land -immigration
Titel 3 Violence   EKSAMEN
Titel 4 Moral Choice and the Individual - EKSAMEN
Titel 5 Aspects of Empire -EKSAMEN
Titel 6 Black and White - Unity or Division - EKSAMEN
Titel 7 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb Plot twist

Plot Twist
I dette grundforløb kommer eleven til at arbejde med forskellige typer af tekster inden for fiktion, non-fiction og evt. poesi. Alle teksterne omhandler i en eller anden sammenhæng det overordnede emne ”Plot Twist”. Der gives i grundforløbet en introduktion til metoder og fagbegreber i faget, disses anvendelse både i tale og på skrift, samt basale grammatiske emner, som der vil blive bygget videre på efter grundforløbet.

Faglige mål:
– beherske et relevant og varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion om de pågældende emner/tekster på engelsk.
– kendskab til teksttyperne: novelle (short story), talk (tale/foredrag), kortfilm (short film) og digt (poem).
– analysere tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og metode.
– gøre rede for indhold i forskellige typer engelsksprogede tekster, og at kunne skrive et resume.
– at kunne skrive kortere analytiske tekster på engelsk med korrekt brug af bl.a. citater.
– analysere engelsk sprog grammatisk med anvendelse af relevant faglig terminologi.
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler, herunder engelsk-engelsk og dansk-engelsk ordbøger.

Læringsmål:
-Du kan analysere en novelle med fokus på narrator/POV, characterisation, plot twist, structure, theme og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende ordbøger
-Du har en grammatisk viden indenfor områderne kongruens, genitiv samt ordstilling, og du kan identificere følgende ordklasserne substantiv, verbum, adjektiv, adverbium.

Materiale:
Cleary, Benjamin. Stutterer (kortfilm) via. mitCFU. Bare Golly Films, 2015. (12 min).
Dodd, Sonya C. “In an Instant” (2013) i “CHOICES - GRUNDBOG TIL 1.G” af Mette Herman. Systime, 2023.
Finn, Billie W. ”Why Do I Love Thee?” (digt). The Herald-Mail’s 2014 Love Poetry Contest via The Herald-Mail, 2014. https://eu.heraldmailmedia.com/story/lifestyle/2014/02/09/poetry-adult-winner-poem-has-a-surprise-ending/45511705/
Quist, Nanna Flindt. “What is non-fiction?” fra On Purpose, s. 10-13. Gyldendal. 2009.
Reasoner, James. ”House Names” (2010) i “CHOICES - GRUNDBOG TIL 1.G” af Mette Herman. Systime, 2023.
"TED-Talk, R. Waldinger: What makes a good life? Lessons from the longest study on happiness" https://www.youtube.com/watch?v=8KkKuTCFvzI.
Østergaard, Trine. “Narrator/Point of View (POV)” i The English Handbook, s. 211-213. Systime, 2019. .

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Strangers in a Strange Land -immigration

Strangers in a Strange Land:

I dette tema beskæftiger vi os med immigration særligt til USA og særligt fra latinamerika. Vi beskæftiger os med tekster, som har migration og følelsen af at være strangers in a strange land” som omdrejningspunkt. Vi undersøger desuden, hvordan migration behandles i politisk retorik i USA.

Vi læser både lyrik (”Second Attempt Crossing”) novelle (”The Road Home”) artikel (“At 14, I Walked through the desert to the US. My story didn’t end there”) og en tale (President Donald Trump’s address on immigration, 2019).

Vi taler om migration, push og pull faktorer, der kan få folk til at forlade hjemlande og søge mod et nyt hjemland og diskuterer forskellige statements om immigration.

Som et udblik undersøger eleverne ”immigrant experiences around the world” bl.a. til Australien, Canada, Frankrig, Tyskland, hvortil der er stor migration. Eleverne laver i grupper præsentationer med fokus på: Reasons for Immigration, Challenges Faced og Cultural Contributions

Der arbejdes med tekstintegreret grammatik - bl.a med omskrivning af tempus, substantivers pluralisdannelse, ordklasser (fx. fra sb til vb, sb til adj, vb. til adj)
oral summaries, grundbegreber i tekstanalyse (fiction, non-fiction, poetry).

"Second Attempt Crossing" (Javier Zamora, 2016) in: "Choices" Hermann, Columbus, 2022.
"The Road Home" (Teresa Ronan,2019) in: "Choices" Hermann, Columbus, 2022.
"At 14, I Walked through the desert to the US. My story didn't end there (Soledad Castillo, 2018)  in: "Choices" Hermann, Columbus, 2022.
President Donald Trump’s address on immigration, as delivered from the Oval Office August 2019
https://www.youtube.com/watch?v=IXOhSU571p0  samt
https://www.politico.com/story/2019/01/08/trump-immigration-speech-full-text-1088710
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Violence EKSAMEN

Violence

I forløbet "violence" opnår vi via læsning og drøftelse af non-fiktions- og fiktionstekster, kortfilm, film og musik en forståelse for forskellige former for vold, og måske grunden til, at den begås.


Tekster:
Tenner (kortfilm O'Neill, 2008)

This is England" (film. Meadows, 2006)

"The Football Factory" (film Love, 2004)

"You and Who Else" (Doe/Kaufmann short story)

Serussalmus (i grundbogen Contexts)

Killer in our Classroom (dir. Becky Reed, 2018) eller Mccarthy "Warning" i Contexts 54-58

Luka (Vega, 1987).

Vi behandler fænomenet vold på forskellige måder. I kortfilmen "Tenner" arbejdes med de filmiske virkemidler og offer/gerningsmand-problemstik, ligesom det overvejes, hvem der bærer skylden for de handlinger der begås. I "Luka" behandler vi "domestic vioelence" og overvejer, hvordan den det går ud over, og den, som bevidner det, forholder sig til det.

Hooliganisme og det adfærdskodeks, der gælder inden for dette miljø behandles i filmen "The Football Factory" Fokus er på gruppedannelse og en undersøgelse af hooligangruppers struktur, hvad de kan tilbyde den enkelte og hvad der fordres af den enkelte.

Vi har beskæftiget os med Shane Meadows' film "This is England", der skildrer 1980ernes England med afsæt i gruppedannelse, racisme/nationalisme, vold, social uro.  


Mundtligt og i skriftlige afleveringer har eleverne arbejdet med, hvordan man skriver et summary og hvordan man skriver et analytical essay inden for fiction.  På den måde er der trænet indledning/afslutning, samt i forskellige af de fagbegreber der er fokusområder ved den skriftlige prøve : fx. characterization, setting, title, the ending.

Læringsmål:
At kunne udvælge og anvende metoder fra faget engelsk til behandling af tekster om emnet
At kunne tilegne sig og herefter anvende relevant ordforråd i forbindelse med emnet på korrekt engelsk
At kunne tilegne sig et større og mere nuanceret ordforråd til characterization
At kunne analysere og fortolke tekster (i bredeste forstand: noveller, sagprosa, film, billeder) om emnet
At kunne reflektere over forskellige former for vold, gruppedannelse og individets rolle i forhold til omgivelserne
At kunne skrive et mini-essay (5-600 ord)

Grammatisk er der arbejdet med et udsnit af grammatikområderne, eleverne kan møde ved grammatikdelen ved skr. eksamen.

omsætte af finitte verber fra præteritum til præsens.
adjektiver og adverbier
Adjektivets bøjning
jumbled sentences
Bestemmelse af tempus for verballed - samt bøjning af verber i hovedtider.
pronominer
Kongruens og bestemmelse af subjekt til verballed
formel vs. uformel stil.

Omfang: 25% af den samlede undervisningstid.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Moral Choice and the Individual - EKSAMEN


I forløbet ”Moral Choice and the Individual” beskæftiger eleverne sig med forskellige tekster, som alle berører vanskelige moralske problemstillinger og dilemmaer.
Det kan være abort, dødsstraf, domestic violence, euthanasia, surveillance eller tilsvarende vanskelige etiske dilemmaer.

Evnen til at redegøre for forskellige holdninger til svære problemstillinger præsenteret i non-fiction tekster og film  samt evnen til at nuancere egne holdninger og at argumentere for og imod egne og andres standpunkter er centrale i dette forløb.
Der arbejdes med non-fiction-analysemodeller.

Abortion as a political topic
                                          
Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization (2022)          
Dokumentaren: Jackson (Crow, 2016)              

Death Penalty:
The Innocent on Death Row (from: New York Times, 3rd of September 2014)
- How the Death Penalty Saves Lives (from: US News and World Report, 29. Sept 2014)
Dead Man Walking (Robbins,1995)

Domestic Violence:
"Luka" (Vega, 1987)

euthanasia/assisted suicide::

UK MPs debate bill to legalise assisted dying in England and Wales | BBC News
https://www.youtube.com/watch?v=XGaLes_DSj0  (første 6 minutter)

http://euthanasiadilemma.blogspot.dk/2014/03/reading-worksheet.html
https://www.dignityindying.org.uk/
https://ourdutyofcare.org.uk/

Eleverne udvælger selv dilemma og materiale, der bearbejdes og didaktiseres. Materialet præsenteres med en udarbejdet læringsaktivitetet. Eleverne styrer proces og moderation.

Elevernes selvvalgte etiske dilemmaer:  Euthanasia, Transgender rights, freedom of speech, Is cloning morally right?, Use of AI  

De faglige mål med emnet er at eleverne kan:

– forstå mundtligt og skriftligt engelsk om almene og faglige emner - her mere moralske og etiske problemstillinger i nutiden.

– gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer engelsksprogede tekster og mediestof, herunder film

– analysere og fortolke ikke-litterære tekster og mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi

– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion på engelsk. Denne træning knyttes både emnerelevant glosetræning samt drøftelser mundtligt om moralske og etiske problemstillinger.

– give en nuanceret, sammenhængende mundtlig og skriftlig fremstilling af alment kendte og faglige emner på et flydende og hovedsageligt korrekt engelsk.  

Deltagerne arbejder i mindre gruppediskussioner og ved lærer/hhv. elevstyret undervisning med evnen til at argumentere for og imod problemstillinger og opnå evnen til at se og præsentere en sag fra flere synsvinkler.



Supplerende stof:
"Abortion pushing votes" pp. 105- 109 in:  "Election Year"  Genefke et al, Columbus 2024)
Roe vs Wade (1973):        


diskussion af cases med surveillance.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Aspects of Empire -EKSAMEN

Aspects of Empire.
I dette forløb undersøges forskellige aspekter af det britiske imperium - og særligt forholdet mellem briterne og the native population.

Forholdet mellem colonier/colonized og cultural encounters/clashes i The British Empire  undersøges med eksempler i Indien ("Lispeth", "Rikki Tikki Tavi) og Australien.

I Australien er fokus på the Stolen Generation og forholdet mellem First Nations People og First Fleeters, og hvordan det moderne Australien omgås dele af sin fortid.

Vi opnår en basisforståelse af Australiens historie ud fra et afsnit af The history of Australia - og drøfter hvordan synet på Australien og australiere fremstilles.

Forskellige aspekter i forholdet mellem majoritetsbefolkningen og The Aboriginals undersøges i forskellige tekster fx.  dokumentaren "The Stolen Generation", sangen "Took the Children Away (Archie Roach) i originaludgave og i en anden fremførelse i 2016.  Endelig ser vi på, hvordan relationen opleves i Australien i dag. Vi analyserer Stan Grants tale "Racism and the Australien Dream" fra 2016 og gør status om, hvorvidt Australien er et godt "home" i dag - og for hvem.

Vi ser også kort på  aspekter af immigration til Storbritannien fra de tidligere kolonier. Hvordan finder immigranterne sig til rette i den nye kontekst ("Dusk over Atlantic Wharf") . I den forbindelse kan også perspektiveres til filmen "This is England" (Meadows, 2006) set under forløbet Violence).

Omfang: ca 20% af undervisningstiden.

Kernestof:
Rudyard Kipling “Lispeth” 1886 (in: Grønvold et al:  Wider Contexts)
Rule Britannia (1740)
Kipling "The White Man's Burden" (1899)
Rikki Tikki Tavi

Took the Children Away
Archie Weller: "Going Home" i Grønvold mfl. "Contexts", Gyldendal.
Stan Grant: “Racism and the Australian Dream” (2016) (speech)

Susmita Bhattacharya:"Dusk over Atlantic Wharf" 2006 fra HF-B skr. eksamen 2008


Supplerende stof:
The Empire of Good Intentions ("A History of Britain, Schama, BBC)
Magtens Sødme (BBC)
Boomerang, Kaalund og...Systime.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Black and White - Unity or Division - EKSAMEN

Forløbet "Black and White - Unity or Division" omhandler relationen mellem sorte og hvide i USA - særligt fra 1960erne og frem. Vi arbejder med forskellige tekster, som skildrer eller forholder sig til relationen mellem sorte og hvide.

Vi undersøger, hvordan problematikken skildres i forskellige genrer I fiktion  (roman) og spillefilm (The Hate U Give, Mississippi Burning), i taler og non-fictiontekster om Malcolm X,  0g et interview med C.P. Ellis, som blev del af og siden forlod KKK. .

Vi undersøger reaktioner på politivold imod sorte - både i spillefilmen THUG (The Hate U Give) samt tekster og dokumentarfilm om raceurolighederne i Ferguson.

Endelig arbejder eleverne med Joe Bidens tale og reaktion på drabet på George Floyd.

Faglige mål
Eleverne skal kunne:

– forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk i form af sagprosatekster, fiktion og taler

– gøre rede for indhold, synspunkter og retoriske/stilistiske virkemidler i talerne

- analysere og fortolke forskellige nyere teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi

– perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

KERNESTOF:
*" Missippi Burning" (Dir: Alan Parker, 1988)

"Strange Fruit" (Holiday/Meeropol) i: "Black Voices2. udg., systime 2022

* "The Flowers."  (Alice Walker) https://www.d.umn.edu/~cstroupe/handouts/5270/walker_flowers.pdf

* "The Hate U Give" (film)
* The Hate U Give (Thomas, 2017 kapitel 2 og 3).

* An Interview with C.P. Ellis (Studs Terkel: American Dreams Lost And Found).

* Reggie Yates: Race Riots USA” (BBC 2015)

* Joe Biden's Philadelphia Speech 2.6 20 (uddrag: https://www.rev.com/transcripts/joe-biden-philadelphia-speech-transcript-on-protests-for-george-floyd)

supplerende stof:
Strange Fruit i "Sange, der ændrede verden", dr.dk (CFU)

Face to Face: Martin Luther King vs. Malcolm X - Two Black Dreams (2015) (de første 30 min).

Segregation and Jim Crow  (3:57 min)
https://www.youtube.com/watch?v=7omkMa9vCaI

Experiencing Racism in Segregated Mississippi in the 1960s | Iowans

Return to Freedom Summer (1:08 min)
https://www.youtube.com/watch?v=8K2SocnUHro

Rosa Parks and the Mongomery bus boycott (2:59 min)
https://www.youtube.com/watch?v=pxTWb38NERg

History of the Civil Rights Movement (5:52 min)
https://www.youtube.com/watch?v=URxwe6LPvkM

History Specials: King Leads the March on Washington | History (3:21 min) https://www.youtube.com/watch?v=0wDU-oYQN04

kapitel 1 om "Slavery o" i Black Voices, The African American Experience.

Michael Brown Shooting: Tensions High In Ferguson | NBC News
https://www.youtube.com/watch?v=_afVtjoAYEU

Bag om optøjerne i Ferguson, Politiken 17.8,2014.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Tilladte Digitale Hjælpemidler

Digitale Hjælpemidler:

https://www.ordbogen.com/da/

MinLæring:
https://www.minlaering.dk/

Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven, intet andet. Eleverne må bruge deres egne noter hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev, dvs. eleverne skal have hentet deres noter ned og have dem som pdf eller lignende.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer