Holdet 2y En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Henrik Fernley Schoppe
Hold 2024 En/y (1y En, 1y En (puljetid), 2y En, 2y En (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 0. Plot Twist. Grundforløbet
Titel 2 1. Sustainability
Titel 3 2. Looking for America
Titel 4 3. SPROG på mange måder.
Titel 5 4. From Empire to Brexit
Titel 6 5. Normal People and Mental Health
Titel 7 ELEKTRONISKE HJÆLPEMIDLER VED PRØVE I ENGELSK

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 0. Plot Twist. Grundforløbet

Plot Twist
I dette grundforløb kommer eleven til at arbejde med forskellige typer af tekster inden for fiktion, non-fiction og poesi. Alle teksterne omhandler i en eller anden sammenhæng det overordnede emne ”Plot Twist”. Der gives i grundforløbet en introduktion til metoder og fagbegreber i faget, disses anvendelse både i tale og på skrift, samt basale grammatiske emner, som der vil blive bygget videre på efter grundforløbet.

Faglige mål:
– beherske et relevant og varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion om de pågældende emner/tekster på engelsk.
– kendskab til teksttyperne: novelle (short story), talk (tale/foredrag), kortfilm (short film) og digt (poem).
– analysere tekster med anvendelse af relevant fagterminologi og metode.
– gøre rede for indhold i forskellige typer engelsksprogede tekster, og at kunne skrive et resume.
– at kunne skrive kortere analytiske tekster på engelsk med korrekt brug af bl.a. citater.
– analysere engelsk sprog grammatisk med anvendelse af relevant faglig terminologi.
– anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler, herunder engelsk-engelsk og dansk-engelsk ordbøger.

Læringsmål:
-Du kan analysere en novelle med fokus på narrator/POV, characterisation, plot twist, structure, theme og message.
-Du kan anvende dit nye ordforråd analytisk på skrift og i tale
-Du kan anvende ordbøger
-Du har en grammatisk viden indenfor områderne kongruens, genitiv samt ordstilling, og du kan identificere følgende ordklasserne substantiv, verbum, adjektiv, adverbium.

Materiale:
Cleary, Benjamin. Stutterer (kortfilm) via. mitCFU. Bare Golly Films, 2015. 4 NS (12 min).
Dodd, Sonya C. “In an Instant” (2013) i “CHOICES - GRUNDBOG TIL 1.G” af Mette Herman. Systime, 2023. 4,2 NS
Finn, Billie W. ”Why Do I Love Thee?” (digt). The Herald-Mail’s 2014 Love Poetry Contest via The Herald-Mail, 2014. 0,8 NS. https://eu.heraldmailmedia.com/story/lifestyle/2014/02/09/poetry-adult-winner-poem-has-a-surprise-ending/45511705/
Quist, Nanna Flindt. “What is non-fiction?” fra On Purpose, s. 10-13. Gyldendal. 2009. 3 NS
Reasoner, James. ”House Names” (2010) i “CHOICES - GRUNDBOG TIL 1.G” af Mette Herman. Systime, 2023. 4,2 NS.
Ronson, Jon. “TED Talk: Strange Answers to the Psychopath Test” (video). TED.com, 2012. https://www.ted.com/talks/jon_ronson_strange_answers_to_the_psychopath_test. 5,8 NS (17,5 min).
Østergaard, Trine. “Narrator/Point of View (POV)” (video) i The English Handbook (ibog) via Systime, 2024. 1 NS (3 min). https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=148#c803
Østergaard, Trine. “Narrator/Point of View (POV)” i The English Handbook, s. 211-213. Systime, 2019. 2 NS.

Omfang: 25 NS.

Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 1. Sustainability

Forløb med fokus på bæredygtighed. Epokal nøgleproblematik med mulighed for introduktion til fagets måder at arbejde på herunder PEE. Dertil summary.

Kernestof:
Morris Lurie. "The Larder".
Clark + Berners-Lee. “What is the carbon footprint of ...a pint of beer?”. The Guardian, 2021.
Clark + Berners-Lee. “What is a carbon footprint?”. The Guardian, 2021.

Fra “Sustainability” (side 90-109) fra Footprints af Grønvold og Ohland-Andersen. Gyldendal, 2017.

Læringsmål:
At kunne læse og overskue tekster i forskellige genrer
At kunne analysere og fortolke forskellige genrer vha. faglige begreber
At kunne skrive summary.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 2. Looking for America

Forløb om Amerika før og nu. Vi undersøger Amerika i bred forstand. Forholdet til våben, the Constitution, the Second Amendment, borgerkrigen, borgerrettighedsbevægelsen er nedslagspunkter.

Del 1. GUNS (1.g)

Forløb med udgangspunkt i romanen "Big Mouth and Ugly Girl" af Oates.
Hvad er en roman?
Fokus på personkarakteristik, billedsprog samt varieret brug af adjektiver.
Citatteknik.

Kernestof:
Oates. "Big Mouth & Ugly Girl", 2002.
The Second Amendment. From: Tang og Stilling. Columbine & Beyond. Gyldendal. 2006, p. 82.
The Declaration of Independence. From: Tang og Stilling. Columbine & Beyond. Gyldendal. 2006, p. 84.
The National Rifle Association and the Brady Campaign. From: Tang og Stilling. Columbine & Beyond. Gyldendal. 2006, pp. 88-97.
Gus van Sant, instruktør. "Elephant", 2003.
Matthew McConaughey’s White House speech on gun violence, 2022.


Læringsmål:
At kunne læse og overskue en roman
At kunne analysere og fortolke en roman med brug af begreber som personkarakteristik, At kunne fortælleteknik, tema og budskab
At kunne identificere billedsprog og effekten af dette: metafor, simile og personificering
At kunne variere sin brug af adjektiver
At kunne analysere og fortolke forskellige genrer vha. faglige begreber.


Del 2. Black America (2.g)

Forløb med fokus på det sorte USA. Fra slaveri til #BLM. Fiktion, non-fiktion, ordforåd.

Kernestof:
"A Law Teaching the Enslaved to Read and Write. North Carolina, 1831.
Erlich-Møller og Thomsen. “Black Voices”. systime. 2. udgave, 2022. Side15-16.
"The Lynching of Jube Benson", 1904. "Black Voices". Side 65-69.
"Strange Fruit", 1939. "Black Voices". Side 94-97.
"I, Too", 1925. "Black Voices". Side 117-119.
"Barack Obama on Selma".
Kamala Harris: Remarks...George Floyd, 2021. Side 178-182.

Supplerende stof:
Baggrundsmateriale fra
Erlich-Møller og Thomsen. “Black Voices”. systime. 2. udgave, 2022.
Slavery. Side 8-14.
Separate but equal. Side 65-69.
I Am a Man. pp. 113-117.   
Post-Racist America? pp. 149-155.


Læringsmål:
At kunne beskrive og forklare races betydning i det amerikanske samfund før og nu
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne analysere og fortolke forskellige genrer vha. faglige begreber.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3. SPROG på mange måder.

Forløb om Lingua Franca samt STYLE.

Style:
Lund og Tornøe. "Write On" (2017). Kapitel 10.

Engelsk som Lingua Franca:
Francisco Peres. "One Language to Rule the All. Or Not". (28.2.2019). https://unbabel.com/blog/one-language-lingua-franca/
Spenser Hazel. "Why native English speakers fail to be understood in English – and lose out in global business". (10.2.2016). https://theconversation.com/uk
Podcast: "Tower Of Babble: Nonnative Speakers Navigate The World Of 'Good' And 'Bad' English" (25.4.2021).
https://www.npr.org/
https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2021/04/25/989765565/tower-of-babble-non-native-speakers-navigate-the-world-of-good-and-bad-english


Læringsmål:
at forstå og redegøre for forskelle på engelsk som fremmedsprog og som lingua franca
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4. From Empire to Brexit

Forløb om et andet engelsktalende område end UK eller US. Fokus er på Indien rolle i imperiet. Før og nu. Samt Storbritanniens rolle efter afviklingen af imperiet. Perspektivering til Brexit og den nye rolle i verden.


Kernestof:
Anonym: "God Save the Queen/King" (1745)
Benson. "Land of Hope and Glory" (1902)
Kipling. White Man's Burden" (1899)
Thomson. "Rule Britannia" (1740)
Fra Finnerup og Fog. "Worlds of English". Systime, 33-36.

Kipling. "Lisbeth" (1886)
Orwell. "Burmese Days" (1934) i uddrag
Adiga. "The White Tiger" (2008) i uddrag
Alle fra Engberg-Pedersen et al. "Wider Contexts". Gyldendal, 2012.


Cook. "Chicken Tikka Massala Speech" (2001).
Farage. "Why you should vote for Brexit this Thursday". The Independent 20.6.2016.
Agard "Listen Mr. Oxford Don" (1986)

Supplerende stof:
The British Empire Quiz.
"Worlds of English". Systime, 30-32
Diverse optagelser af Last Night of the Proms med fokus på den måske stigende nationalisme.
"Introductory pages" fra "Wider Contexts"
Materialet fra hjemmesiden til "Wider Contexts":
http://widercontexts.gyldendal.dk/theempire/Introductory%20pages.aspx
Internetsøgninger og kort

Læringsmål:
At kunne redegøre overordnet for det britiske imperiums grundlæggelse og afslutning samt udbredelse
At kunne redegøre kort for konsekvenser for det britiske imperiums tilstedeværelse i Indien frem til 1947
At kunne redegøre kort for grunde til og konsekvenser af Brexit
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne analysere og fortolke tekster inden for emnet med brug af faglige begreber.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5. Normal People and Mental Health

Forløb med udgangspunkt i Rooneys roman "Normal People". Fokus på romanen og mental sundhed.

Kernestof:
Sally Rooney. "Normal People" (2018).
"Normal People". TV-versionen. Episode 10.
Dave. "Psycho" (2019).

Læringsmål
At kunne:
læse og overskue en roman
analysere og fortolke en roman med brug af begreber som struktur,  personkarakteristik, fortælleteknik, tema og budskab
udforme opgaver om romanen
undervise andre i romanen
producere produkter i forskellige medier med udgangspunkt i romanen
perspektivere romanen til temaet “mental health”.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 ELEKTRONISKE HJÆLPEMIDLER VED PRØVE I ENGELSK

Klassen har brugt følgende:

Ordbogen.com

Merriam-Webster:
https://www.merriam-webster.com/

Collins:
https://www.collinsdictionary.com

Oxford:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/


MinLæring:
https://minlaering.dk/login


Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.
Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.
MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM pdf ELLER LIGNENDE.
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer