Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
David Lenchler Rasmussen
|
|
Hold
|
2024 En/z (1z En, 1z En (puljetid), 2z En, 2z En (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
The American Dream
Der tages afsæt i idéen om den amerikanske drøm. I begyndelsen af forløbet undersøges, hvordan pionerernes liv har været med til at forme amerikanske kerneværdier som "individualism", "self-reliance" og "equality of opportunity".
Disse værdier perspektiveres til Steinbecks novelle ”Leader of the People,” billedmateriale samt et afsnit af HBO-serien Deadwood.
Efterfølgende skifter fokus til Frihedsgudindens symbolske værdi for især indvandrere, lige som der læses et digt, der kritiserer disse påståede værdier.
Senere undersøges idéen om social mobilitet gennem en tekst om Arnold Schwarzenegger, samt statistisk materiale mm.
Afslutningsvis ses "Into the Wild", og eleverne opsummerer forløbet ved at sætte den i perspektiv med forløbets andre tekster, fra the frontier til i dag.
Tekster:
Declaration of Independence (uddrag)
Hamilton, Bob, "A father tells his son about the Statue of Liberty"
Hill, Walter (instr.), Deadwood, sæson 1, afsnit 1 ("Deadwood"). HBO.
Kearny, Edward N., "The Frontier Heritage"
Lazarus, Emma, "The New Colossus"
Penn, Sean (instr.), Into the Wild
Steinbeck, John, "The Leader of the People"
Terkel, Studs, "Arnold Schwarzenegger"
Billedmateriale:
Bingham, George Caleb: Daniel Boone Escorting Settlers Through the Cumberland Gap (1851-52)
Gast, John: American Progress (1872)
Leutze, Emanuel: Westward the Course of Empire Takes Its Way (1861)
Palmer, Frances Flora Bond: Across the Continent. “Westward the Course of Empire Takes Its Way” (1868)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Spoken English
I dette korte forløb har eleverne arbejdet med engelsk som sprog. De har undersøgt hvor, hvorfor og hvordan engelsk tales rundt omkring i verden. De har også arbejdet med hvordan sproget ændrer sig på baggrund af konteksten, det tales i, herunder engelsk som lingua Franca (ELF) og engelsk som fremmedsprog (EFL).
Forløbet er opbygget omkring artikler. I dette forløb er teksterne blevet analyseret, men i stedet brugt som baggrund for diskussion og undersøgelse. I forlængelse af teksterne har vi desuden arbejdet med fordele og ulemper ved at have engelsk som fælles sprog på en arbejdsplads.
Læringsmål:
- At kunne genkende og definere engelsk anvendt som lingua franca.- At kunne beskrive forskellige årsager til at lære engelsk – både for individet (uddannelse, karriere, forhold mv) men også samfundet (fx mhp. ligestilling, handel, demokratisering mv)
- At forstå forskellige engelske idiomer og faste vendinger (særligt med præpositioner)
- At opnå viden om sproglærings- og kommunikationsstrategier (EFL vs ELF)
- I nogen grad at kunne beskrive afvigelser fra standardsprog og andre typer af sproglig variation
Materiale:
- English First. ” EF English Proficiency Index: A Ranking of 100 Countries and Regions by English Skills (2020)” (Forskellige elevgrupper har arbejdet med forskellige non-native engelsktalende regioner, og fremlagt i matrixggrupper. Alle har læst undersøgelsens ‘executive summary’). Link: https://www.ef-danmark.dk/epi/
- Hazel, Spencer. ”Why native English speakers fail to be understood in English – and lose out in global business” by Spencer Hazel. Feb 10, 2016. Theconversation.com: https://theconversation.com/why-native-english-speakers-fail-to-be-understood-in-english-and-lose-out-in-global-business-54436
- IDEA International Dialects of English Archive: http://www.dialectsarchive.com/ (Guangdong-3; Ukraine-2; Guanajuato-1; Egypt-5; Trinidad-7)
- Peres, Francisco. “One language to rule them all. Or not”. Feb 28, 2019. Unbabel.com: https://resources.unbabel.com/blog/one-language-lingua-franca
- Voice 21, “Voice 21 – Oracy – Who we are”, Nov 12, 2018. Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=jhWfhpeyFUc
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Evil and violence
I forløbet læser eleverne både fiction og non-fiction, der beskæftiger sig med emnet ondskab. Forløbet starter med udgangspunkt i "Bad or Mad" med en diskussion om ondskab i videnskabelig og juridisk forstand. Her introduceres begreberne moral evil og natural evil. Undervejs er begrebet ondskab omdrejningspunkt for diskussioner om diverse dilemmaer. I forløbet læses også novellen "The Lottery", som perspektiveres til de førnævnte begreber.
Materiale:
- Jackson, Shirley: "The Lottery", 1948.
- Spence, Sean: "Bad or Mad" i Engberg-Pedersen, Joanna m.fl.(red):Wider Contexts", Gyldendal 2012
Film:
Demme, Jonathan: "The Silence of the Lambs" (1991)
"The Stanford Prison Experiment", BBC.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
South Africa
Forløbet fokuserer på apartheid-systemet i Sydafrika og på det sydafrikanske samfunds udfordringer i
dag. Der læses noveller og artikler, ligesom der arbejdes med film. I begyndelsen af forløbet kortlægges Sydafrikas historie, fra kolonitiden til moderne tid. Teksterne belyser både tiden under og efter apartheid-regimet. I forløbet læses non-fiction, bl.a. i form af baggrundsmateriale og Mandelas “I am prepared to die”-tale, hvor retoriske virkemidler øves og repeteres. Desuden belyses emnet gennem læsninger af sydafrikansk litteratur.
Materiale
- Beyer, Lis R., "A Short History of the Colonisation of South
Africa. Fra Beyer, Lis R.: Timeless Themes, L og R Uddannelse, 2013 (s. 41-42)
- Charlie, Ayanda m.fl.: 'Inside South Africa's Operation Dudula'. BBC, 2023.
- de Klerk, F.W, (Uddrag af) "Speech on the opening of the South African arliament 1990". Fra Beyer, Lis R.: Timeless Themes, L og R Uddannelse, 2013 (s. 50-53)
- Gordimer, Nadine: "Country Lovers" i Kilduff, Hamer & McCannon: "Working With Short Stories",
Cambridge, 1991
- Jacobs, Rayda: "The Guilt" i Engberg-Pedersen m.fl, Contexts, Gyldendal, 2004
- Mandela, Nelson: (Uddrag af) "I am prepared to die". 1964.
Film:
Chadwick, Justin (instr.): 'Mandela - The Long Walk to Freedom', 2013
"Horisont: Drabene på de hvide farmere". DR, 2019.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Dystopia + værklæsning: 'Nineteen Eighty-Four'
Forløbet omhandler primært dystopisk fiktion, og hvordan disse historier ofte fungerer som 'cautionary tales', som har været et kernebegreb i arbejdet
Efter en kort skitse over den dystopiske og utopiske fiktions historie, læses bl.a. uddrag af The Handmaid's Tale. Der trækkes tråde til nutiden med den amerikanske højesterets omstødelse af Roe v Wade. Undervejs er det fortsatte analytiske fokus på miljøskildring og karakteristik, samt hvordan utopiske visioner ofte ender i dystopi.
I forbindelse med forløbet er 'Nineteen Eighty-Four' læst i sin helhed.
Materiale:
Atwood, Margaret: "I invented Gilead. The Supreme Court is making it real". The Atlantic, 2022.
Collins, Suzanne: 'The Hunger Games' (uddrag)
Gendler, Alex: How to Recognize a Dystopia (TED Ed, 2016)
Huxley, Aldous, 'Brave New World'
Miller, Bruce ('created by'): "The Handmaid's Tale", afsnit 1, sæson 1. HBO.
Orwell, George: 'Nineteen Eighty-Four', 1949
Vonnegut, Kurt: "2BR02B", 1962.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lesson 1 - worksheet.docx
-
Lesson 1 - Dystopian Characteristics.pptx
-
Group 1 + 2:
-
Finish reading The Hunger Games excerpt and fill out the work sheet
-
Lesson 2 - grammatik.docx
-
Lesson 3 - 2BR02B text.pdf
-
Victor is gonna bring cake. Mmmm.
-
Lesson 4 - Study questions - 2BR02B.docx
-
Finish reading "2BR02B" and highlight any words you don't understand
-
Comprehension questions
-
Eksamensopgave 8
-
If you weren't in class on Thursday, please watch season 1, episode 1 of The Handmaid's Tale (available on Max). Then fill out the worksheet.
-
Conformity and cognitive dissonance
-
Lesson 7 - I invented Gilead the Supreme Court is making it real.docx
-
Find examples of conforming and cognitive dissonance (see Doc on our Wednesday, October 29 class)
-
Questions
-
Remember to bring the novel
-
Read chapter I (pp. 3-22)
-
Finish chapters II and III (pp. 21-39)
-
Study questions
-
Chapter IV (pp. 40-50)
-
Quote bank (for use in class)
-
Chapter V (pp. 51-66)
-
Please read "Technology and privacy", the basis of your next written assignment
-
Helin brings cake
-
Read chapter VIII (pp. 85-107)
-
Part II, chapter I: pp. 111-123
-
Read chapter 2, pp. 123 - 133
-
Mikkel is bringing scrumptious cake
-
Nineteen Eighty-Four, pp. 133-143
-
Quote bank
-
Nineteen Eighty-Four, Part II, chapters IV - VIII, pp. 143 - 186
-
Nineteen Eighty-Four, pp. 186 - 201
-
Read Nineteen Eighty-Four, pp. 201-215 (until "A... the mental attitude of the ruling class itself")
-
Read until p. 234 (where part III begins)
-
Nineteen Eighty-Four, pp. 237-251
-
Husk at der er betalingsfrist til studietur 1/2
-
Nineteen Eighty-Four, pp. 251-273
-
Nineteen Eighty-Four, pp. 273-287
-
Nineteen Eighty-Four, pp. 287-300
-
Genlæs din egen terminsprøve
-
Finish the novel
-
Template
-
Liva brings cake
-
Read the Appendix in Nineteen Eighty-Four (pp. 312-326)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
38 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
War poetry
Forløbet omhandler digte af skyttegravspoeter fra Første Verdenskrig. Digtene læses kronologisk, startende med Rupert Brookes "The Soldier". Herefter læses yderligere digte, før Peter Jacksons dokumentar ses. Der perspektiveres til de læste digte. Udvalgte poetiske virkemidler øves og repeteres. Afslutningsvis laves en sammenlignende analyse, hvor digtene skematisk sorteres ift. hvordan de forholder sig til soldaterlivet, døden, krig generelt, samt hvilke poetiske virkemidler, der er særligt anvendte i de givne digte.
Materiale:
"The Great War, 1914-1918", fra Mustad & Rahbek, A Short Introduction to the History of the United Kingdom.
Brooke, Rupert: "The Soldier"
Jackson, Peter (instr.): They Shall Not Grow Old (2018)
Grenfell, Julian: "Into Battle" (excerpt)
Owen, Wilfred: "Dulce et Decorum Est"
Sassoon, Siegfried: "Does it Matter?"
Sassoon, Siegfried: "Suicide in the Trenches"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Tilladte hjælpemidler
Til den skriftlige prøve, har I kun ret til at tilgå ting på nettet, som
1) har været anvendt i undervisningen
2) ikke kan downloades
3) fremgår af undervisningsbeskrivelsen.
Følgende elektroniske hjælpemidler har været anvendt i undervisningen og MÅ GERNE anvendes online i løbet af en skriftlig prøve:
Ordbøger
Merriam-Webster: https://www.merriam-webster.com/
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Oxford Advanced Learners Dictionary: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Synonymordbog: https://www.thesaurus.com/
Grammatik
Minlæring.dk - Engram: https://minlaering.dk (Engram Basis + Engram samt Do it, Write! 2.0)
Get it Right
Materiale anvendt følgende steder SKAL DOWNLOADES, hvis I vil have adgang til noget derfra:
- Lectio
- Google drev
I må IKKE anvende internetbaserede hjælpemidler eller undervisningsmaterialer, som ændrer i jeres tekst, såsom Grammarly eller Google Translate.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63475552276",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63475552276",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63475552276"
}