Holdet 2dp Tyf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Steen Friis Jensen
Hold 2024 Tyf/sr4 (1dp Tyf, 1dp Tyf (puljetid), 2dp Tyf, 2dp Tyf (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Reise
Titel 2 Freundschaft - Eksamen
Titel 3 Leben in der Großstadt
Titel 4 Deutsche Teilung - Eksamen
Titel 5 Körperkult - Eksamen
Titel 6 Migration - Eksamen
Titel 7 Faschismus - Faszination und Verbrechen - Eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Reise

I forløbet har vi arbejdet med sange og set videoer. Vi har bl.a. sammenlignet teksterne Dalai Lama og Der Erlkönig. Vi har arbejdet med personkarakteristikker og handlingsreferater.
Holdet har i grupper har holdt foredrag om udvalgte billeder fra filmen ”Im Juli” og foredraget „Eine Virtuelle Reise in einer deutschen Großstadt”
Vi har afsluttet forløbet med en skriftlig opgave i klassen uden hjælpemidler om teksten. ” Der Wahsinnstyp oder: während sie schläft“
Til indlæring af grammatik har vi bl.a. benyttet ”Fass die Grammatik an”(bog og spil), MinLæring” tavleøvelser, quiz og byt og ”quizlet”
Tekster:
U-Bahn, Oliver Koletzski, Auf und, Gyldendal: side 66
Dalai Lama", Rammstein, Bis ans Ende der Welt, Tyskforlaget: side 7-8
Der Erlkönig, Johann Wolgang Goethe, https://www.tyskforlaget.dk/bisansende/bisansendeeinfuehrungerlkoenig.html: side 10-11
Das Eisenbahngleichnis, Erik Kästner. I : Auf uns: side 21
Im Juli, Tyskforlaget: side 14-17, 30-34, 63-68, 76-80
Der Wahsinnstyp oder: während sie schläft, Katja Reider , I: Auf uns.: side 13-14

Læringsmål:
Kende og kunne anvende det relevante tyske ordforråd i forhold til emnet.
Kunne genfortælle handlingen i teksterne og sætte denne i relation til de øvrige tekster.
Kunne karakterisere hovedpersonerne i fortællingerne og kunne forklare, hvorledes rejsen ændrer deres liv
Kunne anvende og bøje hjælpeverber og svage verber

Film:
Im Juli
Oliver koletzki feat axel bosse – ubahn -  https://www.youtube.com/watch?v=9-P056QvNc8
Rammstein Dalai Lama official music-  https://www.youtube.com/watch?v=xv2_voL4-sc

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Freundschaft - Eksamen

I dette forløb har eleverne arbejdet med begreberne venskab, identitet og det at være outsider. Gennem både tekster, film og musik har eleverne reflekteret over, hvad der kendetegner et godt venskab, og hvordan mennesker kan falde uden for fællesskabet.
Aktiviteter:
• Brainstorm og samtale med udgangspunkt i vittighedstegningen „Der größte Fehler    
        seines Lebens“.
• Tekstarbejde med sangen „Lieblingsmensch“ af Namika: analyse af tekst og tema     
        samt samtale om, hvad en god ven er.
• Arbejde med screenshots og mundtlige præsentationer fra filmen Tschick med
        fokus på karakterudvikling og outsider-tematik.
• Læseforståelse og tekstgennemgang af „Die Unzertrennlichen“ af Martin Suter:
        eleverne identificerede de 10 vigtigste begivenheder og anvendte faste vendinger til
        formidling.
• Fokus på adjektiver og personkarakteristik.
• Analyse af eventyret „Die drei Brüder“ og arbejde med folkeeventyrets struktur samt
         inddeling i 5 fortælletrin.

Med udgangspunkt i vittighedstegningen ”Der größte Fehler seines Lebens” laver vi en brainstorm om ord, der dækker begrebet ”Freundschaft” og arbejder i sangen, Lieblingsmensch”, videre med, hvad en god ven er.
Eleverne øves i mundtlig fremlæggelse ved at præsentere forskellige screenshots fra filmen ”Tschick”
Vi arbejder desuden med personkarakteristik og begreberne venskab og outsider.
Holdet træner tekstgennemgang ved at skulle finde de 10 vigtigste begivenheder i teksten, ” Die Unzertrennlichen” og skal i den sammenhæng anvende faste vendinger. Vi arbejder desuden med brugen af adjektiver til personbeskrivelse.
Som et led i arbejdet med eventyret ”Die drei Brüder”, har gennemgået folkeeventyret som genre.
Holdet har skullet dele teksten op i 5 fortælletrin.

Tekster:
Der größte Fehler seines Lebens
Lieblingsmensch, Namika. I : Los geht´s: side 4-5
Die Unzertrennlichen, Martin Sutter. I: Los gehts, Mette Hermann, 2018: side 16-17
Die drei Brüder, Brüder Grimm. I: Los geht´s ,Mette Hermann, Gyldendal: side 23-24

Film:
Tschick

Grammatik:
Bisætningsindledere og bisætninger
Kendeord og kasus -
Verbets tider
Sætningsanalyse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Leben in der Großstadt

I tekstarbejdet og musikvideoen og teksten ”Schwarz zu blau” har vi fokuseret på persongalleriet, skildring af storbyen og de samfundsproblemer, som skildres.
Efter at have analyseret digtet, ” Augen in der Großstadt” har eleverne skullet skrive deres eget digt - med samme titel.

Tekster:
Schwarz zu Blau, Peter Fox, Auf uns: side 189-190
Augen in der Großstadt, Kurt Tucholsky. i: Auf uns, , Gyldendal: side 13

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Deutsche Teilung - Eksamen

Deutsche Teilung
Forløbet begynder med en gennemgang af Tysklands historie gennem arbejdet med teksten, ” Einigkeit und Recht und Freiheit - oder: Kleiner Ossi, was nun?” Målet er at kunne sætte Tysklands deling i et historisk perspektiv.
Med udgangspunkt i filmen og bogen ”Das Leben der Anderen” diskuterer vi Stasis metoder og disses konsekvenser for ofrene. Gennem stasiofficer Wieslers oplevelse af kommunistpartiets magtarrogance får vi et indblik i, hvorledes det kyniske DDR-system intimiderede landets egne borgere.
Teksten ” Eppelmann in Stasi-Händen“ tydeliggør at Stasis ikke bare på film men i den virkelige verden benyttede meget hårde metoder overfor borgere, som befandt sig i opposition til styret.
Teksten ”Das Lied der Partei benyttes som udgangspunkt for en diskussion af SED selvopfattelse og til en kritisk analyse af tingenes egentlige tilstand i DDR.
Endeligt ser vi i teksten ” Ines - Sportlerin der DDR” på DDR-statens kyniske behandling af elitesportsfolk.

.
Du skal
kende og kunne anvende det relevante tyske ordforråd i forhold til emnet.
kunne sætte Tysklands deling og genforening i en historisk sammenhæng.
Kunne forklare, hvilke følger Tysklands deling og genforening havde for borgerne
Kunne gøre rede for Stasis funktion og arbejdsmetoder
Kunne gøre rede for begreberne: Rede- und Reisefreiheit, Überwachung

Tekster:
• Einigkeit und Recht und Freiheit - oder: Kleiner Ossi, was nun?, Neue Zeiten - Neue Töne, Munksgaard, 1998: side 9-11
• Das Leben der Anderen,  Tyskforlaget, 2007, s.6-11, 61-65. 126-132
• Das Ministerium für Staatssicherheit(Die Stasi), Literatur um die Jahrtausendwende, Gyldendal, 1999,: side 28-30
• Frank, Flix, ,I: Auf uns, Gyldendal, 2016: side 291-293
• Das Lied der Partei, Louis Fürnberg, I: Es war einmal ein Land, Tyskforlaget 2015: side 13-14
• Eppelmann in Stasi-Händen, Es war einmal ein land, Tyskforlaget, 2015: side 80
• Ines - Sportlerin der DDR, Ines Greipel, Schreibfreude, Tyskforlaget, 2023: side 46-48
Film:
• Fakten: Was Ost und West noch trennt | DW Deutsch, https://www.youtube.com/watch?v=iGEj2QpAi64
• Das Leben der Anderen, 2006
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Körperkult - Eksamen

I dette tema arbejder vi med kropskultur i nutidens Tyskland. Fokus er på kropskulturen i det senmoderne samfund. I teksterne fortæller forskellige unge om deres erfaringer med at optimere deres krop, hvad enten det er gennem træning, faste eller skønhedsoperationer.
Vi arbejder med forskellige personers hårde arbejde for at leve op til samfundets og egne forventninger om at skulle leve op til et perfekthedsideal.
I Teksten ”Kampf ums Körperbild” analyserer vi også de sociale mediers betydning for menneskets identitet og selvopfattelse.
.
Kernestof (fra læreplanen):
- aktuelle kultur- og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
- et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af ordforråd i forskellige kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge

Tekster:
Was ist Körperkultur?, Kirsten Krehan. I Wer bin ich?, Gyldendal, 2020: side 6-7
Ziehes soziologische Theorie, Kirsten Krehan. I: Wer bin ich?, Gyldendal, 2020: side 10-11
Mach dich breit, Jan Stremmel. I: Wer bin ich?, Gyldendal: side 14-18
Kampf ums Körperbild, Andrea Petkovich. I:Wer bin ich?, Gyldendal: side 40-42
Spieglein, Spieglein an der Wand, Anna Ruppert. I: Wer bin ich?, Gyldendal: side 28-31
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Migration - Eksamen

Forløbet starter med en diskussion af, hvad kultur egentlig er.
Efter at have gennemgået noget baggrundsinformation om indvandringen arbejder vi med filmen ”Almanya- Willkommen in Deutschland”, som på en humoristisk måde skildrer en tyrkisk families udfordring med at integrere sig i Tyskland.
Med udgangspunkt i teksten. ” Es wird immer etwas Fremdes bleiben“, arbejder vi med gloser med relevans for emnet migration. Teksten giver en mulighed for at se konsekvenserne af kulturmødet for en 17-årig tyrkisk tysker.
I Yasa” arbejder vi med kultursammenstødet mellem en tysk og en tyrkisk familie, som udvikler sig til en voldsom kamp.
Vi arbejder med den mere optimistiske ” Mir ist heut so türkisch zumute, hvor Iris formår ubesværet at navigere mellem to kulturer og tage det bedste fra dem begge.
I forbindelse med arbejdet med filmen og teksten ”Der Schwarzfahrer” arbejder vi med billedanalyse.
Forløbet afsluttes med en analyse af en tysk musikvideo med temaet migration/multikulturalisme


Læringsmål:
kende og kunne anvende det relevante tyske ordforråd i forhold til emnet. (Kultur, Migration, Integration, Einwanderer, Heimat, Gastarbeiter, Identitätskrise, Rassismus, Erziehung, bikulturell)
Kunne forklare årsagerne til, at mange migrerer til Tyskland
Kunne forklare, hvorledes mødet med den tyske kultur påvirker personerne i teksterne.


Tekster:
Schwarzfahrer, Tekst, https://gerlic.pl/wp-content/uploads/2013/05/schwarzfahrer.pdf¨
Almanya- Willkommen in Deutschland,  https://www.goethe.de/resources/files/pdf52/Almanya_Teaching_Resources.pdf: side 3-4
Es wird immer etwas Fremdes bleiben, Sezer, Erdal Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget: side 16-18
Yasa, Hanna Lehnert, 1987. I: Tyskbogen. Grundbog til niveau B og A, Systime: side 17-21
Mir ist heut so türkisch zumute, Iris Alanyali. I: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget: side 26-28

Film:
Schwarzfahrer, film, https://www.youtube.com/watch?v=90MC1btDyxs
Almanya – Velkommen til Tyskland, Film, (Tyskland, 2011)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Faschismus - Faszination und Verbrechen - Eksamen

Gennem filmen ”Napola” får vi kendskab til og viden om aspekter af livet i Det tredje Rige (1933-45). Belysning af spørgsmålet: hvordan og hvorfor kunne Hitler fascinere generationen af unge tyskere. Vi analyserer nazisternes idealer om skoleopdragelse og   skolens rolle i bestræbelserne på at skabe det nazistiske menneske. I den forbindelse læser vi om Baldur von Schirach og analyserer hans sang ” Unsre Fahne flattert uns voran” og arbejder med Hitlers syn på opdragelsen af den tyske ungdom
Vi har arbejdet med nazisternes brug af propaganda i film. Med udgangspunkt i dokumentarfilmen ”Jøden og arieren” samt den nazistiske propagandafilm ”Den evige jøde” har vi analyseret, hvorledes nazisterne benyttede film til at propagandere for antisemitisme.
Vi har set på, hvorledes nazisternes propaganda var opbygget generelt og har læst teksten ”Der Giftpilz”, som er en autentisk tekst fra en nazistisk skolebog.  I forlængelse af arbejdet med teksten, har eleverne analyseret jødekarikaturer fra børnebøger.
For at få en forståelse for udviklingen af antisemitismen samt af dennes betydning for jødernes dagligdag har vi arbejdet med en tidstavle, der kronologisk gennemgår indførelsen af de forskellige love og forordninger, der satte rammerne for jødernes betingelser i det nazistiske samfund.
I teksten „Trotzdem: mein Großvater“ arbejder vi med årsagerne til, at tyskerne blev nazister og med udfordringen for eftertidens tyskere, når de skal prøve at forstå, hvorledes medlemmer af deres egen familie kunne være både venlige familiemennesker og samtidigt afstumpede monstre.
.
Napola, s.6-11, 14-18, 56-58, 74-76, 95-98
Der Giftpilz, Oprindelse ukendt, Niederschläge; s. 24-28
Zeittafel, I; Niederschläge, Hans Günther Buch, 1999, Modtryk; s.111-115
Adolf Hitler, Über Jugenderziehung, I: Deutsche Wunder, L&R Uddannelse, 2009, s.137
Baldur von Schirach. Der Mann, der Hitlers Jugend führte, Martina Reinhard. I: Deutsche Wunder, L&R Uddannelse, 2009, s S.13-1398
Unsre Fahne flattert uns voran, Baldur von Schirach, I: Deutsche Wunder, L&R Uddannelse, 2009, s.139
Trotzdem: Mein Grossvater,

Film:
Jøden og arieren, 1997, Morten Brask og Siri Aronsen. 44 min, DK/Dokumentarfilm
Napola, Tyskforlaget
Sophie Scholl – Die letzten Tage, Goldkind Film, Broth Film, 116 min.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer