Holdet 2yz Tyf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Adrian Christen, Lise Sievert Asmussen
Hold 2024 Tyf/sr6 (1yz Tyf, 1yz Tyf (puljetid), 2yz Tyf, 2yz Tyf (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Thema 1: Die moderne Familie
Titel 2 Thema 2: Urbanes Leben
Titel 3 Thema 3: Reisen
Titel 4 Thema 4: Verbrechen
Titel 5 Thena 5: DDR
Titel 6 Thema 6: Sport und Identität

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Thema 1: Die moderne Familie

I dette forløb lærer eleverne på holde hinanden at kende og kommer i gang med tysk B efter grundforløbet.
Der arbejdes med familiebegrebet i bredeste forstand. Der er fokus på de basale sprogfærdigheder skriftligt og mundtligt.
"Familie" kan se ud på mange måder i det moderne samfund, og der findes mange forskellige slags familier: Kernfamilie, Patchworkfamilie, Regenbogenfamilie usw.

Læringsmål:
- Du kan tale om forskellige familieformer med brug af relevant ordforråd.
- Du kender til forskellige familieformer og kan identificere dem i en tekst.
- Du har arbejdet med tekstforståelse.
- Du kan fortælle om din egen familie.

Kernestof:
- Cartoon: Lebensformen im Wandel
- Film: Die Reise mit Vater
- Song: Lieblingsmensch - Namika
- Streuselschnecke - Julia Franck (2000)

Grammatisk fokus:
- Træning af verber, primært regelmæssige verber
- Fortælle om sig selv (1. person) og andre (3. person)
- Personlige pronominger
- Possessive pronominer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Thema 2: Urbanes Leben

Livet i storbyen er bl.a. kendetegnet ved mange mennesker, fart, foranderlighed, sociale udfordringer og muligheder. I dette forløb arbejdes der med det urbane liv. Undervejs perspektiveres der til kontrasten: Livet på landet.
Som grundlag for forløbet læses teksten "Stadt, Land, Flucht" om flytningen fra land til by samt udviklingen af "mega Cities". Det diskuteres, hvilke fordele og ulemper der er ved hhv. livet på landet og i byen.
Klassen arbejder med filmen Sonne und Beton med fokus på Berlin og kvarteret Gropiusstadt i Neukölln, som er præget af sociale udfordringer, men også et tæt sammenhold.
Undervejs i forløbet arbejdes der med kendskab til tyske storbyer/Landeskunde.

Materiale:
"Stadt, Land, Flucht"
OK Kid: "Stadt ohne Meer"
Kurt Tucholsky: "Augen in der Grossstadt"
Film: "Sonne und Beton"

Læringsmål:
- Du kender til de største tyske storbyer.
- Du kan fortælle på tysk om fordele og ulemper ved livet i hhv. storbyen og på landet.
- Du kan bruge relevant ordforråd, når du taler om temaet.
- Du kan sammenfatte/genfortælle handlingen i en tysk tekst skriftligt såvel som mundtligt.

Grammatisk fokus:
- Perfektum/førnutid
- Ordstilling i hovedsætninger: Verbet på 2. pladsen
- Ordstilling i ledsætninger: Fokus på 'dass' og 'weil'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Thema 3: Reisen

Forløbet "rejse" skal eleverne vise forskellige aspekter om begrebet, om det nu er ferie et andet sted hen, fantasirejser, at blive hjemme eller udfordringer i sammenhæng med at rejse.

Grammatikken fokuserer især på:
- Præsens
- Fremtid
- Perfekt
- Ordstilling i hoved- og ledsætninger
- Adjektiver (gradbøjning)

Materiale:
(16.03.2023).
- Manuel Rubey, Besser gar nicht reisen, in: https://www.derstandard.at/story/2000119494074/besser-gar-nicht-reisen (22.08.2020).

Audio:
- Pur, Abenteuerland, 1995
- Sarah Connor, Freibadpommes, 2021
- Die Ärzte, Ich bin reich, 1986
- Nina Chuba, Wildberry lillet, 2022
- Sarah Connor, Freibadpommes, 2019
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Thema 4: Verbrechen

Forløbet handler om at introducerer eleverne til krimigenre. På baggrund af Helle Egedals krimikarakteristika skal eleverne være i stand til at analysere forskelligt materiale til emnet "forbrydelse".

De grammatiske fokuspunkter er:
- Præteritum
- Passivkonstruktioner

Materiale:
- Stephan Krawczyk: Neukölln, du meine Güte
- Friederich Dürrenmatt, Der Richter und sein Henker (Auszüge), 1952.

Film:
- Marvin Kren, Oliver Hirschbiegel & Özgür Yıldırım, 4 Blocks (1. Episode), 2017

Audio:
- Falco, Jeanny, 1985
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Thena 5: DDR

Dette forløb handler om tysk historie efter 2. verdenskrig, hvor Tyskland blev delt i to dele. Forløbet fokusserer primært på konsekvenserne af delingen og livet i DDR, men også udfordringerne som den socialistiske stat havde ift. BRD.

Centrale begreber i dette forløb er:
- Den tyske deling
- Muren i Berlin
- Flugt
- Livet i DDR
- DDRs nedgang

Grammatik:
- Præteritum
- Präpositionen mit Dativ

Materiale:
- Deutsche Teilung, Eine Zusammenstellung aus: https://www.planet-schule.de/wissenspool/kinder-europas/inhalt/wissen-deutschland/geschichte/teilung-deutschlands.html und https://www.geschichte-abitur.de/deutsche-teilung
- Johannes R. Becher, Auferstanden aus Ruinen, 1949, in: https://www.youtube.com/watch?v=bWe6k1F5WKQ
- Spiegel 12/8 1991, zit. nach: Ove Rimi Andersen & Poul Husum, Berlin, Hauptstadt und Metropole, København 19932, S. 87-88.
- Stefan Polke, Zwei Menschen, zwei Schicksale - unversöhnlich bis heute zit. nach: Themenkiste, Gyldendal 2007, S. 89-90.
- Die Methoden der Stasi: https://www.zeitklicks.de/ddr/das-system/ueberwachung-und-unterdrueckung/die-methoden-der-stasi
- Johannes Mundo & Christoph Ochs,  DDR-Jugendopposition: Erich und die "Diskutierer", Spiegel Geschichte, 28.09.2007, in: https://www.spiegel.de/geschichte/ddr-jugendopposition-a-947987.html
- DDR-Alltag: https://www.zeitklicks.de/ddr/alltag
- Stern, Der 9. November 1989. Die Nacht, als alles ging, zit. nach: Ove Rimi Andersen & Poul Husum, Berlin, Hauptstadt und Metropole, København 19932, S. 107- 109, hier: 107-108.

Film:
- Michael Herbig, Ballon, 2018.
- Dunja Hayali, In den Fängen der Stasi, 2019, in: https://www.youtube.com/watch?v=WrtbUtq-MaM
- The Small Escape. Berliner Mauer: Mit der BMW Isetta in die Freiheit, in: https://www.youtube.com/watch?v=AfZVP4EvOP0
- DW Deutsch, Eingemauert! - Die innerdeutsche Grenze, in: https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k&t=1s
- Landeszentrale für politische Bildung Nordrhein-Westfalen, https://www.politische-bildung.nrw/mediathek/filme/detailseite/medien/suess-war-nur-der-westen
- Wolfgang Becker, Good bye Lenin, 2003

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Thema 6: Sport und Identität

I forløbet arbejder vi med forholdet til krop, sport og identitet. Som centrale begreber i forløbet står Ziehes sociologiske teori om subjektivering, ontologisering og potensering, som vi arbejder med dels ved at læse "Ziehes soxiologische Theorie", dels ved at overføre disse tre begreber på de øvrige tekster, vi læser.
Kropsidealet har ændret sig for både kvinder og mænd gennem tiden, og i samfundet i dag ses det, at unges forhold til egen krop har stor betydning for deres identitet. Det kommer blandt andet til udtryk i ønsket om at træne kroppen - for nogle ønsket om at være dén mest muskuløse i vennegruppen. Ønsket om at ændre på sit udseende behandles også i "Zick Zack", der er et satirisk take på skønhedskirurgi.
I forbindelse med sport fylder fankultur en hel del, og det kan ligeledes være vigtigt for identitetsdannelsen. Derfor arbejder vi også med fodboldklubben Borussia-Dortmund og fankultur.
Gennem forløbet er der løbende fokus på ordforråd om krop og sport, ligesom vi også fortæller om, hvilke sportsgrene vi selv dyrker.

LÆRINGSMÅL
- Du kender begreberne subjektivering, ontologisering og potensering og kan bruge dem i forbindelse med de læste tekster.
- Du har indblik i krops- og sportskultur i Tyskland og kan fortælle mundtligt herom.
- Du har relevant ordforråd inden for forløbet, herunder også til at beskrive krop, kropsidealer og sport.

Materiale
- "Einleitung zum Thema: Was ist Körperkult?" (fra "Wer bin ich?", Systime 2020)
- "Ziehes soziologische Theorie" (fra "Wer bin ich?", Systime 2020)
- Jan Stremmel: "Mach dich Breit" (fra "Wer bin ich?", Systime 2020)
- Rammstein: "Zick Zack" (2022)
- Lea Flechtner: "Wie der Opa so der Enkel" (fra "Wer bin ich?", Systime 2020)
- "Ines Geipel - Sportlerin der DDR" (fra "Schreibfreude", Tyskforlaget 2023)


GRAMMATISK FOKUS
- Perfektum
- Repetition af grammatiske områder
- Ordstilling
- Modalverber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer