Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Henrik Fernley Schoppe
|
|
Hold
|
2024 Tyf/sr8 (1ar Tyf, 1ar Tyf (puljetid), 2ar Tyf, 2ar Tyf (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløbet
Forløbet har til formål at bygge bro mellem folkeskolen og gymnasiet. Der er fokus på at øge elevernes motivation for at lære tysk, og et mål har været at give eleverne viden om, hvordan de selv kan være med til at forbedre deres kommunikative kompetencer og deres læsestrategier.
Succeskriterier for mundtlig sprogproduktion:
At eleverne kender og kan bruge følgende strategier: At tale i hele sætninger, at genbruge ord fra spørgsmål i svar og at forklare ord, man ikke kender, vha. andre ord.
At eleverne kender og begynder at bruge faste udtryk (faste vendinger til at føre samtale - herunder at udtrykke sin egen holdning - samt tidsudtryk)
At eleverne kender og kan bruge udtaleregler for tysk
At eleverne oplever, at de taler meget tysk i timerne
At eleverne erfarer, at aktiv deltagelse giver motivation og sproglig forbedring
Succeskriterier for læsning:
At eleverne bliver opmærksomme på at udnytte transparente ord
At eleverne ved, hvordan de på forskellig vis kan udnytte gloser til en tekst
At eleverne bliver opmærksomme på, at konteksten kan hjælpe til at forstå nye ord
Materiale:
Luna: Blau (2021) (azlyrics.com, sidst set 11.8.2023)
Tim Bendzko: Programmiert (2013) (i: Auf uns")
Hvordan bliver man mere motiveret til at lære sprog? (i: "Sprogenes verden" af Gottschalck og Terp)
"Lob tut gut" (i: "Melde dich mal" af Beck og Hove)
Jugend Internet Monitor, Österreich 2022 (www.saferinternet.at, sidst set 11.8.2023)
Gesunder Umgang mit Medien, 2021 (www.bundesregierung.de, sidst set: 11.8.2023)
Lærerproduceret materiale:
Svage og stærke verbers bøjning + øvelser
Du und Deutsch
Ausdrücke für einen Dialog
Opgaver til testmaterialet (forståelse, samtale, skriftlig tysk)
Antal sider i alt: ca. 38 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Reisen I EKSAMENSEMNE
Forløb med fokus på Reise på mange måder. Ordforråd, samtale og stadigt mere komplekse sætninger. Sætninger, ordstilling, modalverber og hjælpeverber.
Kernestof:
Moser. "Die Putzfraueninsel"
Özdogan. "Im Juli" (uddrag)
Fra: Homan og Pedersen. "Kurzum". Tyskforlaget (2006). Samlet 10 ns.
Herndorf. "Tschick" (uddrag).
Fra Eskesen "Genau". Gyldendal (2018) side 23-30. 7 ns.
Akin, instruktør. "Im Juli" (2000)
Akin, instruktør. "Tschick" (2016). Samlet 20 ns.
Supplerende stof:
Diverse søgninger
Opgaver til "Tschick" fra Hermann "Los geht's", Gyldendal (2018) side 87-95
Sprogligt stof:
Spillet til Christensen et al. "Fass die Grammatik an" (2020). Tyskforlaget. Samlet 3 ns.
Hermann. "Wie geht's?" (2016). Gyldendal. Side 32-40. Hjælpeverber. . Samlet 9
Samlet 50 sider
Forløbet genoptages i 2.g.
Læringsmål:
At kunne analysere tysksprogede tekster, herunder film, med brug af faglige begreber som personkarakteristik på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne formulere spørgsmål til tekster på tysk på forskellige taksonomiske niveauer
At kunne drage paralleller mellem relevante tekster om emnet på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Landeskunde
Projektarbejde med fokus på Landeskunde. Tyske samfundsforhold kort. Land og folk. Antal delstater, hovedstad, grundlæggende geografi og politik. Valget 2025.
I grupper med fremlæggelser og produkt.
Kernestof:
Om partierne:
https://www.zdf.de/kinder/logo/parteien-im-bundestag-100.html
Efterbehandling af valget:
https://www.zdf.de/nachrichten/thema/bundestagswahl-120.html
Om valgsystemet:
https://www.youtube.com/watch?v=brUJ3s8zAVc
Supplerende stof:
Diverse søgninger og netsider om de enkelte delstater
Foredrag på RKS den 4.2.2025 med Mirco Reimer-Elster om det tyske valg den 23.2.2025.
Brug af GAI tilladt og skal dokumenteres.
10 sider i alt.
Læringsmål:
At kunne beskrive Tysklands geografi kort på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk
At kunne samarbejde i gruppe om projekt og fremlægge
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne stille spørgsmål til andre og svare på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk
At kunne fremlægge på tid i gruppe (holde tiden, udfylde tiden)
At kunne lytte og give feedback til andre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Körperkult EKSAMENSEMNE
Forløb om kroppen og dyrkelse af kroppen.
Uddrag af "Wer bin ich? Sport und Identität". Side 6-28.
"Was ist Körperkult?"
"Ziehes soziologische Theorie"
Jan Stremmel. "Mach dich breit"
Anna Rupert. "Spieglein, Spieglein and der Wand".
22 sider i alt.
Læringsmål:
At kunne analysere tysksprogede tekster, herunder film, med brug af faglige begreber som personkarakteristik på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne formulere spørgsmål til tekster på tysk på forskellige taksonomiske niveauer
At kunne drage paralleller mellem relevante tekster om emnet på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Krimi EKSAMENSEMNE
Forløb om krimigenren. Fokus på de forskellige krimier og ordforråd til emnet.
Kernestof:
Baggrund og ordforråd fra "Gattungen" (side 78-86) af Helle Egendal. Gyldendal, 2017.
Ferdinand von Schirach. "Einsam" fra Gattungen.
Samlet 78-105. Samlet ca. 30 sider.
Milena Moser. "Mein fünfter Mord" (4 sider)
"Mord im Hotel" (4 sider)
34 sider i alt.
Supplerende stof:
Erik Christoffersen. "Der Krimi - einige Informationen"
Alle fra "Dein Deutschland". systime, 2014, ibog.
Find materialet i Google.
Læringsmål:
At kunne analysere tysksprogede tekster, herunder film, med brug af faglige begreber som personkarakteristik på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne formulere spørgsmål til tekster på tysk på forskellige taksonomiske niveauer
At kunne drage paralleller mellem relevante tekster om emnet på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
At kunne identificere forskellige krimi-undergenrer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Multikulti EKSAMENSEMNE
Forløb om det multikulturelle Tyskland med udgangspunkt i tyrkiske indvandrere. Noveller og sagprosa er i fokus med inddragelse af andre genrer også.
Kernestof:
Birol Denizeri. "Das verlorene Gesicht". 1982. (2 sider)
Udo Lindenberg. "Ali". 1981. (1 side)
Anna Reimann. "Das Wunder von Kreuzberg" (2010), Blume og Hermann. "Angekommen". Gyldendal, 2017. (5 sider)
"Almanya - Willkommen in Deutschland". Samdereli, instruktør. 2011. (10 sider)
Supplerende stof:
Kirsten Blume. "Deutschland als Einwanderungsland". "Hier ist meine Heimat", Blume og Hermann. Tyskforlaget, 2010, side 6-11.
Integrationsformen. Fra "Wer bin ich".
Diverse søgninger om Willkommenskultur og udviklingen siden 2015.
Samlet 40 sider
Sprogligt indhold. Pronominer. "Wie geht's" side 82-104. 20 sider
Læringsmål:
At kunne forklare indvandringens historie i Tyskland efter 2. Verdenskrig på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk
At kunne analysere tysksprogede tekster, herunder film, med brug af faglige begreber som personkarakteristik på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne formulere spørgsmål til tekster på tysk på forskellige taksonomiske niveauer
At kunne drage paralleller mellem relevante tekster om emnet på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
At kunne reflektere over den fremtidige udvikling i indvandring i Tyskland på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk
At kunne teoretisere over mulige konsekvenser af situationen i Tyskland i 2015 på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Reisen II EKSAMENSEMNE
Forløbet REISEN genoptages med fokus på tekstlæsning frem mod eksamen. Gruppesamtaler, dispositioner og oplæg.
Kernestof:
Tessnow. "3000 Kilometer weit weg” (2001). Fra: "Berlin von Wort zu Ort" (2007), side 20-31. (10 sider)
Buck, instruktør. "Knallhart" (2007). (5 sider)
I alt 15 sider
Læringsmål:
At kunne analysere tysksprogede tekster, herunder film, med brug af faglige begreber som personkarakteristik på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
At kunne anvende relevant ordforråd
At kunne formulere spørgsmål til tekster på tysk på forskellige taksonomiske niveauer
At kunne drage paralleller mellem relevante tekster om emnet på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk. Skriftligt såvel som mundtligt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Medbring teksten "3000..." på papir.
-
Det er til side 26 midt på "...gelandet", at I skal have læst. Medbring "Wie geht's?". Medbring teksten på papir.
-
Medbring teksten "3000..." på papir. Hvad betyder "gewesen"?
-
Teksten med på papir. Man skal have læst til og med side 29 nederst i "3000...". Hvis man ikke var til timen i fredags, skal man muligvis holde oplæg om teksten.
-
Medbring "1, 2, 3".
-
Medbring "1, 2, 3". Man skal holde sit oplæg i klassen. Man får ca. 30 minutter til at forberede sig i, inden man skal holde det i grupper.
-
Medbring "1, 2, 3", noter og andet.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63484153683",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63484153683",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63484153683"
}