Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Matematik C
|
|
Lærer(e)
|
Birgitte Thestrup Nielsen
|
|
Hold
|
2025 ma/k11 (k11 ma)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Linjer og lineære funktioner
I forløbet er arbejdet med linjer og lineære funktioner med formelsamlingens tilhørende sider som hjælpemiddel.
Desuden er der arbejdet med grundlæggende bogstavregning og du er blevet introduceret for beviser
Læringsmål for forløbet:
Du kan indtegne og aflæse punkter i koordinatsystemet
Du kan opskrive linjens ligning ud fra dens graf
Du kan tegne en ret linje ud fra dens ligning
Du kan bestemme linjens hældning og skæring med andenaksen ud fra dens ligning og/eller graf
Du kan beregne en linjes hældning med topunktsformlen
Du kan beregne skæring med andenaksen ud fra linjens hældning og et punkt
Du kan bestemme en linjes ligning med etpunktsformlen
Du kender ligningen for en lodret linje
Du kan bestemme hældning for parallelle og ortogonale linjer
Du kan beregne skæringspunkt mellem to linjer
Du kan opskrive forskriften for en lineær funktion ud fra dens graf
Du kan tegne grafen for en lineær funktion ud fra dens forskrift
Du kan bestemme hældning og skæring med andenaksen for funktionens graf ud fra forskriften
Du kan afgøre om funktionen er voksende, aftagende eller konstant ud fra hældningskoefficienten
Du kender formlen for lineær vækst og kan bruge den til at beregne tilvækst i y eller tilvækst i x
Du kan bestemme værdi eller fortegn for en ukendt parameter
Du kan afkode en lineær model, herunder fortolke konstanternes betydning
Du kender begrebet lineær regression
Du kan indføre passende variable og opstille en lineær model ud fra sproglig beskrivelse
Du kender og kan anvende regnearternes hierarki
Du kender forskel på led og faktorer
Du kender til ensbenævnte led og kan reducere bogstavudtryk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Deskriptiv statistik
I forløbet er arbejdet med deskriptiv statistik med formelsamlingens tilhørende sider som hjælpemiddel.
Læringsmål for forløbet:
Du kender og kan anvende ugrupperede datasæt /observationer
Du kender og kan bestemme observationsværdi, hyppighed, frekvens og kumuleret frekvens ved brug af tilhørende formler
Du kan tegne, aflæse og fortolke et søjlediagram
Du kender og kan bestemme middelværdi, varians og spredning ved brug af tilhørende formler
Du kender og kan bestemme kvartilsæt, herunder median, nedre og øvre kvartil
Du kan bestemme det udvidede kvartilsæt, herunder kvartilbredde og variationsbredde
Du kan tegne, aflæse og fortolke et boksplot
Du kender og kan anvende grupperede datasæt
Du kender og kan bestemme observationsinterval, intervalhyppighed, intervalfrekvens og kumuleret intervalfrekvens
Du kender og kan bestemme middelværdi, varians og spredning for grupperet data ved brug af tilhørende formler
Du kan tegne, aflæse og fortolke et histogram
Du kan tegne, aflæse og fortolke en sumkurve, herunder fraktil og fraktilsæt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70247778573",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70247778573",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70247778573"
}