Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
|
Lærer(e)
|
Maria Louise Storm Wesselhoff
|
|
Hold
|
2025 re/2s (2s re, 2s re (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduktion til Religion
I introduktionsforløbet undersøger vi: ”Hvad er religion?” og ”Hvordan kan vi undersøge religion?”. Formålet er at præsentere eleverne for forskellige definitioner af religion, samt give en indføring i religionsfagets grundlæggende metoder (fænomenologien og sociologien) og begreber. Dette udgør fundamentet for elevernes fælles terminologi og videre arbejde med religionsfaget.
Konkret arbejder vi med 1) religionsdefinitioner og 2) religion i det senmoderne samfund, samt religionsfænomener: 3) myter og 4) ritualer.
Et andet vigtigt fokus i forløbet er den første introduktion til analyse og tekstlæsning i religionsfaget. Eleverne præsenteres for religionsfagets analysemodel og øver sig i faglig argumentation i faget.
Faglige mål for introduktionsforløbet:
Eleverne skal
• Opnå grundlæggende viden om religionsfagets begreber (begrebsforståelse).
• Opnå fortrolighed med at læse, forstå og reflektere over religionsfaglige tekster.
• Opnå fortrolighed med at karakterisere, analysere og fortolke religionsfaglige tekster ved anvendelse af faglig argumentation i faget.
• Diskutere hvad religion er og forholde sig til problemstillingen omkring religionsdefinitioner.
Materiale:
(Elevernes materiale er samlet i et kompendium)
Bøger
Grundbogen til Religion C, Bodil Junker Pedersen, Lene Madsen, Dorte Thelander Motzfeldt m.fl., Systime 2012-2019 3. udgave 1. oplag, s. 14-19, 25, 311-319 i uddrag, (Myte, ritual, helligt og profant, verdens religioner)
”Indefra og udefra” i Begrebsnøglen
Artikler
”Hvad er religion” af Mikael Rothstein, Videnskab.dk 30.7.2022; https://videnskab.dk/kultur-samfund/hvad-er-religion/
Podcast og film:
”Kan kunstig intelligens blive den nye Gud”, udsendelse fra BBC, via MitCFU
”Myter”, forklaret af Eline Andreasen, YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=KkdLZoAypys&ab_channel=ElineAndreasen
”The Sateré-Mawé Tribe Subject Themselves To Over 120 Bullet Ant Stings | Wildest Latin America”, https://youtu.be/Cb5BK2NMAwU?si=RwZMmXtmjZesn4rE
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Hinduisme
Dette er klassens første forløb om en verdensreligion i Religion C.
Vi begynder forløbet med at undersøge hinduismens hellige skrifter med fokus på den periode, de stammer fra og deres forskellige genrer. Vi lægger vægt på: ’Vedaerne’, Upanishaderne, ’Manus’ Lovbog’, samt mindre uddrag af Ramayana og Bhagavadgita. Fænomener vi undersøger via helligskrifter og andet materiale er gudsbilledet og gudernes verden samt hinduismens rituelle dimension med fokus på ’puja’, herunder ’murti’, ’mantra’ og ’darshan’. Derudover arbejder vi med:
1) Reinkarnationslæren og begreberne ’atman’, ’brahman’, ’samsara’, ’karma’ og ’moksha’.
2) Kastesystemet
3) De 4 livsaldre med særligt fokus på ægteskab og kvindesyn
4) De tre veje til frelse, hvor vi undersøger hinduismens etik med udgangspunkt i begrebet ’dharma’
Vi afslutter forløbet med et ultrakort blik ind moderne hinduismes syn på homoseksualitet og introduktion til begreberne traditionalisme – modernisme, sekualarisme – fundamentalisme.
Faglige mål
• Redegøre for væsentlige sider af yderligere én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse
• karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
Læringsmål for forløbet
- Kunne huske og redegøre for hinduismens formative periode og udvikling fra vedisk tid til moderne tid.
- Redegøre for og skelne mellem de vigtigste helligskrifter, herunder vedaerne, upanishaderne, Manus Lovbog og Bhagavad Gita.
- Kunne analysere, fortolke og diskutere uddrag af de vigtigste helligskrifter.
- Redegøre for frelselæren i hinduisme med særligt fokus på begreberne atman, brahman, karma og moksha.
- redegøre for grundtræk ved og diskutere det hinduistiske panteon med fokus på den religiøse betydning og brug af begreberne trimurti og avatar.
- karakterisere kvaliteter, egenskaber, ansvarsområder og partnere som forbindes med Brahman, Vishnu og Shiva.
- analysere og fortolke uddrag fra Bhagavadgita som helligskrift med fokus på narrativ kontekst, Arjunas dilemma og Krishnas anvisninger, samt de tre flelseveje og betydningen af moksha.
- redegøre for kastesystemets mytiske baggrund, dets opbygning, sociale strukturering og funktion.
- sammenligne kastesystemet i en historisk og nutidig sammenhæng med fokus på karmaforestillinger, renhedsforskrifter og sociale mobilitet.
- analysere uddrag fra Purushahymnen med fokus på identificering og analyse af genretræk, tilblivelseskontekst, mytologi, kosmologi og ætiologi.
Livsstadier, kvinder og homoseksuelle:
- redegøre for Manus Lovbog som helligskrift med fokus på de fire livsstadier, deres mytiske begrundelse og samfundsmæssige funktion.
- analysere og hinduismens traditionelle kvindesyn med fokus på status og rolle i samfund og mytologi og perspektivere til synet på Gudinden.
- Analysere og perspektivere til synet på homoseksualitet i hinduisme.
- Redegøre for og lave en religionsfaglig analyse af ritualet, puja.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kristendom
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
01 Kristendom intro.pptx
-
HUSK DIN BOG OG DIT KRISTENDOM-KOMPENDIUM
-
Thelander Motzfeldt, Junker Pedersen, Ryhave: Grundbogen til Religion C 3. udgave, Systime; sider: 69-77, 79-89, 91-92, 102-104, 106-107
-
Kristendom-kompendium
-
Kristendom basis1
-
Kristendomskompendium s. 22-23
-
GT kapitel 1-2: Skabelsen
-
HUSK også din grundbog til timen
-
Powerpoints:
-
Analyse af Skabelsen i kristendom + kompendium s. 5-6 (Syndefaldet)
-
Retssag_hvem-er-skyld-isyndefaldet.docx
-
Kompendium s. 23-25 (Udvælgelse, pagter og Moselov)
-
i timen: Kompendium s. 7-8 (1.Mos 17 + 2. Mos 19,1-6)
-
HUSK dit kompendium 🍀🍀
-
Husk dit kompendium OG din grundbog 😍
-
Øvelse_Bjergprædikenen (2).docx
-
Grundbogen s. 75-76 - øvelse 4 a + b
-
4 Kjærgaard, Næstekærlighed i kristendommen.pdf
-
Kompendium s. 13-16: Bjergprædikenen
-
Instruks for timen:
-
Powerpoints til næstekærlighed og Bjergprædiken
-
Vi samler op på de sidste modulers indhold. Hav tjek på noter og arbejdspapir hjemmefra.
-
Kompendium-tekster_KR-2025-26.pdf
-
Kompendium s. 12: Den barmhjertige samaritaner
-
Sørg for at have dit kompendium og din grundbog med
-
Næstekærlighed-Etik-25.pptx
-
Kompendium s. 26-29
-
HUSK kompendium og grundbog - det bliver I glade for.
-
Markusevangeliet kap 14-16.pdf
-
Påske - Kristendom - nyt link - escaperoom
-
Kompendium s. 18 - Paulus' brev til Galaterne kap.1 v.10-24
-
Læsenøgle_Paulus.docx
-
PPT fra timen: Paulus.pptx
-
Øvelse: Paulus-CV.docx
-
Virtuel opgave til timen. Virtuel opgave-Paulus-2026.docx
-
Kompendium s. 19-20
-
Paulus_ teologi_eksamensøvelse mm.pptx
-
Luther: Et opgør med gerningsretfærdighed (kompendium s. 21)
-
Kompendium s. 30-33
-
Læsenøgle-Katolicisme-Lutherdom-2025.docx
-
Øvelse_Opgør-med-Gerningsretfærdighed.docx
-
Grupper:
-
Læsenøgle_religiøs praksis.docx
-
Dagens opgave:
-
DRTV - Ekstremt normalt: Et stykke med Jesus
-
Virtuel Opgave:
-
Vi starter med: Opsamling på analyse af ritualer
-
Kompendium s. 34-35
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Islam
Islam er klassens tredje forløb. Der er fortsat fokus på at eleverne bliver fortrolige med at analysere religiøse grundtekster (primært fra Koranen og sekundært fra hadithlitteraturen) og nutidige tekster samt at arbejde religionsfagligt.
I forløbets første del arbejder vi med islams formative periode. Særligt Muhammed som profeternes segl, åbenbaringerne og åbenbaringsrækkefølgen og den tidlige splittelse i sunni -og shia-islam efter Muhammeds død. Eleverne har arbejdet med muslimernes tro (de seks trosartikler) og praksis (de fem søjler) samt betydningen af sharia. Særligt fokus har været på at arbejde med hajj, pilgrimsfærden, og at analysere denne som et overgangsritual og kultdrama.
I forløbets anden del er der særlig vægt på islam i det senmoderne samfund. Vi arbejder med Jan Hjärpes model for forskellige moderne islamformer og øver at anvende disse i analyse af nyere tekster samt at undersøge aktuelle problemstillinger fx angående islam og politik og jihad-begrebet.
Læringsmål for forløbet
Eleverne kan:
• Redegøre for islams formative periode (oprindelse og udbredelse), herunder splittelsen mellem sunni og shia, samt relationen til jødedom og kristendom
• Lave en religionsfaglig analyse af klassiske religiøse grundtekster fra islam (Koranen og hadith) samt nyere kildemateriale til islam
• Redegøre for væsentlige sider af islam: de seks trosartikler
• Redegøre for den rituelle praksis i islam: de fem søjler, og analysere Hajj som et overgangsritual og kultdrama
• Redegøre for betydningen af begrebet ’sharia’ og forklare de fire kilder til sharia
o Herunder identificere og diskutere religiøse, etiske problemstillinger i relation til sharia og fortolkningspraksis
• Fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger ud fra en religiøs selvforståelse (indefra) såvel som sekulære, herunder religionskritiske (udefra), synsvinkler. Fx angående spørgsmålet om kvindelige imamer islam.
Fx anvende Jan Hjärpes model for moderne islamformer
Kernestof og faglige mål
• islam set i globalt perspektiv med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Koranen og hadithsamlinger samt nutidige tekster
Materiale
Grundbogen til Religion C, Systime 3. udgave: ”Islam”. S. 116-133, 135-147, inklusive tekst 3, 4, 5, 6
Kilder:
Fra: Koranen, oversat af Ellen Wulff, Forlaget Vandkunsten: Sura 1, 2:35-29, sura 2: 35-39 (uddrag), sura 26: 192-200.
”Er det tilladt at blive gravid ved hjælp af en sæddonor?” Islamsvar.dk 24.12.2016
Om fasten: Sura 2, 183-187 + ”Ramadan – den islamiske faste”, tekst 10+11 i Horisont. Grundbog i Religion C, 2. udgave 2022, s. 208-210
”Profetens Natterejse og Himmelrejse” nutidig omskrivning gengivet i: Horisont. Horisont. Grundbog i Religion C, 2. udgave 2022
Til senmoderne islam:
”Demonstranters råb om jihad gør borgmester vred” af Vibe Hyltoft, Berlingske Tidende, 5.11.2023
Videoer/film:
”Hajj, The Journey of a Lifetime”, BBC dokumentar, via CFU
”Islam introduktion”, Religionsnørden, https://youtu.be/yo9_9Cg8XJA?si=zjv3yeuXDAuRWsAH
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70524710058",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70524710058",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70524710058"
}