Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Roskilde Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
|
Lærer(e)
|
Anders Birchvald Jensen, Anne-Sophie Delbanco, Linda Bjerager
|
|
Hold
|
2025 bi/2a (2a bi, 2a bi (puljetid))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Hvad er liv?: Cellebiologi
Cellebiologi: Hvad er liv og livsbetingelser
Introduktion:
Summeøvelse: Hvad er biologi? (alene eller i par)
Læse selv: Hvad er biologi? (alene)
Kernestof gennemgået:
- Overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler, opbygning af membraner og membranprocesser
- Vækst og vækstfaktorer af mikroorganismer
- Overordnet funktion og opbygning af enzymer
- Fotosyntese, respiration og gæring
Sider læst:
- Biologibogen (2. udgave): ss. 10-13, 182-188*, 165a-165b
- Biologi i udvikling, b-niveau (1. udgave): ss. 101-103 (findes kun som tekst på mine powerpoints), 105-107, 109
- Biologi i udvikling, c-niveau (2. udgave): ss. 19-21
- Diverse forsøgsvejledninger, artikler på Biotech academy, lex.dk, videnskab.dk samt fra engelsksprogede videnskabelige magasiner - mitokondrier, mDNA, organeller og tarmflora. I alt ca. 10 A4-sider.
* Dog anvendes definitionen fra Biologi i udvikling, c-niveau (1. udgave) til at beskrive simpel diffusion - se figurer på mine powerpoints, der er derfra. I Biologibogen (fig. 66) inkluderer simpel diffusion også en proteinkanal, man det er udeladt i undervisningen.
Forsøg/øvelser
- Respirationsforsøg med BTB-væske og pH-ændring i vand med kulsyre for at påvise CO2.
- Gær og enzymer med efterfølgende journalskrivning (forsøg alene, journal i grupper eller individuelt).
- Cellemembran og alkohol - rødbeder (journal alene eller individuelt)
Cellebiologi - supplerende stof, læringsmål, arbejdsformer, samspil/relateren til andre emner:
Aktivitet: Kig på genstande - hvad er levende? (i små grupper)
Lærergennemgang: Hvad definerer liv? (plenum)
Lærergennemgang: Forskel på pro- og eukaryote celler
Repetitionsaktivitet: "En skal ud", med begreber med cellebiologi (i par)
Lærergennemgang: Den prokaryote celles opbygning og organeller i den eukaryote celle (plenum)
Aktivitet: Knæ mod knæ med begreber om organeller (i par)
Aktivitet: Organelræs (i grupper)
Læse-selv og snak i plenum: Om mitokondrier og mDNA samt ekstra om organeller
Lærergennemgang støttet af små videoer: Hvad er fotosyntese og respiration?
Lærergennemgang: Mikrobiologi og vækstbetingelser
Aktivitet: Håndvaskstesten
Læse-selv og gennemgang i klassen i plenum: Om tarmflora
Lærergennemgang støttet af små videoer: Hvad er enzymer og hvordan virker de?
Aktivitet: Enzymer som puslespilsbrikker
Lærergennemgang: Hvad er gæring?
Aktivitet: Sandt eller falsk om cellemembranen (alene eller i par)
Aktivitet: Find 6 fejl om gæring (alene) og halv krydsord med fagbegreber til cellemembran (i par).
Lærergennemgang: Alkohol og skader.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Krop og sundhed
Formål:
Viden om sundhed i et samfundsmæssigt perspektiv. Der vil være fokus på fedmeepidemien i Danmark, hvor der analyseres på statistikker samt årsager / konsekvenser af fedme. Sundhedsministeriets anbefalinger inddrages.
Eleverne skal bl.a. udarbejde en sundhedsprofil om deres egen sundhedstilstand.
Pensum:
Biologibogen; side 77 – 89, 82 – 94, 97 – 107
Biologi til tiden (som pdf); side 19 – 21
Fagbegreber:
Levealder og dødsårsager. Livsstilssygdomme. Fedmeepidemi i DK.
Analyser af diverse statistikker.
Ernæring. Mad som energileverandør og som byggemateriale
Kulhydrater, fedtstoffer og proteiner.
Vitaminer og mineraler.
Hvile og arbejde. Energibalancen. Fysisk aktivitet.
Anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen.
Fordøjelsessystemet.
Nedbrydning af kulhydrater, proteiner og fedtstoffer.
Blodet og blodkredsløbet. Hjertet. Motion.
Homeostase.
Insulin og glukagon. Diabetes
Sundhedsprofil indeholdende følgende øvelser:
BMI, fedtprocent, THR, blodtryk, energiindtag og energiforbrug.
Øvelse: Spyt
Øvelse: Nedbrydning af stivelse
Øvelse: Blodtryk
Øvelse: Dissektion af svinehjerte
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Nedbrydning af stivelse
|
25-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Genetik
I dette forløb arbejdes med Cellers generelle opbygning, forskelle på pro- og eukaryote celler. For eukaryote celler fokuseres særligt på proteinsyntesen og celledelinger, herunder DNA og kromosomers rolle.
Derudover er der et væsentligt fokus på klassisk genetik og nedarvning af monogene egenskaber. Der anvendes krydsskemaer og stamtavler.
Kernestof:
Pro- og eukaryote celler
Mitose og Meiose hos eukaryote celler
DNA's generelle opbygning
Baseparringsregler
Fra DNA til proteiner, herunder transskription og translation
Dominante og recessive gener
Autosomalt og kønsbunden
Blodtyper og tilhørende Antistof og antigener
Øvelse:
Blodtype undersøgelse
Læst materiale:
Biologibogen: s. 186-192, 199-202, 206-210
Genetikbogen B+A (PDF): s. 25-35
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Hormoner, sexologi og forplantning
Forløbet omhandler menneskets forplantning og hormonel regulering, hvor vi i starten af forløbet fokus på kønsorganer og hormoner. Senere i forløbet har vi undersøgt, hvordan prævention gør man kan undgå graviditet samt problematikker som har indflydelse på ufrivillig barnløshed
• Hormoners funktion og betydning for pubertet og sekundære kønskarakterer
• Opbygning og funktion af mandens- og kvindens kønsorganer
• Homeostase og hormonel regulering (negativ og positiv feedback),
• Kvindens menstruationscyklus samt kobling til graviditet og HCG
• Erfaringer med at udføre en graviditetstest og tolke på resultat
• Forskellige præventionsformer
Forsøg:
• Graviditetstest
Læst materiale:
Biologibogen: s. 102-107, 132-155
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Økologi
Formål:
Dette forløb fokuserer på Økologi. Der arbejdes med evolution og arters tilpasninger, herunder hvad forskellige egenskaber eller træk kan fortælle om de evolutionære tilpasninger. Forståelse af samspil i økosystemer og energi- og stofkredsløb.
Hvad fortæller organismer i ferskvand om sundheden for økosystemet?
Kernestof:
Økosystemer
Biotiske og abiotiske faktorer
Evolutionsteorier, herunder Lamarck og Darwin
Biodiversitet og arters tilpasninger
Energikredsløb i økosystemet
Fotosyntese, respiration og nedbrydning
Carbons kredsløb
Nitrogens kredsløb
Trofiske niveauer og energioptag
Iltsvind
Makroindeks
Øvelser:
Feltarbejde med Makroindeks i Hyrdehøj sø
Læst materiale:
Biologiske ferskvandsundersøgelser (PDF): 50-55
Biologibogen: 21-26, 31-33, 39-47
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70524761261",
"T": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70524761261",
"H": "/lectio/76/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70524761261"
}